بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲ | نگاهی به آنچه در بستر سولانا گذشت

best-solana-projects-in-2022-03

فهرست محتوا

بدون شک، یکی از موفقیت‌های بزرگ ارزهای دیجیتال پدیدآمدن بلاک‌چین سولانا است. این بلاک‌چین با توان عملیاتی بسیار بالا رسما در ماه مارس ۲۰۲۰ – درست با شروع همه‌گیری کووید-۱۹ – معرفی شد. اما به دلیل زمان‌بندی بدِ آن، نتوانست تاثیرات بالقوه خود در بازار را بگذارد. اما طولی نکشید که ارز دیجیتال سولانا به ده رمزارز برتر از نظر ارزش بازار تبدیل شد. حالا پس از گذشت بیش از دو سال، قصد داریم بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲ را به شما معرفی کنیم. اما قبل از آن بهتر است با خود سولانا و ویژگی‌های آن آشنا شوید.

سولانا چه ویژگی‌هایی دارد که آن را کاربردی کرده است

سولانا (Solana) یک شبکه لایه یکم مانند اتریوم است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد به‌وسیله بستری که ایجاد کرده، برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) بسازند. باتوجه‌به اینکه شبکه اتریوم مدتی است با مشکلات عمده اعم از مقیاس‌پذیری دست‌وپنجه نرم می‌کند، بستر خوبی برای سولانا ایجاد شد تا بتواند از ویژگی‌های خود را به بهترین شکل استفاده کند. در کمتر از دو سال، پروتکل لایه یک تعداد بسیاری از توسعه‌دهنده‌ها را به خود جذب کرده و نزدیک به ۵۰۰ اپلیکیشن به‌وسیله این پروتکل ایجاد شده‌اند. اکثر این اپلیکیشن‌ها به روی امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، NFTها و همچنین نسخه سه وب متمرکز هستند.

با استقبال خوبی که از بستر سولانا شد، ارزش کوین بومی این شبکه (SOL) تنها در یک سال نزدیک به ۱۵ هزار دلار افزایش یافت. این بستر بر انجام تراکنش‌ها به‌صورت سریع‌تر تمرکز دارد که برای رسیدن به این هدف، از روش خود یعنی به ترتیب کردن تراکنش‌ها استفاده می‌کند. بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲ از قابلیت برنامه‌ریزی‌کردن و متن‌باز بودن این شبکه استفاده کرده‌اند و به طرز چشمگیری از توسعه توکن‌های غیرقابل‌تعویض یا NFTها حمایت کرده‌اند. تمامی بلاک‌چین‌ها باگذشت زمان و رشد استفاده از آنها، با مشکلاتی از جمله کاهش سرعت، افزایش زمان جهت تأیید تراکنش‌ها و مقیاس‌پذیری روبه‌رو می‌شوند. شبکه سولانا دقیقاً برای مقابله با این معضلات عرضه شد که هم خصوصیات بلاک‌چین را دارد و هم با گسترش آن هیچ لطمه‌ای به کارکرد سولانا وارد نمی‌شود.

الگوریتم اثبات تاریخ در شبکه سولانا

اثبات تاریخ (Proof of History) دقیقا همان راه‌حل بستر سولانا است که می‌تواند مقیاس‌پذیری شبکه را بهبود ببخشد. به لطف الگوریتم اثبات تاریخ بستر سولانا می‌تواند ۳۴۰۰ تراکنش را تنها در یک ثانیه تایید کند. این در حالی است که اتریوم تنها امکان تجزیه‌وتحلیل ۱۵ تراکنش در یک ثانیه را ارائه می‌دهد. همین ویژگی باعث شده تا سولانا به یکی از سریع‌ترین شبکه‌های بلاک‌چینی تبدیل شود.

بیشتر بخوانید: پیش بینی آینده ارز دیجیتال سولانا تا سال ۲۰۳۰

بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲

باتوجه‌به نزدیک‌شدن به دومین سالگرد عرضه شبکه سولانا، وب‌سایت‌های مختلف دست به شناساندن هرچه بیشتر این شبکه به کاربران خود کرده‌اند. ما نیز قصد داریم شما را با بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲ آشنا کنیم که عملا دنیای کریپتو را متحول کردند.

پروژه Mercurial Finance

یکی از بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲، شبکه مرکوریال فاینانس بود که تنها با صدهزار دلار بودجه اولیه راه‌اندازی شد. پروژه مرکوریال به فکر توسعه خزانه‌های پویا است و امیدوار است با استفاده کامل از پتانسیل بستر سولانا، بتواند نسل بعدی سیستم‌های بازارساز را بسازد. این پروژه در حال حاضر پلتفرمی غیرمتمرکز توسط استیبل‌کوین‌ها راه‌اندازی کرده و با ابزارهای مختلفی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد به آنها کمک می‌کند از این بستر کسب سود کنند. تأمین نقدینگی و وام‌دادن به کاربران و ده‌ها فعالیت دیگر، تنها بخشی از فعالیت‌هایی است که پروژه مرکوریال فاینانس برای کاربران خود در نظر گرفته است. در آخرین روز از سال ۲۰۲۲، قیمت کوین این پروژه (MER) 0.00952 دلار است.

best-solana-projects-in-2022-04

پروتکل پاروت (Parrot)

پروتکل پاروت (Parrot Protocol) با ارز دیجیتال خود با سمبل PRT، یکی دیگر از بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲ است که در اصل یک شبکه غیرمتمرکز را ایجاد کرده. پاروت یک شبکه نقدینگی برای استقراض و وام‌دادن است که باتکیه‌بر پتانسیل بستر سولانا، روی آن ایجاد شده است. پروتکل پاروت قصد دارد تا ارزش قفل شده در توکن‌های نقدینگی (LP) را با ایجاد یک شبکه نقدینگی و وام‌دهی در دسترس قرار دهد. تا پیش‌ازاین، توکن‌های بسیار زیادی با ارزش میلیارد دلاری تنها برای ایجاد توکن‌های نقدینگی مانند Uniswap LP و توکن‌های بهره‌ای AAVE قفل می‌شوند. عملا استفاده از این توکن‌ها در سیستم‌های غیرمتمرکز امکان‌پذیر نیست. اما پروتکل پاروت برای ازبین‌بردن همین معضل در سال ۲۰۲۲ به وجود آمده است.

best-solana-projects-in-2022-05

پروژه منگو مارکت (Mango Market)

حجم معاملات در پروژه منگو مارکت در آخرین روزهای سال ۲۰۲۲، از مرز ۲۰ میلیون دلار عبور کرد تا به یکی از گزینه‌های بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲ تبدیل شود. این سایت به‌عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز اعطاکننده وام‌‌ شروع به کار کرد و سپس ۷۰ میلیون دلار در آگوست ۲۰۲۱ از طریق فروش توکن MNGO خود جمع‌آوری کرد.

دافی (Daffy) یکی از خالقان ایده‌ سازمان‌های خودگردان نامتمرکز یا DAO بیش از ۱.۵ میلیون دلار در Mango Labs سرمایه‌گذاری کرد تا به آنها کمک کند این پروژه را بهبود ببخشند. ایجاد یک اپلیکیشن کاربردی برای تلفن‌های هوشمند، به‌روزرسانی قابلیت‌های بازاریابی پروژه و همچنین توسعه Manga v4 از جمله اهدافی بودند که با کمک دافی امکان‌پذیر شدند. این پروژه خودگردان غیرمتمرکز در حال حاضر قادر است بدون هیچ سانسور و تبعیضی به افرادی که شرایط گرفتن وام را دارند، وام‌هایی به‌صورت رمزارز تخصیص دهد. همچنین قیمت فعلی توکن (MNGO) این پروژه ۰.۰۱۹ دلار است.

best-solana-projects-in-2022-06

پروژه لاریکس (Larix)

لاریکس (Larix) یک پروتکل مالی مبتنی بر متاورس است و به اولین پروتکلی تبدیل شد که اعطای وام مسکن را با استفاده از اتو کامپاوندینگ (ترکیب خودکار) امکان‌پذیر کرد. در تنظیمات ترکیب خودکار، سودی که از استیکینگ به‌حساب شخص وارد می‌شود، بدون نیاز کاربر به رمزارزهای قرض داده شده اضافه می‌شود که موجب افزایش سود خواهند شد. لاریکس فراتر از استخرهای وام‌ده معمول عمل می‌کند و همین موضوع باعث شده یکی از بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲ لقب بگیرد. LARIX در حال حاضر (آخرین روز از سال ۲۰۲۲) با قیمت ۰.۰۰۰۲۹ دلار معامله می‌شود و ارزش بازار آن نزدیک به سه میلیون دلار است. Larix اولین پروتکل مالی مبتنی بر متاورس (Metaverse) در بستر سولانا است.

این پروژه با ارائه یک سیستم نرخ بهره پویاتر و استخرهای مدیریت ریسک بسیار کارآمدتر، امکان استفاده از طیف گسترده‌ای از انواع وثیقه اعم از توکن‌های رمزنگاری شده، استیبل‌کوین‌ها،  NFTها، و همچنین سایر دارایی‌ها را میسر کرده است. Soldex.ai، صرافی غیرمتمرکز بلاک‌چین سولانا نیز با پروتکل Larix همکاری می‌کند که در نتیجه این رابطه، Soldex هم با موفقیت لاریکس، به یک صرافی بسیار مهم و قابل‌اعتماد تبدیل شد. برای خریدوفروش توکن لاریکس، صرافی سُلدِکس بهترین گزینه – چه از لحاظ امنیت و چه از لحاظ سرعت – است.

best-solana-projects-in-2022-07

 

پروژه اُرکا

پروژه اُرکا (Orca) یکی از شناخته‌شده‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه Solana است. این صرافی حجم معاملات زیادی دارد و ارزش کل آن ۵۱۶.۶ میلیون دلار است. این پروژه یا بهتر است بگوییم این صرافی برای اولین‌بار زمانی که سولانا زیرساخت‌های بسیار محدودی داشت در بازار راه اندازی شد. Orca به شما این امکان را می‌دهد که نسبت به هر صرافی غیرمتمرکزی که بر بستر اتریوم فعالیت می‌کند به‌صورت اقتصادی‌تر، سریع‌تر و قابل‌اطمینان‌تر، کوین‌های خود را مبادله کنید. کاربران همچنین می‌توانند با ارائه نقدینگی به یک استخر معاملاتی، کارمزد معاملاتی قابل‌توجهی را دریافت کنند.

صندوق سرمایه‌گذاری سنگاپوری Three Arrows Capital، سرمایه‌گذار اصلی پروژه است که با تزریق ۱۱۸ میلیون دلار به این پروژه توانست آن را به یکی از بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲ تبدیل کند. اورکا نه‌تنها به دلیل پشتوانه بسیار خوب، بلکه به دلیل طراحی “انسان‌محور” خود از سایر صرافی‌های غیرمتمرکز متمایز شده است. روش‌های ارزش‌گذاری ارزش منصفانه بازار و اندیکاتورهای پیش‌بینی قیمت‌ها دو عنصر متمایز اُرکا هستند. به‌منظور یافتن نقاط ورود و خروج از بازار، طراحی UI (رابط کاربری) این صرافی شامل گزینه‌هایی مانند کپی‌تریدینگ است. قیمت فعلی توکن ارکا ۰.۴۱۸۵ دلار است.

best-solana-projects-in-2022-01

پروژه سِیبِر (Saber)

پروژه سیبر (Saber) نقدینگی را برای کاربران بستر سولانا تامین می‌کند تا به‌راحتی بین جفت‌ارزهای باارزش ثابت (استیبل‌کوین‌ها) معامله کنند. همین موضوع باعث شد تا Saber به یکی از تأثیرگذارترین پروژه‌های اکوسیستم سولانا در سال ۲۰۲۲ تبدیل شود. این پروژه نقدینگی برای معاملات USDT/USD (تتر/دلار آمریکا) و خرید SOL (کوین بومی بستر سولانا) و همچنین استخرهای بیت‌کوین را فراهم می‌کند. این بازارساز از استراتژی زنجیره‌ای متقابل استفاده می‌کند که اتریوم، Celo، BSC و همچنین Terra را به دیگر بلاک‌چین‌ها متصل می‌کند.

سابر یک شبکه تجارت جهانی و نقدینگی بزرگ با معماری متن‌باز است و به‌سرعت توانست به یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های استیبل‌کوین‌ها در اکوسیستم سولانا تبدیل شود. این صرافی همچنین دارای چندین حساب کاربری پررونق در توییتر و مدیوم (Medium) است و توانسته نظر بسیاری از تحلیل‌گران و سایر افراد را به خود جلب کند. قیمت فعلی توکن سیبر (SBR) 0.00114 دلار است.

پروژه SolFarm

پروژه SolFarm که از آن به‌عنوان یکی دیگر از بهترین پروژه های بستر سولانا در سال ۲۰۲۲ یاد می‌شود، در اصل یک برنامه DeFi (غیرمتمرکز) است. این پروژه در همان ابتدای مسیر خود توانست ۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند و همچنین شبکه خود را با شرکت‌های وام‌دهنده بزرگی مانند Jump Capital و Alameda Research گسترش دهد. تولیپ‌توکن کوین بومی تولیپ است.

هنگام استفاده از بلاک‌چین سولانا، این پلتفرم به افراد این امکان را می‌دهد تا با استفاده از تولیپ توکن هزینه کمتری را برای تراکنش بپردازند و همچنین از سرعت بالای پروژه لذت ببرند. در نتیجه، کاربران می‌توانند از مزیت‌هایی مانند استیک کردن توکن‌های خود استفاده کنند. اگرچه SolFarm با توکن TULIP نزدیک به صدر فهرست قرار دارد، اکنون ارزش بازار  آن تنها ۱۱ میلیون دلار دارد. قیمت توکن تولیپ در پایان سال ۲۰۲۲، نزدیک به ۰.۹۵۶ دلار است.

خرید سولانا با بهترین قیمت از صرافی راستین

پروژه سِروم دِکس

هرگاه صحبت از ارزش قفل شده به میان می‌آید، Serum Dex باارزش کلی ۹۵۹.۹ میلیون دلار از محبوب‌ترین راه‌حل‌ها برای بازگرداندن این توکن‌ها محسوب می‌شود. کل ارزش بازار این پروژه که نزدیک به ۱ میلیارد دلار است، توسط شرکت‌هایی مانند FTX و Alameda Research و بسیاری دیگر، تأمین شده است. این پروژه همچنین توسط سام بنکمن-فراید (Sam Bankman-Fried) یکی از جوان‌ترین میلیاردرهای جهان بنیان‌گذاری شده است.

پروژه Serum یک فناوری پیشتاز در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و همچنین اکوسیستم سولانا ارائه کرده است. این پروژه امور مالی غیرمتمرکز را با سرعت استثنایی و همچنین هزینه‌های بسیار ناچیز ارائه می‌کند. سِرُم مبتنی بر Solana است بنابراین نیازی به احراز هویت ندارد. هدف آن ارائه انتخاب گسترده‌تری از توکن‌ها با حداقل قیمت و همچنین خرید کوین‌ها در هر مقداری است. در نتیجه، کاربران کنترل کاملی بر معاملات خود خواهند داشت. همچنین امکان ترید کردن در چندین بلاک‌چین به لطف فناوری پلتفرم نوظهور کراس‌چین که توسط Serum Dex ارائه می‌شود، میسر است. در واقع، به‌وسیله این صرافی غیرمتمرکز، با یک حساب کاربری می‌توانید در بلاک‌چین‌های مختلفی از جمله بیت‌کوین، اتریوم، سولانا، آوالانچ، پالیگون، و آربیتروم فعالیت کنید.

best-solana-projects-in-2022-02

آیا سولانا می‌تواند جای اتریوم را بگیرد

به‌عنوان سخن پایانی باید گفت که اتریوم محبوب‌ترین کریپتو مبتنی بر قرارداد هوشمند است که بستر طیف وسیعی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز شده است. بااین‌وجود، توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران به دنبال راه‌حل دیگری هستند تا بتوانند از شر سرعت کند و نرخ بالای تراکنش‌های اتریوم خلاص شوند. اگرچه همه امکانات برای تبدیل‌شدن سولانا به پلتفرم اصلی توسعه‌دهندگان وب و اپلیکیشن فراهم است، اتریوم نیز در حال بروزرسانی شبکه خود می‌باشد.

(چنانچه تمایل به خرید ایپ کوین و مشاهده قیمت آن دارید، می‌توانید از شرایط معامله این رمز ارز اطلاعات کسب کنید)

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

آینده پولکادات
استیکینگ اتریوم
آینده ارز دیجیتال گالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

محبوب‌ترین کوین‌ها