بهترین پروژه های اوراکل غیرمتمرکز برای دسترسی به منابع و داده‌های واقعی

best oracle projects01

فهرست محتوا

بهترین پروژه های اوراکل به بلاک‌چین‌ها امکان برقراری ارتباط با داده‌های دنیای واقعی را می‌دهند و تعامل‌پذیری شبکه‌های بلاک‌چین را افزایش می‌دهند. اوراکل‌های غیرمتمرکز به شبکه‌های بلاک‌چین اجازه می‌دهند کاربردهای ملموس‌تری داشته باشند. این ویژگی‌ها باعث شده پروژه‌های اوراکل اهمیت بسیار زیادی در توسعه و همگانی شدن شبکه‌های غیرمتمرکز و بلاک‌چین‌ها داشته باشند. اگر می‌خواهید با بهترین پروژه های اوراکل آشنا شده و مزیت‌های هر کدام از آنها را بشناسید، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

اوراکل چیست؟

خوانندگانی که در رشته‌های کامپیوتری تخصص دارند به خوبی با اوراکل، کاربردها و مزایای آن آشنایی دارند. اما بسیاری از معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال و خوانندگان مطالب در این زمینه ممکن است شناخت درستی از اوراکل نداشته باشند. بدون داشتن یک درک کلی از اوراکل و عملکرد آن شناخت بهترین پروژه های اوراکل غیرمتمرکز احتمالا راه به جایی نخواهد برد.

در ساده‌ترین تعریف، اوراکل یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای چند مدلی است که در اصل برای انبارسازی داده‌ها و اطلاعات تجاری و مالی در موسسات بزرگ طراحی شده است. اوراکل‌های متمرکز از زبان کدنویسی اس‌کیو‌ال (SQL) برای برقراری ارتباط و تعامل با پایگاه داده پشتیبانی می‌کنند. اوراکل‌ها مزیت‌های فراوانی دارند که بعضی از مهم‌ترین آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید.

مقیاس‌پذیری و عملکرد قابل اتکا

یکی از ویژگی‌های اصلی اوراکل‌ها که باعث شده هر جا حجم پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها بالا برود از آن استفاده شود، مقیاس‌پذیری آن طبق کاربرد و استفاده‌ای است که از آن می‌شود. در یک پایگاه داده چند کاربری اطمینان یافتن از یکپارچگی داده‌ها و نظارت بر ثبات آنها ضروری است. اوراکل‌ها به صورت خودکار این وظیفه را برعهده می‌گیرند و همین عملکرد یکی از جذابیت‌های بهترین پروژه های اوراکل غیرمتمرکز محسوب می‌شود.

دسترسی‌پذیری بالا

اپلیکیشن‌های زنده به دسترسی‌پذیری بالای داده‌ها نیاز دارند و بدون این گزینه اصلا نمی‌توانند درست عمل کنند. برنامه‌هایی که حجم پردازش محاسباتی زنده بالایی دارند، برای مثال صرافی‌های ارز دیجیتال، به راهکاری برای دسترسی همیشگی به داده‌ها نیاز دارند. بهترین پروژه های اوراکل این امکان را در اختیار اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز می‌گذارند که همیشه به داده‌ها دسترسی داشته باشند و از آنها برای ارائه خدمات به کاربران بهره ببرند.

best oracle projects02

بک‌آپ و بازیابی

اوراکل‌ها به نحوی طراحی می‌شوند که با لایه‌بندی عمیق اطلاعات،‌ امکان بازیابی آنها بعد از هر اتفاقی را به برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها می‌دهند. در صورتی که هر اتفاقی بیافتد که باعث از دست رفتن داده‌ها و اطلاعات پروژه بشود،‌ اوراکل می‌تواند در کمترین زمان مشکل را برطرف کرده و دسترسی به داده‌ها را درست مثل قبل فراهم بیاورد.

امنیت

وقتی بحث از داده‌ها و اطلاعات کاربران به‌خصوص در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز می‌شود،‌امنیت بدون تردید یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها محسوب می‌شود. بهترین پروژه های اوراکل مکانیسم‌های گوناگونی برای تامین بالاترین سطح امنیت اطلاعات و جلوگیری از دسترسی افراد متفرقه به آنها را مهیا می‌کنند.

این موضوع یکی از ویژگی‌های مهمی است که اوراکل‌های غیرمتمرکز روی آن تاکید فراوانی دارند. تصور کنید اگر قرار باشد امکان دسترسی به داده‌های مالی کاربران در یک اوراکل ارز دیجیتال ایجاد شود چه ضررهایی ممکن است به آنها وارد بشود. جدیت امنیت اگر بیشتر از ویژگی‌ها و مزیت‌های دیگر اوراکل نباشد، بدون تردید از آنها کمتر هم نیست.

پروژه های اوراکل غیرمتمرکز چه کاربردهایی دارند؟

صنعت بلاک‌چین امروز کم و بیش با همان مشکل تعامل‌پذیری درگیر است که چند دهه قبل بخش فناوری اطلاعات با آن درگیر بود. شبکه‌های بلاک‌چین قادر به ارتباط با یکدیگر نیستند و همین موضوع باعث شده تجربه کاربری و کارایی این شبکه‌ها از کیفیت چندان مناسبی برخوردار نباشد. بلاک‌چین‌ها نمی‌توانند با منابع موثر در زندگی روزمره تعامل داشته باشند، یا حداقل به تنهایی نمی‌توانند، و همین موضوع باعث شده نرخ بکارگیری و تطبیق آنها پایین باشد.

معمولا به این مسائل با عنوان مشکل اوراکل اشاره می‌شود. شبکه‌های بلاک‌چین هنوز هم درست مثل کامپیوتری که به اینترنت وصل نباشد نمی‌توانند با سیستم‌های بیرونی که به‌خصوص بلاک‌چین نباشند ارتباط برقرار کرده و اطلاعات بفرستند و دریافت کنند. اما همان طور که می‌دانید کاربرد اصلی قراردادهای هوشمند و امور مالی غیرمتمرکز برقراری تعامل با دنیای واقعی است،‌ به همین خاطر در این بخش‌ها مشکل اوراکل با شدت بیشتری لمس می‌شود.

بهترین پروژه های اوراکل غیرمتمرکز توسط توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال برای برطرف کردن این کمبودها طراحی می‌شوند. با این حساب جواب این سوال که پروژه‌های اوراکل غیرمتمرکز به چه دردی می‌خورند؟ این است که امکان یکپارچه‌سازی داده‌ها و اطلاعات از منابع گوناگون را فراهم می‌آورند. در ادامه با بعضی از بهترین اوراکل‌های غیرمتمرکز آشنا می‌شوید.

best oracle projects03

چین‌لینک

چین‌لینک احتمالا معروف‌ترین اوراکل ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۷ افتتاح شده است. این پروژه یک اوراکل چند شبکه‌ای ارز دیجیتال است که به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد ورودی و خروجی‌های قابل اعتمادی داشته باشند. شبکه اوراکل غیرمتمرکز چین‌لینک برای اتصال قراردادهای هوشمند به انواع منابع اطلاعاتی دنیای واقعی از قیمت دارایی‌ها گرفته تا مطالب مرتبط با قیمت، داده‌های ورزشی، اطلاعات آب و هوا، داده‌های جغرافیایی و داده‌های دیگر را می‌دهد.

راهکارهای چین‌لینک در سال‌های گذشته در بسیاری از معتبرترین پروژه‌های مالی غیرمتمرکز مورد استقبال قرار گرفته‌اند. همین موضوع باعث شده در هر فهرستی از بهترین پروژه های اوراکل غیرمتمرکز،‌ نام چین‌لینک قبل از نام‌های دیگر ظاهر بشود. برای مثال بعضی از پروتکل‌های DeFi که از خدمات جامع چین‌لینک بهره می‌برند شامل آوی، کایبر نتورک (Kyber Network)، سنتتیکس (Synthetix) و امپل‌فورث (Ampleforth) می‌شوند.

خرید چین لینک با بهترین قیمت

ویت‌نت

یکی از شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز که ساختار خلاقانه و متمایزی دارد ویت‌نت است. جالبی ویت‌نت در این است که بر پایه حسن‌ اعتبار کاربران میزبان یا نودها تشکیل شده است. این نودها وقتی یک درخواست را به شکلی رضایت‌بخش انجام بدهند به شهرت و اعتبار مثبت می‌رسند. در مقابل، وقتی درخواستی را به درستی تکمیل نکنند اعتبار خود را از دست داده و بدنام می‌شوند.

در ویت‌نت از یک الگوریتم توافق جمعی برای گرفتن واکنش بقیه نودها و ارزیابی درست یا غلط بودن پردازش درخواست‌ها بهره گرفته می‌شود. نودهایی که آفلاین شوند یا رفتار مشکوکی داشته باشند و در توافق جمعی مشارکت نداشته باشند، به سرعت شناسایی شده و از شبکه کنار گذاشته می‌شوند.

در ویت‌نت که یکی از بهترین پروژه های اوراکل ارز دیجیتال است، شاهدان (Witnesses) به صورت اتفاقی توسط پروتکل ویت‌نت انتخاب می‌شوند تا درخواست‌های تکمیل داده‌ها تکمیل کرده و بلاک‌ها را بر پایه امتیاز اعتباری که گرفته‌اند استخراج کنند. شاهدان یا اوراکل‌های ویت‌نت با کسب امتیاز بیشتر شانس بیشتری برای انتخاب شدن و تکمیل وظایف شبکه و دریافت پاداش دارند.

best oracle projects04

پروفیبل

شبکه بلاک‌چین پروفیبل (Provable) برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اوراکل می‌سازد و امکان انتقال خدمات سنتی مثل امور مالی، بازی‌های شرط بندی و بیمه به ساختار غیرمتمرکز را فراهم می‌آورد. شفافیت عجیب و غریب پروفیبل باعث می‌شود یکی از بهترین پروژه های اوراکل غیرمتمرکز در دنیای تکنولوژی امروزی باشد.

روش کار این شبکه به این صورت است که اول یک توسعه‌دهنده اپلیکیشن غیرمتمرکز فرایندی که می‌خواهد از طریق پروفیبل تامین امنیت شود را معرفی می‌کند. بعد این درخواست بررسی می‌شود و اگر مورد تائید شبکه قرار گرفت، پروفیبل به اپلیکیشن کمک می‌کند تکنولوژی غیرمتمرکز در آن به کار برود و شفافیت معادلات و فرایندهای کسب‌وکار افزایش یابد.

در نهایت یک سیستم حسابرسی ایجاد می‌شود که فعالیت اپلیکیشن و کاربران را در حین اجرای اوراکل برای اطمینان از شفافیت پیگیری می‌کند. به‌این‌ترتیب هر کسی می‌تواند روی عملکرد صحیح اپلیکیشن غیرمتمرکز و پردازش منصفانه داده‌ها نظارت داشته باشد.

بند پروتکل

بند پروتکل (Band Protocol) یک شبکه اوراکل چند بلاک‌چینی است که به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز امکان یکپارچه‌سازی داده‌های قیمت و رویدادهای گوناگون را می‌دهد. به‌این‌ترتیب توسعه‌دهندگان این برنامه‌ها به سادگی می‌توانند به اطلاعات دنیای واقعی در اپ دسترسی ایجاد کنند. بند پروتکل در سال ۲۰۱۸ و یک سال بعد از چین‌لینک افتتاح شده است و از آن زمان توانسته اعتماد بسیاری از پروژه‌های غیرمتمرکز را جلب کند و جدی‌ترین رقیب برای چین‌لینک باشد.

برخلاف چین‌لینک که امکان دسترسی به اوراکل‌های خارجی به قراردادهای هوشمند را می‌دهد، بند پروتکل به آنها امکان دسترسی به نقاط داده هوشمند را می‌دهد. برای این کار منابع داده توسط جامعه کاربران بند پروتکل گردآوری و کیوریت می‌شوند. بعد اوراکل‌های خارجی تبدیل به قراردادهای هوشمند قابل اعتماد و بدون نیاز به اعتماد شده و در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرند.

یکی از موفقیت‌های بزرگ بند پروتکل یکپارچه شدن آن با خدمات گوگل کلود است. بند پروتکل در بخش داده‌های عمومی گوگل کلود یکپارچه شده و امکان تحلیل داده‌های مالی زنده را به کاربران می‌دهد. این موارد باعث شده بند پروتکل یکی از بهترین پروژه های اوراکل غیرمتمرکز باشد که مدعی جایگاه چین‌لینک به عنوان پیشرو این بازار است.

best oracle projects06

دیا

دیا (DIA) یک پلتفرم اوراکل اپن سورس است که پروتکل‌های غیرمتمرکز امکان منبع‌یابی، تامین و به اشتراک گذاشتن داده‌های قابل اعتماد را می‌دهد. این پروژه توسط یک موسسه غیرانتفاعی در سوییس اداره می‌شود و امکان دسترسی به داده‌های معتبر و متقارن مالی را برای فعالان و توسعه‌دهندگان اکوسیستم مالی غیرمتمرکز فراهم می‌کند.

هدف این پروژه به سادگی تامین داده‌ها و اطلاعات بازار به شکل شفاف، امن، و تائید اعتبار شده است. شفافیت بالا و طراحی اپن سورس که باعث می‌شود این اوراکل کاملا قابل اعتماد باشد باعث شده یکی از گزینه‌های قابل توجه بین بهترین پروژه های اوراکل غیرمتمرکز باشد.

کیو‌ای‌دی

پروتکل کیو‌ای‌دی (ْQED) بر پایه دلفی‌اوراکل (DelphiOracle) توسعه یافته است. این اوراکل غیرمتمرکز از یک مدل اقتصادی روان بهره می‌برد و وعده می‌دهد شکاف موجود در دنیای ارزهای دیجیتال را پر می‌کند. این اوراکل به پروژه‌های غیرمتمرکز امکان دسترسی به چندین بلاک‌چین، منابع خارج از بلاک‌چین، و پلتفرم‌های قرارداد هوشمند را می‌دهد.

سرعت تازه‌سازی داده‌ها در اوراکل کیو‌ای‌دی با نرخ خیره‌کننده ۰/۵ ثانیه انجام می‌شود که در مقایسه با چین‌لینک که هر ۱۲۰ ثانیه داده‌ها در آن تازه‌سازی می‌شوند ظرفیت فوق‌العاده‌ای نمایش می‌دهد. اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی که به سرعت تازه‌سازی بالاتری نیاز دارند، از امکانات پیشرفته فنی کیو‌ای‌دی لذت برده و می‌توانند خدماتی رقابتی به کاربران ارائه بدهند. کیو‌ای‌دی یکی از بهترین پروژه های اوراکل غیرمتمرکز است که روی بلاک‌چین وکس (WAX) توسعه یافته است. کیو‌ای‌دی یکی از معدود اوراکل‌هایی است که نشان داده قابلیت اتکای بالایی دارد و هنگامی که چین‌لینک از دسترس خارج شده بود، این اوراکل همچنان به کاربران خدمات ارائه می‌داد.

best oracle projects07

ای‌پی‌آی۳

اوراکل ای‌پی‌آی۳ (API3) پروژه‌ای است که به شکلی موثر برای رفع مشکل اوراکل طراحی شده و برای این منظور از ای‌پی‌آی (APIs)های غیرمتمرکز بهره می‌برد. این ویژگی باعث می‌شود دسترسی پروتکل‌های غیرمتمرکز به اطلاعات و داده‌های خارج از بلاک‌چین تسهیل بشود. راهکارهای ای‌پی‌آی۳ نسبتا ساده و موثر هستند و نیاز به واسطه‌ها برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهند.

یکی از امکانات بومی این پروژه اوراکل ای‌پی‌آی های غیرمتمرکز (dAPIs) هستند. این راهکار با ترکیب چندین عملکرد ایجاد شده و به تامین‌کنندگان ای‌پی‌آی ها امکان هاست کردن نودهای اوراکل را می‌دهد. این راهکار برای افزایش امنیت و البته ایجاد بستری تحت نظارت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز طراحی شده و نیاز به دریافت خدمات از اوراکل‌های غیرمتمرکز واسط را تا حد زیادی برطرف می‌کند.

best oracle projects08

سخن آخر

اوراکل‌ها سیستم‌های مدیریت پایگاه‌های داده با حجم داده‌ها و پردازش محاسباتی بسیار بالا هستند. این سیستم‌ها نقشی کلیدی در تجربه روزمره افراد در وبسایت‌ها، اپلیکشن‌ها و عملکردهای گوناگون تحت وب دارند. شبکه‌های بلاک‌چین راهکاری نسبتا جدید برای ذخیره اطلاعات مالی به صورت غیرمتمرکز هستند که شفافیت و امنیت بالایی تامین می‌کنند.

تنها مشکل این شبکه‌ها عدم امکان ارتباط مستقیم آنها با شبکه‌های دیگر، از بلاک‌چین‌ها گرفته تا داده‌های خارج از بلاک‌چین کلیدی مثل داده‌های قیمت، اطلاعات ترابری و ناوبری، رویدادهای ورزشی و حتی داده‌های جغرافیایی و پیش‌بینی آب و هوا است. این کمبود در دنیای ارز دیجیتال به نام مشکل اوراکل شناخته می‌شود و موضوعی است که مدت‌ها است ذهن توسعه‌دهندگان این حوزه را مشغول کرده است.

بهترین پروژه های اوراکل راهکارهای متنوعی برای برطرف کردن این مشکل ارائه می‌دهند. این راهکارها به پروژه‌های مالی غیرمتمرکز یا DeFi امکان دسترسی به اطلاعات حیاتی برای انجام وظایف کاربردی را می‌دهد. اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با استفاده از اوراکل‌های ارز دیجیتال می‌توانند با انواع منابع داده و اطلاعات در هر زمینه‌ای تعامل برقرار کنند و از آنها برای پردازش درخواست‌های کاربران بهره ببرند. در این مطلب فهرستی از معتبرترین اوراکل‌های غیرمتمرکز که به کاربردی ساختن بیشتر شبکه‌های بلاک‌چین کمک قابل توجهی می‌کنند معرفی شده و امکانات آنها مرور شد.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

تحلیل آنچین چیست
what-is-halving06
what-is-sidechain-03

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب