آموزش نحوه پیگیری تراکنش ارز دیجیتال با شناسه تراکنش (TXID)

نحوه پیگیری تراکنش ارز دیجیتال

فهرست محتوا

همه ما می‌دانیم که در شبکه‌های بلاکچین، خبری از اطلاعات هویتی مثل نام، سال تولد، محل سکونت و … نیست. تمام تراکنش‌ها و فعل‌وانفعالات این شبکه‌ها از طریق کدها ثبت می‌شوند. با این حال، این به معنای بی‌نظمی و حذف قابلیت پیگیری نیست. در کریپتوکارنسی پیگیری تراکنش ارز دیجیتال با TXID انجام می‌شود. تمام تراکنش‌ها TXID اختصاصی دارند و به راحتی می‌توان وضعیت آنها را در هر دقیقه بررسی کرد. معامله‌گران و فعالان بازار کریپتو، بارها به این کدها نیاز پیدا کرده‌اند. برای مثال زمانی که مدت پردازش تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به شدت افزایش پیدا کرده بود، تریدرها با استفاده از همین کدها از انتقال دارایی به کیف پول مقصد مطمئن می‌شدند. در این مقاله ابتدا مفهوم و ساختار TXID‌ را بررسی خواهیم کرد و سپس روش پیگیری تراکنش ارز دیجیتال را مرور می‌کنیم. برای آنکه هیچ وقت نسبت به وضعیت تراکنش و دارایی‌های رمزارزی خود دچار ابهام نشوید، حتماً تا پایان این مقاله از صرافی ارز دیجیتال راستین همراه ما باشید.

شناسه تراکنش (TXID) چیست؟

شناسه تراکنش (Transaction Hash) یا هش تراکنش، رشته‌ای از کاراکترهای انگلیسی و اعداد است که به صورت تصادفی ردیف شده‌اند. این رشته‌کدها با نام‌ TX Hash هم شناخته می‌شوند. این شناسه‌ها تراکنش‌های تأییدشده یا اضافه‌شده به شبکه‌های بلاکچین را مشخص می‌کنند.

در دنیای بلاکچین خبری از مشخصات هویتی، کلمات معنادار و کدهای مرتب‌شده برای شناسایی تراکنش‌ها نیست. با توجه به اینکه معاملات به صورت ناشناس ثبت و پردازش می‌شوند، بنابراین شناسه‌های TXID تنها راه پیگیری تراکنش ارز دیجیتال است.

شناسه تراکنش چیست

به کمک این شناسه‌ها می‌توان اطلاعات مختلفی کسب کرد. مبلغ، زمان ارسال، آدرس کیف پول ارسال و دریافت، تعداد تأییدیه‌های شبکه و وضعیت تراکنش از جمله اطلاعاتی است که با استفاده از TXID و بسترهای پیگیری تراکنش رمز ارز قابل شناسایی و بررسی است.

شناسه تراکنش با استفاده از معاملات تابع هش ساخته می‌شود. تابع هش یکی از اساسی‌ترین مفاهیم شبکه‌های بلاکچین است. حل این تابع، باعث ایجاد بلاک‌های جدید در شبکه می‌شود و رمز بقای دنیای بلاکچین است.

تمام تراکنش‌ها و عملیات در دنیای بلاکچین توسط این رشته‌کدها ثبت می‌شوند. بنابراین هیچ انتقال و معامله‌ای نیست که TXID نداشته باشد.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین انواع بلاکچین و کاربرد آن‌ها در سال ۲۰۲۳

مثال‌هایی از Transaction Hash

برای مثال، رشته عبارت زیر شناسه اولین تراکنش بیت کوین است. در این تراکنش تعدادی بیت کوین از آدرس کیف پول ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، برای کیف‌پول «هال فینی» ارسال شده است.

f4184fc596403b9d638783cf57adfe4c75c605f6356fbc91338530e9831e9e16

شناسه TXID زیر هم مربوط به تراکنش پیتزای بیت کوین (تراکنشی در سال ۲۰۱۰ که به خاطر دریافت دو پیتزا ۱۰ هزار بیت کوین پرداخت شد) است:

cca7507897abc89628f450e8b1e0c6fca4ec3f7b34cccf55f3f531c659ff4d79

آیا امکان پیگیری تراکنش رمزارز وجود دارد؟

هر شخصی می‌تواند با کپی کردن شناسه‌ها در بسترهای پیگیری تراکنش رمزارز، وضعیت و مشخصات تراکنش را بررسی کند.

پیگیری تراکنش رمزارز

در ادامه آدرس چند سایت پیگیری تراکنش ارز دیجیتال را مشاهده می‌کنید:

وب‌سایت‌های معرفی‌شده جستجوگرهای عمومی هستند. برای کاوش دقیق‌تر، می‌توان به پلتفرم‌های اختصاصی هر شبکه مراجعه کرد. برای مثال وب‌سایت mempool.space جستجوگر اختصاصی شبکه بیت کوین است. پلتفرم etherscan.io نیز برای جست‌وجوی دقیق تراکنش‌های شبکه اتریوم و توکن‌های ERC-721 و ERC-20 توسعه یافته است.

سایت پیگیری تراکنش ارز دیجیتال

برای پیگیری تراکنش رمز ارز کافی است وارد وب‌سایت شوید و در نوار جست‌وجو، شناسه پیگیری را وارد کنید. پس از چند ثانیه، تمام اطلاعات تراکنش به شما نمایش داده می‌شود.

آموزش پیگیری تراکنش ارز دیجیتال با TXID

در این بخش نحوه پیگیری تراکنش ارز دیجیتال را بررسی خواهیم کرد. زمانی که ارز دیجیتال را از یک صرافی متمرکز مانند بایننس برداشت می‌کنید، کد TXID تراکنش به شما نمایش داده می‌شود. برای دریافت شناسه تراکنش‌های قبلی نیز کافی است به بخش تاریخچه تراکنش‌ها (Transaction History page) بروید. در این صفحه اگر روی TXID‌ها کلیک کنید، به طور خودکار به صفحه جست‌وجو در بلاکچین مربوطه هدایت می‌شوید.

پیگیری تراکنش ارز دیجیتال با TXID به ما کمک می‌کند که اگر رمزارزها را به آدرس اشتباهی ارسال کرده باشیم، راهی برای بازیابی آن دارایی‌ها پیدا کنیم. البته در دنیای ارزهای دیجیتال راهکار قطعی برای بازیابی دارایی‌هایی که به آدرس اشتباه ارسال شده‌اند، وجود ندارد. با این حال در چنین شرایطی بهتر است پس از پیدا کردن شناسه TXID، با پشتیبانی صرافی یا پلتفرم رمزارزی ارتباط برقرار کنید و مشکل خود را شرح دهید.

در موارد دیگری نیز ممکن است به این کدها نیاز پیدا کنیم. طولانی شدن تراکنش، خطای فنی، قطع ارتباط پلتفرم رمزارزی و … از دیگر عواملی است که ممکن است باعث بروز خطا در پردازش تراکنش شوند.

از دیگر کاربردهای این کدها می‌توان به بررسی نقل و انتقال دارایی به کیف پول نهنگ‌ها یا مقایسه کارمزدها و مدت انتقال در شبکه‌های مختلف اشاره کرد. بسیاری از وب‌سایت‌ها با استفاده از همین داده‌ها، اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت بازار رمزارزها ارائه می‌کنند.

همچنین بخوانید: بررسی انواع شبکه های انتقال ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۳

چرا باید کار با شناسه پیگیری را بلد باشیم؟

آشنایی با شناسه TXID اهمیت فراوانی دارد. افرادی که در بازار رمزارزها فعال هستند حتماً باید با روش پیگیری تراکنش ارز دیجیتال آشنا باشند. در موارد متعددی ممکن است تراکنش با تأخیر فراوان پردازش یا به طور کامل لغو شود. در چنین شرایطی با استفاده از TXID به راحتی می‌توانید وضعیت تراکنش خود را مشاهده کنید.

چرا باید کار با شناسه پیگیری را بلد باشیم

از طرفی این شناسه‌ها مدرکی است که نشان می‌دهد دارایی شما به آدرس عمومی دیگری انتقال یافته است. امروزه مبادلات رمزارزی در سراسر جهان گسترش یافته و افراد زیادی برای انتقال پول و هزینه خدمات از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. در نتیجه باید راهکاری برای اثبات واریز هزینه به حساب طرف دوم معامله وجود داشته باشد. همچنین امکان مشاهده کارمزد تراکنش با استفاده از TXID‌ها وجود دارد.

لازم به ذکر است که این شناسه‌ها اطلاعات شخصی کاربران را افشا نمی‌کنند. حتی اگر در پلتفرم‌های رمزارزی احراز هویت کرده باشید، باز هم کد TXID‌ اطلاعات حقیقی شما را نمایش نخواهد داد.

همچنین بخوانید: ۱۰ راه حفظ امنیت ارز دیجیتال برای جلوگیری از کلاهبرداری

خلاصه مطلب

پیگیری تراکنش ارز دیجیتال به کمک TXID‌ یا شناسه تراکنش انجام می‌شود. کافی است به سایت پیگیری تراکنش رمزارز مراجعه و کد TXID را در فیلد جست‌وجو وارد کنید. در شبکه‌های بلاکچین هیچ تراکنش یا فعالیتی بدون ثبت شناسه تراکنش پردازش و تأیید نمی‌شود. بنابراین همیشه راهی برای پیگیری وضعیت معاملات و نقل‌وانتقالات وجود خواهد داشت؛ البته اگر شناسه تراکنش را در اختیار داشته باشید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۲ میانگین: ۳]

مطالب مرتبط

difficulty09
شبکه های انتقال ارز دیجیتال
هارد فورک چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب