آموزش نحوه استخراج پولکادات (۲ روش کاربردی)

نحوه استحراج پولکادات

فهرست محتوا

پولکادات یکی از مشهورترین رمزارزهای بازار است. افراد زیادی به دنبال کسب درآمد از طریق استخراج پولکادات هستند. اگر در فضای وب پیرامون ماینینگ پولکادات جست‌وجو کنید، احتمالاً به نتیجه مشخصی نخواهید رسید. دلیل این موضوع الگوی اجماع خاص شبکه پولکادات است. برای آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتال و بررسی نحوه استخراج Polkadot و کسب درآمد از آن با ما همراه باشید. (برای مشاهده قیمت پولکادات و خرید آن می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

آشنایی با ساختار فنی پولکادات

پروژه پولکادات (Polkadot) در سال ۲۰۱۶ فعالیتش را آغاز کرد و خیلی زود توانست به رقیبی برای اتریوم تبدیل شود. حالا توکن دات یکی از برترین ارزهای دیجیتال کریپتوکارنسی است و امید زیادی به رشد قیمت این رمزارز در آینده وجود دارد. کاربرد اصلی این شبکه فراهم کردن بستری برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) است.

بیشتر بخوانید: پولکادات چیست و چه کاربردی دارد؟

نحوه ماین کردن پولکادات

شبکه پولکادات از الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می‌کند. این شبکه جزو پیشگامان استفاده از الگوریتم PoS است.

الگوی دیگری که محبوبیت زیادی دارد، اثبات کار (PoW) است. در الگوی اثبات کار سرمایه‌گذاران با استفاده از دستگاه‌های پردازشی فرآیند استخراج ارز دیجیتال را آغاز می‌کنند. با حل تابع استخراج (تابع هش) بلاک‌های جدید ایجاد می‌شود و استخراج‌کنندگان یا ماینرها پاداش دریافت خواهند کرد.

این الگو مشکلات زیادی دارد. استفاده شدید از انرژی، آلودگی‌های زیست محیطی، هزینه‌های سرسام‌آور خرید و راه‌اندازی دستگاه ماینر و آلودگی‌ صوتی مهم‌ترین معایب این الگو است. به همین دلیل توسعه‌دهندگان بلاکچین، الگوی اثبات سهام را طراحی کردند.

در فرآیند اثبات سهام کاربران توکن‌های خود را در پروتکل‌های شبکه بلوکه می‌کنند و به نود اعتبارسنج و تأییدکننده تراکنش تبدیل می‌شوند. بدین ترتیب دیگر نیازی به خرید ماینر و تأمین انرژی برق نیست.

نودهای شبکه به طور دوره‌ای پاداش‌هایی را دریافت خواهند کرد. این پاداش ارزش پایین‌تری نسبت به پاداش استخراج الگوی اثبات کار دارد اما به مراتب هزینه و دردسر کمتری هم خواهد داشت. علاوه بر این، سرعت پردازش تراکنش‌ها در شبکه‌های اثبات سهام بسیار بیشتر است.

اتریوم مشهورترین شبکه‌ای است که از این الگو بهره می‌گیرد. با این حال این شبکه از مکانیزم اثبات کار نیز به طور همزمان استفاده می‌کند. پولکادات از همان ابتدا الگوریتم اثبات سهام را برای اجماع شبکه انتخاب کرد.

بنابراین استخراج پولکادات تفاوت زیادی با استخراج بیت کوین یا اتریوم دارد. در حقیقت فرآیندی با نام استخراج دات وجود ندارد و چیزی که به ماینینگ پولکادات مشهور شده است، استیک (Stake) یا سپرده‌گذاری است. در ادامه این مقاله منظور از عبارت استخراج پولکادات، استیک توکن DOT است.

استیک توکن DOT یا استخراج پولکادات چیست؟

پولکادات نیز به مانند سایر شبکه‌های اثبات سهام به نودهای تأییدکننده و اعتبارسنج تراکنش‌ها نیاز دارد. هر چه نودها بیشتر باشند، شبکه غیرمتمرکزتر خواهد بود و احتمال حملات ۵۱ درصدی کمتر می‌شود.

بنیاد پولکادات تغییراتی در الگوی اثبات سهام به وجود آورده است. الگوی این شبکه اجماع تأییدشده اثبات سهام یا Nominated Proof-of-Stake نام دارد. این الگو که به اختصار با نماد NPoS نمایش داده می‌شود به کاربران حق انتخاب خواهد داد. کاربران می‌توانند به صورت مستقیم وارد فرآیندهای فنی و پیچیده شبکه پولکادات شوند و به صورت ۲۴ ساعته به پردازش و تأیید تراکنش‌ها بپردازند.

استخراج polkadot

کاربرانی که تمایلی به طی کردن مراحل فنی و پیچیده ندارند، می‌توانند یک نود (node) را به نمایندگی انتخاب کنند و دارایی‌های خود را تحت قوانینی به نود نماینده واگذار نمایند. سپرده‌گذاران (Stakers) پاداش‌های خود را در قالب توکن دات دریافت خواهند کرد.

شبکه پولکادات دارای ۴ نوع node است. نودهای NOMINATORS یا نماینده، شبکه را ایمن می‌سازند و وظیفه اصلی آنها اعتبارسنجی است. نودهای VALIDATORS مسئول بستن بلاک‌ها و تأیید نهایی تراکنش‌ها هستند. گروه سوم CLASSIFIERS نام دارند که باید شرایط ایجاد بلاک جدید را فراهم کنند. در نهایت نودهای FISHERS رفتارهای مخرب شبکه را شناسایی می‌کنند.

فاکتورهای استخراج پولکادات

امروزه بلاکچین پولکادات در هر ثانیه می‌تواند ۱۰۰۰ تراکنش را پردازش کند. این در حالی است که اتریوم در هر ثانیه تنها ۱۵ تراکنش را پردازش می‌کند. در نتیجه پولکادات ۷۵ برابر سریع‌تر از اتریوم است!

سرعت، تنها تفاوت پولکادات و اتریوم نیست. هزینه کارمزدها در شبکه پولکادات بسیار کمتر از اتریوم است. گوین وود (Gavin Wood)، خالق پولکادات، مدعی شده است که این شبکه پس از بهبودهای فنی تا یک میلیون تراکنش در ثانیه را به صورت غیرمتمرکز و امن پردازش می‌کند.

در وبلاگ راستین در مورد استیکینگ ارز دیجیتال اتم نیز مطلبی منتشر شده است که می توانید آن را نیز مطالعه کنید.

راهنمای ماینینگ پولکادات

ماینینگ پولکادات یا استیک این ارز دیجیتال به صورت مستقیم فرآیند پیچیده‌ای دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود کاربران عادی روش انتخاب نماینده را برای استخراج Polkadot انتخاب کنند.

۱. استخراج دات در صرافی‌ها

ساده‌ترین راه انتخاب نماینده از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال است. صرافی‌ها معمولاً منابع قابل‌توجهی از رمزارزها را در اختیار یا تحت گردش دارند. علاوه بر این، رابط کاربری صرافی‌ها فرآیند استخراج دات را تا حد زیادی ساده کرده است. کافی است وارد پنل کاربری شوید و منوی استیک را پیدا کنید.

از بهترین صرافی‌ها برای ماینینگ پولکادات می‌توان به کراکن (Kraken)، بایننس (Binance) و بیتفینکس (Bitfinex) اشاره کرد. کاربران با ثبت‌نام در این صرافی‌ها می‌توانند توکن دات بخرند و خیلی راحت دارایی خود را وارد فرآیند استیک کنند.

برای شروع فرآیند استخراج پولکادات در صرافی کراکن باید روی گزینه Earn کلیک کنید و سپس وارد بخش Stake شوید. حال می‌توانید توکن DOT را انتخاب و مقدار رمزارزهای سپرده‌گذاری‌شده را مشخص کنید.

در صرافی بایننس نیز گزینه Earn وجود دارد. پس از کلیک روی این گزینه وارد بخش Binance Staking Products شوید و از لیست Locked Staking توکن دات را انتخاب کنید. حال کافی است روی Stake Now کلیک و مدت‌ و حجم دارایی را مشخص کنید.

استخراج پولکادات از صرافی

دقت داشته باشید که سود سالانه (APY) حاصل از استیک در همه صرافی‌ها یکسان نیست. علاوه بر این، قوانین مربوط به بلوکه شدن دارایی‌ها ممکن است متفاوت باشد. در نتیجه قبل از آنکه استخراج پولکادات را آغاز کنید، پیرامون شرایط بستر استیک تحقیقات لازم را انجام دهید.

۲. استخراج دات با کیف پول

یکی دیگر از راه‌های استخراج Polkadot استیک این توکن در کیف‌پول‌های رمزارزی است. لجر لایو (Ledger Live)، فیرلس (Fearless) و پولکادات جی اس (Polkadot.js) امکان استیک این توکن را فراهم کرده‌اند. در کیف پول فیرلس بخشی به نام استیکینگ (Staking) وجود دارد. با کلیک روی این گزینه و انتخاب توکن دات به راحتی می‌توانید مقدار و زمان سپرده‌گذاری را مشخص کنید. سود سالانه حاصل از استیک در این بخش به شما نمایش داده خواهد شد.

رمز ارز پولکادات

کیف پول لجر گزینه Manage assets را برای سپرده‌گذاری تعبیه کرده است. با انتخاب گزینه Continue از پنجره Unbond assets می‌توانید مقدار پاداش و محل واریز را انتخاب کنید. در کیف پول پولکادات جی اس نیز گزینه Staking وجود دارد تا کاربران بتوانند توکن‌های خود را سپرده‌گذاری نمایند و پاداش‌هایی را به طور متناوب دریافت کنند.

خرید پولکادات با بهترین قیمت

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین ارز برای استیک

سخن آخر

استخراج پولکادات عبارت است از استیک این ارز دیجیتال در صرافی‌ها یا کیف‌پول‌های رمزارزی. با توجه به اینکه پولکادات از الگوی اثبات سهام استفاده می‌کند، عملاً استخراج یا ماینینگ برای این ارز دیجیتال مفهومی ندارد. بنابراین عبارت استخراج Polkadot به سپرده‌گذاری این رمزارز اشاره دارد. صرافی‌های بایننس و کوکوین و همچنین کیف پول‌های لجر و فیرلس امکان استیک توکن DOT را فراهم کرده‌اند. قبل از شروع استیک حتماً اطلاعات کافی پیرامون سود سالانه و مدت بلوکه شدن دارایی در بستر مورد نظر را به دست آورید.

(چنانچه قصد مشاهده قیمت بیبی دوج و خرید آن را دارید، می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

staking01
استیکینگ ترون
تبدیل تتر trc20 به erc20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب