اهرم در معاملات ارز دیجیتال و تبدیل سرمایه به مارجین یا درصدی از معاملات

leverage-in-crypto-trading-01

فهرست محتوا

اهرم یا لوریج به معامله‌گران امکان می‌دهد با قرض کردن سرمایه از بروکر معاملاتی با حجم بیشتری از سرمایه‌ای که دارند انجام بدهند. اهرم یک ابزار معاملاتی کارا و مفید برای افزایش بازدهی معاملات موفقیت‌آمیز است. اهرم در معاملات ارز دیجیتال توسط بعضی از صرافی‌ها یا پلتفرم‌های معاملاتی برای بازارهای اسپات و بازارهای فیوچرز ارائه می‌شود. معمولا اهرم بازارهای اسپات یا نقدی کمتر از معاملات مشتق یا فیوچرز است.

اگر می‌خواهید ببینید اهرم در معاملات ارز دیجیتال چه مزیت‌ها و ریسک‌هایی دارد و چطور می‌توانید از آن برای تقویت بازدهی معاملات بهره بگیرید، برای ایده گرفتن این مطلب را دنبال کنید.

اهرم در معاملات ارز دیجیتال و معاملات مارجین

استفاده از اهرم در معاملات قدرت خرید معامله‌گران را افزایش می‌دهد که باعث می‌شود اگر معاملات ارز دیجیتال موفقیت‌آمیز باشند، سود بیشتری نصیب آنها بشود. معاملات مارجین به شما کمک می‌کند بدون قرار دادن تمام سرمایه لازم در یک معامله، وارد آن بشوید و در صورتی که پیشبینی شما درست از کار دربیاید، بازدهی بیشتری از معامله کسب کنید.

در مقابل، اگر از اهرم در یک معامله استفاده کنید و همه چیز مطابق برنامه شما پیش نرود، ضرری که می‌کنید هم بسیار بیشتر از معامله‌کردن با سرمایه شخصی خواهد بود. معاملات اهرمی یا مارجین در اصل برای بازارهای با نوسان پایین مثل فارکس طراحی شده‌اند که در آن در طول روز تغییرات قیمت معمولا کمتر از دهم درصد هستند. در این بازارها اهرم به معامله‌گران امکان می‌دهد سود مناسبی از تغییرات قیمت و نوسان‌های جزئی ببرند.

اهرم در معاملات ارز دیجیتال اما با توجه به نوسان شدید این بازار، ابزاری است که حتما باید با شناخت و آگاهی کافی مورد استفاده قرار بگیرد. صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی ضریب‌های مختلفی به کاربران می‌دهند که بهره برداری از آنها نیاز به مدیریت ریسک و محاسبه انواع احتمالات دارد.

اهرم در معاملات ارز دیجیتال چطور کار می‌کند؟

صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی ارز دیجیتال نرخ اهرم متفاوتی به کاربران می‌دهند. این نرخ در بازار ارز دیجیتال با نماد x مشخص می‌شود. برای مثال بایننس به معامله‌گران اهرم یا لوریج ۲۰x می‌دهد، یعنی کاربران تا ۲۰ برابر مبلغی که در یک معامله خطر می‌کنند می‌توانند از اهرم بایننس وام یا قرض بگیرند.

فرض کنید می‌خواهید با استفاده از حساب مارجین بایننس یک معامله ۱۰ هزار دلاری انجام بدهید. برای این کار حتما باید در حساب خود ۵۰۰ دلار داشته باشید. به این مبلغ در بازارهای مالی حداقل مارجین لازم (MMR) گفته می‌شود. اگر به هر دلیلی، برای مثال افت ارزش ارزهای دیجیتال تراز حساب شما به هم بخورد و مبلغ آورده شما کمتر از یک بیستم ارزش معامله اهرم بایننس بشود، کال مارجین ارز دیجیتال دریافت می‌کنید که برای جلوگیری از نقد شدن موجودی، باید آن را افزایش بدهید.

بیشتر بخوانی: کدام ارز دیجیتال آینده بهتری دارد

اهرم در معاملات ارز دیجیتال و لانگ و شورت

معاملات مارجین به دو دسته اصلی لانگ و شورت تقسیم می‌شوند. در یک معامله لانگ، معامله‌گر پیشبینی می‌کند که قیمت یک ارز دیجیتال به زودی افزایش خواهد یافت. برای سود بردن از این افزایش قیمت، معامله‌گر آن را خریداری می‌کند یا روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند. اگر پیشبینی او درست از آب در بیاید با بالاتر رفتن قیمت به سادگی سود می‌کند. این نوع از معامله همان سرمایه‌گذاری سنتی است که در معاملات نقدی ارز دیجیتال تنها راه سود بردن در این بازار محسوب می‌شود.

در یک معامله شورت، معامله‌گر حدس می‌زند قیمت یک ارز دیجیتال کاهش پیدا می‌کند. او برای اینکه از این موقعیت سود ببرد به سادگی با قرض گرفتن این ارز دیجیتال و فروختن آن به قیمت فعلی بازار، منتظر پایین آمدن قیمت می‌ماند و وقتی این اتفاق افتاد، قرض خود را به صرافی یا بروکر پرداخت می‌کند و یک سودی هم به جیب می‌زند. معامله شورت فقط با استفاده از اهرم در معاملات ارز دیجیتال امکان‌پذیر است.

به این ترتیب اهرم ارز دیجیتال به غیر از چند برابر کردن سود احتمالی معامله‌گران از معاملات، برای سود بردن از روندهای نزولی و افت قیمت دارایی‌های دیجیتال هم کارایی دارد. اما از آنجا که شورت کردن درست برعکس لانگ کردن عمل می‌کند، نحوه محاسبه ریسک و همچنین سود در آنها تا حدی متفاوت است.

leverage-in-crypto-trading-02

اهرم در معاملات ارز دیجیتال لانگ

استفاده از اهرم در معاملات خرید ارز دیجیتال به معامله‌گران اجازه می‌دهد سودی چند برابر از معاملات کسب کنند. بعضی از صرافی‌ها مثل بایننس، کوکوین و اف‌تی‌ایکس به معامله گران امکان استفاده از اهرم بین ۱۰ تا ۲۰ برابر را می‌دهند. البته هر کدام از آنها شرایط و وثیقه‌های متفاوتی برای این کار تعیین کرده‌اند. برای مثال بایننس خود ارز دیجیتال را وثیقه نگه می‌دارد، اما اف‌تی‌ایکس شرط موجودی ۱۰۰ هزار دلاری برای استفاده از اهرم در معاملات ارز دیجیتال دارد.

وقتی معامله‌گران از اهرم ارز دیجیتال برای خرید یا لانگ کردن استفاده می‌کنند، در صورت کاهش قیمت و افت ارزش در خطر کال مارجین ارز دیجیتال قرار می‌گیرند. کال مارجین به معنای به هم خوردن تراز سهم معامله‌گر از سهم صرافی در حساب مارجین است. برای مثال وقتی یک معامله‌گر در بایننس از اهرم ۲۰ برابر بایننس برای یک معامله ۵ هزار دلاری استفاده کند و فقط ۲۵۰ دلار وسط بگذارد، هر لحظه‌ای که ارزش معامله به کمتر از ۴۷۵۰ دلار برسد تمام سهم خود را از دست می‌دهد و موجودی او به اصطلاح نقد می‌شود.

این در حالی است که اگر او با ۲۵۰ دلار خود یک معامله کوچک‌تر انجام بدهد، حتی اگر قیمت به صفر هم برسد سرمایه او بدون موافقت نقد نمی‌شود و باز هم مالک ارزهای دیجیتال باقی می‌ماند. به همین خاطر حتما باید در استفاده از اهرم در معاملات ارز دیجیتال خطر کال مارجین را در نظر گرفت و از اهرمی که قابل مدیریت باشد استفاده کرد. استفاده از اهرم بیشتر مستقیما ریسک معامله را افزایش می‌دهد و باعث از دست رفتن و نقد شدن سرمایه معامله‌گران بدون اطلاع آنها می‌شود.

leverage-in-crypto-trading-03

اهرم در معاملات ارز دیجیتال شورت

همان طور که پیشتر اشاره شد از اهرم برای معاملات شورت می‌توان استفاده کرد. برای مثال یک معامله‌گر حدس می‌زند قیمت بیت‌کوین فردا به زیر ۱۰ هزار دلار سقوط می‌کند. با این تحلیل او با تامین ۵۰۰۰ دلار در حساب مارجین، یک معامله شورت ۵۰ هزار دلاری بیت‌کوین انجام می‌دهد و آن را با این قیمت به فروش می‌رساند. اگر فردا قیمت بیت‌کوین سقوط کند و پیشبینی درست دربیاید، او به سادگی با پرداخت بدهی به صرافی از معامله شورت سود می‌برد.

اما اگر قیمت بیت‌کوین تغییری نکند یا افزایش پیدا کند، به ازای هر دلار افزایش ۱۰ دلار از سرمایه معامله‌گر فرضی کم می‌شود. وقتی این رشد به ۵۰۰ دلار برسد، ضرر او  به ۵۰۰۰ دلار می‌سد و حساب یا سرمایه مارجین را به کلی از دست می‌دهد. همان طور که می‌بینید معاملات شورت و لانگ درست برعکس هم عمل می‌کنند،‌ اما استفاده از اهرم در معاملات ارز دیجیتال در هر دو ریسک بالایی دارد.

اهرم در معاملات ارز دیجیتال فیوچرز

معاملات آتی یا مشتق ارز دیجیتال یکی از محبوب‌ترین بازارها برای معامله‌گران حرفه‌ای است که با نحوه استفاده از اهرم در معاملات مالی آشنایی کامل دارند. حجم معاملات فیوچرز به مراتب بیشتر از معاملات نقدی است و نقدشوندگی این بازار برای معاملات اهرمی مناسب است.

بعضی از صرافی‌های ارز دیجیتال مثل بایننس امکان استفاده از اهرم در معاملات ارز دیجیتال نقدی را می‌دهند اما به هر ترتیب در بیشتر بازارهای مالی، اهرم بیشتر برای قراردادهای مشتق به کار برده می‌شود. تفاوت اصلی بازارهای مشتق و آتی با بازارهای نقدی در انتقال مالکیت محصولات است.

وقتی یک معامله‌گر در یک صرافی ارز دیجیتال ۲ واحد اتریوم خریداری کند، این دو واحد وارد کیف پول صرافی او می‌شود و می‌تواند آن را برداشت کند و برای مثال در پروژه مالی غیرمتمرکز پالیگان آن را استیک کند و بدون فروختن آن، از دارایی خود سود ببرد. (برای مشاهده قیمت اتریوم و خرید آن می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

leverage-in-crypto-trading-04

در مقابل خرید ۲ واحد اتریوم در معاملات آتی به معنای انتقال مالکیت در تاریخ سررسید به خریدار است. به عبارت دیگر با اینکه معامله‌گر از تغییرات قیمت سود می‌برد، اما مستقیما مالکیت محصول را به دست نمی‌آورد. در مقابل، اهرم در در معاملات ارز دیجیتال آتی معمولا بیشتر است و برای مثال صرافی‌های بای‌بیت و کوکوین امکان معامله تا ۱۰۰ برابر سرمایه مارجین را به معامله‌گران می‌دهند.

صرافی‌های ارائه دهنده اهرم در معاملات ارز دیجیتال

با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۲۰ به بعد و محبوبیت یافتن بازارهای مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن‌های NFT، و توسعه بازی‌ها و پروژه‌های متاورسی بیشتر صرافی‌های بین‌المللی معتبر به کاربران خود اهرم معاملاتی ارائه می‌دهند. در ادامه با این صرافی‌ها و نحوه ارائه اهرم در آنها بیشتر آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: توکن nft چیست و دلیل محبوبیت آن

اهرم در معاملات ارز دیجیتال بایننس

بایننس یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال است که به کاربرانی که احراز هویت کرده‌ باشند اهرم و حساب مارجین می‌دهد. اهرم معاملات ارز دیجیتال بایننس هم برای معاملات نقدی یا اسپات و هم معاملات مشتق یا فیوچرز تا سقف ۲۰ برابر در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد.

اما لازم به یادآوری است که معامله‌گرانی که از این اهرم برای معاملات نقدی استفاده می‌کنند امکان برداشت آن از کیف پول صرافی بایننس را ندارند. آنها البته در پلتلفرم بایننس می‌توانند از مزایای این خرید مانند استیک کردن یا وثیقه کردن برای گرفتن وام ارز دیجیتال استفاده کنند.

اهرم در معاملات ارز دیجیتال بای‌بیت

بای‌بیت یک صرافی ارز دیجیتال اختصاصی معاملات مشتق است. در این صرافی معامله‌گران می‌توانند تا ۱۰۰ برابر سرمایه خود با اهرم در معاملات فیوچرز و قراردادهای مشتق ارز دیجیتال معامله کنند. حجم معاملات بای‌بیت بسیار بالا است و نقدینگی زیاد آن به معامله‌گران اجازه می‌دهد تقریبا هر وقت که بخواهند برای نقد کردن معاملات اقدام کنند. سرعت پردازش تراکنش‌ها و سفارشات بای‌بیت از جمله ویژگی‌های دیگری است که باعث محبوبیت گسترده آن بین معامله‌گران بازار ارز دیجیتال شده است.

leverage-in-crypto-trading-05

اهرم در معاملات ارز دیجیتال کوکوین

یکی از صرافی‌های معتبر بین‌المللی که به معامله‌گران هم در معاملات نقدی و هم مشتق اهرم می‌دهد کوکوین است. کاربران این صرافی در معاملات نقدی می‌توانند از اهرم ۱۰ برابری استفاده کنند.البته درست مثل بایننس، استفاده از اهرم در معاملات نقدی کوکوین به معامله‌گران امکان برداشت از کیف پول صرافی را تا پرداخت بدهی اهرم نمی‌دهد. به هر ترتیب معامله‌گران مشتق در این صرافی آزادی عمل بیشتری دارند و می‌توانند در معاملات خود از اهرم ۱۰۰ برابر بهره بگیرند.

اهرم در معاملات ارز دیجیتال اف‌تی‌ایکس

اف تی ایکس یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر امریکایی است که با داشتن مجوز و رگوله بودن اعتماد بسیاری از کاربران بین‌المللی را جلب کرده است. امکان استفاده از اهرم ارز دیجیتال در اف‌تی‌ایکس محدود به معامله‌گران حرفه‌ای است که حجم سرمایه بیشتر از ۱۰۰ هزار دلار در حساب کاربری خود دارند. این دسته از کاربران اف‌تی‌ایکس می‌توانند از اهرم ۲۰ برابری در معاملات نقدی و مشتق استفاده کنند.

اهرم در معاملات ارز دیجیتال کراکن

کراکن یکی دیگر از صرافی‌های ارز دیجیتال شناخته شده بین‌المللی است که به معامله‌گران ارز دیجیتال امکان تقویت بازدهی با استفاده از اهرم را می‌دهد. کاربران این صرافی در معاملات نقدی و همچنین معاملات آتی بازارهای کراکن می‌توانند از اهرم ۵ برابری برای افزایش سود معاملات موفق خود استفاده کنند.

leverage-in-crypto-trading-05

اهرم در صرافی ایرانی راستین

صرافی راستین یکی از تخصصی‌ترین صرافی‌های ایرانی است که همواره تلاش کرده است ابزار متنوع و کاربردی را در اختیار کاربران خود قرار دهد. این صرافی با ایجاد بازار معاملات تعهدی، این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که بتوانند حداکثر تا سه برابر موجودی خود، در بازار تعهدی معامله کنند و اهرمی برابر با ۳ داشته باشند. تفاوتی که معاملات تعهدی صرافی راستین با صرافی‌های بین المللی دارد در این است که شما دارای مورد نیاز خود را به صورت قرض الحسنه از صرافی قرض می‌گیرید و پس از انجام معاملات خود، قرض خود را به صرافی پرداخت می‌کنید.

فعالسازی معاملات تعهدی در صرافی راستین بسیار ساده است و برای تمام کاربران فراهم شده است. شما پس از عضویت در صرافی راستین، از قسمت معاملات معاملات تعهدی را انتخاب کنید.

margin-trading01

پس از ورود به صفحه معاملات تعهدی، صفحه‌ای مشابه صفحه زیر باز خواهد شد. حساب تعهدی شما پس از قبول توافقنامه معاملات تعهدی و دادن آزمون مربوطه حساب تعهدی برای شما فعال خواهد شد.

margin-tradin02

 

سخن آخر

استفاده از اهرم در بازارهای مالی ریسک بالایی دارد. هر چه یک معامله‌گر از اهرم بالاتری استفاده کند، این ریسک هم بیشتر می‌شود. در بازارهای سنتی‌تر مثل فارکس از اهرم برای تقویت بازدهی با نوسان اندک بازار استفاده می‌شود. در این بازارهای کم‌نوسان هم معامله‌گران قبل از تعطیل شدن بازار در روز معاملات را نقد می‌کنند و اگر بخواهند این کار را تا فردا به تاخیر بیاندازند، باید بابت حفظ قرض خود بهره بپردازند.

استفاده از اهرم در معاملات ارز دیجیتال برای معاملات کوتاه مدت، از نوسان‌گیری گرفته تا نهایتا معاملات روزانه و ترندگیری، اگر با مدیریت ریسک دقیق و تعیین استاپ لوز انجام بشود سودآور است. اما نوسان شدید و پیش‌بینی‌ناپذیر بازار ارزهای دیجیتال از ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود استفاده از اهرم برای معاملات بلند مدت و حتی هفتگی با ریسکی بسیار بالا همراه باشد.

سرمایه‌گذاران و افرادی که قصد دارند با خرید ارز دیجیتال در بلند مدت سود کنند به هیچ وجه نمی‌توانند روی اهرم در معاملات ارز دیجیتال حساب کنند. این کار می‌تواند به سادگی باعث از دست رفتن سرمایه آنها با تغییرات بیشتر از ۱۰ درصدی در قیمت ارزهای دیجیتال بشود.

 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت
crypyo-margin-call01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب