تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی | آیا ارزش این دو ارز یکسان می‌ماند؟

difference-between-usdt-and-us-dollar-01

فهرست محتوا

در حال حاضر، ارزهای دیجیتال اهمیت ویژه‌ای در بازار انبوه پیدا کرده‌اند. در واقع، مواردی مانند کارمزدهای پایین، تمرکززدایی و عدم مداخله شخص ثالث، کریپتو را به یک گزینه جذاب برای استفاده در زندگی روزمره تبدیل کرده‌اند. از طرفی، در موسسات و بانک‌های متمرکز، انتقال وجوه به صورت برون مرزی، یک فرآیند پیچیده، پرهزینه و زمان‌بر دارد که با ورود این ارزها، ساده‌تر می‌شود. در این بین، سکه‌های پایدار مانند تتر به عنوان پلی بین بازار ارزهای دیجیتال و دنیای ارزهای فیات عمل می‌کنند. البته هنوز بسیاری از افراد تفاوت تتر و دلار کاغذی را نمی‌دانند. در واقع، تتر یک کوین پایدار مبتنی بر بلاک چین است که برای معامله با ۱ دلار آمریکا استفاده می‌شود. در این مطلب، به تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی و دیگر تفاوت‌های این دو ارز می‌پردازیم.

دلار در مقابل تتر

پیش از بررسی تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی، باید به ماهیت این دو ارز بپردازیم. در دنیای امروز، ارزش هر ارز، دارایی و اغلب ارزهای رمزنگاری شده بر اساس ارزش دلار آمریکا تعیین می‌شود. به عنوان مثال، بیت کوین ابتدا بر اساس دلار آمریکا ارزش‌گذاری می‌شود و اغلب فعالان بازار از سراسر دنیا، در معامله‌ها و تحلیل‌ها، از ارزش دلاری آن حرف می‌زنند. با این حال، همه می‌دانیم که یک بیت کوین، صرف نظر از قیمت دلاری آن، همیشه معادل همان یک بیت کوین خواهد بود.

اغلب فعالان حوزه ارزهای دیجیتال بر این باور هستند که پول صادر شده توسط یک بانک یا دولت ارزش واقعی ندارد. به تعبیر دیگر، اگرجه افراد عادی فکر می‌کنند که دلار آمریکا دارای ارزش واقعی است، اما خود ارز آنطور که به نظر می‌رسد، پشتیبانی نمی‌شود. به همین دلیل است که برخی از کاربرانی که پیشتر از دلار استفاده می‌کردند، بیشتر از دیگر افراد به ارزهای مجازی مانند تتر علاقه‌مند شده‌اند.

همه ما می‌دانیم که دلار آمریکا توسط دولت ایالات متحده پشتیبانی می‌شود. از این رو، این ایده که دلار آنطور که به نظر می‌رسد، پشتیبانی نمی‌شود، کمی ناملموس است. در این بین، برخی از فعالان بازار ارزهای رمزنگاری شده، چنین می‌گویند که اگر بحث پشتیبانی را کنار بگذاریم، تتر تراکنش با ارزهای دیجیتال را برای کاربران آماتور آسان‌تر می‌کند و به همین دلیل است که محبوبیت خاصی دارد.

آیا تتر جای دلار را می‌گیرد؟

تتر (USDT) یک سکه پایدار مبتنی بر بلاک چین است که برای معامله با ۱ دلار آمریکا استفاده می‌شود. ذکر این نکته نیز مهم است که یک سکه یا کوین پایدار، یک ارز رمزپایه است که دارای ارزشی پایدار می‌باشد. در حال حاضر، تعدادی از سکه‌های پایدار در بازار در گردش هستند، اما به نظر می‌رسد که هنوز تا رسیدن به ثبات، فاصله داشته باشند.

difference-between-usdt-and-us-dollar-02

هر سکه ثابت دارای مکانیزم منحصربه‌فرد است. با این حال، می‌توان گفت که به طور کلی، همه آن‌ها به یک روش کار می‌کنند. در واقع، سکه‌ها نوعی ضمانت دارند و عرضه را مدیریت می‌کنند تا سکه نه بیشتر و نه کمتر از ۱ دلار معامله شود. به عنوان مثال، تتر یا TrueUSD مفهومی برای نگهداری دلارهای واقعی در ذخایر است که برای توکن قابل بازخرید هستند. علاوه بر این، در ماه سپتامبر، توسعه‌دهندگان تتر اعلام کردند که ۴۰۰ میلیون توکن را می‌سوزانند. در واقع، رمز کنترل تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی، انجام اقداماتی از این دست است.

تتر یک ارز رمزپایه با ثبات قیمت است و مستقیما با دلار آمریکا «پیوند» دارد. از این رو، شاید هیچگاه جای دلار را نگیرد. جالب است بدانید که خود مجموعه مسئول ایجاد تتر مسئول صدور USDT در گردش نیز می‌باشد. همانطور که اشاره شد، تمرکز این مجموعه بر کنترل تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی با انجام اقدامات خاص است. اما اگر این مجموعه بازار را کنترل نکند، نمی‌توان این مساله را تضمین کرد که ارزش یک USDT برابر با یک دلار آمریکا بماند. باید به این نکته نیز توجه داشت که اگرچه این مفهوم بر روی کاغذ منطقی است، اما تا کنون کنترل USDT دشواری‌ها بسیاری داشته است.

آیا عرضه تتر متوقف می‌شود؟

توسعه دهندگان تتر با کمک یک بانک تایوانی، بستری برای انجام معاملات USDT فراهم کردند. اما برخی اتفاقات موجب شدند که شرکت توسعه‌دهنده این ارز نتواند دلار را به USDT تبدیل کند و بالعکس. به همین دلیل است که کاربران برای تبدیل تتر به سراغ صرافی‌های آنلاین رفته‌اند.

با این حال، مشکلات موجب توقف عرضه تتر نشدند و یک بار دیگر همه چیز به نفع USDT تمام شد. در حال حاضر، ارزش تتر در Kraken از مرز یک دلار آمریکا عبور کرده است و اکنون تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی موجب شده است که کاربران بیشتری به سراغ استفاده از این ارز بروند.

عواملی که می‌توانند بر تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی تاثیر بگذارند

تفاوت اصلی تتر و دلار کاغذی در ثبات است. در واقع، تتر یک توکن رمزنگاری شده است که توسط یک شرکت صادر می‌شود و که نسبت ۱:۱ با دلار آمریکا دارد. با این حال، هیچ ساز و کار مشخصی برای انجام این کار وجود ندارد و توسعه‌دهندگان این ارز به صراحت اعلام کرده‌اند آینده این ارز را تضمینی نمی‌کنند. در نتیجه، نگرانی اصلی سرمایه‌گذارانی که قصد خرید USDT را دارند، فقدان شرکای بانکی قابل اعتماد است، درست مانند Bitfinex.

difference-between-usdt-and-us-dollar-03

بر طبق بررسی‌های انجام شده، تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی همواره صفر (یا نزدیک به صفر) بوده است و ارزش USDT تقریبا در مرز ۱ دلار ثابت است. بنابراین، راه موقت خروج از کریپتو، انتقال وجوه بین صرافی‌ها است. از سوی دیگر، بر کسی پوشیده نیست که برای بازارهای مالی در سطح جهانی، دلار آمریکا ارز اصلی است و نقش یک عامل تعیین‌کننده را دارد. به همین دلیل است که سیاست‌های مالی جهانی ارتباطی مستقیم با ثبات دلار دارند. با این حال، USDT چنین تاثیری بر اقتصاد ندارد و به طور خلاصه، می‌توان گفت که USD نسبت به USDT پایدارتر است.

آیا انعطاف‌پذیری باعث تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی می‌شود؟

دلار به طور کامل توسط دولت ایالات متحده پشتیبانی می‌شود، در حالی که تتر هیچ حمایتی ندارد. معامله‌گران می‌توانند BIT-USD را که حداقل یک دلار بیت‌شیر پشتیبانی می‌کند، خریداری کنند یا به فروش برسانند. همچنین معامله‌گران همیشه می‌توانند حداقل یک دلار BTS با BIT-USD خریداری کنند. بنابراین، تتر همیشه حداقل یک دلار و گاهی اوقات، ۱.۰۵ دلار ارزش دارد. در واقع، این سکه در عین امن بودن، هوشمند نیز می‌باشد.

در سوی دیگر، دلار برای معامله‌گران قابل اعتمادتر و آشناتر است و انعطاف‌پذیری بیشتری برای معامله دارد. به تعبیر دیگر، این ارز تنها ارزی است که بر جهان تسلط دارد. برای اثبات این واقعیت، کافی است آمارهای مربوط به بازارهای جهانی را مرور کنیم. همچنین در بازار فارکس، بانک‌ها و موسسات مالی بسیاری وجود دارند که روزانه میلیون‌ها دلار مبادلات انجام می‌دهند.

دلار ارزی است که اقتصاد جهانی را به حرکت در می‌آورد، در حالی که تتر تنها بخش کوچکی از دنیای مجازی را که بر کوین‌ها تمرکز دارد، تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل است که خرید دلار آسان‌تر و معقول‌تر است، در حالی که خرید تتر می‌تواند کمی پیچیده‌تر باشد.

difference-between-usdt-and-us-dollar-04
Tether. Cryptocurrency Gold coins. Cryptocurrency mining. Coins on the background of the dollar. 3D illustration. 3d render.

گسترش امکانات برای نگهداری تتر

شما می‌توانید دلار را مستقیما در یک سپرده ارزی یا خانه خود نگهداری کنید. در سوی دیگر، تتر نوعی سکه است که توسط توسعه‌دهندگان صادر می‌شود و تنها برخی از صرافی‌ها آن را می‌پذیرند. با این حال، پولی به حساب بانکی صرافی نمی‌رود. البته برخی از صرافی‌ها نیز تتر را ترجیح می‌دهند، زیرا نقد نیست و کاربران می‌توانند آن را به راحتی و با قوانین مربوط به انتقال پول، از نقطه A به نقطه B انتقال دهند. از این رو، این امکان وجود دارد که شاهد تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی باشیم.

در سوی دیگر، دلار همیشه یک سیستم بانکی تعریف شده و تنظیم شده داشته است، در حالی که تتر بدون هیچ گونه مقررات مالی در گردش است. به همین دلیل است که می‌توانید دلار را در صرافی‌ها تهیه کنید، در حالی که برای خرید تتر باید از کیف پول مجازی استفاده کنید.

قابلیت استفاده؛ یکی دیگر از عوامل موثر بر تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی

همانطور که گفته شد، دلار واقعا یک ارز است، در حالی که تتر یک ارز دیجیتال می‌باشد و افراد می‌توانند از آن فقط در مبادلات ارزهای دیجیتال استفاده کنند. اما در سوی دیگر، می‌توان از دلار در هر مکان و هر زمان استفاده کرد.

معامله‌گران برای برداشت تتر از حساب صرافی، باید یک کیف پول USDT داشته باشند. با این حال، برداشت دلار دشواری خاصی ندارد. همچنین سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بسیاری وجود دارند که با استفاده از تتر مخالف هستند، زیرا فکر می‌کنند این یک پروژه کلاهبرداری است. در نتیجه، می‌توانیم بگوییم که USD جهانی است، در حالی که تتر نیست و برای برداشت آن به یک کیف پول USDT نیاز دارید.

سهولت در برداشت

برای برداشت تتر باید به یک صرافی آلتکوین مانند Bittrex بروید و از کیف پول USDT خود، میزان مشخصی را برداشت کنید. در واقع، تفاوت اصلی دلار و تتر در اینجا، به حاکمیت بر صندوق‌ها باز می‌گردد. ارزهای رمزنگاری شده بدون گذراندن فرآیندهای بانکی، قابل برداشت هستند. البته همین مساله باعث شد که Bittrex تصمیم بگیرد در اوایل ژوئن، خرید و فروش ۳۲ رمزارز را محدود کند. اما همچنان سهولت برداشت از عوامل موثر بر تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی به شمار می‌رود.

difference-between-usdt-and-us-dollar-06

شاید بتوان اینطور گفت که در ایران شرایط متفاوت است. در واقع، زمانی که یک فرد حسابی ارزی دارد، فقط باید مدارک خود را ارائه دهد و موسسه مالی وجوه را تحویل او می‌دهد. در سطح ارزهای رمزنگاری شده مانند تتر، ممکن است این روند کمی کندتر و گاهی دشوار باشد، به‌ویژه برای کاربران ایرانی.

چگونه تتر را به دلار تبدیل کنیم؟

در تئوری، تتر (USDT) یک ارز دیجیتال با نرخ مبادله ثابت یک دلار آمریکا است و هیچ تفاوتی بین قیمت تتر و دلار کاغذی وجود ندارد. لازم به ذکر است که برای تبدیل تتر به دلار یا بالعکس، باید نماد آن را بشناسید که معمولا همان حرف «₮» است.

یک راه متداول برای خرید USDT، استفاده از ارزهای رمزنگاری شده است که قبلا در یک پلت‌فرم صرافی ذخیره شده باشند. همچنین می‌توان از کیف پول اتریوم به نام MyEtherWallet استفاده کرد که به دلیل داشتن توکن ERC20 از USDT پشتیبانی می‌کند. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که تتر امکان دسترسی به کیف پول USDT خود را فقط از طریق پلتفرم وب به کاربران می‌دهد.

در نهایت، اگر می‌خواهید معامله‌ای امن داشته باشید، می‌توانید از کیف پول سخت‌افزاری مانند Ledger Nano استفاده کنید. همیشه این نکته را در نظر داشته باشیم که USDT یا Tether به‌جای سرمایه‌گذاری، یک مکانیسم مبادله است و ارزشی برابر با دلار دارد. از این رو، صبر برای افزایش تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی و حفظ کوین‌ها برای کسب سود، تصمیمی غیرعاقلانه است.

چرا تتر یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری نیست؟

بسیاری از افراد بر این باور هستند که با افزایش تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی، می‌توان سودچشمگیری به دست آورد. اما در واقعیت، نمی‌توان استیبل کوین‌هایی مانند تتر را به عنوان یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری معرفی کرد. زیرا قرار نیست ارزششان افزایش یابد. به تعبیر دیگر، این ارزها فقط به عنوان ذخیره ارزش عمل می‌کنند و همانطور که گفته شد سعی توسعه‌دهندگان بر این است تفاوت قیمت تتر و دلار کاغذی را صفر کنند و این عدد را ثابت نگه دارند.

خرید تتر با بهترین قیمت

باید به این مساله نیز اشاره کنیم که تتر علاوه بر اینکه یک ذخیره مفید ارزش است، به عنوان ابزاری برای خرید و فروش استفاده می‌شود و کار با آن، بسیار ساده‌تر از کار با بیت کوین است. زیرا ممکن است ارزش بیت ‌کوینی که امروز صرف می‌کنید، فردا تغییر کند. از سوی دیگر، ایجاد طرح‌های قیمت‌گذاری برای شرکت‌هایی که صرفا بر مبنای بیت کوین کار می‌کنند، بسیار دشوار است. یکی دیگر از سرمایه‌گذاری روی یک استیبل کوین مانند USDT این است که به شما این امکان را می‌دهد که اصل پول خود را در ارزهای دیجیتال نگه دارید و در زمان نوسان، دچار ضرر نشوید.

difference-between-usdt-and-us-dollar-08

سخن آخر

استیبل کوین‌ها برای حل مشکلات اصلی ارزهای دیجیتال مانند نوسانات قیمت و تعامل با دنیای واقعی، شکل گرفتند و در این بین، شرکت‌های توسعه‌دهنده این کوین‌ها برای اطمینان از ثبات قیمتی بر عرضه آن‌ها نظارت دارند. همچنین استیبل کوین‌ها به ما این امکان را می‌دهند که ارزهای دیجیتال را به راحتی به دلار مبادله کنیم. یکی دیگر از مزایای استیبل کوین‌ها این است که به دلیل عدم تغییر قیمت، احتمال از دست دادن سرمایه را کاهش می‌دهند و یک سیستم مناسب برای پرداخت‌های بین‌المللی هستند. در نهایت، باید بگوییم که جدای از این موارد، ماهیت تتر به عنوان یک استیبل کوین، ایجاب می‌کند که تفاوت قیمت آن با دلار کاغذی ثابت بماند.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت
make-profit-in-crypto-bear-market01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب