سفارش محدود یا لیمیت اردر چیست | با قواعد این نوع سفارش آشنا شوید

how-does-limit-order-work-05

فهرست محتوا

دستیابی به قیمت مناسب در انواع مارکت‌های جهانی کاری دشوار است؛ زیرا قیمت‌ها در این بازارها به‌طور مداوم در نوسان هستند. همچنین این نوسانات در برخی از بازارهای جهانی مانند بازار ارز دیجیتال بیشتر از دیگر بازارها هستند. به‌همین دلیل برای کاهش ریسک معاملات می‌توانید از یکی از انواع سفارش‌ها استفاده کنید که سفارش محدود (Limit order) نام دارد. این روش باعث می‌شود بتوانید یک دارایی را در قیمت که مورد نظر شما است، بخرید یا بفروشید. در این مطلب با این سفارش و نکات مربوط به آن آشنا می‌شویم.

سفارش محدود چیست؟

سفارش محدود یکی از سفارش‌های محبوب تریدرها و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی است. از این سفارش می‌توانید در بازارهایی مانند فارکس، سهام، بورس کالا و بازار ارز دیجیتال استفاده کنید. این سفارش امکان خرید یا فروش دارایی را در قیمت تعیین‌شده یا بهتر برای شما فراهم می‌کند. برای ایجاد یک لیمیت اردر باید ابتدا به این سوال‌ها پاسخ بدهید:

  • آیا می‌خواهید برای خرید یک دارایی در قیمتی پایین‌تر از قیمت فعلی اقدام کنید؟
  • آیا می‌خواهید برای فروش یک دارایی در قیمتی بالاتر از قیمت فعلی اقدام کنید؟
  • سفارش محدود را برای چه مدتی تنظیم می‌کنید؟

how-does-limit-order-work-06

نکات مقدماتی برای سفارش محدود

برای استفاده از سفارش محدود شما باید حتما با این روش آشنایی داشته باشید. همچنین شما می‌توانید در حساب‌های دمو یا آزمایشی با تنظیمات و ایجاد یک لیمیت اردر آشنا شوید. نکته بسیار مهم در مورد این سفارش این است که در این اردر، قیمت تعیین شده به‌معنای تضمین اجرا نیست، زیرا تنها در زمانی اجرا می‌شود که قیمت با شرایط سفارش مطابقت داشته باشد.

نکات دیگری که برای سفارش محدود باید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • یک لیمیت اردر خرید فقط برای قیمتی پایین‌تر از حد تعیین شده اجرا می‌شود
  • یک لیمیت فروش فقط برای قیمتی بالاتر از قیمت تعیین شده اجرا می‌شود
  • لیمیت اردر دارای جایگزین‌های مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توان به مارکت اردر اشاره کرد که هر کدام دارای ویژگی‌های مختلفی هستند

سفارش محدود چگونه کار می‌کند؟

برای روشن شدن عملکرد سفارش‌های محدود بهتر است یک مثال را در این زمینه با هم مرور کنیم. برای مثال اگر یک معامله‌گر به‌دنبال خرید ارز دیجیتال بیت کوین باشد ممکن است بخواهد قیمت  ۱۸ هزار دلار را در سفارش خرید تعیین کند. بنابراین درصورتی‌که قیمت بیت کوین به ۱۸ هزار دلار یا کمتر برسد، معامله انجام می‌شود. همچنین درصورتی‌که یک معامله‌گر بخواهد بیت کوین‌های خود را بفروشد می‌تواند با تعیین قیمت ۱۸ هزار دلار در سفارش محدود فروش، شرایطی را ایجاد کند که اگر قیمت به ۱۸ هزار دلار یا بیشتر برسد، بیت کوین‌ها فروخته شوند.

تعیین قیمت در سفارش محدود چگونه انجام می‌شود؟

با استفاده از سفارش محدود خرید، سرمایه‌گذاران اطمینان پیدا می‌کنند که دارایی مورد نظر خود را در قیمتی خریداری می‌کنند که از نظر آن‌ها یک قیمت مناسب است. اما قیمت مناسب دقیقا چیست؟ قیمت مناسب در یک معنای عمومی می‌تواند قیمتی کمتر از قیمت فعلی بازار برای خریدار باشد. در معنای دیگر و از نظر تحلیل تکنیکال، قیمت مناسب، می‌تواند مبتنی‌بر پیش‌بینی‌های تحلیل فنی باشد. برای مثال شما با بررسی الگوها در نمودارهای قیمت به این نتیجه می‌رسید که به احتمال قوی به‌زودی قیمت کاهش می‌یابد. با این حال می‌خواهید از این پیش‌بینی خود اطمینان حاصل کنید. بنابراین از سفارش محدود خرید استفاده می‌کنید تا ریسک سرمایه‌گذاری یا ترید را کاهش دهید.

در صورتی که شما سرمایه‌گذاری باشید که از روش تحلیل فاندامنتال استفاده می‌کند، احتمالا قیمت مناسب برای شما، قیمتی است که به ارزش واقعی دارایی نزدیک‌تر باشد. برای مثال ممکن است شما با بررسی شرایط عمومی بازار و اخبار اقتصادی به این نتیجه برسید که قیمت فعلی دارایی مورد نظر شما بالاتر از ارزش واقعی آن است. بنابراین یک سفارش محدود ایجاد می‌کنید تا زمانی که قیمت دارایی به حد مورد نظر شما رسید و یا از آن حد پایین‌تر رفت، آن دارایی را خریداری کنید.

در زمان فروش دارایی نیز می‌توانید از انواع روش‌های تحلیل بازار مانند روش فاندامنتال، تکنیکال و حتی روانشناسی بازار برای تعیین سفارش فروش استفاده کنید. در سفارش فروش، اصل کلی این است که شما دارایی خود را از انواع ارز دیجیتال، سهام، ارز فیات و … در قیمتی بفروشید که سود مناسبی را با توجه به زمان هولد آن دریافت کنید.

how-does-limit-order-work-01

مزایا و معایب استفاده از سفارش محدود در معاملات

در صورتی که بخواهید کنترل بیشتری بر روی قیمت‌ها در بازارهای مالی داشته باشید، لیمیت اردر می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد. به‌ویژه اگر از استفاده از مارکت اردر در دوره‌های پرنوسان بازار هراس داشته باشید. یک لیمیت اردر تضمین می‌کند که یک سفارش در سطح قیمتی مشخص یا بهتر از آن تکمیل می‌شود. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت به حد مورد نظر برسد تا سفارش انجام شود. مهم‌ترین عیب این نوع از سفارش نیز این است که استفاده از لیمیت اردر گاهی باعث از دست رفتن فرصت‌ها در شرایط گوناگون بازار می‌شود.

تعیین زمان برای لیمیت اردر

برای استفاده از یک سفارش محدود باید یک بازه زمانی را برای سفارش خود انتخاب کنید. این زمان می‌تواند از کمتر از ۲۴ ساعت تا حدود یک ماه باشد. این یعنی سفارش شما در صورت اجرا نشدن تا این زمان اعتبار دارد و بعد از آن به‌طور خودکار منقضی می‌شود.

تفاوت مارکت اردر و لیمیت اردر

مارکت اردر یا سفارش بازار (Market Order) نوعی سفارش خرید یا فروش از جانب معامله‌گر به کارگزار است. این سفارش به‌معنای خرید یا فروش در بهترین قیمت با توجه به شرایط فعلی بازار است. در واقع این نوع از سفارش، یک گزینه پیش‌فرض برای بسیاری از تریدرها و هولدرهای بازارهای گوناگون جهانی است. همچنین اگر دارایی، سهام یک شرکت بزرگ و مشهور یا یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) و یا یکی از ارزهای دیجیتال محبوب باشد، سفارش بازار به‌سرعت اجرا می‌شود زیرا خریداران و فروشندگان بسیاری در این بازارها برای این دارایی‌ها وجود دارند.

سفارش بازار به سفارش فوری نیز شهرت دارد و از این سفارش برای خرید یا فروش فوری انواع دارایی در بازارهای مالی استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد بیشترین کاربرد این سفارش در مورد دارایی‌هایی است که از نقدشوندگی بالایی برخوردار هستند و خریداران و فروشندگان دست به نقد زیادی دارند. بنابراین برای دارایی‌هایی با نقدشوندگی کمتر و یا برای خرید و فروش در بازارهای پرنوسان بهتر است از لیمیت اردر استفاده کنید. قیمت پیش‌فرض نیز در سفارش بازار به این معنا است که قیمت را معامله‌گر تعیین نمی‌کند بلکه او تمایل خود را نسبت به خرید یا فروش در قیمت فعلی بازار اعلام می‌کند.

چه زمانی باید یک سفارش محدود را انتخاب کنید؟

اگر سرمایه‌ای در اختیار دارید و می‌خواهید همین الان یک دارایی را در یکی از بازارهای مالی خریداری کنید یا اگر می‌خواهید هرچه سریع‌تر یک دارایی را بفروشید، سفارش بازار بهترین انتخاب برای شما است. اما سفارش‌های محدود در برخی زمان‌ها کاربرد بیشتری دارند که برخی از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

how-does-limit-order-work-02

وقتی نمی‌خواهید زمان زیادی را به تحلیل بازار اختصاص دهید

بسیاری از معامله‌گران از دانش یا زمان کافی برای بررسی نمودارهای قیمت برخوردار نیستند. پیش‌بینی قیمت نیز در بازارهای مالی برای مبتدیان کاری دشوار است. از سوی دیگر تمام پیش‌بینی‌ها از نوع احتمالاتی هستند که ممکن است رخ ندهند یا زمان زیادی طول بکشد تا قیمت فعلی به قیمت مورد نظر شما نزدیک شود. بنابراین معامله‌گران می‌توانند به‌جای بررسی لحظه‌ای قیمت‌ها در ساعات زیادی از روز، یک سفارش محدود را تنظیم کنند.

وقتی به‌دنبال یک قیمت بهتر هستید

در هر دو حالت خرید و فروش این امکان وجود دارد که قیمت با قیمت مورد نظر شما فاصله داشته باشد. برای مثال فرض کنید قیمت فعلی سهام شرکت تسلا ۷۰۰ دلار است اما شما می‌خواهید این سهام را در قیمت ۶۹۰ دلار یا کمتر خریداری کنید. بنابراین می‌توانید یک لیمیت اردر خرید را با قیمت ۶۹۰ دلار برای این سهام تنظیم کنید.

زمانی که دارایی‌های متنوعی را معامله می‌کنید

تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال یک دارایی نیاز به بررسی و تحقیق دارد که کاری زمان‌بر است. اما وقتی دارایی‌های شما متنوع باشد این مشکل چندبرابر می‌شود. بنابراین برخی از معامله‌گران که دارایی‌های متنوعی دارند برای صرفه‌جویی در زمان از لیمیت اردر استفاده می‌کنند.

کاهش ریسک معاملات در بازارهای پرنوسان

فرض کنید شما برای ایجاد یک سفارش بازار خرید یا همان سفارش فوری به‌سراغ نمودارهای لحظه‌ای قیمت ارزهای دیجیتال می‌روید. قیمت فعلی یک ارز دیجیتال را مشاهده می‌کنید و از آن‌جا که این قیمت را مناسب می‌دانید یک سفارش فوری خرید را تنظیم می‌کنید. اما در همین فاصله قیمت ارز دیجیتال مورد نظر دچار تغییر قیمت ناگهانی می‌شود. این تغییرات می‌تواند به سود و یا به ضرر شما باشد. این شرایط، ریسک معامله را به‌ویژه در بازارهای پرنوسان افزایش می‌دهد. بنابراین با تنظیم یک سفارش محدود خرید می‌توانید از بروز ضرر در بازارهای پرنوسان پیشگیری کنید.

how-does-limit-order-work-03

معامله دارایی‌هایی با حجم معاملات اندک

معامله دارایی‌ها با استفاده از سفارش بازار بیشتر مناسب دارایی‌هایی است که از حجم خرید و فروش بسیار بالایی برخوردار هستند. در مقابل برخی از دارایی‌ها از حجم معاملات کمتری برخوردار هستند. بنابراین برای مثال وقتی سفارش بازار را برای فروش یک دارایی تنظیم می‌کنید ممکن است که زمان زیادی طول بکشد تا یک خریدار پیدا شود و معامله انجام شود. درحالی‌که با ایجاد یک سفارش محدود می‌توانید بدون نیاز به انتظار کشیدن، معامله را به زمانی موکول کنید که قیت به قیمت مورد نظر شما برسد و یک خریدار هم برای دارایی شما پیدا شده باشد.

لیمیت اردر و سفارش‌های دیگر در صرافی راستین

صرافی راستین یکی از برترین صرافی‌های ایرانی است که امکان خرید، نگهداری و معامله ارزهای دیجیتال را برای هولدرها و تریدرهای ایرانی فراهم کرده است. این صرافی ارز دیجیتال دارای بیشترین تعداد کوین‌ها در بین صرافی‌های ایرانی است و همچنین کارمزد معاملات میکری در این صرافی صفر می‌باشد.

صرافی راستین پل ارتباطی ایمن شما با بازار بزرگ ارزهای دیجیتالی است و امکان معاملات ایمن و متنوع را برای شما فراهم می‌کند. یکی از مزایای مهم راستین این است که به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از انواع سفارش‌ها و نیز تعیین حد سود و ضرر، ریسک معاملات را کاهش دهید و معاملاتی سودآور را تجربه کنید.

از جمله رایج‌ترین سفارش‌ها در این صرافی می‌توان به سفارش شرطی (Pending order) اشاره کرد. به این سفارش، سفارش معلق نیز گفته می‌شود و دارای انواع مختلفی است که سفارش محدود یکی از آن‌ها است. تعیین حد ضرر برای معاملات یا سفارش شرطی استاپ لیمیت (Stop-Limit) یکی دیگر از انواع سفارش‌ها در صرافی راستین است که لیمیت اردر را با استفاده از ماشه توقف (Stop Trigger) سفارش‌سازی می‌کند. این یعنی شما می‌توانید حداقل سود دریافتی و یا حداکثر ضرر را خودتان تعیین کنید. مزیت این سفارش‌ها در این است که  خودکار هستند و حتی اگر در زمان رسیدن به ماشه توقف، از پلتفرم خارج شده باشید، باز هم اجرا یا تکمیل می‌شوند.

تصور کنید به‌تازگی سه بیت کوین را به قیمت ۱۶۹۹۹ دلار خریداری کرده‌اید؛ زیرا با استفاده از تحلیل تکنیکال به این نتیجه رسیده‌اید که قیمت بیت کوین افزایش می‌یابید. از سوی دیگر ممکن است این پیش‌بینی غلط باشد و نمی‌خواهید دچار ضرر بالا شوید. بنابراین ماشه توقف یا حد ضرر را روی ۱۶۹۵۰ دلار قرار می‌دهید. بنابراین صرافی راستین با ارائه امکاناتی برای ارائه انواع سفارش‌ها معاملاتی ایمن و سودآور را برای کاربران خود تضمین کرده است.

how-does-limit-order-work-04

در بازارهای پرنوسان، سفارش محدود را از یاد نبرید

سفارش محدود در برخی شرایط به سفارش بازار ترجیح داده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان از دوره‌های پرنوسان بازار و معاملات دارایی‌هایی با حجم معاملات اندک نام برد. در روش لیمیت اردر، فروشنده می‌تواند سفارش را برای دوره بعدی افزایش قیمت و خریدار نیز می‌تواند سفارش را برای دوره بعدی کاهش قیمت تنظیم کند.

توجه داشته باشید که برای معاملات موفق در بازارهای مالی، سفارش‌های گوناگونی وجود دارند که باید با تمامی آن‌ها آشنا باشید تا بتوانید مطابق با نیازها و شرایط خود و نیز شرایط بازار و استراتژی معاملاتی، بهترین سفارش را انتخاب کنید. صرافی راستین با تسهیل استفاده از این سفارش‌ها، کارمزد بسیار پایین در معاملات و نیز ارائه بیشترین تنوع ارزهای دیجیتالی، یکی از بهترین صرافی‌ها برای موفقیت و پیشرفت شما در بازار ارزهای دیجیتالی است. شما برای بهره‌مندی از این خدمات می‌توانید همین الان از طریق سایت برای افتتاح حساب در این صرافی اقدام کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

آینده ارز دیجیتال سولانا
بهترین کپی تریدر ارز دیجیتال
آموزش انتقال ارز دیجیتال به تراست ولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب