ارز دیجیتال بلوزل | از پروژه‌های پیشرو در زمینه پایگاه‌های داده مبتنی بر بلاک‌چین

bluzelle-coin-13

فهرست محتوا

ارز دیجیتال بلوزل یک اکوسیستم غیرمتمرکز بر پایه بلاک‌چین است که به عنوان یک سرویس داده مقیاس‌پذیر عمل می‌کند. هدف اصلی این پروژه در واقع ارائه ابزارها، ویژگی‌ها و ظرفیت فنی به منظور ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها است. بلوزل به آینده اینترنت غیرمتمرکز کمک زیادی می‌کند و به کاربران خود این امکان را می‌ددهد که پایگاه‌های داده مقیاس‌پذیر و بر اساس تقاضا برای برنامه‌های غیرمتمرکز بسازند.

پروتکل بلوزل از پروژه‌های پیشرو در زمینه بلاک‌چین است که در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک شرکت توسعه نرم‌افزار راه‌اندازی شد. با رشد برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) و افزایش تعداد کاربران آن‌ها، بلوزل و ارز BLZ می‌تواند تبدیل به یکی از با ارزش‌ترین پلتفرم‌ها در این بلاک‌چین بشود. در ادامه به بررسی ارز دیجیتال بلوزل، چگونگی کار با آن و همچنین سایر ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

ارز دیجیتال بلوزل چیست

پروژه عظیم بلوزل در واقع نوعی شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که از جمله ویژگی‌های بارز آن می‌توانیم به امنیت بالا و در دسترس بودن به شکل غیرهمسان اشاره کنیم. بلوزل یک لایه اطلاعاتی برای برنامه‌های غیرمتمرکز به شمار می‌آید تا به این صورت اطلاعات مورد نیاز را در بستری امن و با مقیاس‌پذیری بالا و غیرقابل سانسور مدیریت کند. علاوه بر این، ارز دیجیتال بلوزل به کمک کاسموس و تکنولوژی BFT byzantine Fault Tolerant پایه‌گذاری شده است.

bluzelle-coin-14

شبکه بلوزل به عبارتی یک Airbnb غیرمتمرکز برای پایگاه‌های داده به شمار می‌رود. از آنجایی که این ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، هیچ مقام مرکزی این پلتفرم را اداره نمی‌کند و در عوض ارز دیجیتال بلوزل به مشارکت‌کنندگان شبکه خود وابسته است تا فضای ذخیره‌سازی اضافی خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند و سپس فضای ذخیره‌سازی را برای داده‌های خود انتخاب نمایند.

بنیانگذاران ارز دیجیتال بلوزل چه کسانی هستند

شبکه بلوزل ابتدا در سال ۲۰۱۴ توسط Nearaj Murarka و Pavel Bains با نام شرکت Bluzelle تاسیس شد. در ابتدا شبکه بلوزل بر توسعه برنامه‌های مبتنی بر بلاک‌چین برای بانک‌ها تمرکز داشت. بعدها در سال ۲۰۱۷ میلادی بلوزل مدل عملکرد خود را تغییر داد و با درک نیاز روزافزون به سیستم‌های ذخیره‌سازی غیرمترکز، یک لایه ذخیره‌سازی پایگاه داده ایجاد کرد که در آن توسعه‌دهندگان و شرکت‌های DAPP می‌توانند داده‌های مهم خود را ذخیره کنند. همچنین دفتر کار شبکه بلوزل از سال ۲۰۱۸ در کشور سنگاپور مستقر است و به عنوان ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی برای شرکت‌ها و توسعه‌دهنده‌های Dapp در سراسر جهان فعالیت می‌کند.

bluzelle-coin-02

نگاهی به عملکرد شبکه بلوزل

شبکه ارز دیجیتال بلوزل از سیستمی موسوم به گواه اثبات سهام برای کسب اطمینان از یکپارچگی شبکه خود استفاده می‌کند. به این ترتیب اعتبارسنج‌ها باید یک مقدار حداقلی از کوین شبکه را استیک کنند. قدرت اعتبارسنج‌ها برای مشارکت در سیستم نیز به میزان سپرده‌گذاری بستگی دارد. ذخیره‌سازی در شبکه بلوزل به این صورت انجام می‌شود که عده‌ای از کاربران فضای خالی سیستم خود را در اختیار کسانی قرار می‌دهند که نیاز به فضای خالی دارند.

هر بار که اطلاعات جدید به شبکه وارد می‌شوند، این اطلاعات به قسمت‌های مختلف و میان نودهی شبکه تقسیم می‌شود. اعتبارسنجی این فرایندها نیز توسط ولیدیتورها یا همان اعتبار‌سنج‌ها صورت می‌گیرد. در شرایطی که نیاز به فراخوانی اطلاعات باشد، شبکه بلوزل درست مانند تورنت عمل می‌کند و اطلاعات را از نودهای مختلف جمع‌آوری می‌کند.

بدین ترتیب در صورتی که یکی از نودها خاموش و یا غیرفعال باشد، هیچ‌گونه مشکلی در زمینه دریافت اطلاعات بوجود نخواهد آمد. زیرا هر نود در واقع یک کپی از آن را در اختیار دارد. علاوه بر تمامی این موارد گفته شده، مشخصات سیستم تاییدکننده‌ها باید برخی حداقل‌های لازم را برای فعالیت در این شبکه مانند ۱۶ گیگ رم، اتصال اینترنت ۲۵ گیگابایتی و همچنین حافظه ۱ترابایتی را داشته باشند تا بتوانند در این شبکه به انجام فعالیت‌های خود بپردازند.

کدام ویژگی‌ها ارز دیجیتال بلوزل را با سایر رقبا متمایز می‌کند

شبکه بلوزل قصد دارد تا در آینده‌ای نه چندان دور استانداردهای جدیدی را برای توسعه اینترنت غیرمتمرکز تحت عنوان Web3 تعیین کند. با وجود اینکه ارز دیجیتال بلوزل، نمادی از یک پلتفرم ذخیره‌سازی برای پایگاه داده غیرمتمرکز با بازار P2p است اما این پروژه همچنان میزبان وب غیرمتمرکز در Testnet Bluzelle است. همین ویژگی ارز دیجیتال بلوزل را با همتایان و رقبای خود متمایز می‌کند.

bluzelle-coin-04

Testnet Bluzelle آدرس‌های اینترنتی مادام‌العمر ارائه می‌کند که نمی‌توان آن‌ها را مانند آدرس‌های URL سنتی که از ارائه‌دهنده‌های وب متمرکز خریداری می‌شوند، خاموش کرد. شبکه بلوزل از الگوریتم اثبات سهام POS برای تامین امنیت شبکه خود استفاده می‌کند.

به چه دلیل بلاک‌چین بلوزل دو ارز دیجیتال مختلف دارد

دو ارز دیجیتال BLZ و BNT ارزهای دیجیتالی مخصوص شبکه بلوزل هستند. شاید به نظر شما داشتن دو رمزارز مختلف بر روی یک شبکه بیهوده به نظر برسد. اما مطمئن باشید تیم توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال بلوزل برای این تصمیمات خود، دلایل منطقی و قانع‌کننده‌ای دارند.

ارز دیجیتال BLZ این قابلیت را به شبکه می‌دهد تا به راحتی به بلاک‌چین اتریوم متصل شود. تیم توسعه‌دهندگان بلوزل نگران این موضوع بودند که با ایجاد مشکلات احتمالی بر روی بستر بلاک‌چین اتریوم، پرداخت‌های درون این شبکه بلاک‌چین نیز با مشکل روبه‌رو شود. به همین دلیل هم از ارز دیجیتال BNT برای پرداخت‌های درون شبکه خود استفاده می‌کنند. کاربران این بلاک‌چین می‌توانند توکن‌های BLZ خود را درون شبکه با توکن‌های BNT مبادله نمایند.

منظور از متاسوارم در شبکه بلوزل چیست

متاسوارم یا “metaswarm” به گره‌های شبکه بلوزل گفته می‌شود. هر متاسوارم در واقع یک واحد از یک گروه به شمار می‌رود. به مجموعه‌ای از متاسوارم‌ها نیز، اسوارم “swarm” گفته می‌شود. در بلاک‌چین بلوزل، گره‌های هر اسوارم، اطلاعات را به صورت همزمان با یکدیگر به اشتراک گذاشته و ذخیره می‌کنند. به این ترتیب چون هر داده چندین مرتبه در شبکه تکرار می‌شود می‌توان از حفظ صحت و امنیت آن داده‌ها مطمئن بود.

bluzelle-coin-06

هر زمان که مشتری بخواهد به اطلاعات خود دسترسی پیدا کند، تنها کافی است با استفاده از کلید خصوصی که در اختیار دارد به شبکه متصل شود و تمام اطلاعات رمزگذاری شده خود را بازیابی کند. شایان ذکر است هیچ‌کسی حتی گره‌های گروهی که اطلاعات را ذخیره کرده‌اند، نمی‌توانند بدون داشتن کلید خصوصی به آن اطلاعات به راحتی دسترسی پیدا کنند.

سیستم پاداش و جزا در شبکه ارز دیجیتال بلوزل

در بلاک‌چین بلوزل به منظور جلوگیری از تقلب کاربران، تمامی متاسوارم‌ها (گره‌ها) تحت نظارت شاخش کارفرما یا همان سیستم پاداش و جزا قرار می‌گیرند. هر گرهی هم که عملکرد ضعیفی داشته باشد، پروتکل کارفما از امتیاز آن متاسوارم کم می‌کند. از سوی دیگر به طور تقریبی می‌توان گفت که ۵ درصد از گره‌هایی که بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند، این شانس را دارند که به ریاست گروه خود انتخاب شوند. رئیس گروه در بلاک‌چین بلوزل نیز هدایت سایر اپراتورها را بر عهده دارد.

سهام اولیه ضامن حسن انجام کار در بلاک‌چین بلوزل

در بلاک‌چین بلوزل هر کدام از گره‌ها وظیفه دارند مقداری ارز دیجیتال بلوزل را جهت وثیقه و صحت انجام کار در اختیار شبکه قرار بدهند. کاملا طبیعی است که هر گره‌ای که اعتبار بیشری داشته باشد، می‌تواند مسئولیت پروژه‌های بزرگ‌تر را بر عهده بگیرد و در کنار آن دستمزد بیشتری را نیز دریافت کند. البته لازم به ذکر است در صورتی که گرهی به تعهدات خود به درستی عمل نکند و یا اینکه بخواهد تقلبی داشته باشد، سهام خود را از دست می‌دهد.

bluzelle-coin-08

بلاک‌چین بلوزل چه تفاوتی با بلاک‌چین‌های نسل اول دارد

باید گفت که در بلاک‌چین بلوزل، تمامی گره‌ها یک نسخه از تمامی اطلاعات شبکه را در اختیار ندارند؛ بلکه هر گره‌ای در گروه‌های مجازی تشکیل اجماع داده و در واقع مسئول ذخیره داده‌های خود در سطح محلی است. اجازه بدهید تا با ذکر یک مثالی واضح این موضوع را بیشتر برای شما روشن کنیم.

تصور کنید دو شخص به نام‌های مولی و استیو هر دو به صورت همزمان با یکدیگر پردازش اطلاعات خود را به بلاک‌چین بلوزل بسپارند. اطلاعات مولی در دسته‌های ۱، ۲ و ۳ گروه A ذخیره می‌شود. در حالی که اطلاعات استیو در دسته‌های ۴، ۵ و ۶ گروه مجازی B ذخیره می‌شود. به این ترتیب به دلیل زیاد بودن تعداد گره‌هایی که اطلاعات را در خود ذخیره کرده‌اند، می‌توان به درست بودن و امن بودن جایگاه داده‌ها اطمینان داشت. از سوی دیگر به دلیل اینکه اطلاعات در دسته‌های متفاوتی ذخیره می‌شوند، بلاک‌چین بلوزل از مقیاس‌پذیری به مراتب بالاتری برخوردار خواهد بود.

امنیت پلتفرم ارز دیجیتال بلوزل چگونه تامین می‌شود

بعد از اینکه دانستید ارز دیجیتال بلوزل چیست ممکن است بپرسید که امنیت آن چگونه تامین می‌شود؟ بلوزل برای دستیابی به مقیاس‌بندی از Proof of Stake به همراه BFT و sharding استفاده می‌کند. Proof of Stake کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از شبکه‌های بلاک‌چین است که بر اساس پروتکل اثبات کار اجرا می‌شوند.

در کنار شاردینگ، بلوزل به مقیاس‌بندی عالی و بالاترین سطح امنیت شبکه و داده‌های بارگذاری شده می‌رسد. سیستم بلوزل با استفاده از موتور اثبات سهام و BFT Tendermint با قدرت بلاکچین Cosmos امنیت خود را تامین می‌کند. ارز دیجیتال بلوزل داده‌های بارگذاری شده را در شبکه توزیع می‌کند. دقیقا به همین دلیل هم است که داده‌ حتی در صورت وجود نقص در شبکه، با مشکل جدی مواجه نمی‌شوند.

کیف پول‌های مناسب برای هولد ارز دیجیتال بلوزل

به منظور ذخیره‌سازی و نگهداری ارزهای دیجیتال شما به یک کیف پول مناسب و ایمن نیاز دارید. در حال حاضر کیف پول‌های مختلفی برای سیستم عامل‌های اندروید و ios طراحی و عرضه شده است. علاوه بر این، می‌توانید از کیف پول‌های سخت‌افزاری نیز استفاده کنید. برای نگهداری از ارز بلوزل استفاده از هر دو روش برای شما امکان‌پذیر است. همچنین با در نظر گرفتن این موضوع که هر کیف پولی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کند، می‌تواند در نگهداری و ذخیره‌سازی ارز دیجیتال بلوزل نیز مورد استفاده قرار بگیرد، در ادامه بعضی از کیف‌های دیجیتالی مناسب برای این رمزارز را به شما معرفی می‌کنیم.

bluzelle-coin-11

کیف پول نرم‌افزاری تراست ولت؛ سطح بالای امنیتی برای بیش از ۵ میلیون کاربر فعال

یکی از کیف پول‌های نرم‌افزاری ارز دیجیتال بلوزل، والت نرم‌افزاری تراست ولت است. تراست والت، کیف پولی است که از امنیت قابل قبولی برخوردار می‌باشد. این والت در سال ۲۰۱۸ توسط یک فرد اوکراینی به نام ویکتور رادچنکو شروع به کار کرد و تاکنون نیز بیش از ۵ میلیون کاربر فعال دارد.

از مهم‌ترین مزایای تراست والت برای نگهداری بلوزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رایگان بودن
  • اوپن سورس بودن
  • امکان اتصال به زنجیره هوشمند بایننس
  • سازگاری با اتریوم
  • سطح امنیتی بالا
  • قابلیت ادغام با سایر کیف پول‌ها

کیف پول نرم‌افزاری متامسک؛ قابلیت همکاری با هر شبکه بلاک‌چین سازگار با اتریوم

متامسک، رابط کاربری مناسبی برای اتصال به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مانند کامپوند و یونی سواپ دارد. این کیف پول یک افزونه مرورگر است که به شما این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه یک نود در شبکه اتریوم باشید، به راحتی با این شبکه ارتباط برقرار کنید.

از مزایای متاماسک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیشتر بخوانید: nft چیست و چه کاربردهایی دارد؟

bluzelle-coin-12

چشم‌انداز ارز دیجیتال بلوزل

تیم توسعه‌دهنده بلاکچین بلوزل از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی مشغول طراحی ویژگی‌های اصلی شبکه مانند گسترش زیرساخت‌ها، افزایش تعداد گره‌ها و همچنین طراحی کارآمدترین ساز و کار اجماع بودند. در ماه آگوست سال جاری این تیم اعلام کرد که قصد دارد در راستای ارائه بهتر خدمات به کاربران، امکان افزودن افزونه IDE، ایجاد قراردادهای هوشمند و پشتیبانی از برنامه‌های تلفن همراه را بر روی شبکه بلوزل ایجاد کند.

به این ترتیب ارز دیجیتال بلوزل خدمات گسترده و متنوعی را به کاربران ارائه خواهد داد که می‌توان گفت در نوع خود کم‌نظیر و بی‌رقیب است. با در نظر گرفتن بهره‌مندی این شبکه از تیم توسعه‌دهندگان متخصص، بسیاری از کارشناسان امیدوارند که بلاک‌چین بلوزل آینده درخشانی داشته باشد و بتواند جایگاه قابل قبولی در میان سایر بلاک‌چین‌ها برای خود ایجاد کند.

خرید ارز بلوزل با بهترین قیمت

سخن آخر

ارز دیجیتال بلوزل، یک بلاک‌چین غیرمتمرکز است که هدفش، ذخیره‌سازی اطلاعات به شکلی جدید و کارآمدتر است. بلاک‌چین بلوزل ایده نوظهوری است که اگر تیم توسعه‌دهندگان آن بتوانند اهداف خود را محقق کنند، استاندارد‌های جدیدی برای صنعت بلاک‌چین ایجاد خواهد شد. به همین دلیل نیز بسیاری از افراد به آینده ارز دیجیتال بلوزل خوشبین هستند. بلوزل همچنین میزبانی از وب غیرمتمرکز را به عنوان بخشی از اهداف پروژه بلندمدت خود می‌داند. با در نظر گرفتن تمامی این موارد می‌توان گفت که ارز دیجیتال بلوزل، انقلابی در صنعت کریپتوکارنسی خواهد بود.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

ارز دیجیتال ورلد کوین چیست
ارز دیجیتال زیلیکا چیست
how-to-stake-fantom-06

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب