استراتژی‌ گرید تریدینگ چیست؟ مزایا و ریسک‌های آن در ۲۰۲۲

grid-trading-strategy02

فهرست محتوا

گرید تریدینگ یا معاملات شبکه‌ای، یک استراتژی در تریدینگ ارزهای دیجیتال است که مدت زیادی از به وجود آمدن آن نمی‌گذرد. هدف این نوع تریدینگ ساخت یک شبکه از معاملات برای افزایش سودبخشی تریدینگ است.

در این استراتژی یک قیمت مشخص در نظر گرفته می‌شود و سپس تریدر سفارش‌هایی را بالا و پایین‌تر از قیمت مشخص‌شده انجام می‌دهد. بدین ترتیب شبکه‌ای از سفارش‌های خریدوفروش را حول قیمت تعیین‌شده می‌سازد. معاملات گرید تریدینگ با تغییرات پله‌ای قیمت‌ها، افزایش‌یافته یا رو به کاهش می‌نهند.

تریدر می‌تواند از مقدار عادی نوسان‌هایی که با هر دارایی در یک زمان خاص مشاهده می‌شوند، سود به دست آورد. ایده اصلی این شیوه، کسب سود از نوسان‌های قیمت است. در این روش ما دستور خریدهای خریدوفروش را با بازه‌های مساوی از یک قیمت ثبت کرده و سپس سیستم به‌صورت اتوماتیک ادامه کار را برای ما انجام می‌دهد.

سفارش‌های خرید هنگامی اجرا می‌شوند که قیمت کاهش یافته و سفارش‌های فروش پس از بهبود قیمت آغاز می‌شوند. با این شیوه، تریدر می‌تواند با حرکت قیمت در محدوده‌های خاصی که انتظارشان را داشت، سود کسب کند.

چگونه از استراتژی گرید تریدینگ استفاده کنیم؟

تجارت شبکه‌ای یا همان گرید تریدینگ نوعی از استراتژی معاملات خودکار است که در آن شما به‌عنوان سرمایه‌گذار یک شبکه قیمت ایجاد می‌کنید. شما به‌صورت مکرر با قیمت‌های از پیش تعیین‌شده خرید می‌کنید و سپس منتظر می‌مانید تا قیمت از آن سطح بالاتر رفته و به سطح مورد انتظار شما برسد. در این هنگام است که می‌توانید فروش را انجام دهید.

دقیقاً برعکس این کار نیز انجام‌پذیر است. یعنی درصورتی‌که قیمت آن‌قدر کاهش داشت که به بازه‌های سفارش‌های شما رسید خرید انجام می‌گیرد. در این مقاله سعی داریم در مورد استراتژی گرید تریدینگ، مزایا و معایب و ریسک‌های آن صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: کپی تریدینگ ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

grid-trading-strategy01

مزایای گرید تریدینگ چیست؟

گرید تریدینگ مزایای بالقوه زیادی دارد که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم. استراتژی معاملات شبکه‌ای نه‌تنها در بازار خریدوفروش ارزهای دیجیتال، بلکه در سایر بازارهای معاملاتی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.زمانی که از این استراتژی در بازارهای کریپتو استفاده می‌کنیم، می‌تواند سودبخشی بالایی برای ما داشته باشد.

اولین مزیت بزرگ استفاده از این استراتژی، اتوماسیون بودن آن است. تکنیک معاملات شبکه‌ای یک مزیت عمده دارد. مزیتی که وجود دارد آن است که نیاز به پیش‌بینی کمی از بازار وجود داشته و به‌راحتی می‌توان آن را خودکار کرد.برای استفاده از این استراتژی نیازی نیست که کار زیادی انجام دهید، شما یک شبکه قیمت ایجاد می‌کنید و در ادامه باید به‌سادگی منتظر بمانید تا سفارش‌های خریدوفروش شما به‌صورت خودکار و بدون نیاز به پیگیری روند کلی بازار اجرا شوند.

بااین‌حال، به کار بردن این استراتژی آن‌قدرها هم بی ریسک نیست. درصورتی‌که محدودیت‌های توقف ضرر اجرا نشود می‌تواند زیان ده باشد. این استراتژی همچنین پیچیدگی در اجرا داشته و بستن چندین و چند موقعیت در یک شبکه معاملاتی بزرگ کار ساده‌ای نیست.

از مزایای دیگر معامله گری شبکه ای، قابلیت به کار بردن آن در صرافی های بزرگی همچون موارد زیر اشاره کرد:

شاید بهتر است بگوییم بزرگ‌ترین مزیتی که گرید تریدینگ دارد، توانایی کسب سود درزمانی است که بازارها نسبتاً آرام هستند. البته که بازار رمزارزها، به‌عنوان یکی از بی‌ثبات‌ترین بازارهای جهان شناخته می‌شود اما حتی در کریپتو نیز گاهی بازار آرام می‌شود. اگر دوست دارید در شرایط رکود بازار سود کنید، گرید تریدینگ یک استراتژی معاملاتی بالقوه سودآور است.

یکی دیگر از مزایای مهم این استراتژی معاملاتی آن است که نیازی به پیش‌بینی زیادی از سمت تریدر وجود ندارد. به‌عنوان یک تریدر نیازی نیست که پیش‌بینی کنید آیا قیمت ارز موردنظر روندی صعودی خواهد داشت یا نزولی. پس‌ازآن که ربات راه‌اندازی شد، همه‌چیز به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود و نیازی نیست که شما هیچ کاری انجام دهید. شما نیازی به پیش‌بینی جهت بازار ندارید و با خودکارسازی آن، سود کسب می‌کنید.

در معاملات شبکه‌ای ایده آن است که اگر قیمت در جهتی پایدار حرکت کند، موقعیت برای سرمایه‌گذاری روی آن بزرگ‌تر می‌شود و به همین علت با افزایش قیمت سفارش‌های خرید بیشتری ایجاد شده و درنتیجه موقعیت‌های سرمایه‌گذاری بیشتری ایجاد می‌شود. هر چه قیمت در آن جهت بیشتر شود، موقعیتی که داریم بزرگ‌تر و سودآورتر می‌شود.

اما این نکته را باید مدنظر داشته باشید که این کار درنهایت به دوراهی منجر می‌شود. چون درنهایت تریدر باید تعیین کند که چه زمانی به معاملات شبکه‌ای پایان داده و با خروج از معاملات به سود خود برسد. در غیر این صورت، قیمت می‌تواند معکوس شده و روند نزولی پیدا کند. در این صورت تمامی سود حاصل‌شده از بین خواهد رفت.

به همین علت است که تریدرها معمولاً معاملات شبکه‌ای خود را به تعداد مشخصی از سفارش‌ها مانند پنج سفارش محدود می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، آن‌ها پنج سفارش خرید بالاتر از قیمت تعیین‌شده ثبت می‌کنند. اگر قیمت در تمامی سفارش‌های خرید اجرا شود، با سود از معامله خارج می‌شوند. انجام این کار می‌تواند به‌صورت یک‌باره باشد یا اینکه از طریق شبکه فروشی باشد که سطح هدف را دنبال می‌کند.

در بازارهای نوسانی، معاملات شبکه‌ای خلاف روند مؤثرتر عمل می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، تریدر سفارش‌های خرید را در بازه‌های زمانی منظم کمتر از قیمت تعیین‌شده و مکان‌ها در بازه‌های زمانی منظم بالاتر از قیمت تعیین‌شده، سفارش‌های فروش را اجرا می‌کنند.

همان‌طور که قیمت افزایش می‌یابد، سفارش‌های فروش برای کاهش موقعیت خرید کوتاه می‌شوند. با این کار، تریدر تا زمانی که قیمت به نوسان‌های جانبی ادامه می‌دهد و به‌نوعی باعث تحریک سفارش‌های خریدوفروش می‌شود، سود می‌برد.

همچنین بخوانید: ترید ارز دیجیتال چیست و نحوه شروع آن

دو استراتژی اصلی گرید تریدینگ

معامله در جهت روند

این استراتژی زمانی مؤثر است که قیمت در جهت مشخصی حرکت می‌کند. در این روش، سفارش خرید بالاتر از قیمت پایه و سفارش فروش زیر قیمت پایه قرار می‌گیرند.

معامله در خلاف جهت روند

این استراتژی بیشتر در بازارهای خنثی و کم نوسان کاربرد دارد. سفارش فروش در بالای قیمت پایه قرار می‌گیرد و سفارش خرید پایین‌تر از آن. مشکل این استراتژی در آن است که ریسک کنترل نمی‌شود. اگر قیمت به‌جای نوسان در یک جهت حرکت کند، موقعیت زیان دهی بزرگ‌تری به وجود می‌آید. درنهایت تریدر باید یک سطح توقف ضرر تعیین کند. چون تریدرها نمی‌توانند به‌صورت نامحدود به حفظ موقعیت بازنده آن هم با احتمال بزرگ‌تر شدن احتمال ضرر ادامه دهند.

سه سناریوی اصلی معاملات شبکه‌ای

استفاده از استراتژی گرید، سه سناریوی مختلف را ایجاد می‌کند که از آن‌ها، دو سناریو به نفع تریدر بوده و سناریوی سوم برای تریدر زیان‌آور است.

  1. در سناریوی اول، بازار در جهت معاملات شبکه‌ای حرکت می‌کند. درنتیجه تمامی سفارش‌های حد سود فعال می‌شوند. بعدازاین کار، سایر سفارش‌های باقی‌مانده به‌صورت دستی بسته می‌شوند.
  2. در سناریوی دوم، پس از اجرای معاملات، با فعال شدن سفارش‌ها، حد سود بسته می‌شود.
  3. در سناریوی سوم، پیش از اینکه معامله در سود بسته شود، بازار تغییر جهت می‌دهد. درنتیجه حد سود در برخی از معاملات عمل نمی‌کند و برخی معاملات باز می‌مانند. درنتیجه ضرر معاملات رفته‌رفته بیشتر می‌شود.

grid-trading-strategy04

ریسک‌های گرید تریدینگ

اما استراتژی شبکه معاملات چه ریسک‌هایی دارد؟ این استراتژی علاوه بر مزایای مناسبی که به شما ارائه می‌دهد، دارای ریسک‌هایی است که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم.

ارزهای دیجیتال ریسک بیشتری دارند.

همان‌گونه که همه می‌دانیم، ارزهای دیجیتال به‌عنوان محصولاتی که بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنیم، در معرض نوسان‌های قیمتی قابل‌توجهی هستند که تحت تأثیر عوامل مختلف قرار دارند. به‌عنوان یک تریدر ناچار هستید که سبد سهام خود را از انواع ارزهای دیجیتال متنوع پر کنید و در صورت کاهش ارزش یک یا چند مورد از ارزهای دیجیتال موجود در سبد سهام شما، متحمل ضرر می‌شوید.

نوسان قیمت

اگر قیمت‌ها تلاطم زیادی داشته باشند، می‌تواند باعث ثبت سفارش‌های خرید بالاتر از قیمت تعیین‌شده و فروش سفارش‌های کمتر از قیمت تعیین‌شده شود و درنتیجه شما را متحمل ضرر کند. نوسان قیمت به عقب و جلو معمولاً نتایج خوبی ایجاد نمی‌کند.

درصورتی‌که نوسان قیمت بالایی وجود داشته باشد، این استراتژی می‌تواند زیان ده باشد. البته درصورتی‌که قیمت در جهت پایدار باشد، این استراتژی سودآوری بالایی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

در بازارهایی با روند یک‌طرفه استفاده از آن مناسب نیست.

استراتژی معاملات شبکه‌ای برای بازارهای نوسانی با روند دوطرفه مناسب است. اگر یک روند نزولی یا صعودی یک‌طرفه در ارزهایی که در حال معامله کردن آن‌ها هستید وجود داشته باشد، دقت این استراتژی تحت تأثیر قرارگرفته و نمی‌تواند بهترین و دقیق‌ترین عملکرد را از خود نشان دهد.

در چنین مواقعی لازم است دوباره همه‌چیز را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که آیا به کار بردن این استراتژی در حال حاضر می‌تواند سودآور باشد یا نه. بدین ترتیب می‌توانید از به وجود آمدن ضرر مالی جلوگیری کنید.

تعلیق معامله

تعلیق تجارت یا تعلیق معامله، به انگلیسی (Trading Suspensions) هنگامی اتفاق می‌افتد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده (SEC) به دلیل نگرانی‌های جدی در مورد دارایی‌ها، عملیات یا سایر اطلاعات مالی یک شرکت، فعالیت‌های تجاری آن را برای مدتی معین تعلیق می‌کند.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که:

  • اطلاعات جاری مربوط به فعالیت‌های یک شرکت (که ممکن است یک شرکت ارز دیجیتال باشد) دقیق یا کافی نباشند و به‌عنوان‌مثال، گزارش‌های دوره‌ای آن موجود نباشند.
  • در مورد صحت اطلاعات ارائه‌شده به عموم مردم، مانند محتواهای خبری ارائه‌شده سؤالاتی مطرح باشد.
  • در مورد معاملاتی که صورت می‌گیرد، نگرانی‌هایی وجود داشته باشد. نگرانی‌هایی مانند دست‌کاری بازار

ارزهایی که برای تریدینگ انتخاب می‌کنید ممکن است در معرض Trading Suspensions قرار گیرند که ممکن است بر پارامترهای استراتژی گرید تریدینگ تأثیر بگذارد و باعث زیان دهی شود.

اختلاف قیمت

اختلاف قیمت به تفاوت بین قیمت مورد انتظار تریدر و قیمت ثبت‌شده یک سفارش بازار اشاره دارد. هنگام شروع کردن یا بستن یک استراتژی، بسته به انتخاب خود، ممکن است بتوانید با بهترین قیمت بازار خرید یا فروش را انجام دهید. اما بااین‌حال ممکن است استراتژی شما در حین کار در معرض نوسان قیمت قرار گیرد و درنتیجه متحمل ضرر و زیان شوید.

شرایط فورس ماژور

به دلایلی خارج از کنترل شما به‌عنوان‌مثال، عوامل فورس ماژور مانند زلزله، سیل، آتش‌سوزی، خرابی کامپیوترها و سرورها یا سیستم ارتباطی، سیاست‌های دولتی و غیره، ممکن است سفارش شما به‌صورت کلی تکمیل نشود یا بخشی از آن تکمیل نشود و یا فرصت خروج و بستن معامله را نداشته باشید و این می‌تواند باعث به بار آمدن زیان شود.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

grid-trading-strategy03

چگونه ریسک‌های این استراتژی را کاهش دهیم؟

برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات ناشی از ریسک راهنمای ارائه‌شده در ادامه را مطالعه کنید.

  • قبل از انجام هر کار و عملیات تریدینگ، اهمیت بالایی دارد که دانشی اولیه در مورد استراتژی‌های مختلف در ترید ارزهای دیجیتال و ریسک‌های مرتبط با هرکدام داشته باشید. تنها باید در زمانی سرمایه‌گذاری کرده که دانش خوبی در مورد تجارت ارزهای دیجیتال و استراتژی‌های مختلف مربوط به آن‌ها، ازجمله استراتژی معاملات شبکه‌ای داشته باشید.
  • همان‌گونه که گفته شد، این استراتژی دارای مزایا و ریسک‌هایی است. این‌که از این استراتژی استفاده کنید یا خیر، بسته به انتخاب و صلاحدید خود شما دارد. پیشنهاد می‌شود قبل از به کار بردن این استراتژی در تریدینگ خود، همه جوانب را سنجیده تا ریسک‌های موجود را کاهش داده و احتمال سودآوری را به حداکثر برسانید. بااین‌حال هیچ تضمینی وجود ندارد که به کار بردن این استراتژی در عملیات تریدینگ شما، قطعاً سودآور خواهد بود. چراکه سودبخشی این استراتژی ۱۰۰% نبوده و ضمن به عوامل متعددی بستگی دارد.
  • ریسک‌هایی که در رابطه با این استراتژی ارائه شدند، تنها ریسک‌هایی هستند که به این استراتژی معاملاتی مرتبط هستند. مطمئنا ریسک‌های بیشتری نیز وجود دارد که تشریح آن‌ها، خارج از حوصله این بحث است. قبل از شروع سرمایه‌گذاری، باید از سایر ریسک‌های احتمالی نیز آگاه باشید. شرط اصلی حضور در بازارهای سرمایه‌گذاری پر ریسک، ورود آگاهانه و با دانش کافی است.

نتیجه‌گیری و پایان

ازآنجایی‌که کاربرد اصلی این استراتژی در بازارهایی است که دارای نوسان بالایی هستند، با اکثر روش‌ها و استراتژی‌های معاملاتی تفاوت‌هایی دارد. ضمن این‌که استفاده از این استراتژی به مهارت خاصی برای تحلیل‌ تکنیکال یا فاندامنتال نیاز ندارد. شاید بتوان گفت یکی از مزایای اصلی گرید تریدینگ این است که این استراتژی نیازی به شناسایی روند بازار ندارد. به کار بردن آن همچنین در یادگیری روندها، شناخت الگوریتم‌ها و کسب تجربه، به تریدرهای مبتدی کمک زیادی می‌کند.

با ایجاد شبکه‌ای از سفارش‌های در حال انتظار، می‌توانید با این اطمینان از کامپیوتر و لپ‌تاپ خود دور شوید که مهم نیست قیمت به چه سمتی می‌رود، همه‌چیز به‌صورت خودکار پیش رفته و شما فرصت سود را از دست نخواهید داد.

با توجه به آنچه گفته شد، این استراتژی می‌تواند درصورتی‌که ارزش سود بلافاصله پس از شروع یک موقعیت به دست نیاید، زیان ده باشد. علاوه بر این، ایجاد حجم زیادی از سفارش‌ها، مستلزم مدیریت تعداد بیشتری از معاملات است. اگرچه تجارت گرید به اقدامات دستی کمتری نیاز دارد، اما همچنان مستلزم نظارت مداوم بر بازار است برای رسیدن به اهدافی است که دارید.

بهترین و مؤثرترین استراتژی گرید تریدینگ، استراتژی‌ای است که اجازه می‌دهد تا یک رویکرد منعطف برای ارزیابی مجدد عرض کانال، بازه‌ها، قیمت پایه و حداکثر تعداد سفارش‌های ایجاد شود. هنگام استفاده از این استراتژی، رعایت قوانین مدیریت سرمایه اهمیت بالایی دارد و باید با بررسی شرایط، ورود و خروجی به‌موقع داشت تا سود مناسبی کسب ‌شده یا دستکم از زیان جلوگیری شود.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت
best-exchange-for-crypto-staking-07

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب