متاورس هیبریدی | آیا آینده کسب‌وکارها، بازی‌ها و زندگی روزانه به آن وابسته است

hybrid-metavers-03

فهرست محتوا

زمانی که نویسنده آمریکایی نیل استفنسون (Neal Stephenson) در سال ۱۹۹۲ واژه متاورس را ابداع کرد، دنیای دیجیتالی را تصور نمی‌کرد که از دنیای واقعی پشتیبانی کند. در عوض، این فقط متاورسِ استفنسون تنها یک “مکان خیالی” بود که مردم می‌توانستند برای فرار از روزمرگی‌های خود به آنجا بروند. اما در سال ۲۰۲۲، متاورس معنای کاملا جدیدی پیدا کرد و به لطف پیشرفت‌های فناوری بلاکچین، اکنون مردم می‌توانند جهان‌های دیجیتالی خود را ایجاد کنند که با دنیای واقعی تلاقی دارد. این به عصر جدیدی از خلاقیت و همکاری منجر شده است، زیرا مردم از سراسر جهان می‌توانند برای ایجاد محتوا و تجربیاتی که در دنیای واقعی امکان‌پذیر نیست گرد هم آیند. متاورس هیبریدی یکی از همین جهان‌های موازی است.

در حالی که چالش‌های مرتبط با این دوره نوین کم نیستند، شکی نیست که این عصر پتانسیل ایجاد آینده‌ای بهتر را دارد. زمین بَعدی (Next Earth)، نمونه مجازی شده زمین در بلاکچین، نمونه‌ای از متاورس هیبریدی است. مالکان زمین‌های مجازی می‌توانند اراضی را خریداری کنند که دقیقاً شبیه دنیای واقعی است، از موزه شهر نیویورک گرفته تا اهرام ثلاثه مصر، همگی در متاورس هیبریدی وجود دارند. در نهایت، آنها می‌توانند هرآنچه را که می‌خواهند در زمین خود بسازند، از خانه‌ها و فروشگاه‌ها گرفته تا پارک‌های موضوعی و حتی کل شهرها.

متاورس هیبریدی Next Earth

گابور رتفالوی(Gábor Retfalvi)، بنیان‌گذار Next Earth می‌گوید “متاورس هیبریدی آینده بهتری را با ویژگی‌های مثل غیرمتمرکز بودن، ایجاد محتوای کاربرمحور، دموکراتیزه کردن کامل این پلتفرم، و همچنین مقیاس‌پذیری نامحدود آن ارائه خواهد کرد”.

آنچه در اینجا بسیار مهم است این است که متاورس هیبریدی فرار از دنیای واقعی نیست، بلکه گسترش آن است. به عنوان مثال، ده درصد از هر تراکنش در Next Earth به خیریه‌های زیست‌محیطی اختصاص می‌یابد، زیرا Next Earth اهمیت زیادی به پایداری زمین می‌دهد. این بدان معناست که بیش از ۸۰۰۰۰۰ دلار به مجموعه‌هایی مانند The Ocean Cleanup، Amazon Watch، SEE Turtles و Kiss the Ground اهدا خواهد شد.

در واقع، هدف Next Earth این است که به‌مرورزمان به یک سازمان غیرانتفاعی (ناسودبَر) با تخصیص تمام درآمدهای خارج از پلتفرم خود به خیریه‌های زیست‌محیطی، تبدیل شود. تازه شروع کار متاورس هیبریدی است و با هجوم افراد بیشتر به‌سوی متاورس، شاهد تعداد فزاینده‌ای از پروژه‌های خلاقانه و نوآورانه خواهیم بود. از کلاس‌های واقعیت مجازی که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد فرهنگ‌های مختلف را به طور مستقیم تجربه کنند، تا شهرهای مجازی پایدار و سازگار با محیط زیست که به طور مشترک ساخته شدند، تنها بخشی از امکانات متاورس هیبریدی را نشان می‌دهند.

موسس نکست ارث، از این متاورس هیبریدی به عنوان “پروژه‌ای که بیشتر از پروژه‌های دیگر برای زمین منفعت دارد” یاد می‌کند و تاکید دارد هدفش دستیابی به بزرگ‌ترین اثر متاورسی ممکن برای داشتن یک زندگی بهتر در سیاره زمین است.

hybrid-metavers-01

متاورس هیبریدی و آینده کار

با ظهور متاورس هیبریدی (hybrid metaverse)، محل کار سنتی و قدیمی جایگاه خودش را از دست خواهد داد. کارمندان و مدیران درمی‌یابند چرا وقتی می‌توان از هر جای دنیا کار کنند، روزانه چندین ساعت را برای رفتن به محل کار تلف کرد. به لطف پیشرفت در حوزه دورکاری و واقعیت مجازی، به زودی استفاده از متاورس هیبریدی برای کار کردن جای کار از خانه را هم حتی خواهد گرفت. این به آن معنی است که می‌توان انتظار داشت تعداد دفاتر از راه دور و دفاتر مجازی افزایش پیدا کند.

راه حل متاورس هیبریدی نه تنها کارآمدتر خواهد بود، بلکه پایدارتر نیز است، چرا که مردم دیگر نیازی به رفت‌و‌آمد به محل کار نخواهند داشت. این موصوع همچنین منجر به ایجاد نیروی کار متنوع‌تر می‌شود، زیرا مردم می‌توانند از هر کجای دنیا کار کنند. همان‌طور که موسس نکست ارث گفته، این کار توسط یک پلتفرم متصل‌به‌هم و سازگار با AR/VR باکیفیت در مقیاس کامل فعالیت خواهد کرد که در آن سطح تعامل به حداکثر می‌رسد. وقتی این متاورس هیبریدی واقع‌گرایانه از راه برسد، سازوکار هیچ یک از ما هرگز مثل قبل نخواهد بود.

آیا متاورس جایگزین دفاتر فیزیکی خواهد شد؟

اعتقاد بر این است که متاورس نمی‌تواند – در حال حاضر – جایگزین همه دفاتر فیزیکی شود، در عوض، یک ارزش‌افزوده عالی برای یک دفاتر فیزیکی ایجاد خواهد کرد. به آنچه در حال حاضر وجود دارد کمی فکر کنید. ما گاهی اوقات به صورت فیزیکی در یک اتاق کنفرانس همکاران خود را ملاقات می‌کنیم. در مواقع دیگر اگر امکان دسترسی به تمامی افراد را نداشته باشیم به تماس ویدیویی روی می‌آوریم. حتی ممکن است به ارسال یک ایمیل یا پیام هم بسنده کنیم.

نیازهای مختلف نیازمند ابزارهای تعاملی متفاوتی است. متاورس هیبریدی هم تفاوتی با سایر راه‌حل‌ها ندارد. با این حال، پتانسیل بسیار زیادی دارد تا محیط کاری ترکیبی یکپارچه‌تری را برای ما فراهم کند که مزایای بیشتری از تعاملات حضوری نسبت به آنچه که در حال حاضر از طریق ابزارهای تعاملاتی دیجیتالی امروزی در دسترس داریم، ارائه می‌دهد.

hybrid-metavers-04

 

 متاورس هیبریدی و آینده بازی‌ها

همان‌طور که مردم با اهمیت متاورس هیبریدی بیشتر آشنا می‌شوند، انتظار می‌رود که شاهد افزایش بازی‌های مبتنی بر متاورس باشیم. از بازی‌های تیراندازی اول‌شخص (First-person Shooter) گرفته تا بازی‌های چندنفره (Multiplayer) که به گیمرها امکان همکاری در مراحل مختلف بازی‌ها را می‌دهد، بازی‌های دنیای متاورس هیبریدی به‌سرعت تبدیل به یک رسانه جدید هیجان‌انگیز خواهد شد. چیزی که در مورد بازی‌های متاورس هیجان‌انگیزتر همه است این است که به گیمرها اجازه می‌دهند تا دنیاها و سناریوهای مختلفی را کشف کنند که در دنیای واقعی امکان‌پذیر نیست. به‌عنوان‌مثال، گیمری می‌تواند از یک دنیای قرون وسطایی با قلعه‌ها و نیروهای اهریمنی دیدن کند یا می‌تواند به آینده سفر و یک شهر سایبر پانکی را کشف کند.

متاورس هیبریدی و آینده جامعه

متاورس هیبریدی فقط به سرگرمی و کار محدود نمی‌شود و باعث تغییر طرز فکر ما در مورد جامعه هم خواهد شد. می‌دانیم که با ظهور رسانه‌های اجتماعی، ما به تدریج از یکدیگر جدا شدیم. متاورس هیبریدی، در عوض، به ما این امکان را می‌دهد به روشی نوین و عمیق‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم و حسی از جامعه ایجاد کنیم که اغلب در دنیای واقعی از بین رفته است. این حس اجتماعی بسیار مهم است، زیرا به ما این امکان را می‌دهد تا با هم برای رسیدن به یک هدف مشترک کار کنیم.

موسس نکست ارث به زیبایی آینده بلندمدت جامعه را در مورد متاورس توصیف می‌کند: آخرین حرکت واقعی این است که همه را وادار کنیم این نوع جهت/روایت و هدف را برای سبک زندگی خود انتخاب کنند. این حرکت یک راه‌حل آینده‌نگر و روبه‌جلو ایجاد می‌کند که دارای یک راه‌حل جهان‌شمول است. ما در متاورس نکست اثر تأثیر واقعی بر جامعه خود خواهیم گذاشت که آیندگان نیز آن را به ارث خواهند برد. به‌عبارت‌دیگر، آینده جامعه این است که کاربران مسیر خود را انتخاب کنند و در این فرایند به دنیای واقعی (سیاره زمین) کمک کنند.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت استورج تا سال ۲۰۳۰

مسیر تکامل یک متاورس خودپایدار

مفهوم متاورس سنتی این است که یک پلتفرم متمرکز (نه غیرمتمرکز) به کاربران این امکان را می‌دهد تا با یکدیگر تعامل داشته و ایجاد محتوا کنند. با این حال، این رویکرد مشکلات متعددی دارد. اول از همه، این نوع متاورس دموکراتیک نیست. یعنی مالک پلتفرم می‌تواند تصمیم بگیرد که چه محتوایی مجاز است و چه محتوایی باید حذف شود. همچنین مالکْ مدیریت صفر تا صد پلتفرم را در اختیار دارد و هر لحظه می‌تواند تغییرات اساسی روی آن پیاده کند. دوم این که متاورس سنتی پایدار نیست، به این معنا که پلتفرم برای بقا به مقدار زیادی انرژی و منابع نیاز دارد.

اما رویکرد بهتر، غیرمتمرکز کردن متاورس است که به کاربران اجازه می‌دهد محتوای خود را ایجاد کنند و سرورهای خود را داشته باشند. این رویکرد دموکراتیک‌تر و پایدارتر است، چرا که به یک پلتفرم متمرکز بزرگ (یک موسس یا دفتر اصلی) نیاز ندارد. غیرمتمرکز شدن مزایای دیگری نیز دارد. اول‌ازهمه متاورس هیبریدی را انعطاف‌پذیرتر می‌کند، زیرا برای عملکردش به یک طرف وابسته نیست. همچنین متاورس را در برابر سانسور مقاوم‌تر می‌کند، چرا که امکان مسدودکردن یا حذف محتوا بدون رضایت خالق وجود ندارد.

نکست ارث قصد دارد ایده‌های گفته شده را به حداکثر میزان خود برساند و در نهایت به یک سازمان غیرمتمرکز خودگردان (DAO) تبدیل شود. متاورس هیبریدی به کاربران این امکان را می‌دهد بدون هیچ نظارت سازمانی محتوای خود را ایجاد و به اشتراک بگذارند.

hybrid-metavers-05

با متاورس هیبریدی دنیا جای بهتری برای زندگی‌کردن خواهد بود

آینده همه ابعاد زندگی، کار و سرگرمی در متاورس هیبریدی است. این دنیای جدیدِ هیجان‌انگیز به ما اجازه می‌دهد تا به روشی عمیق‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم و از جامعه حسی را بگیریم که عمدتا در دنیای واقعی وجود ندارد. در سال‌های آینده، می‌توان انتظار داشت که شاهد افزایش کار از راه دور و افتتاح دفاتر مجازی و همچنین تجدید حیات بازی‌های متاورسی باشیم. متاورس هیبریدی همچنین راه را برای عصر جدیدی از جامعه هموار خواهد کرد، جایی که مردم قادر به ارتباط و همکاری در پروژه‌هایی هستند که در دنیای واقعی امکان‌پذیر نیست.

همان‌طور که گفته شد، متاورس نمی‌تواند راه حل تمامی مشکلات ما در روی زمین باشد، اما از راه‌حل‌های دیجیتالی امروزی که در دسترس است، بسیار پایدارتر و هوشمندانه‌تر عمل می‌کند. زمین بعدی (Next Earth) آقای رتفالوی نه تنها آماده رهبری کردن متاورس‌های هیبریدی است، بلکه همان‌طور که او توضیح داد، واقعا می‌تواند به جهان کمک کند تا به مکانی بهتری برای زندگی تبدیل شود.

اگر قصد خرید فروش توکن های متاورس را دارید، صرافی راستین این توکن ها را عرضه می کند. شما می توانید از طرق لینک زیر این ارزها را مشاهده کنید.

لیست ارزهای متاورس 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین بازی کریپتویی رایگان
what-is-metaverse-avatar-03
web5-01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب