چگونه در معاملات تعهدی سود کسب کنیم؟

profit-in-margin04

فهرست محتوا

معاملات تعهدی، معاملاتی هستند که به معامله‌گر این اجازه را می‌دهند تا از سرمایه صرافی برای انجام معاملات خود بهره ببرند. در مقایسه با معاملات نقدی، این نوع معاملات حجم بیشتری از نقدینگی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند که باعث ایجاد اهرم معاملاتی می‌شود و معامله‌گر می‌تواند سود خود را تا سه برابر افزایش دهد. ضمن اینکه امکان گرفتن سود در بازار نزولی برای وی فراهم می‌شود. در ادامه استراتژی‌های کسب سود بیشتراز طریق معاملات تعهدی در بازارهای گاوی و خرسی را آموزش می‌دهیم.

کسب سود در بازار صعودی

در صرافی راستین می‌توانید بازدهی خود را تا سه برابر افزایش دهید. این کار به سادگی و در چند مرحله قابل اجرا است. درمعاملات کلاسیک عادی، اگر شما در تحلیل خود به این نتیجه برسید که قیمت رمزارزی با صعود همراه خواهد بود، اقدام به خرید آن خواهید کرد و پس از رشد آن را به فروش می‌رسانید و از این طریق سود کسب می‌کنید.

در معاملات تعهدی کافی است شما دارایی خود را به کیف پول معاملات تعهدی خود انتقال دهید. در این صورت می‌توانید تا دو برابر ارزش تتری آن، از صرافی راستین تتر قرض بگیرید و سپس کوین مورد نظر را با حجم بیشتری خریداری کنید و سود خود را افزایش دهید. اکنون با ذکر یک مثال نحوه‌ی کسب بازدهی بیشتر در معاملات تعهدی را بیان می‌کنیم.

نمودار زیر، تایم فریم یک‌ساعته بیت کوین در بازه‌ی زمانی دو روزه است که قیمت بیت کوین به حمایت ۱۹۰۰۰ خود واکنش نشان داد و تا قیمت ۲۰۵۰۰ رشد کرد اما نتوانست از این مقاومت عبور کند و دوباره با افت رو به رو شد. فرض کنید شما قصد خرید بیت کوین روی قیمت ۱۹۰۰۰ و فروش آن در قیمت ۲۰۵۰۰ را دارید و میزان دارایی شما ۱۰۰۰ تتر می‌باشد. شما به دو روش می‌توانید این معامله را انجام دهید:

profit-in-margin01

الف) خرید و فروش بیت کوین در بازار معاملات نقدی (کلاسیک):

شما می‌توانید با موجودی ۱۰۰۰ تتری خود خود ۰.۰۵۲ بیت کوین را درنقطه (۱) که قیمت بیت کوین ۱۹۰۰۰ است، بخرید و همین مقدار را در نقطه (۲) که قیمت ۲۰۵۰۰ بفروش برسانید.

۷۸=(۰.۰۵۲*۱۹۰۰۰)-(۰.۰۵۲ * ۲۰۵۰۰):میزان سود شما

شما ۷۸ تتر و به عبارتی ۷.۸ درصد سود در این معامله کسب کرده اید.

ب) خرید و فروش بیت کوین در بازار معاملات تعهدی:

شما می‌توانید ۱۰۰۰ تتر موجودی خود را به کیف پول تعهدی خود انتقال دهید و ۲۰۰۰ تتر از صرافی راستین قرض بگیرید. در این حالت شما می‌توانید با ۳۰۰۰ تتر دارایی خود، ۰.۱۵۶ بیت کوین را در نقطه (۱) و در قیمت ۱۹۰۰۰ خریداری کنید و همین مقدار را در نقطه (۲) و در قیمت ۲۰۵۰۰ به فروش برسانید و سپس ۲۰۰۰ تتری که از صرافی راستین قرض نموده‌اید برگردانید.

۲۳۴=  (۰.۰.۱۵۶*۱۹۰۰۰)-(۰.۱۵۶ * ۲۰۵۰۰) :میزان سود شما

شما در این حالت ۲۳۴ تتر و به عبارتی ۲۳.۴ درصد سود کسب کرده اید.

نتیجه: شما یک معامله یکسان را در هر دو بازار نقدی و تعهدی انجام داده‌اید اما در بازار نقدی ۷.۸ درصد و در بازار تعهدی ۲۳.۴ درصد سود کسب کرده‌اید و بازده خود را سه برابر کرده اید.

بیشتر بخوانید: آموزش خرید بیت کوین در ایران

کسب سود در بازار نزولی

بخش جذاب معاملات تعهدی، کسب بازده در بازار خرسی یا نزولی است. شما به راحتی می‌توانید رمزارزی که احتمال افت قیمت دارد را از صرافی راستین قرض بگیرید و در بازار به فروش برسانید و سپس در قیمت‌های پایین‌تر همان مقدار رمزارز را خریداری نمایید و بدهی خود را به صرافی بازگردانید. در واقع شما در اینجا توانسته‌اید از اختلاف قیمت موجود، سود کسب کنید. در زیر با ذکر یک مثال این مساله را شفاف خواهیم کرد.

نمودار زیر تایم فریم یک‌ساعته بیت کوین در بازه ۲۲ ژوئن تا ۴ ژولای می‌باشد. در این بازه‌ی زمانی بیت کوین به مقاومت ۲۱۶۰۰ برخورد کرد اما نتوانست از آن عبور کند و با افت قیمت همراه شد و تا قیمت ۱۹۰۰۰ که حمایت مهمی برای آن بود کاهش پیدا کرد.

profit-in-margin03

فرض کنید در ۲۶ ژوئن هستید (نقطه ۱) و با توجه به تحلیل خود انتظار دارید که بیت کوین از قیمت ۲۱۶۰۰ برگردد و تا قیمت ۱۹۰۰۰ افت کند اما در کیف پول خود بیت کوین ندارید که بفروش برسانید و مقدار ۱۰۰۰ تتر نقدینگی دارید. شما می‌توانید این مقدار تتر را به کیف پول تعهدی خود انتقال داده و به ارزش ۲۰۰۰ تتر، بیت کوین از صرافی راستین قرض بگیرید. به عبارتی شما با ۱۰۰۰ تتری که در کیف پول تعهدی خود دارید می‌توانید ۰.۰۹۲ بیت کوین ۲۱۶۰۰ تتری که ارزشی برابر با ۲۰۰۰ تتر دارد قرض بگیرید.

شما اکنون ۰.۰۹۲ بیت کوین دارید و انتظار دارید قیمت بیت کوین افت کند، این مقدار را در قیمت ۲۱۶۰۰ به فروش می‌رسانید و مقدار ۲۰۰۰ تتر دریافت می‌کنید. پس از افت قیمت و رسیدن بیت کوین به نقطه ۲ و قیمت ۱۹۰۰۰ شما با ۱۷۴۸ تتر قادر خواهید بود که ۰.۰۹۲ بیت کوین را خریداری کنید و قرض خود را به صرافی برگردانید.

۲۵۲=(۰.۰۹۲*۱۹۰۰۰)-(۰.۰۹۲ * ۲۱۶۰۰) :میزان سود شما

شما بدون اینکه بیت کوین در اختیار داشته باشید توانستید با استفاده از معالات تعهدی، ۲۵۲ تتر از فروش بیت کوین سود ببرید و ۲۵.۲ درصد بازده کسب کنید.

نکته: در مثال بالا در مورد زمانی است که شما تتر در کیف پول نقدی خود دارید. اما گاهی ممکن است که شما بیت کوین یا سایر رمزارزهایی که در معاملات تعهدی راستین پشتیبانی می‌شوند را در کیف پول خود داشته باشید. در این صورت می‌توانید بیت کوین (و یا سایر رمزارزها) را به کیف پول تعهدی خود منتقل کنید و تا ۲ برابر ارزش تتری آن هر رمزارزی را قرض کنید و سود خود را افزایش دهید.

 

نکته مهم: همانطور که دیدید در معاملات تعهدی می‌توانید بازده بیشتری کسب کنید اما توجه داشته باشید که در صورتی که تحلیل شما اشتباه باشد ضرر شما نیز بیشتر از حالت عادی بود و با چند معامله نادرست ممکن است دارایی خود را از دست دهید.

 مارجین کال شدن در معاملات تعهدی به چه معناست و چگونه کار می کند؟

زمانی که سطح تعهد شما به ۱.۲۲ برسد، وضعیت حساب شما به سطح پرخطر رسیده است. در این شرایط به شما اطلاع داده می‌شود تا به وضعیت حساب خود رسیدگی کنید و سطح تعهد خود را افزایش دهید. شما با افزایش موجودی حساب تعهدی خود یا با بستن موقعیت‌های خود قادر به افزایش سطح تعهد خود هستید. چنانچه سطح تعهد شما به ۱.۱۵ برسد تمام موقعیت‌های شما به صورت خودکار بسته می‌شوند. در ادامه با ذکر مثال مارجین کال و بسته شدن خودکار موقعیت‌ها را دقیق‌تر بیان می‌کنیم.

نمودار زیر نمودار قیمت تایم فریم روزانه بیت کوین در بازه‌ی دسامبر ۲۰۲۱ تا فوریه ۲۰۲۲ است. قیمت بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۱ به سقف تاریخی خود یعنی قیمت ۶۷۰۰۰ دلار رسید و پس از آن شروع به افت کرد. بسیاری از تحلیل گران بر این عقیده بودند که محدوده ۴۷۰۰ در نمودار زیر مشخص شده است، حمایت بسیار معتبری است که بیت کوین به آن واکنش خواهد داد و از این قیمت مجددا رشد کند. در اینجا با می‌خواهیم نشان دهیم که استفاده از معاملات تعهدی در اینجا باعث می‌شود فرد دچار ضرر جبران ناپذیری شود.

profit-in-margin02

فرض کنید در نقطه (۱) نمودار قرار داریم و شما مقدار ۱۰۰۰ تتر دارید و به این نتیجه رسیده‌اید که قیمت بیت کوین از ۴۷۰۰۰ رالی جدیدی را شروع خواهد کرد. برای کسب سود بیشتر مقدار ۲۰۰۰ تتر از صرافی راستین قرض می‌گیرید و با ۳۰۰۰ تتر موجودی خود ۰.۰۶۳۸۲۹ بیت کوین در قیمت ۴۷۰۰۰ خرید می‌کنید. در این حالت:

سطح تعهد = مجموع دارایی تقسیم بر مجموعی بدهی

سطح تعهد = ۳۰۰۰ تقسیم بر ۲۰۰۰ = ۱.۵

بعد از ورود شما همه چیز خوب پیش میره و قیمت تا ۵۱۰۰۰ هم رشد می‌کند اما این رشد ادامه پیدا نمی‌کند و قیمت به افت می‌کند قیمت به زیر قیمت ورود یعنی ۴۷۰۰۰ می‌رسد. در اینجا بدهی شما ثابت و برابر با ۲۰۰۰ است اما دارایی شما کاهش می‌یابد و سطح تعهد شما کاهش می‌یابد و کمتر از ۱.۵ می‌شود. فرض کنید شما کماکان اعتقاد دارید که قیمت برخواهد گشت و موقعیت خود حفظ خواهید کرد. وارد نقطه ۲ می‌شویم یعنی جایی که قیمت بیت کوین به ۳۸۲۲۷ رسیده است. در اینجا سطح تعهد شما برابر است با:

مقدار دارایی = مقدار بیت کوین(۰.۰۶۳۸۲۹)* قیمت بیت کوین(۳۸۲۲۷)= ۲۴۴۰

مقدار بدهی = ۲۰۰۰

سطح تعهد= مجموع دارایی تقسیم بر بدهی = ۲۴۴۰ تقسیم بر ۲۰۰۰ = ۱.۲۲

همانطور که دیدید سطح تعهد شما به ۱.۲۲ رسیده است و حساب تعهدی شما بسیار ریسکی شده است. شما کال مارجین شده‌اید و از سمت صرافی اخطار تسویه خودکار ارسال شده که به شما می‌گوید حساب شما در شرف تسویه خودکار قرار دارد. شما در این نقطه دو راهکار دارید یا اینکه مقداری از بیت کوین‌های خود را بفروش برسانید و سطح تعهد خود را افزایش دهید و یا اینکه با انتقال از کیف پول نقدی موجودی حساب تعهدی خود را افزایش دهید. فرض کنید شما هیچ کدام به هیچ کدام از راهکارها عمل نکنید و قیمت در همان روز به نقطه ۳ برسد جایی که بیت کوین برابر با ۳۶۰۳۳ تتر است. در اینجا سطح تعهد برابر است با:

مقدار دارایی = مقدار بیت کوین(۰.۰۶۳۸۲۹)* قیمت بیت کوین(۳۶۰۳۳)= ۲۳۰۰

مقدار بدهی = ۲۰۰۰

سطح تعهد= مجموع دارایی تقسیم بر بدهی = ۲۴۴۰ تقسیم بر ۲۰۰۰ = ۱.۱۵

همانطور که مشاهده کردید سطح تعهد به ۱.۱۵ رسید و حساب شما وارد تسویه خودکار شد. به محض اینکه قیمت به ۳۶۰۳۳ رسید موقعیت‌های شما توسط صرافی راستین بسته می‌شود یعنی صرافی راستین اردر فروش ۰.۰۶۳۸۲۹ بیت کوین را با قیمت بازار روی تابلو می‌گذارد. در اینجا علاوه بر کارمزد معاملات صورت گرفته، کارمزد تسویه خودکار نیز از حساب شما کسر خواهد شد.

نتیجه گیری

استفاده از اهرم در بازارهای مالی و به خصوص کریپتو ریسک بسیار بالایی دارد. هرچه یک معامله‌گر از اهرم بالاتری استفاده کند، این ریسک هم بیشتر خواهد شد. استفاده از اهرم در معاملات ارز دیجیتال اگر با مدیریت ریسک دقیق و دانش و مهارت کافی انجام شود سودآور است اما گاهی نوسانات شدید و پیش بینی ناپذیر بازار افراد حرفه‌ای را نیز قربانی می‌کند.

 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت
crypyo-margin-call01

دیدگاه ها 2

  1. مجتبی امنی می گوید:

    تجارت باراستین بهترین و هوشمندانه ترین است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب