آینده ارز دیجیتال مینا

ارز دیجیتال مینا

فهرست محتوا

بازار ارز دیجیتال، امروزه یکی از محبوب‌ترین بستر‌ها برای کسب درآمد است. در این بازار نیازی به داشتن تحصیلات خاص یا رزومۀ کاری متفاوت نیست. هر کس با هر میزان هوش مالی می‌تواند از ارز‌های متنوع دیجیتال برای افزایش نقدینگی خود استفاده کند. یکی از ارز‌های بسیار پرطرفدار ارز دیجیتال مینا است. این ارز در مقایسه با دیگر رمز ارز‌ها پروتکل بسیار سبک‌تری دارد و همۀ کسانی که به این شیوه‌های معاملاتی علاقه‌مند هستند می‌توانند با اتصال peer to peer یا همان همتا به همتا که به آن P2P نیز گفته می‌شود زنجیره را تأیید کرده و خیلی زود همگام‌سازی کنند. در این بخش قصد داریم از زیر و بم و آینده ارز دیجیتال مینا MINA آگاه شویم.

در نهایت چشم‌اندازی از این رمزارز به دست خواهیم‌آوریم. اگر شما هم از ارز‌های دیجیتال برای افزایش درآمدتان استفاده می‌کنید یا به مباحث بلاک‌چین و ارز دیجیتال علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

معرفی ارز دیجیتال مینا

به طور کلی توسعه‌دهندگان سه ویژگی اصلی را در ساخت بلاک‌چین در نظر می‌گیرند: مقیاس‌پذیری، تمرکززدایی و امنیت. باید این را در نظر بگیرید که نمی‌توان در یک پروتکل واحد هر سۀ این ویژگی‌ها را اجرا کرد؛ زیرا دچار ناسازگاری می‌شوند. به طور معمول دو ویژگی از سه ویژگی را در هر بلاک‌چین سازگار می‌کنند. می‌توان گفت در حوزۀ ارز دیجیتال، ارز مینا سبک‌ترین بلاک‌چین جهان است و اندازۀ ثابتی دارد. علت ساخت این ارز دیجیتال این است که برای اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز محاسبات کمتری نیاز باشد (از راه‌حل ZK-Snarks استفاده شده است) و این اپلیکیشن‌ها به صورت مؤثرتری اجرا شوند.

طراحی ارز دیجیتال مینا به‌گونه‌ای است در صورتی که میزان استفاده یا تراکنش‌های این شبکه افزایش یابد اندازۀ آن ثابت می‌ماند. توسعه‌دهندگان پروتکل این ارز در کنار ثابت ماندن اندازۀ ارز مینا، در تلاش‌اند شرایطی را فراهم کنند که همه افراد به پرداخت امن بدون نیاز به مجوز دسترسی داشته باشند.

بلاک‌چین‌های دیگر توسط اکوسیستم‌های قدرتمند اداره می‌شوند اما تولیدکنندگان بلوک به‌وسیلۀ شرکت‌کنندگان، ارز مینا را تأمین می‌کنند. سازندگان بلوک در پروتکل مینا می‌توانند ارز دیجیتال مینا را به‌عنوان پاداش دریافت کنند. همچنین افرادی که توکن مینا را استیک می‌کنند نیز پاداش خواهند گرفت. از این رو آینده ارز مینا را می‌توان درخشان دید.

تاریخچه ارز مینا

در سال ۲۰۱۷ پروتکل مینا راه‌اندازی شد. دو نفر از کسانی که در تأسیس این ارز دیجیتال تأثیر و نقش بسزایی داشتند ایوان شاپیرو، مهندس کامپیوتر شرکت موزیلا و آیزاک مک‌لر بودند. این دو دانشمند از سنین نوجوانی در دبیرستان دوستان یکدیگر بودند و مطالعاتشان را در زمینۀ رمزارز‌ها از سال ۲۰۱۱ آغاز کردند. نام برخی از افراد دیگری که در تیم ارز مینا فعالیت می‌کنند عبارت است از: Sean Inggs(مدیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی)، Jill Carlson (مشاور شرکت‌های بلاک‌چینی)، Josh Cincinnati و Tess Rinearson.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم ارز دیجیتال مینا همانند ارز زی کش از ZK-Snarks (اثبات با دانش صفر) استفاده کرده است. اجرای ZK-Snarks باعث شده که ارز مینا برای پردازش و ثبت معادلات، منابع مورد نیازش را کاهش دهد. نحوۀ عملکرد پروتکل مینا به این صورت است که برای ارسال و دریافت هر تراکنش هر شرکت‌کننده باید یک نود (Node) را اجرا کند. پروتکل مینا نیز برای اجرا به دو نود (Node) تخصصی نیاز دارد. این دو عبارت‌اند از:

 1. سازندگان بلاک: سازندگان بلاک تراکنش‌های بلاک‌های بعدی را انتخاب می‌کنند.
 2. اسنارکر‌ها: قدرت محاسباتی را برای فشرده‌سازی داده‌ها و تولید تراکنش‌ها صرف می‌کنند.

ارز دیجیتال مینا 2

ویژگی‌های ارز دیجیتال مینا

جالب است بدانید که این ارز دیجیتال اولین رمز ارز با بلاک‌چین فشرده است. برای درک این فشردگی باید گفت که ارز‌های دیجیتال دیگر مانند اتریوم، داده‌هایی در حد صد‌ها گیگابایت را ذخیره می‌کنند و هر روز بر حجم بلاک‌چین آن‌ها افزوده می‌شود اما ارز دیجیتال مینا در تمام این مدت ثابت مانده و حدود ۲۲ کیلوبایت است. با توجه به این میزان سبکی، ارز مینا با هر دستگاه هوشمندی اعم از گوشی و لپ‌تاپ در دسترس است و اجازۀ نود دهی کامل را می‌دهد. گفتنی است که با وجود حجم بسیار کم شبکه مینا، تمام ویژگی‌های بلاک‌چین  رانیز دارا است.

ویژگی بعدی ارز دیجیتال مینا این است که با ارزش حدود ۳۷ میلیارد دلار هم‌اکنون توانسته در رتبه ۸۶ بازار‌ جهانی جای بگیرد و ۰.۰۴ درصد از کل بازار‌های جهانی را از آن خود کند. جالب است که بدانید، می‌توان کوین‌های ارز مینا را به یک میلیارد واحد کوچک‌تر تقسیم کرد. به هر کدام از این واحد‌های کوچک، نانو مینا می‌گویند.

از دیگر ویژگی‌هایی که برای آینده ارز مینا باید در نظر گرفت این است که با استفاده از توکن مینا توسعه‌دهندگان به آسانی به دلار دیجیتال دسترسی دارند. پروتکل مینا با ایده‌های بسیار خاص و یکتایی وارد دنیای رمزارز‌ها شد و این ایده‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات بلاک‌چین‌های فعلی را برطرف کند. گفتنی است که صندوق‌های مالی زیادی از ارز دیجیتال مینا حمایت کرده‌اند.

چگونه می‌توان در پروتکل مینا تراکنش انجام داد؟

به‌طور کلی دوره‌ای که یک تراکنش طی می‌کند به شرح زیر است:

 1. ابتدا کاربر تراکنشی را انجام می‌دهد و معامله به (Mempool) یا همان استخر تراکنش‌های تأیید نشده فرستاده می‌شود.
 2. در مرحلۀ بعد اسنارکر‌ها وارد می‌شوند و شروع به ساخت SNARKS می‌کنند. این یعنی یک سازنده بلاک برای انجام تراکنش در بلاک انتخاب می‌شود.
 3. در مرحلۀ سوم طبق قوانین مکانیسم اجماع، اسنارک توسط سازندگان بلاک انتخاب می‌شود.
 4. حال باید SNARKS را در یک بلاک قرار دهند و آن را به زنجیر اضافه کنند و در نهایت شبکه را به‌روز کنند.
 5. با به‌روزرسانی شبکه، سازندگان بلاک ZK-Snarks را ارتقا می‌دهند و بلاک جدید به‌صورت کاملاً ثابت و غیرقابل تغییر در داخل شبکه قرار می‌گیرد.

ارز دیجیتال مینا 3

نقش اصلی کاربران پروتکل مینا چیست؟

با توجه به آنچه در بالا دربارۀ روند یک تراکنش گفته شد، کاربران پروتکل مینا می‌توانند سه نقش در این پروتکل داشته باشند:

 1. Verifier یا تأیید کننده

تأیید کننده یعنی کسی که تراکنش‌های انجام شده را اعتبارسنجی کند. نقش تأیید کنندگان در ارز مینایی سخت نیست چراکه حجم کل شبکه ارز مینا بسیار پایین و حدود ۲۲ کیلو بایت است. این افراد می‌توانند فایل را دانلود کنند و با استفاده از ZK-Snarks و اطلاعات اجماع اعتبار تراکنش‌ها را بسنجند.

 1. Block Producer یا تولیدکنندۀ بلاک

افرادی که نقش تولیدکنندۀ بلاک را برعهده دارند لازم است دو کار انجام دهند. کار اول این است که تراکنش‌ها را به بلاک جدید اضافه کنند و کار دوم به این صورت است که باید به تعداد هر تراکنش ناموفق اسنارک تولید کنند.

 1. SNARKER یا اسنارکر

همانند اثبات‌کننده‌ها، اسنارکر‌ها به ساخت ZK-Snarks می‌پردازند و ZK-Snarks توسط تأییدکننده استفاده می‌شود. بخشی از پاداشی که سازندگان بلاک دریافت می‌کنند به اسنارکر‌ها می‌رسد. در واقع هنگامی که سازندگان بلاک در حال ساخت بلاک جدید هستند اسنارکر‌ها پیشنهاد‌های مربوط به آن تراکنش را برای سازندگان بلاک می‌فرستند. اگر سازنده بلاک از آن ZK-Snarks استفاده کرد اسنارکر می‌تواند پاداش خود را دریافت کند.

قیمت ارز دیجیتال مینا Mina

در سال ۲۰۲۱ در ماه ژوئن قیمت ارز مینا با ۸.۱ دلار لیست شد. اما عمر این قیمت کوتاه بود و پس از مدتی قیمت ارز مینا سقوط کرد و به ۲.۸ دلار رسید. پس از آن دوباره کمی صعود کرد اما به قیمت اولیه نرسید. در حال حاضر قیمت ارز مینا ۱.۰۷ دلار و حجم مبادلات آن روزانه ۳۱.۲۹ میلیون دلار است. بیشترین قیمتی که برای رمزارز مینا تاکنون ثبت شده در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ بود که این قیمت به ۱۷۶.۵۲ دلار رسیده بود.

ارز دیجیتال مینا 4

چطور می‌توان ارز مینا را ماین کرد؟

واقعیت این است که چیزی به نام ماین کردن رمزارز مینا وجود ندارد. علت این است که ساختار ارز مینا از الگوریتم pow (قابل استخراج است) ساخته نشده بلکه از الگوریتم ouroboros pos ساخته شده است و نمی‌توان آن را استخراج کرد. در حال حاضر هیچ ماینری برای ماین کردن ارز دیجیتال مینا در دسترس نیست.

کیف پول مخصوص ارز مینا

امروزه می‌توان ارز‌های دیجیتال را در کیف پول‌های مخصوص نگهداری کرد. برای ارز دیجیتال مینا کیف پول‌های سخت‌افزاری که این رمزارز را پشتیبانی می‌کنند عبارت‌اند از: لجر نانو اس، ترزور وان و کلوریو و…. کیف پول‌های سیف پل  (SafePal) نیز نرم‌افزاری است و همچنین کیف پولی که در خود سایت آن وجود دارد هم قابل استفاده است.

هرکدام از این کیف پول‌های مخصوص رمزارز مینا ویژگی‌هایی دارند که به فراخور آن‌ها می‌توانید کیف پول مدنظر خود را انتخاب کنید. در این بخش به بررسی برخی از خصوصیات آن‌ها می‌پردازیم:

کیف پول لجر نانو اس: در صورتی که این کیف پول سخت‌افزاری امن را برای ذخیرۀ ارز دیجیتال خود انتخاب کنید می‌توانید به عنوان یک نود کامل فعالیت خود را در شبکه پیش ببرید. آینده ارز دیجیتال مینا می‌تواند به‌گونه‌ای باشد که این کیف پول حسابی پر شود.

ترزور وان: این کیف پول دیجیتال نیز امنیت خوبی دارد و کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند.

کلوریو والت: این کیف پول توسط شرکت Westake. Club طراحی شده است و از جمله کیف پول‌های متن باز به‌شمار می‌آید و کار با آن بسیار راحت است. افرادی که ارز دیجیتال مینا دارند می‌توانند در کلوریو آن را ذخیره کنند و توکن‌های خود را ارسال یا دریافت یا حتی استیک کنند.

سیف پل: برخلاف کیف پول‌های قبلی، سیف پل یک کیف پول نرم‌افزاری است و کاربرانی که از آن استفاده می‌کنند می‌توانند در آن سواپ کنند. جالب است بدانید که صرافی بایننس از این کیف پول برای ارسال و دریافت ارز مینا پشتیبانی می‌کند.

ارز دیجیتال مینا 5

مزایای ارز مینا

ارز مینا ویژگی‌های منحصربه‌فرد زیادی دارد که باعث محبوبیت آن در میان سرمایه‌گذاران شده است. در اینجا به چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم:

 1. سبک‌بودن ارز مینا: ارز‌های دیجیتال دیگر معمولاً آن‌قدر سنگین هستند که به واسطه‌ها نیاز دارند تا گره‌های خود را اجرا کنند. ارز مینایی اما بسیار سبک است و در کمترین زمان می‌توان زنجیره را همگام‌سازی کرد. همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم اندازۀ این بلاک‌چین ثابت است و حتی اگر مقیاس‌پذیر باشد باز هم در دسترس خواهد بود.
 2. غیرمتمرکز بودن: ارز دیجیتال مینا به‌معنای واقعی غیرمتمرکز است. هر فرد می‌تواند در اجماع اثبات سهام شرکت کرده و دسترسی به مقاومت قوی داشته باشد.
 3. : Snapps این برنامۀ غیرمتمرکز مینا مدارک مربوط به داده‌ها (نه خود داده‌ها) را اعتبارسنجی می‌کند و به اشتراک می‌گذارد و از این طریق داده‌ها را تحت کنترل خود در می‌آورد. همچنین Snapps باعث می‌شود که مقیاس‌پذیری محاسبات بزرگ و ساده بسیار مقرون‌به‌صرفه و مناسب شوند.
 4. متصل بودن به دنیا: پروتکل‌های بلاک‌چین دیگر نمی‌توانند با دنیای واقعی ارتباط برقرار کنند. آن‌ها با اینترنت در ارتباط نیستند و از این رو بسیار محدود شده‌اند. این در حالی است که پروتکل ارز دیجیتال مینا به علت وجود Snapps با دنیای واقعی در ارتباط است. Snapps می‌تواند با هر وب‌سایتی در ارتباط باشد و به داده‌های تأیید شدۀ دنیای واقعی دسترسی بیابد.
 5. طراحی قوی و در حال توسعه: تیمی که ارز دیجیتال مینا را بنیان نهاد اهداف بسیار هوشمندانه‌ای را دنبال می‌کند. در واقع برخلاف بلاک‌چین‌های دیگر، ارز دیجیتال مینا را تعداد بسیار زیادی از تولیدکنندگان بلوک‌ها به وسیلۀ شرکت‌کنندگان تأمین می‌کنند.

پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال مینا

فاکتور‌های زیادی برای پیش‌بینی آیندۀ هر ارز دیجیتالی وجود دارد و نمی‌توان با یکی دو بُعد به نتیجۀ کلی رسید. معمولاً افرادی قصد پیش‌بینی آیندۀ ارز‌های دیجیتال را دارند که می‌خواهند مبالغ زیادی را در این بخش سرمایه‌گذاری کنند و نمی‌خواهند که این سرمایه از بین برود.

در مجموع برای اینکه بتوانیم نتیجه درستی بگیریم باید بررسی‌های تکنیکال زیادی در این حیطه صورت بگیرد. در بازه‌های بلند مدت لازم است از تحلیل بنیادین یا فاندامنتال استفاده کرد. اما با توجه به افت و خیز‌هایی که رمزارز مینا از زمان شروع تاکنون داشته است می‌توان گفت بهتر است مبالغ زیادی را برای این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری نکنید. آینده ارز مینا می‌تواند فوق‌العاده باشد. اما باید در نظر داشت که این ارز دیجیتال سال گذشته به نزدیک ۱۸۰ دلار رسیده بود و امروز به حدود یک دلار سقوط کرده است. این رمز ارز بسیار جدید و نوپاست و سرمایه‌گذاری‌های معقول و به‌اندازه ریسک از بین‌رفتن مبالغ را پایین خواهد آورد.

خرید ارز مینا با بهترین قیمت

سخن آخر

قیمت ارز مینا طی این دو سال نوسانات آشکاری داشته است اما این رمزارز با همۀ ارز‌های دیجیتالی که تاکنون وارد بازار رمزارز‌ها شده تفاوت‌های زیادی دارد. ارز دیجیتال مینا یکی از فعال‌ترین اجتماعات هر پروژه‌ای را دارد. هیچ کدام از ارز‌های دیجیتال نوپا به چنین درجه‌ای نرسیده است چراکه ارز مینا در عین اینکه بسیار بلاک‌چین سبکی دارد، سنگین‌ترین فناوری موجود را نیز دارد.

هرچه تکنولوژی روز دنیا بیشتر پیشرفت می‌کند، میزان اهمیت ارز دیجیتال مینا و تأثیر آن در نحوۀ زندگی انسان‌ها بیشتر می‌شود. کیف پول‌های دیجیتال شما هرچه بیشتر با این ارز‌های دیجیتال پر شود احتمال اینکه در آینده درآمد‌های بهتری داشته باشید را بیشتر خواهد کرد.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

آینده پولکادات
استیکینگ اتریوم
آینده ارز دیجیتال گالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب