الگوی سقف و کف دوقلو | با این الگوی پرکاربرد در تحلیل تکنیکال آشنا شوید

double-top-and-bottom-pattern-04

فهرست محتوا

معامله‌گران در تحلیل تکنیکال از الگوهای مختلفی برای پیش‌بینی روند دارایی‌های مختلف مانند سهام یا ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. یکی از محبوب‌ترین انواع این الگوها، الگوی سقف و کف دوقلو است. این الگو توسط بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای و آماتور استفاده می‌شود؛ چرا که استفاده از آن بسیار آسان است و همچنین به‌راحتی می‌توان شکل‌گیری آن در نمودار را تشخیص داد. همچنین برای استفاده از این الگو در انواع تایم فریم‌ها و بازارهای مالی مختلف هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد. البته باید اشاره کرد که میان الگوی کف دوقلو و الگوی سقف دوقلو تفاوت‌هایی وجود دارد.

از الگوی کف دوقلو تنها می‌تواند در روند نزولی و از الگوی سقف دوقلو تنها می‌توان در روند صعودی یک سهم یا رمزارز استفاده کرد. این الگوی تحلیل تکنیکال، یک الگوی معکوس یا بازگشتی است. به عبارت دیگر شما می‌توانید با استفاده از این الگو معکوس شدن روند سهم یا رمزارز موردنظرتان را پیش‌بینی کنید. استفاده از الگوی سقف و کف دوقلو به شما کمک می‌کند تا در شرایطی که پیش‌بینی روند یک دارایی دشوار است، شما بتوانید تنها با نگاه به نمودار و رسم خطوط حمایتی و مقاومتی، معکوس شدن روند آن را پیش‌بینی کنید. در این مطلب با این الگوی محبوب بیشتر آشنا می‌شویم.

الگوی سقف و کف دوقلو چیست؟

الگوی سقف و کف دوقلو از محبوب‌ترین الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال هستند که می‌توان از آن‌ها برای پیش‌بینی بازگشت قیمت به شکل صعودی یا نزولی استفاده کرد. شرایط استفاده و اعتبارسنجی الگوهای کف و سقف دوقلو با یکدیگر متفاوت هستند اما به‌طور کلی روش استفاده کاملا مشابهی دارند. به همین خاطر شما باید با شرایط بروز این دو الگو در نمودار آشنا شوید.

double-top-and-bottom-pattern-03

باید اشاره کرد که شما در یک روند صعودی باید به دنبال الگوی سقف دوقلو و در یک روند نزولی به دنبال الگوی کف دوقلو بگردید. هر یک از این دو الگو نیز با حروف M و W در نمودارها قابل مشاهده هستند. البته به شرطی که اعتبارسنجی آن‌ها به‌درستی انجام شود. در ادامه با این دو الگو به‌صورت مجزا آشنا می‌شویم.

الگوی سقف دوقلو؛ مناسب برای شرایط صعودی

الگوی سقف دوقلو می‌تواند در یک روند صعودی شکل بگیرد و در روند نزولی امکان شکل‌گیری آن وجود ندارد. این الگو در نمودار به شکل حرف انگلیسی M قابل مشاهده است و در دسته‌بندی الگوهای بازگشتی نزولی قرار می‌گیرد. الگوی کف دوقلو از دو قله بالای سطح حمایتی تشکیل می‌شود. قله اول بعد از یک روند صعودی بسیار قدرتمند تشکیل می‌شود و سپس قیمت سهم یا رمزارز به خط گردن بر می‌گردد. بعد از لمس این نقطه، دوباره روند صعودی پیدا کرده و قله دوم را شکل می‌دهد. برای این که شکل‌گیری الگوی سقف دوقلو تایید شود، روند ارزش دارایی باید به میزان قابل توجهی نسبت به اصلاح اولیه پس از قله اول، صعود داشته باشد.

الگوی کف دوقلو؛ کاربردی در روندهای نزولی

الگوی کف دوقلو یک الگوی بازگشتی صعودی است و به شکل حرف W در نمودار ظاهر می‌شود. برخلاف الگوی سقف دوقلو، نمی‌توان در یک روند صعودی دنبال این الگو گشت و شکل‌گیری آن تنها در روند نزولی ممکن است. این الگو زمانی تشکیل می‌شود که دو دره در زیر سطح حمایتی یا همان خط گردن تشکیل شوند. دره اول بلافاصله بعد از یک روند صعودی قدرتمند پدیدار می‌شود اما به‌سرعت متوقف شده و با یک روند صعودی به خط گردن نزدیک می‌شود و آن را لمس می‌کند. به این ترتیب اولین دره شکل می‌گیرد.

double-top-and-bottom-pattern-02

زمانی که روند صعودی تا خط گردن ادامه داشت، متوقف شده و سپس روند دوباره نزولی می‌شود تا زمانی که دره دوم ایجاد شود. در این زمان، سهم یا رمزارز درگیر یک روند صعودی دائمی می‌شوند. باید اشاره کرد که زمانی می‌توان الگوی کف دوقلو را تایید کرد که روند صعودی پس از دره دوم بتواند از خط گردن عبور کند. بسیاری از معامله‌گران در این لحظه به سراغ باز کردن یک پوزیشن بلندمدت و حتی کوتاه‌مدت می‌روند.

مزایای الگوی سقف و کف دوقلو چیست؟

الگوی سقف و کف دوقلو مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به روش استفاده آسان و سوددهی مناسب اشاره کرد. دقیقا به همین خاطر است که بسیاری از معامله‌گران از این الگو برای انجام معاملات خود در بازه‌های زمانی مختلف استفاده می‌کنند. باید گفت که شاید استفاده از الگوی کف و سقف دوقلو ساده باشد اما شما برای استفاده از آن باید اعتبارسنجی لازم را انجام داده و حد سود و ضرر خود را قبل از بازکردن پوزیشن موردنظرتان مشخص کنید. چرا که هیچ‌کدام از الگوهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال قطعی نیستند و شما ممکن است با کمی بی‌دقتی، مقدار زیادی ضرر کنید.

بین الگوی کف و سقف دوقلو چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟

به‌طور کلی می‌توان گفت که الگوی سقف و کف دوقلو دقیقا روبه‌روی هم قرار می‌گیرند. هرچند که روش استفاده از این دو الگو و نتیجه‌گیری از آن‌ها شباهت‌های بسیار زیادی به یکدیگر دارند. البته در اعتبارسنجی الگوی سقف و کف دوقلو نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. در نهایت باید گفت که الگوی سقف دوقلو یک سیگنال بازگشت روند یا قیمت به سمت روند نزولی و الگوی کف دوقلو یک سیگنال برای بازگشت روند به سمت روند صعودی است. از میان تمام الگوهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال، این دو الگو را می‌توان از کاربردی‌ترین‌ها دانست. چرا که در بسیاری از شرایط، با مشاهده این دو الگو می‌توان بازگشت روند سهام یا ارزهای دیجیتال را به‌آسانی پیش‌بینی کرد.

مشاهده الگوی سقف و کف دوقلو نشان‌دهنده چیست؟

به‌طور کلی مشاهده الگوی سقف و کف دوقلو به معامله‌گران می‌گوید که احتمال تغییر روند قیمتی یک سهم یا رمزارز وجود دارد. البته باید اشاره کرد که این احتمال تنها زمانی تایید می‌شود که روند فعلی بتواند قله و دره ثانویه را در هر دو الگو تشکیل داده و شرایط اعتبارسنجی تشکیل این دو الگو را داشته باشد. همچنین بعد از تشکیل قله و دره ثانویه، روند باید معکوس گردد تا بتوان به‌صورت قطعی گفت که الگوهای W و M در نمودار تشکیل شده‌اند.

double-top-and-bottom-pattern-01

مانند تمامی الگوهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال، هیچ‌گونه قطعیتی برای الگوی سقف و کف دوقلو وجود ندارد. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که معامله‌گران از این دو الگو به همراه انواع اندیکاتورها، الگوهای دیگر و رسم خطوط حمایتی و مقاومتی استفاده کنند. همچنین استفاده از تحلیل فاندامنتال در ترکیب با تحلیل تکنیکال نیز گزینه‌ای مناسب برای پیش‌بینی روند یک رمزارز یا سهم قبل است. قبل از بازکردن پوزیشن مورد نظرتان، حتما قطعی نبودن الگوی سقف و کف دوقلو را در نظر بگیرید.

چگونه با الگوی سقف و کف دوقلو معامله کنیم؟

شما برای انجام معامله‌ با الگوی کف و سقف دوقلو دو راه پیش روی خود دارید. در راه اول می‌توانید یک پوزیشن کوتاه در الگوی سقف دوقلو باز کنید. حال در روش دوم که مرتبط با الگوی کف دوقلو است، می‌توانید یک پوزیشن لانگ یا بلندمدت باز کنید. هرچند که قبل از بازکردن پوزیشن‌های مورد نظرتان، پیشنهاد می‌شود سیگنال بازگشتی خود را با استفاده از اندیکاتورهایی مانند RSI اعتبارسنجی کنید. چرا که در این صورت خیال شما از بابت صحت سیگنالتان راحت می‌شود. شما می‌توانید با یک حساب CFD یا اسپرد بتینگ، روی کف یا سقف دوقلو پوزیشن ایجاد کنید.

double-top-and-bottom-pattern-08

در نهایت باید گفت که شما می‌توانید از CFD‌ها در الگوی سقف و کف دوقلو استفاده کنید. با الگوی سقف دوقلو، می‌توانید از CFD‌ها و اسپرد بت‌ها برای باز کردن پوزیشن کوتاه بعد از قله دوم استفاده کنید و با کف دوقلو، از آن‌ها برای باز کردن پوزیشن لانگ بعد از پایین‌ترین دره دوم استفاده نمایید.

اعتبارسنجی الگوهای سقف و کف دوقلو

یکی از مهم‌ترین پارامترهای مرتبط با الگوی سقف و کف دوقلو، اعتبارسنجی است. درواقع شما قبل از بازکردن پوزیشن مورد نظر خود، باید از شکل‌گیری این دو الگو در نمودار اطمینان حاصل کنید. با توجه به تفاوت‌های میان این دو الگو، روش اعتبارسنجی آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. درواقع شما نمی‌توانید با بررسی پارامترهای یکسان برای اعتبارسنجی هر دو این الگوها استفاده کنید. به همین خاطر در ادامه به‌صورت جداگانه شرایط اعتبارسنجی الگوهای کف و سقف دوقلو را بررسی می‌کنیم.

ارزیابی اعتبار الگوی کف دوقلو

برای ارزیابی و کسب اطمینان از شکل‌گیری الگوی کف دوقلو شما باید به پارامترهای مختلفی توجه کنید. برای مثال ارتفاع عمودی دره‌ها در اعتبارسنجی این الگو بسیار کم است و باید بین دو الی پنج درصد بین آن‌ها اختلاف وجود داشته باشد. عموما در دره اول حجم معاملات بیشتر از حجم معاملات در دره دوم است. چرا که معامله‌گران در این منطقه موقعیت خرید باز می‌کنند. عموما بین دو دره الگوی کف دوقلو، بین دو الی شش هفته فاصله وجود دارد.

double-top-and-bottom-pattern-07

باید اشاره کرد که حداقل فاصله عمودی میان دره‌ها نیز باید ۱۰ درصد از خط کردن باشد. یکی از مهم‌ترین نشانه‌های کامل شدن الگوی کف دوقلو، تثبیت شدن قیمت در بالای خط گردن با حجم معاملات بالا است. اگر چنین شرایطی به وجود نیاید، نمی‌توان از شکل‌گیری قطعی این الگو اطمینان حاصل کرد. در نهایت باید گفت که شکسته شدن خط گردن و تثبیت قیمت سهم یا رمزارز در بالای این نقطه را می‌توان از مهم‌ترین نشانه‌ها برای شکل‌گیری الگوی کف دوقلو در نظر گرفت.

اطمینان از شکل‌گیری الگوی سقف دوقلو

برخی از مولفه‌های تاثیرگذار در اطمینان از شکل‌گیری الگوی سقف دوقلو با مولفه‌های اعتبارسنجی شکل‌گیری الگوی کف دوقلو مشابه هستند. برای مثال در این الگو نیز ارتفاع عمودی قله‌ها بسیار کم و در حدود دو الی پنج درصد است.

برخی دیگر از مولفه‌های تاثیرگذار در اعتبارسنجی شکل‌گیری الگوی سقف دوقلو عبارت‌اند از:

  • بالا بودن حکم معاملات در قله اولیه
  • تثبیت شدن قیمت در زیر خط گردن
  • شکسته شدن خط گردن با معاملات حجیم و سنگین
  • الگوی سقف دوقلو عموما به اندازه ۲۰ الی ۲۵ درصد روند صعودی قبلی خود است
  • بین شکل‌گیری دو قله در سقف دوقلو معمولا بین دو تا شش هفته فاصله زمانی وجود دارد

آیا امکان نقض الگوهای کف و سقف دوقلو وجود دارد؟

همان‌طور که اشاره شد، تمام الگوهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال از جمله الگوی سقف و کف دوقلو، هیچ قطعیتی ندارند. چرا که ممکن است در لحظه‌ای که شما از شکل‌گیری این الگوها مطمئن شدید، روند کلی بازارهای مالی معکوس شود و شرایط تمام پارامترهای ارزیابی این الگو دچار تغییر شوند. همچنین باید گفت که صرفا استفاده از یک الگو برای اتخاذ موقعیت فروش یا خرید، اصلا توصیه نمی‌شود. چرا که روند قیمتی سهام یا ارزهای دیجیتال به هزاران مولفه بستگی دارند و صرفا با استفاده از یک الگو نمی‌توان به‌صورت قطعی روند آن‌ها را پیش‌بینی کرد.

double-top-and-bottom-pattern-06

هرچند باید گفت که درصد خطای ا‌لگوی سقف و ‌کف دو‌قلو به نسبت بسیاری از الگوهای دیگر مورد استفاده در تحلیل تکنیکال، پایین‌تر است و دقیقا به همین خاطر می‌باشد که بسیاری از معامله‌گران از این الگوی بازگشتی برای پیش‌بینی روند آینده دارایی‌های خود یا اتخاذ موقعیت فروش یا خرید استفاده می‌کنند.

از الگوی سقف و کف دوقلو در کدام بازارها می‌توان استفاده کرد؟

شما برای استفاده از الگوی سقف و کف دوقلو در هیچ یک از بازارهای مالی هیچ‌گونه محدودیتی ندارید. درواقع این امر یکی از مهم‌ترین مزایای این الگوی بازگشتی به‌شمار می‌آید. برای مثال این الگو در بازار ارزهای دیجیتال نیز بسیار پرکاربرد است. اما همان‌طور که اشاره شد، شما در تمام بازارها علاوه‌بر استفاده از این الگو، باید از اندیکاتورها، تحلیل تکنیکال و همچنین تحلیل فاندامنتال استفاده کنید.

سخن آخر

الگوهای بازگشتی صعودی یا نزولی همواره از محبوب‌ترین الگوهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال بوده‌اند. چرا که با پیش‌بینی معکوس شدن روند قیمت یک سهم یا ارز دیجیتال، معامله‌گران می‌توانند موقعیت‌های بسیار مناسبی را اتخاذ کرده و سود بسیار خوبی کسب کنند. الگو‌ی کف و ‌سقف د‌وقلو نیز از این نوع الگوها هستند و محبوبیت بسیار بالایی دارند. چرا که استفاده از این الگو به تایم فریم خاصی نیاز ندارد و می‌توان از آن در انواع بازارهای مالی نیز استفاده کرد.

باید اشاره کرد که اطمینان از شکل‌گیری الگوی سقف و کف دوقلو نیز به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم. اما مهم‌ترین پارامتر، شکسته شدن خط گردن و تثبیت قیمت در بالای آن با حجم معاملات سنگین است. همچنین پیشنهاد می‌شود این الگو را در ترکیب با انواع اندیکاتورها مانند اندیکاتور RSI استفاده کنید.

در وبلاگ راستین مطلب دیگری در مورد الگوی ادامه دهنده و الگوی سر و شانه نیز منتشر شده است که می توانید آن را نیز مطالعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

انواع الگوهای تحلیل تکنیکال
what-is-the-difference-between-a-triangle-and-a-flag-pattern-05
تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب