اندیکاتور adx | شاخص میانگین جهت‌دار برای اندازه‌گیری قدرت روند

adx-indicator-09

فهرست محتوا

استراتژی‌های معاملاتی خط روند، به طور کلی متمرکز بر انجام معاملاتی هستند که در جهت یک خط روند قوی باشند و در ادامه این روند به روشنی سمت‌وسوی قیمت دارایی را نشان بدهند. فرقی نمی‌کند که قیمت در حال افزایش یا کاهش باشد؛ در هر صورت اگر یک خط روند واضح در نمودار قیمت وجود داشته باشد، می‌تواند گفت که انجام معاملات، ریسک کمتری به همراه دارد. البته برای بررسی روند، معامله‌گران بازارهای مالی از شاخص‌هایی برای اندازه‌گیری قدرت روند استفاده می‌کنند که یکی از آن‌ها اندیکاتور adx است.

ابزار تحلیل تکنیکال adx در سال ۱۹۷۸ توسط ولز وایلدر به‌عنوان یک شاخص قدرت روند برای بازار کالاها توسعه یافت. اما امروزه از این شاخص می‌توان در تمام بازارهای مالی استفاده کرد. این شاخص adx به‌ویژه زمانی که در همکاری با استراتژی‌های معاملاتی مومنتوم، در بازار سهام و معاملات فارکس استفاده می‌شود، بسیار موثر است. به این دلیل که روندهای قوی معمولا در بازارهایی با نقدینگی بالا و به طور کلی بازارهای پرنوسان برجسته‌تر هستند، بنابراین فعالان بازارهای مالی می‌تواند روند قیمتی مربوطه را تا پایان این روند به آرامی بررسی کند. از این رو در این مطلب با مفهوم اندیکاتور adx، روش خواندن و استفاده از آن و همچنین مقایسه این شاخص با سایر اندیکاتورها آشنا می‌شویم.

اندیکاتور ADX چیست؟

نشانگر میانگین شاخص جهت‌دار (ADX)، نشان‌دهنده قدرت و جهت کلی یک روند است. اندیکاتور adx برای نشان دادن اینکه قیمت فعلی دارایی‌های مورد نظر از جمله اوراق بهادار، ارزهای دیجیتال، سهام و از این دست دارایی‌ها در فاز صعودی یا نزولی قرار دارد، میانگینی از مقادیر بازه قیمت در حال گسترش را می‌گیرد و آن را با داده‌های نمودار تاریخچه قیمت از ابتدا تاکنون مقایسه می‌کند. هدف از شاخص میانگین حرکت جهت‌دار، اندازه‌گیری قدرت یک روند و ایجاد سیگنال‌های خرید یا فروش بر اساس خرید بلندمدت یا کوتاه‌مدت برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازارهای مالی جهانی است.

روش خواندن نشانگر adx

اندیکاتور adx یک نشانگر و شاخص مومنتوم (حرکت) است که همراه با نشانگر جهت منفی (DI-) و نشانگر جهت مثبت (DI+) استفاده می‌شود. این اندیکاتورهای حرکتی جهت‌دار (DMI) به جای تشخیص قدرت، به شناسایی جهت روند کمک می‌کنند. نکته جالب توجه این است که این اندیکاتورها همیشه در نمودارهای قیمت نمایش داده نمی‌شوند. به طور معمول خط adx به‌صورت یک خط بر روی یک نمودار رسم می‌شود که مقادیر آن از ۱ تا ۱۰۰ متغیر است.

adx-indicator-01

وقتی DMI مثبت بالاتر از DMI منفی باشد، به این معنی است که قیمت‌ها در حال افزایش هستند و این حالت به طور خاص نشان‌دهنده یک روند صعودی است. اما زمانی که DMI منفی بالاتر از DMI مثبت باشد، به این معنی است که قیمت‌ها در حال کاهش هستند که این خود نشان‌دهنده یک روند نزولی می‌باشد.

با درک مفهوم اندیکاتور adx باید در نظر داشته باشید که قرائت میزان بیش از ۲۵، مشخص‌کننده یک روند قوی است، در حالی که قرائت این میزان کمتر از ۲۰ نشان‌دهنده یک روند ضعیف است و معامله‌گران و فعالان بازارهای مالی به طور کلی از استراتژی‌های معاملاتی خط روند، در این زمینه اجتناب می‌کنند.

بدیهی است که هر چه امتیاز بالاتر باشد روند قوی‌تر است. با این حال، یک امتیاز بالا می‌تواند نشان دهد که یک دارایی بیش از حد خریدادی شده یا بیش از حد فروخته شده است، بنابراین تریدرها باید احتیاط کنند و قبل از اینکه این روند به اوج خود برسد و شروع به کاهش کند، به دنبال خروج نسبتا سریع از معامله باشند.

محاسبه نشانگر adx

محاسبات اندیکاتور adx بر اساس میانگین حرکت نوسانات قیمت در یک دوره زمانی خاص است. رایج‌ترین فرمول برای محاسبه نشانگر adx، از مجموعه محاسباتی متعدد برای سه خط جداگانه استفاده می‌کند که به طور کلی عبارت‌اند از:

  • DI = (Smoothed +directional movement ÷ ATR) x 100+
  • DI = (Smoothed – directional movement ÷ ATR) x 100-
  • DX = ((+DI – -DI) ÷ (+DI + -DI)) x 100
  • ADX = ((Prior ADX x 13) + Current ADX) ÷ ۱۴

حرکت جهت‌دار مثبت زمانی رخ می‌دهد که جریان زیاد فعلی منهای جریان زیاد قبلی بیشتر از جریان کم قبلی منهای جریان کم فعلی باشد. یک حرکت جهتی منفی زمانی رخ می‌دهد که مقدار جریان کم قبلی منهای جریان پایین بیشتر از جریان زیاد فعلی منهای جریان زیاد قبلی باشد.

adx-indicator-02

اگرچه آگاهی و درک کامل این فرمول می‌تواند برای فعالان بازارهای مالی جهانی مفید باشد، اما لازم نیست محاسبات adx را خودتان اندازه‌گیری کنید. به این دلیل که اکثر سیستم‌های معاملاتی آنلاین، اندیکاتورهای تکنیکال را به‌طور خودکار و با دقت بسیار بالا محاسبه می‌کنند.

اندیکاتور آرون در مقابل اندیکاتور adx

اندیکاتور آرون یکی دیگر از شاخص‌های قدرت روند به شمار می‌رود که شباهت‌های زیادی با میانگین شاخص جهت‌دار یا همان اندیکاتور adx دارد. به‌عنوان مثال، هر دو اندیکاتور دارای خطوطی هستند که حرکت جهت‌دار مثبت و منفی را نشان می‌دهند. با این حال، اندیکاتور آرون در مجموع دارای دو خط است. یک خط «آرون بالا» است که دوره زمانی را از زمان بالا بودن قیمت اندازه‌گیری می‌کند و یک خط نیز «آرون پایین» می‌باشد که دوره زمانی را از زمان پایین بودن قیمت می‌سنجد. این خطوط برای اندازه‌گیری میزان قدرت روند به همراه جهت استفاده می‌شوند که نشانگر adx آن را ارائه نمی‌دهد.

مشابه adx، تقاطع دو خط آرون به ارائه سیگنال‌های روند کمک می‌کنند. اما از آنجایی که محاسبات هر اندیکاتور متفاوت است، خطوط متقاطع در هر نشانگر در دوره‌های زمانی متفاوتی اتفاق می‌افتند. علاوه بر این، اندیکاتور آرون فرمول‌های محاسباتی پیچیده‌‌ ندارد. به این دلیل که از میانگین محدوده واقعی (ATR) برای صاف کردن نمودار استفاده نمی‌کند. به این معنی که تمایل بیشتری به نشان دادن واکنش سریع نسبت به عملکرد قیمت در نمودارهای قیمت دارد.

روش استفاده از میانگین شاخص حرکت جهت‌دار

تقاطع شاخص‌های حرکتی جهت‌دار می‌توانند سیگنال‌های انجام معاملات را برای فرصت‌های بالقوه ایجاد کنند. به‌عنوان مثال، اگر خط DI+ از بالای خط DI- عبور کند و میزان قرائت ADX بالای ۲۰ باشد، ممکن است برخی معامله‌گران و فعالان بازارهای مالی این شرایط را فرصت مناسبی برای خرید و سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت بدانند.

adx-indicator-03

در صورتی که DI- از خط DI+ عبور کند و قرائت ADX بالای ۲۰ باشد، ممکن است این حالت را فرصت مناسبی برای فروش و یا سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت برای یک دارایی در نظر بگیرند. از کراس اوورها می‌توان به‌عنوان سیگنالی برای نقاط خروج و همچنین نقاط ورود استفاده کرد. همچنین به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهد که تا زمانی که بازار ثبات یا سود بیشتری پیدا کند وارد هیچ‌گونه معامله‌ای نشوند.

اندیکاتور adx یک شاخص واضح برای مومنتوم است. توالی قله‌های بلندتر به این معنی است که حرکت روند در حال افزایش می‌باشد، در حالی که توالی قله‌های کوتاه‌تر به این معنی کاهش حرکت روند است. بنابراین، قله‌های پایین‌تر به‌عنوان سیگنالی برای معامله‌گران و کلیه فعالان بازارهای مالی جهانی عمل می‌کنند تا در صورت تغییر سریع در روند حرکت، تکنیک مدیریت ریسک خود را تضمین کنند.

اندیکاتور adx در بازار ارزهای دیجیتال

همان‌طور که قبلا نیز اشاره کردیم، اندیکاتور adx اغلب در بازارهایی با نقدشوندگی بسیار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد و معاملات رمز ارزهای دیجیتال نیز بدون شک از نقدشونده‌ترین بازارهای مالی به شمار می‌رود. شاخص adx هنگامی که برای معاملات ارزی اعمال می‌شود، به اندازه‌گیری قدرت روند یک ارز کمک می‌کند تا بتوانید افزایش یا کاهش قیمت یک دارایی را به طور دقیق بررسی کنید. این کار انعکاسی از مومنتوم روند قیمتی است و پیش‌بینی می‌کند که چه زمانی این روند شروع به محو شدن می‌کند.

نشانگر سهام adx

استراتژی مشابهی که در بالا ذکر شد برای بازار سهام نیز می‌تواند اعمال شود. استفاده از استراتژی adx برای ارزیابی عملکرد سهام به معامله‌گران و فعالان بازارهای مالی جهانی این امکان را می‌دهد تا ببینند که یک سهم خاص با توجه به پیک‌های کاهشی، چه زمانی بیش از حد خریداری و یا فروخته شده‌ است. بازار سهام می‌تواند نوسان بسیار زیادی داشته باشد و قیمت سهام اغلب تحت تاثیر عوامل اساسی و رویدادهای اقتصادی مانند انتشار اخبار و گزارش‌های سود قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است که این رویدادهای اقتصادی ممکن است در یک بازه زمانی سریع، بر قیمت سهام تاثیر بگذارد. بنابراین استفاده از نمودارها و شاخص‌های تکنیکال قیمت به منظور پیش‌بینی جهت یک سهم می‌تواند کار دشوارتری باشد. به همین دلیل، اندیکاتور adx و سایر اندیکاتورهای مبتنی بر روند، برای بازار سهام به خوبی سایر ابزارهای مالی کار نمی‌کنند.

adx-indicator-04

استراتژی معاملاتی نشانگر adx

با استفاده از اندیکاتور adx، می‌توانید اطلاعاتی را در به دست بیاورید که در نمودار قیمت پایه وجود ندارند. به طور خاص، میانگین شاخص جهت‌دار به شناسایی سطوح حمایت و مقاومت کمک می‌کند که این سطوح نشان می‌دهند که آیا قیمت در محدوده روند خود باقی می‌ماند و یا اینکه نوسانات عمده‌ای در قیمت وجود دارد که ممکن است منجر به شکست شود. شکست زمانی اتفاق می‌افتد که حرکت (مومنتوم) ناگهانی قیمت در دارایی وجود داشته باشد، که معمولا به دلیل افزایش عرضه و تقاضا خواهد بود.

از جمله مهم‌ترین موارد استفاده از استراتژی‌های adx عبارت‌اند از:

  • شناسایی زمانی که ممکن است یک شکست وجود داشته باشد
  • سیگنال دادن برای استفاده از یک استراتژی مناسب به یک تریدر و یا فعال بازارهای مالی

برای مثال، اگر قرائت adx به بالای ۲۵ برسد، در واقع این عدد به فعالان بازارهای مالی جهانی در مورد شکست احتمالی آینده هشدار می‌دهد. بنابراین ممکن است بسته به اینکه قیمت به کدام سمت خواهد رفت، این اشخاص تصمیم به فروش کوتاه‌مدت یا خرید موقعیت بگیرند.

کراس اوور ADX-ADXR چیست؟

دومین خط همراه، رتبه‌بندی شاخص میانگین حرکت جهت‌دار (ADRX)، در کنار اندیکاتور adx برای اندازه‌گیری تغییر مومنتوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ADXR به‌عنوان یک اندیکاتور تاخیری، سیگنال‌های روند را پس از adx تولید می‌کند. هنگامی که adx بالاتر از ADXR است، فعالان بازارهای مالی می‌تواند این شرایط را به‌عنوان یک سیگنال خرید تعبیر کنند. در حالی که وقتی ADXR از adx بالاتر می‌رود، این حالت بیانگر یک سیگنال فروش است.

adx-indicator-05

استفاده از هر دو اندیکاتور متقاطع adx و ADXR، سیگنال‌های معاملاتی دقیق‌تری برای خریدوفروش دارایی به نسبت استفاده از فقط یکی از این اندیکاتورها به معامله‌گران می‌دهد. از این رو ایده خوبی است که هر دو ابزار تحلیل تکنیکال را برای نتایج بهینه بررسی کنید.

نحوه تنظیم نشانگر ADX

شاخص میانگین جهت‌دار و ADXR هر دو در پلتفرم‌های معاملات آنلاین معتبر، در دسترس فعالان بازارهای مالی جهانی هستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای شروع یک حساب کاربری ثبت نام کنید. معامله‌گران می‌توانند نمودارهای معاملاتی را با شاخص‌های تحلیل تکنیکال و ابزارهای ترسیم این پلتفرم‌ها سفارشی کنند. این کار تشخیص روندها و الگوها را در نمودارهای قیمت لحظه‌ای دارایی‌های مالی آسان‌تر می‌کند.

سیستم معاملاتی ADX همچنین برای استفاده از طریق یک حساب آزمایشی در دسترس است. از این رو می‌توانید ابتدا با وجوه مجازی، روش کار با اندیکاتور adx را تمرین کنید. در هنگام درخواست حساب کاربری، یک میزان مبلغ به‌صورت رایگان به شما تعلق می‌گیرد.

ممکن است بخواهید قبل از انجام معامله واقعی، استراتژی اجرایی خود را بررسی کنید. استراتژی‌های معاملاتی روند، می‌توانند به‌ویژه در بازارهای پرنوسان مانند بازارهای سهام، فارکس و ارزهای دیجیتال خطرآفرین باشند.

ممکن است لازم باشد تنظیمات نشانگر adx را بر اساس دارایی‌هایی تنظیم کنید که برای معامله انتخاب می‌کنید. به‌عنوان مثال، اگرچه نشانگر adx را می‌توان به طور موثر در بازار معاملات سهام استفاده کرد، اما بازارهای سهامی که نوسانات پایینی دارند ممکن است سیگنال‌های کافی بر اساس پارامترها ایجاد نکنند. در نتیجه، گاهی اوقات ممکن است تنظیمات adx را برای مطابقت با اوراق بهادار مورد معامله تنظیم کنید.

و روند است. اکنون یک حساب MT4 باز کنید تا استراتژی ADX خود را با سرمایه‌های مجازی تمرین کنید.

adx-indicator-08

تحلیل تکنیکال موفق با اندیکاتور adx

یکی از محبوب‌ترین و موثرترین نشانگرهایی که برای تشخیص روند و قدرت آن توسط معامله‌گران و فعالان بازارهای مالی جهانی استفاده می‌شود، اندیکاتور adx است. محاسبات این اندیکاتور تمامی جوانب بازار را به‌خصوص زمانی که در کنار سایر ابزارهای مشابه استفاده شود در نظر می‌گیرد. با این حال نکته جالب توجه این است که بهترین استفاده از adx برای دریافت سیگنال‌های خریدوفروش نیست. بلکه بهتر است از این اندیکاتور محبوب به‌عنوان یک تاییدیه برای موقعیت‌های معاملاتی خود، آن هم در بازارهایی با نقدینگی بالا استفاده کنید.

به‌همین دلیل شما با استفاده از این اندیکاتور می‌توانید تحلیل تکنیکال موفقی داشته باشید. اکنون با کسب دانش در مورد این اندیکاتور می‌توانید خرید، نگهداری و معاملات ارز دیجیتال پرسودی را در راستین به‌عنوان یکی از معتبرترین صرافی‌ها تجربه کنید. برخی از خدمات منحصربه‌فرد ما عبارتند از: ارائه بیشترین تعداد کوین، امنیت کیف پول اختصاصی، پشتیبانی ۲۴ ساعته و کارمزد صفر.

اگر به تحلیل تکنیکال علاقه مند هستید در سایت راستین در مورد روش های یادگیری تحلیل تکنیکال نیز مطلبی منتشر شده است که می توانید آن را نیز مطالعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

انواع الگوهای تحلیل تکنیکال
martingale-strategy-crypto04
what-is-trading-plan-04

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب