لیست بهترین صرافی های غیرمتمرکز ارز دیجیتال برای ایرانی ها

بهترین صرافی های غیر متمرکز

فهرست محتوا

دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود. زمان آن رسیده است که دارایی‌ها از بازارهای سنتی خارج و به بازار کریپتوکارنسی تزریق شوند. پلتفرم‌ها و صرافی‌های زیادی سرویس‌های سرمایه‌گذاری و معاملات رمزارزی ارائه می‌دهند. شناخت بهترین صرافی های غیر متمرکز به ما کمک خواهد کرد که سرمایه‌گذاری بهتر و پرسودتری داشته باشیم. در این مقاله چند صرافی غیرمتمرکز (DEX) مشهور را بررسی خواهیم کرد که از نظر بسیاری از کارشناسان جزو بهترین پلتفرم‌های معاملاتی رمزارز هستند.

بهترین صرافی های غیر متمرکز (DEX) کدامند؟

لیست‌های مختلفی از بهترین صرافی های غیر متمرکز منتشر می‌شود. مبلغ کارمزدها، رابط کاربری، سرعت پردازش تراکنش، پشتیبانی از ارزهای دیجیتال متنوع و شبکه‌های مختلف و… می‌تواند معیارهای تشخیص بهترین صرافی های غیرمتمرکز باشد.

۱. یونی سواپ (UniSwap)

رتبه اول بهترین صرافی های غیر متمرکز در اختیار یونی سواپ است. صرافی یونی سواپ (UniSwap) از فناوری CPMM استفاده می‌کند. این فناوری توسط بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکزی که از استاندارد ERC-20 بهره می‌گیرند استفاده شده است.

تأمین‌کنندگان نقدینگی در این صرافی غیرمتمرکز باید یک توکن ERC-20 را به قراردادی هوشمند با نسبت ۵۰ به ۵۰ تزریق کنند. معامله در یونی سواپ همراه با ۰.۳ درصد کارمزد خواهد بود. بدین ترتیب با قراردادن رمزارزها در استخرهای نقدینگی پاداش‌هایی به طور دوره‌ای به سرمایه‌گذاران تعلق خواهد گرفت. پاداش‌ها از محل کارمزدهای پرداخت‌شده توسط معامله‌گران تأمین می‌شود.

صرافی یونی سواپ

در نسخه دوم صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ، بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌های بلوکه‌شده در استخرها مورد استفاده قرار نگرفته است. بنابراین پاداشی هم به تأمین‌کنندگان نقدینگی تعلق نمی‌گیرد یا پاداش اعطاشده ناچیز است. عدم دریافت پاداش برای سرمایه‌های بلوکه‌شده نوعی خسارت به حساب می‌آید. این مشکل در نسخه سوم یونی سواپ که در شبکه اتریوم توسعه یافته، تا حدی برطرف شده است.

۲. پنکیک سواپ (PancakeSwap)

پنکیک سواپ (PancakeSwap) محبوب‌ترین DEX در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است. کارمزدهای منصفانه BSC سبب شده که این صرافی غیرمتمرکز کاربران زیادی داشته باشد. این پلتفرم شباهت زیادی به یونی‌سواپ دارد. دارندگان توکن‌های BEP-20 می‌توانند با تأمین نقدینگی در استخرهای پنکیک سواپ پاداش‌های قابل‌توجهی دریافت کنند.

صرافی پنکیک سواپ

رمزارز کیک (CAKE) توکن بومی صرافی پنکیک سواپ است. درآمد بیشتر، دریافت پاداش‌های اضافی، کارمزدهای بسیار کم، تراکنش سریع و عدم نیاز به احراز هویت (KYC) از مزیت‌های استفاده از توکن کیک است. کارمزدهای صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ کمتر از یونی سواپ یا سایر صرافی‌های شبکه اتریوم است.

۳. پروتکل 0X

پروتکل 0X یک پلتفرم برای تبادل چند زنجیره‌ای است. این پروتکل از سه بلاکچین اتریوم، بایننس اسمارت چین و پالیگان پشتیبانی می‌کند. به کمک این پلتفرم غیرمتمرکز، امکان تبادل دارایی بین بلاکچین‌های ذکرشده فراهم خواهد شد. در حالت عادی تبادل دارایی بین بلاکچین‌های مختلف، پردردسر، پرهزینه و زمان‌بر خواهد بود. پروتکل 0X از فناوری‌های Relayer، Paradex و DDEX برای تسهیل تبادل دارایی بین‌شبکه‌ای استفاده می‌کند.

صرافی پروتکل 0X

این پروتکل توکن ZRX را توسعه داده است. پرداخت کارمزدها با این توکن منجر به صرفه‌جویی قابل‌توجهی خواهد شد. همچنین پلتفرم Matcha توسط این صرافی غیرمتمرکز طراحی شده است که به کاربران در یافتن بهترین استخر نقدینگی کمک خواهد کرد.

۴. IDEX

صرافی IDEX یکی دیگر از بهترین صرافی های غیر متمرکز است. این صرافی هم مانند 0X پلتفرمی چندزنجیره‌ای است و از توکن‌های شبکه BSC، اتریوم و پولکادات پشتیبانی می‌کند. ایمنی صرافی غیرمتمرکز IDEX بسیار بالا است اما نسبت به سایر پلتفرم‌های ذکرشده تمرکززدایی کمتری دارد. یکی از دلایل محبوبیت این صرافی، UX باکیفیت است. از معایب این صرافی نیز می‌توان به ذخیره اطلاعات در یک پایگاه داده مشخص اشاره کرد. چنین اقدامی ممکن است زمینه را برای حمله‌های سایبری فراهم کند. توکن بومی این صرافی با نماد IDEX نمایش داده می‌شود و می‌توان از آن برای ایمن‌سازی شبکه و پرداخت کارمزدها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: نحوه استخراج پولکادات چگونه است؟

صرافی idex

۵. لوپرینگ (Loopring)

لوپرینگ (Loopring) یک صرافی غیر متمرکز محض نیست اما مانند پروتکل 0X پلتفرمی برای انتقال دارایی بین چند بلاکچین یا بستر DEX است. وب‌سایت لوپرینگ مأموریت خودش را تبادل توکن‌های غیرمتمرکز معرفی می‌کند.

صرافی لوپرینگ

برای استفاده از پلتفرم لوپرینگ باید ابتدا کیف پول خود را به وب‌سایت این پروتکل متصل کنید. کاربران معمولاً از متامسک برای کار با لوپرینگ استفاده می‌کنند. یکی از مزیت‌های این پروتکل امضای تراکنش‌ها با استفاده از کلید خصوصی است. بدین ترتیب امنیت دارایی‌ها افزایش پیدا خواهد کرد و فقط مالک واقعی می‌تواند برای انتقال ارز دیجیتال اقدام کند.

بزرگ‌ترین معضل پلتفرم لوپرینگ، محدود شدن در اکوسیستم اتریوم است. گرچه می‌توان این پروتکل را در سایر بلاکچین‌ها نیز اجرا کرد اما در حال حاضر فقط کاربران جامعه اتریوم می‌توانند از این پلتفرم استفاده کنند. به همین دلیل هزینه‌ کارمزدها گاهی اوقات بسیار گران است که سبب نارضایتی کاربران می‌شود.

۶. Kyber

وب‌سایت کیبر (Kyber) این پروژه را به عنوان پروتکل مدیریت نقدینگی در شبکه‌های بلاکچین معرفی می‌کند. به کمک این پروتکل حجم قابل توجهی از نقدینگی جمع‌آوری‌شده و تبادل توکن‌ها به شکلی سریع و ایمن انجام می‌شود. علاوه بر این اکثر فرآیندهای پروتکل کیبر به صورت غیرمتمرکز پیش خواهد رفت.

صرافی کیبر

پروتکل کیبر مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند است که راهکارهایی غیرمتمرکز برای تبادل توکن‌های زنجیره‌ای ارائه می‌کنند. تبدیل شدن به اعضای شبکه کیبر نیاز به تأیید بنیاد این صرافی دارد. بنابراین می‌توان گفت این پلتفرم به طور صددرصد غیرمتمرکز نیست. بسیاری از کارشناسان به نحوه تأیید اعضا، تعیین قیمت‌ها و مدیریت ذخایر رمزارزی در پلتفرم کیبر انتقادهایی وارد کرده‌اند و این صرافی را بستری متمرکز قلمداد می‌کنند.

۷. دیکرد (Decred)

صرافی دیکرد (Decred) یکی دیگر از گزینه‌های لیست بهترین صرافی های غیرمتمرکز است. این صرافی که حدود ۳ سال عمر دارد، می‌خواهد امکان تبادل توکن با استفاده از APIها را فراهم کند. هدف صرافی غیر متمرکز دیکرد حذف اعتبارسنجی‌ها و تضمین‌های مالی یا رمزارزی است. جالب است بدانید که این پلتفرم فقط برای کاربران دسکتاپ در دسترس قرار دارد و هنوز نسخه موبایلی یا مرورگر آن منتشر نشده است.

صرافی دیکرد

از مزیت‌های این پروتکل می‌توان به همتا به همتا بودن، ناشناس بودن و عدم نیاز به احراز هویت اشاره کرد. با این حال این صرافی غیر متمرکز فقط از دارایی‌های مبتنی بر UTXO پشتیبانی می‌کند. این در حالی است که بهترین صرافی های غیر متمرکز تلاش می‌کنند توکن‌های شبکه‌های محبوبی مثل اتریوم و بایننس اسمارت چین را لیست کنند. از دیگر چالش‌های کار با صرافی دیکرد می‌توان به پرداخت کارمزد قبل از ثبت سفارش یا انجام معامله اشاره کرد. در حقیقت ثبت نام در این پلتفرم نیازمند واریز ارز دیجیتال به حساب صرافی از طریق کیف پول رمزارزی است.

۸. اتمیک (Atomic)

اتمیک (AtomicDEX) یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز نسل سوم بلاکچین محسوب می‌شود که توسط بنیاد کومودو توسعه یافته است. این صرافی اولین پذیرنده مبادلات اتمی است. استفاده از راهکارهای پیشرفته‌ای مثل Market maker 2 و هماهنگی با کیف پول اتمیک از جمله مزیت‌های این صرافی است. کاربران این پلتفرم می‌توانند توکن‌های مبتنی بر ETH، ERC و BTC یا سایر دارایی‌های مبتنی بر UTXO را در این صرافی معامله کنند. (برای مشاهده قیمت و خرید بیت کوین می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

صرافی اتمیک

این بنیاد پلتفرم Komodo AtomicDEX API را نیز ارائه می‌دهد که هدف آن به حداکثر رساندن منافع کاربران و استخرهای نقدینگی در جهت توسعه صنعت بلاکچین است.

سخن آخر

در سال‌های اخیر شاهد رقابت سنگین بهترین صرافی های غیر متمرکز برای جذب کاربران کریپتوکارنسی بوده‌ایم. با توجه به افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، به نظر می‌رسد در سال‌های آینده نیز شاهد پیشرفت‌ها، نوآوری‌ها، اقدامات و ابداعات جدیدی توسط این پلتفرم‌های معاملاتی باشیم. در حال حاضر صرافی غیر متمرکز یونی سواپ بهترین بستر خرید و فروش ارزهای دیجیتال است اما بعید نیست در ماه‌های آینده جایگاه بهترین صرافی های غیرمتمرکز دچار تغییر و تحول شود. تمامی پروژه‌های معرفی شده پروژه‌های ارزشمندی هستند. لیست قیمت ارزهای defi به شما در شناسایی بهتر این پروژه‌ها کمک می‌کند.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

KuCoin Token
Apollox exchange 01
best-exchange-for-crypto-staking-07

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب