استیک فانتوم | روشی محبوب برای کسب درآمد از ارز دیجیتال فانتوم

how-to-stake-fantom-06

فهرست محتوا

فانتوم یکی از محبوب‌‌ترین بلاکچین‌های یک لایه است که بیش از ۱.۲ میلیارد دلار TVL داشته و از نظر ارزش قفل شده در بین ۱۰ بلاکچین برتر قرار دارد. حتی پس از خروج آندره کرونژه، یکی از پرکارترین توسعه‌دهندگان DeFi و یکی از اعضای بنیاد فانتوم، فانتوم یکی از جایگزین‌های اصلی بلاک چین L1 باقی مانده است و در کنار بلاک چین‌های دیگری مانند سولانا، آوالانچ و بقیه، قاتل اتریوم لقب گرفته است. در این مطلب از صرافی راستین، با نحوه استیک فانتوم آشنا می‌شویم.

استیک فانتوم چه معنایی دارد؟

استیک فانتوم، فرآیند ایمن‌سازی بلاکچین فانتوم از طریق قفل کردن توکن‎های آن است. این کار توسط اعتبار‌سنجی هایی انجام می‌شود که تراکنش‌ها را با توکن‌های سهام خود تایید کرده و به عنوان یک انگیزه اقتصادی برای عمل بر اساس قوانین پروتکل عمل می‌کنند. گره‌های اعتبارسنجی حداقل نیم میلیون توکن فانتوم را قفل می‌کنند تا از حملات سیبیل به مکانیسم اجماع آن جلوگیری کنند.

فرایند استیکینگ کاملا به فرایند دریافت سود به دلیل نگه داشتن پول در حساب بانکی یا دادن آن برای سرمایه‌گذاری به بانک شباهت دارد. تمامی کسانی که توکن  فانتوم (FTM) دارند، می‌توانند توکن‌های خود را در این شبکه سپرده‌گذاری کنند و پاداش استیک فانتوم را دریافت کنند.

شاید استیک فانتوم به تنهایی برای کاربر سود چندانی نداشته باشد، اما نکته قابل توجه این است که کسانی که فانتوم را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند، می‌توانند به‌جای نگهداری آن در کیف پول دیجیتال، این توکن‌ها را در اختیار نودهای اعتبارسنج که مورد تایید بنیاد فانتوم هستند، بگذارند. در این  صورت، علاوه بر دریافت سود حاصل از نگهداری یا همان هولد بلندمدت،سود سپرده‌گذاری هم دریافت کنند.

how-to-stake-fantom-01

آیا استیک فانتوم ایمن است؟

استیکینگ فانتوم کاملا ایمن است؛ چرا که گره اعتبارسنجی به توکن‌های شرط‌بندی شده افراد دسترسی ندارد. با این حال، میزان سهام کاربر می‌تواند کاهش یابد، به این معنی که اگر اعتباردهنده معتبر نبوده و یا رفتار نادرستی داشته باشد، ممکن است کاربر بخشی از سهام خود را از دست بدهد. اعتبارسنجی‌های معتبر فانتوم دارای انجمن‌ها، وب‌سایت‌ها و اکانت‌های توییتری فعال هستند.

در هر صورت، کاربران می‌توانند قبل از پایان دوره قفل، سهام خود را برداشت کنند. اما برای انجام این کار باید جریمه بپردازند. لایه فانتوم اپرا، یک بلاکچین سازگار با EVM است. بنابراین، می‌توان از هر کیف پولی که برای اتریوم کاربرد دارد، استفاده کرد. این کیف پول‌های دیجیتال عبارتند از:

  • متامسک
  • کیف پول کوین بیس
  • والت کانکت (WalletConnect)
  • لجر (کیف پول سرد)

نحوه اجرای یک گره اعتبارسنجی فانتوم

حداقل سهامی که برای اجرای یک گره اعتبارسنجی فانتوم نیاز دارید، ۵۰۰۰۰۰  فانتوم است. به گفته بنیاد فانتوم، اجرای یک گره شامل یک فرایند پنج ‌مرحله‌ای است. این پنج مرحله به شکل زیر خلاصه می‌شوند و عبارتند از:

  • مرحله ۱: راه‌اندازی نمونه ابری برای اجرای یک گره اعتبارسنجی روی سخت‌افزار خود یا یک ارائه‌دهنده فضای ابری
  • مرحله ۲: اجرای یک کاربر غیر ریشه و انجام تنظیمات مربوط به آن
  • مرحله ۳: نصب ابزارهای مورد نیاز
  • مرحله ۴: ایجاد و ثبت کیف پول اعتبارسنجی
  • مرحله ۵: اجرای گره اعتبارسنجی

پاداش اعتباردهنده شامل APY معمولی در مبلغ استیک شده و پاداش نماینده ۱۵٪ است. APY بر اساس درصد کل عرضه FTM استیک شده متفاوت است.

مقدار کسب درآمد از استیک فانتوم و پروتکل‌های پرسود آن

حداقل میزان درآمدی که می‌توان از استیک فانتوم کسب کرد ۵.۰۱ درصد است. اگر حداقل دوره قفل که ۱۴ روز است و حداقل مقدار را انتخاب کنید. حداکثر APY در حال حاضر ۱۵.۳۱٪ برای حداکثر دوره قفل ۳۶۵ روزه است. برای استیک کردن توکن‌های فانتوم، این کریپتو دارای یک اکوسیستم DeFi است که به کاربران امکان می‌دهد تا در بسیاری از توکن‌های مختلف DeFi را برای کسب سود سرمایه‌گذاری کنند. در ادامه برخی از پرسودترین پروتکل‌های استیک فانتوم بررسی شده‌اند.

how-to-stake-fantom-03

پروتکل Spookyswap

پروتکل SpookySwap یک DEX یا صرافی غیرمتمرکز است که بر روی توکن بومی خود اجرا می‌شود. در این پروتکل، چندین قابلیت DeFi مانند تعویض توکن، کشت سود و موارد دیگری برای کاربران، فعال است. کاربران می‌توانند BOO را  در استخرهای تک سهامی قرار داده یا آن را با فانتوم پیوند دهند تا قابلیت نقدینگی و کشت سود را فراهم کند.

پروتکل Beethoven X

پروتکل Beethoven X یک AMM یا بازارساز خودکار است که قابلیت‌هایی مانند استخرهای سرمایه‌گذاری وزنی، استخرهای پایدار و مبادله توکن برای استیک فانتوم را دارد. توکن BEETS آن ۳۱ درصد APR یا نرخ درصدی سالانه بازده داشته است.

پروتکل QiDao

پروتکل QiDao، یک پروتکل وام‌دهی کریپتوکارنسی با میزان بهره صفر درصد است که در آن کاربران می‌توانند در مقابل وثیقه‌های ارائه شده، استیبل کوین‌ها را ضرب یا مینت (mint)کنند. این پروتکل استیک فانتوم بسته به طول دوره قفل شدن، APR یا درصد سود سالانه متغیری را ارائه می‌دهد که می‌تواند تا چهار سال ادامه داشته باشد.

پروتکل Scream

پروتکل Scream یکی از پروتکل‌های وام‌دهی غیرمتمرکز است که عملکردی مشابه پروتکل‌هایی مانند کامپاند، Cream و آوه دارد. کاربران با اشتراک‌گذاری توکن‌های SCREAM، می‌توانند حدود ۵۸ درصد نرخ سالانه کسب سود و درآمد کنند. برای ارائه‌دهندگان نقدینگی، این میزان پاداش به نرخ ۸۲ درصد سود سالانه می‌رسد.

پروتکل Geist Finance

پروتکل Geist Finance نیز یک پروتکل غیرمتمرکز در بازار نقدینگی است که به طرز سخاوتمندانه‌ای۵۰ درصد درآمد این پروتکل را بین سهامداران GEIST توزیع می‌کند. نرخ درصد سالانه فعلی در Geist Finance حدود ۱۱۸ درصد است.

پروتکل Tarot

Tarot نیز مانند Geist Finance یک پروتکل بازار نقدینگی است که  عملکرد آن به Scream نیز شباهت دارد. با قفل‌کردن توکن‌های TAROT در خزانه‌ها، ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند میزان سود مناسبی کسب کنند. همچنین کاربران می‌توانند TAROT را برای xTAROT استیک کرده و ۲۱ درصد نرخ سالانه سود کنند.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت و آینده ارز دیجیتال فانتوم در سال ۲۰۲۳

how-to-stake-fantom-04

مراحل استیک رمزارز فانتوم

برای استیک فانتوم، کاربران ابتدا باید وارد سایت رسمی فانتوم به آدرسfantom.foundation شوند. البته لازم به ذکر است که برای انجام استیکینگ و استفاده از سایت فانتوم باید حتما vpn فعال باشد. سپس کاربران باید وارد بخش Technology شوند و گزینه Stake on Fantom را انتخاب کنند. پس از آن، صفحه استیک فانتوم برای کاربران باز می‌شود. در این صفحه کاربران می‌توانند آموزش استیک کردن فانتوم را ببینند و از ابزارهایی که برای محاسبه سود دریافتی از استیک کردن توکن‌های فانتوم وجود دارند، استفاده کنند.

آغاز فرایند استیک فانتوم

برای شروع استیک کردن رمزارز فانتوم، کاربران باید روی گزینه Stake your FTM کلیک کنند تا وارد صفحه کیف پول فانتوم (fWallet) ‌شوند. در این صفحه ابتدا باید کاربران یک کیف پول دیجیتال برای خود ایجاد کنند یا در صورت تمایل به یک کیف پول دیگر مانند متامسک متصل شوند. مرحله بعدی، اتصال کیف پول متامسک به کیف پول فانتوم است. در ضمن برای استیک فانتوم، کاربران باید از قبل توکن فانتوم را در کیف پول خود داشته باشند.

پس از اتصال کیف پول، یک پیام بریا کاربران نمایش داده می‌شود که در آن باید روی گزینه add account کلیک کنند. پس از این مرحله، همه چیز برای آغاز فرایند استیک فانتوم مهیا است. سپس افراد باید از منوی سمت چپ گزینه Staking را انتخاب کنند و سپس روی گزینه Add delegation بزنند.

انتخاب گره اعتبارسنجی

در این مرحله کاربران باید یک نود یا گره اعتبارسنجی را انتخاب کرده و تعداد توکنی که می‌خواهند استیک کنند را وارد کنند. همواره بهتر است یکی از نودها پس از بررسی سوابق آن نود انتخاب کنند. پس از انتخاب نود، باید روی گزینه continue کلیک کرد. بعد از آن، یک پیام تایید ظاهر می‌شود که جزئیات استیک فانتوم را نشان می‌دهد. در صورت مورد تایید بودن اطلاعات، کاربران باید گزینه delegate را انتخاب کنند. پس از آن نوبت به پرداخت هزینه گس شبکه می‌رسد که این هزینه از موجودی کیف پول کسر می‌شود. در صورت مورد تایید بودن هزینه گس شبکه، کاربران باید گزینه confirm را انتخاب کنند. پس از تایید، بخشی از عملیات استیک رمزارز فانتوم به پایان می‌رسد.

جهت ادامه کار و مشاهده اطلاعات استیکینگ، کاربران باید روی گزینه continue بزنند. سپس نوبت به تعیین زمان برای قفل کردن توکن‌های فانتوم می‌رسد. برای این کار، باید گزینه lock delegate را انتخاب کرد تا صفحه زمان‎‌بندی باز شود. پس از آن، کاربران باید تایید و پرداخت هزینه گس دوباره را انجام دهند. بعد از تایید، عملیات استیک رمزارز فانتوم به پایان می‌رسد. برای دریافت سود حاصل از استیک فانتوم نیز باید بعد از گذشت زمانی که قبلا انتخاب شده است، کاربران باید روی گزینه advanced functions  و پس از آن روی گزینه claim rewards کلیک کنند.

لجر؛ بهترین کیف پول از نوع سخت‌افزاری برای رمزارز فانتوم

یکی از معروف‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری که از رمزارز دیجیتال فانتوم نیز پشتیبانی می‌کند، لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) نام دارد. این کیف پول یا والت دیجیتال در سال ۲۰۱۹ توسط یک شرکت با همین نام یعنی لجر (Ledger) ایجاد شد. در میان کیف پول‌های سخت‌افزاری، لجر نانو ایکس کمترین معایب را دارد و از این رو، یکی از بهترین کیف پول‌های فانتوم شناخته می‌شود. لجر نانو ایکس با توجه به آینده روشن فانتوم، می‌تواند گزینه مناسبی برای این رمزارز باشد.

how-to-stake-fantom-05

خرید و فروش ارز دیجیتال فانتوم در صرافی راستین

با توجه به پیش‌بینی قیمت فعلی فانتوم، پیش‌بینی می‌شود که ارزش فانتوم تا ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲ به میزان ۳.۱۹ درصد کاهش یابد و به ۰.۱۷۲۲۷۷ دلار برسد. طبق تحلیل‌های فنی کارشناسان، سیر فعلی این کریپتوکارنسی نزولی است.

صرافی آنلاین راستین، یکی از بهترین پلتفرم‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران است که معامله بیش از ۲۰۰ نوع از کریپتوکارنسی‌ها در آن صورت می‌گیرد. صرافی راستین، تنها صرافی ارزهای دیجیتال با میزان کارمزد معاملات میکری صفر در ایران است. پشتیبانی ۲۴ ساعته و امکان ساخت کیف پول، از دیگر مزایای وب‌سایت ما است. برای خرید ارز دیجیتال فانتوم و دیگر ارزهای دیجیتال می‌توانید از خدمات صرافی ما استفاده کنید.

 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت
ارز دیجیتال ورلد کوین چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

محبوب‌ترین کوین‌ها