etf بیت کوین | یک راه جایگزین برای سرمایه‌گذاری روی بیت کوین در صرافی‌ها

bitcoin-etf01

فهرست محتوا

در سال‌های ‌اخیر با ورود شرکت‌های ‌سرمایه‌گذاری به بازار ارزهای دیجیتال، معاملات انواع رمزارز از جمله بیت کوین شکلی قانونی به خود گرفته است و در قالب صندوق‌های ‌etf نیز قابل انجام است. سهام‌های  etf‌را می‌‌‌توان در بازارهای سنتی بورس خرید و فروش کرد که راهی جایگزین برای سرمایه‌گذاری مستقیم روی دارایی‌های ‌ارز دیجیتال است. در واقع etf‌ها یک راه امن برای سرمایه‌گذاران بیت کوین هستند که از طریق معامله آن‌ها می‌‌‌توان به سود رسید. در این مطلب شرایط سرمایه‌گذاری در انواع etf بیت کوین را با هم بررسی می‌‌‌کنیم.

معرفی صندوق etf بیت کوین

صندوق‌های ‌قابل معامله (etf) در بورس روش جدیدی برای مبادلات نیستند و از گذشته در بخش‌های ‌مختلف مالی رایج بوده‌اند. البته etf بیت کوین هنوز در کشورهای مختلف رواج نیافته است. برای مثال در کشور آمریکا در حال حاضر هیچ etf بیت کوین اسپات تاییدشده‌ای وجود ندارد. اگرچه سرمایه‌گذاران این امکان را دارند که صندوق‌های ‌etf بیت کوین بازار فیوچرز سرمایه‌گذاری کنند. تفاوت بین این دو نوع از etf این است که etf اسپات با بیت کوین واقعی (BTC) پشتیبانی می‌‌‌شود و etf‌ های ‌فیوچرز توسط مشتقات (derivatives) بیت کوین. معامله اولین etf ارز دیجیتال، ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) در اکتبر ۲۰۲۱ آغاز شد که یک ETF مبتنی بر معاملات آتی بیت کوین است.

مکانیزم etf بیت کوین را بشناسید

صندوق‌های ‌etf بیت کوین مزایای فراوانی برای سرمایه‌گذاران به همراه دارند. برخی سرمایه‌گذاران ترجیح می‌‌‌دهند با صرف هزینه‌ای کمتر و بهره‌مندی از مزایای مالیاتی، به سبد سهام خود تنوع ببخشند. به همین دلیل  etf‌های ‌بیت کوین می‌‌‌توانند گزینه جذاب‌تری برای آن‌ها باشند. صندوق‌های ‌قابل معامله etf متشکل از مجموعه‌ای از دارایی‌ها هستند که سهام آن‌ها در بازار یورس معامله می‌‌‌شوند. در صندوق‌های ‌etf بیت کوین مزایای بالقوه صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری مشترک (mutual funds)، سهام (stocks) و اوراق قرضه (bonds) با هم ترکیب می‌‌‌شوند.

bitcoin-etf02

سهام  etfمانند سهام معمولی، در طول روز با قیمت‌های ‌متفاوت براساس میزان عرضه و تقاضا در بازار معامله می‌‌‌شود. قیمت سهام etf به‌جای قیمت ارزهای دیجیتال واقعی، از حرکات قیمتی مشتقات ارز دیجیتال پیروی می‌کند. بنابراین، قیمت سهام در یک ETF ارز دیجیتال با افزایش قیمت قراردادهای آتی افزایش می‌یابد و با کاهش قیمت آن کاهش می‌یابد.

هرکس این امکان را پیدا می‌‌‌کنند که به‌صورت غیرمستقیم روی این رمزارز سرمایه‌گذاری کند؛ بدون اینکه فرآیند گاها پیچیده ثبت نام و احراز هویت در صرافی‌های ‌ارز دیجیتال را پشت سر بگذارد. اکثر etf‌ های ‌بیت کوین در قالب معاملات فیوچرز خرید و فروش می‌‌‌شوند. معاملات فیوچرز به سرمایه‌گذاران این اطمینان را می‌‌‌دهد که می‌‌‌توانند یک ارز دیجیتال به‌خصوص را با قیمتی خاص در آینده خرید و فروش کنند. لازم به ذکر است که بیشتر  etf‌های ‌مبتنی بر معاملات آتی توسط رگولاتورهای SEC تایید می‌شوند.

ویژگی‌های ‌etf بیت کوین چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزایای etf بیت کوین خرید راحت آن است. هرکس می‌‌‌تواند سهام etf را خریداری کند و دیگر نیازی به یادگیری نحوه استفاده از کیف پول رمزارز یا افتتاح حساب در صرافی‌های ‌ارز دیجیتال ندارند. البته باید توجه داشت که کاربران در این روش معاملاتی به‌طور مستقیم مالک بیت کوین نخواهند بود. در ادامه ویژگی‌های ‌etf بیت کوین را شرح داده‌ایم.

bitcoin-etf03

  • راحتی معامله: حتی سرمایه‌گذاران مبتدی نیز می‌‌‌توانند به‌راحتی سهام etf را خریداری کنند. در این روش دیگر پیچیدگی‌های ‌انتقال رمزارز به صرافی یا کیف پول وجود ندارد
  • تنوع در پرتفوی: یک etf می‌‌‌تواند بیش از یک دارایی را در خود داشته باشد. از این رو، یک etf بیت کوین نیز ممکن است متشکل از بیت کوین واقعی (BTC)، سهام بیت کوین و سایر دارایی‌ها به عنوان بخشی از صندوق باشد. حتی اگر صندوق etf تنها دارای بیت کوین باشد، سرمایه‌گذاران این امکان را دارند تا به پرتفوی خود در بازار سهام تنوع ببخشند
  • کارمزدهای etf بیت کوین: صندوق‌های ‌etf اغلب دارای کارمزد مدیریت (management fees) هستند. این به آن معنی است که درصدی از سرمایه موجود در صندوق صرف سرمایه‌گذاری در بیت کوین نمی‌شود؛ بلکه به افراد / شرکت‌هایی که صندوق را مدیریت می‌‌‌کنند، اختصاص می‌‌‌یابد. در حالت ایده‌آل کارمزد مدیریت زیر یک درصد است
  • عدم مالکیت واقعی سرمایه‌گذاران بر بیت کوین: یک سهام etf بیت کوین را نمی‌توان با سایر ارزهای دیجیتال مبادله کرد. چراکه دارندگان سهام etf، مالک واقعی بیت کوین نیستند
  • ساعت معاملات محدودتر: برخلاف صرافی‌های ‌ارز دیجیتال که در آن‌ها می‌‌‌توانید هفت روز هفته، ۲۴ ساعته معاملات رمزارز انجام دهید، بازار بورس نیویورک (NYSE) فقط از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۴ بعدازظهر باز است و خرید و فروش سهام etf بیت کوین نیز در این بازه زمانی امکان‌پذیر است

bitcoin-etf04

برترین  etf‌های ‌بیت کوین

در کشور آمریکا هنوز هیچ صندوق etf بیت کوین تاییدشده‌ای وجود ندارد. اما در سایر نقاط جهان سهام صندوق etf بیت کوین خرید و فروش می‌‌‌شود. در واقع، محبوبیت روزافزون صنعت کریپتوکارنسی این فرصت را به وجود آورده است که سهام صندوق‌های ‌قابل معامله در مبادلات بیت کوین در کشورهای مختلف خرید و فروش شوند. از جمله نمونه‌های ‌قابل توجه etf بیت کوین عبارت‌اند از:

در حالی که etf بیت کوین اسپات در آمریکا وجود ندارد، اما  etf‌های ‌فیوچرز بیت کوین و راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری در  etf‌ها وجود دارد که تمرکز آن‌ها روی شرکت‌های ‌سرمایه‌گذاری بیت کوین یا شرکت‌های ‌وابسته به آن‌ها است. این etf‌ ها ممکن است متشکل از سهام شرکت‌هایی مانند تسلا (TSLA) باشند که در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌‌‌کنند یا از زیرساخت‌های ‌ماینینگ یا سایر فناوری‌های توسعه‌ بیت کوین پشتیبانی می‌‌‌کنند.

bitcoin-etf05

سرمایه‌گذاران چگونه می‌‌‌توانند سهام etf بیت کوین را خریداری کنند؟

در کشور آمریکا، صندوق‌های ‌قابل معامله در مبادلات بیت کوین را می‌‌‌توان از طریق ETF استراتژی بیت کوین (Bitcoin Strategy ETF) که در بورس کالای شیکاگو فهرست شده است، خریداری کرد. صندوق دیگری که تحت عنوان BITO نام دارد به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد بدون خرید مستقیم ارز دیجیتال، سهام etf را خریداری کنند. سهام BITO را می‌‌‌توان مانند هر ETF دیگر از طریق بروکرهای آنلاین خریداری کرد. به این منظور باید در ابتدا یک حساب بروکری در پلتفرم‌هایی مانند Robinhood یا Fidelity باز کنید. در مرحله بعد، برای خرید سهم BITO باید تعداد سهم و قیمت مد نظر خود را تعیین کنید.

شما می‌‌‌توانید از سفارش بازار (market order) برای خرید سهام یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک xfr قیمت فعلی بازار استفاده کنید. از سوی دیگر، یک سفارش محدود (limit order) به شما امکان می‌‌‌دهد بالاترین قیمتی را که آماده پرداخت برای یک سهام هستید، مشخص کنید. به طور کلی، اگر می‌‌‌خواهید برای بلندمدت در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید،  etf‌های ‌مبتنی بر معاملات آتی انتخاب خوبی نیستند. علاوه بر این، قبل از سرمایه‌گذاری در etf، معامله‌گران باید عواملی مانند احتمال انحراف از ارزش خالص دارایی، کارمزد صندوق و سایر هزینه‌های ‌مربوطه را در نظر بگیرند.

bitcoin-etf06

مقایسه صندوق‌های ‌etf آتی و اسپات بیت کوین

صندوق etf آتی صندوقی است که می‌توانید در آن براساس شرایط قرارداد، بیت کوین را طبق ارزش واقعی آن خرید و فروش کنید. با این حال، هنگام خرید یا فروش قراردادهای آتی، مالک بیت کوین واقعی نیستید. در عوض، شما قراردادی دارید که وعده خرید یا فروش ارز دیجیتال در آینده را می‌‌‌دهد. در نتیجه، قراردادهای آتی در برابر بی‌ثباتی بازار و نوسانات قیمتی محافظت می‌‌‌شوند. از سوی دیگر، قراردادهای آتی به شما اجازه نمی‌دهند مانند زمانی که به طور کامل مالک ارز بودید، از کوین برای رای دادن در شبکه بلاک چین استفاده کنید. برخلاف قراردادهای آتی، در قراردادهای اسپات خرید دارایی‌های ‌ارز دیجیتال به صورت یکباره هستند که به خریداران و فروشندگان مالکیت مستقیم ارز دیجیتال را اختصاص می‌‌‌دهند. این روش معامله شبیه به معاملات اسپات رمزارز در صرافی‌های ‌ارز دیجیتال است.

از طرف دیگر، ساختار etf آتی بیت کوین مورد انتقاد قرار گرفته است؛ چراکه انجام معاملات آتی بیت کوین به قیمت روز به‌جای معاملات اسپات می‌‌‌تواند منجر به عملکرد ضعیف آن شود. دلیل دیگری که معامله گران چندان رغبتی به معاملات آتی نشان نمی‌دهند این است که اغلب در آن‌ها بیت کوین با قیمتی بالاتر از دارایی پایه معامله می‌‌‌شود.

bitcoin-etf07

وضعیت قانونی معاملات سهام etf بیت کوین

برای علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، صندوق‌های ‌etf بستر مناسبی برای جذب نقدینگی و سرمایه‌گذاری بلندمدت به شمار می‌‌‌آید. برادران Winklevoss در سال ۲۰۱۴، تقریبا پنج سال پس از شروع خرید و فروش بیت کوین، یک پیشنهاد تشکیل صندوق etf را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ارائه کردند؛ اما پیشنهاد آن‌ها رد شد. از آن زمان، درخواست‌های ‌زیادی از سوی شرکت‌های ‌سرمایه‌گذاری مختلف به این نهاد ارائه شده است. تنها در سال ۲۰۲۱ و به دنبال نوسانات قیمت بیت کوین، SEC حداقل ۱۲ درخواست را در این مورد ثبت کرده است.

این نهاد نظارتی طی نامه‌ای در ژانویه ۲۰۱۸، دلایل خود در رابطه با رد درخواست etf را بیان کرد. از جمله نگرانی‌های ‌کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا می‌‌‌توان به عدم شفافیت در صرافی‌های ‌ارز دیجیتال، پتانسیل دستکاری بازار و سطوح پایین نقدینگی در بازار ارزهای دیجیتال اشاره کرد. با این حال، از زمان انتشار این نامه، وضعیت در بازار ارزهای دیجیتال تغییر کرده و حجم معاملات در صرافی‌های ‌ارز دیجیتال چند برابر شه است و در حال حاضر ارزش کل بازار کریپتوکارنسی‌ها از ۲ تریلیون دلار فراتر رفته است.

آیا داشتن سهام etf بیت کوین بهتر از مالکیت بیت کوین است؟

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. چراکه هر سرمایه‌گذار نیازها و انتظارات متفاوتی دارد. برای مثال، سرمایه‌گذاران با خرید سهام etf بیت کوین، مالکیت این رمزارز را از آن خود نمی‌کنند؛ اما همچنان می‌‌‌توانند از رشد قیمتی بیت کوین سود کنند. همچنین، برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی باشد که نسبت به دارایی بیت کوین محتاط هستند یا اینکه به دنبال این هستند که به پرتفوی خود تنوع ببخشند، صندوق etf بیت کوین می‌‌‌تواند گزینه مناسبی باشد.

bitcoin-etf08

از سوی دیگر، برای تریدرها و سرمایه‌گذارانی که می‌‌‌خواهند به طور منظم در معاملات ارز دیجیتال شرکت کنند یا از بیت کوین به عنوان یک ارز مبادلاتی استفاده کنند، مالکیت بیت کوین گزینه بهتری است. هرکس می‌‌‌تواند با پشت سر گذاشتن مراحل احراز هویت، بیت کوین را از یک صرافی یا بروکر خریداری کند. در حالی که  etf‌های ‌بیت کوین هنوز تاییدیه SEC را دریافت نکرده‌اند. صندوق‌های ‌etf مبتنی بر معاملات آتی بیت کوین در سراسر جهان وجود دارند؛ اما ممکن است نیازهای سرمایه‌گذاران را به‌خوبی برآورده نکنند.

بنابراین، تفاوت کلیدی بین etf آتی بیت کوین و  etf‌های ‌اسپات این است که یک etf آتی توسط مشتقات (در این مورد، قراردادهای آتی بیت کوین) پشتیبانی می‌‌‌شود، در حالی که BTC واقعی پشتیبان صندوق‌های ‌etf اسپات است. مهم‌تر از آن، قیمت قراردادهای آتی ممکن است به دلیل هیجانات سرمایه‌گذاران از قیمت فعلی بازار منحرف شود؛ در حالی که، در مورد یک etf اسپات، این ریسک وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: پیش بینی و تحلیل قیمت بیت کوین در اینده

سخن آخر

صندوق‌های ‌etf بیت کوین یکی از راه‌های ‌سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در این رمزارز محبوب هستند. این صندوق‌ها در واقع به عنوان یک راه حد وسط میان بازارهای پرنوسان ارزهای دیجیتال و شکل سنتی سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام هستند. خرید و فروش etf‌ها از طریق بروکرها، مشابه با معامله سهام است؛ بنابراین، خرید سهام etf فرآیند ساده‌ای دارد.

البته آینده این نوع سرمایه‌گذاری چندان مشخص نیست. چراکه با گسترش بیشتر etf‌های ‌بیت کوین مبتنی بر معاملات اسپات، شرایط ممکن است تغییر کند. از طرف دیگر، بیشتر etf‌های ‌مبتنی بر معاملات آتی توسط رگولاتورهایی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) مورد تایید قرار می‌‌‌گیرند. بنابراین، قبل از سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ‌etf باید از ریسک‌های مرتبط با این نوع ابزار سرمایه‌گذاری آگاه بود.

 

 

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت
trading-plan-in-crypto-market06

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب