معرفی بهترین انواع بلاک چین و کاربرد آن‌ها در سال ۲۰۲۳

معرفی انواع بلاک چین

فهرست محتوا

استفاده از پلتفرم‌های بلاک چین به‌منظور افزایش بازدهی زنجیره تامین، بهبود قابلیت ردیابی، ساده‌تر شدن ترید و بهبود معاملات مالی به شکل چشمگیری افزایش یافته است. این روند افزایشی استفاده از بلاک چین‌ها به دلیل گمانه‌زنی‌های جنجالی درباره بیت کوین آغاز شد که مبتنی بر یک بلاک چین قدیمی است. پلتفرم‌های بلاک چین قدیمی با مشکلاتی در مصرف انرژی و سرعت مواجه بودند. اما پلتفرم‌های جدید به‌گونه‌ای توسعه پیدا کرده‌اند که با چنین مشکلاتی روبه‌رو نیستند. همچنین برای اپلیکیشن‌ها و کاربردهای تجاری دیگر ارزش عملی ایجاد کرده‌اند. با ما همراه باشید تا به معرفی پرکاربردترین انواع بلاک چین ها برای سال ۲۰۲۳ بپردازیم.

معرفی انواع بلاک چین‌های کاربردی

فناوری بلاک چین در چند سال گذشته به‌شدت توسعه پیدا کرده است. این توسعه باعث رسیدن این فناوری به نقطه عطفی شده که هر کسب‌وکار و صنعتی قصد استفاده از ماهیت غیر متمرکز و شفاف آن را دارد. بسیاری از شرکت‌ها توسعه‌دهنده برای اینکه بتوانند یک پلتفرم بلاک چین بهتر و پرکاربرد ایجاد کنند، طبق زیرساخت‌های در حال ظهور بلاک چین به تحقیق و توسعه پرداخته‌اند. پلتفرم‌های بلاک چین در سال آینده گسترده‌تر خواهند شد و طیف وسیع‌تری از کسب‌وکارها و صنعت‌ها را پوشش خواهند داد.

برخی از پرکاربردترین انواع بلاک چین‌ها که بهتر است برای سال ۲۰۲۳ در نظر داشته باشید، عبارتند از:

 • اتریوم
 • تزوس (Tezos)
 • بلاک چین EOSIO
 • استلار (Stellar)

۱. بلاک چین اتریوم؛ یکی از قدیمی‌ترین پلتفرم‌های بلاک چین

اتریوم یکی از پرکاربردترین بلاک چین ها از ابتدای ابداع رمزارزها بوده است که نوعی پلتفرم منبع باز به شمار می‌رود. این پلتفرم در ساخت برنامه‌های غیر متمرکز به کار برده می‌شود. کاربران در این پلتفرم می‌توانند بدون حضور اشخاص ثالث تراکنش انجام داده یا توافق‌نامه ایجاد کنند. باید بدانید که اتریوم بازاری برای خدمات مالی، بازی‌ها و برنامه‌های کاربردی به شمار می‌رود. در این پلتفرم داده‌های کاربران قابل سرقت نیستند. این پلتفرم، رمزارز بومی خود را دارد که با نام اتر (ETH) شناخته می‌شود. این رمزارز در پرداخت هزینه خدمات محاسباتی و تراکنش‌ها کاربرد دارد. ماینرها در صورت تایید معامله خود در پلتفرم اتریوم امکان استخراج اتر را خواهند داشت.

پلتفرم اتریوم سه نوع برنامه کاربردی دارد که اولین نوع آن برنامه مالی این پلتفرم است. در این برنامه کاربران می‌توانند به مدیریت و بستن قرارداد با استفاده از رمزارزهای خود بپردازند. باید اشاره کرد که برنامه مالی اتریوم شامل کیف‌های ذخیره پول، مشتقات مالی، ارزهای فرعی و موارد دیگر می‌شود. برنامه دوم اتریوم در واقع برنامه نیمه مالی این پلتفرم است که دو بخش پولی و غیر پولی دارد. از امکانات این برنامه می‌توان به پاداش‌هایی اشاره کرد که به صورت خودگردان به ارائه‌دهندگان راه حل برای مسائل محاسبتی داده می‌شود. سومین نوع برنامه‌های اتریوم در واقع برنامه‌هایی برای رای‌گیری آنلاین و حکمرانی غیر متمرکز هستند که جنبه غیر مالی دارند.

خرید اتریوم با بهترین قیمت از صرافی راستین

پلتفرم متن باز اتریوم مزایای زیادی برای کاربران آن دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییرناپذیری داده‌های کاربران توسط اشخاص ثالث
 • امنیت بالای پلتفرم به دلیل ایمن‌سازی از طریق رمزنگاری
 • کارکرد بدون وقفه dAppهای مبتنی بر اتریوم

(چنانچه تمایل به خرید و فروش اتریوم دارید، می‌توانید به آسانی و با امنیت بالا اقدام به معامله این ارز دیجیتال کنید)

بلاک چین اتریوم

۲. پلتفرم بلاک چین پرکاربرد تزوس (Tezos)

یکی دیگر از انواع بلاکچین‌های کاربردی، پلتفرم تزوس است که برنامه‌های غیر متمرکز دارد. این پلتفرم منبع باز دارای قابلیت ارتقا برای تکامل خود است. افرادی که در این پلتفرم سهام دارند، مسئول کنترل ارتقا فرایند اصلاح و پروتکل اصلی هستند. در واقع پلتفرم تزوس یک دفتر کل رمزنگاری است که خود را اصلاح می‌کند و این امکان را دارد که بر اساس نیاز صنعت، خود را گسترش دهد. جالب است بدانید که این پلتفرم برای توسعه خود نیازی به ایجاد فورک ندارد. اما پلتفرم‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم با استفاده از فورک‌ها سیستم خود را ارتقا می‌دهند. باید اشاره کرد که پلتفرم تزوس دارای سه لایه پروتکل است که شامل پروتکل اجماع، پروتکل شبکه و پروتکل معامله می‌شوند.

قراردادهای هوشمند و تایید رسمی از ویژگی‌ها مهم پلتفرم بلاک چین تزوس هستند. در واقع این پلتفرم از پشتیبانی قراردادهای هوشمندی پشتیبانی می‌کند که شامل ترکیبی از دش و اتریوم می‌شوند. برای نوشتن قراردادهای هوشمند در پلتفرم تزوس از زبان برنامه‌نویسی میکلسون (Michelson) استفاده می‌کنند. توسعه‌دهندگان این امکان را دارند که با استفاده از تایید رسمی پلتفرم تزوس، از صحت کد قراردادهای هوشمند خود اطمینان پیدا کرده و آن‌ها را تایید کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم بلاک چین پرکاربرد تزوس قابلیت حکمرانی درون‌شبکه‌ای است. افرادی که در پلتفرم تزوس سهام دارند، امکان مشارکت در اداره این پلتفرم را خواهند داشت. در واقع این قابلیت نوعی حکمرانی درون‌شبکه‌ای به شمار می‌رود. این قابلیت باعث می‌شود که دارندگان کوین بتوانند برای عملکرد آینده پلتفرم، رای بدهند. در واقع این دارندگان سهام در پلتفرم تزوس هستند که تغییرات کد را داخل پلتفرم کدگذاری کرده و آن‌ها را با رای‌گیری تعریف می‌کنند. الگوریتم سهام نمایندگی به گره‌های تزوس در رسیدن به اجماع کمک خواهد کرد. به این ترتیب می‌توان گفت که پلتفرم بلاک چین تزوس مقیاس‌پذیری بالایی دارد.

خرید تزوس با بهترین قیمت از صرافی راستین

۳. پلتفرم بلاک چین EOSIO

پلتفرم EOSIO از بهترین و پرکاربردترین بلاک چین ها با زیرساخت‌های منبع باز به شمار می‌رود. هدف از طراحی و ساخت این پلتفرم پشتیبانی و اجرای زیرساخت‌های دیجیتالی ایمن و هماهنگ است. پلتفرم بلاک چین EOSIO با استفاده از زبان برنامه‌نویسی C++ بهینه‌سازی می‌شود و می‌توان آن را برای شبکه‌های خصوصی و عمومی تنظیم کرد. در این پلتفرم می‌توان خدماتی مانند dApp ذخیره‌سازی ابری، انعقاد قراردادهای هوشمند و احراز هویت کاربر را انجام داد.

پلتفرم پرکاربرد بلاک چین EOSIO دارای دو ویژگی بسیار مهم مقیاس‌پذیری بالا و قابلیت ارتقا است. باید بدانید که میزان مقیاس‌پذیری این پلتفرم تا حدی بالا بوده که داخل آن میلیون‌ها تراکنش در ثانیه قابل انجام هستند. این قابلیت به دلیل مکانیسم اثبات سهام امکان‌پذیر می‌شود. باید اشاره کرد که هر نوع DApp ساخته شده در پلتفرم بلاک چین EOS که داخل این پلتفرم مستقر هستند، قابلیت ارتقا دارند. به عبارتی می‌توان گفت که کاربران این پلتفرم امکان اضافه کردن ویژگی یا تغییر آن‌ها، استقرار کد و اصلاح منطق برنامه را دارند. همچنین باید بدانید که توسعه‌دهندگان این امکان را دارند بدون اینکه باگ ایجاد شود، برنامه‌ها را به‌روزرسانی کنند.

۴. پلتفرم بلاک چین استلار (Stellar)

پلتفرم استلار از پرکاربردترین انواع بلاک چین‌ها برای ذخیره و انتقال پول‌ها به شمار می‌رود. شما در این پلتفرم می‌توانید ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و پول‌ها رایج کشورها مانند دلار را انتقال داده و به فعالیت اقتصادی بپردازید. باید بدانید که هیچ‌کس صاحب بلاک چین استلار نیست و هر کاربری صاحب تمام اموال خود در این پلتفرم است.

پلتفرم بلاک چین استلار در واقع یک شبکه باز و غیر متمرکز به شمار می‌رود که در آن میلیون‌ها تراکنش به صورت روزانه انجام می‌شود. درست مانند بین کوین و اتریوم، استلار نیز به یک بلاک چین نیاز دارد تا بتواند همگام‌سازی شبکه خود را حفظ کند. رمزارز بومی پلتفرم استلار با نام لومن (Lumen) شناخته می‌شود که نشان اختصاری آن XLM است.

بلاک چین استلار

پلتفرم استلار شامل مجموعه‌ای از گره‌های اصلی می‌شود. این گره‌ها در واقع کامپیوترهایی هستند که برای تایید معاملات ورودی و حفظ دفتر مشترک حساب‌ها و مانده‌ها استفاده خواهند شد. باید اشاره کرد که این پلتفرم از طریق پروتکل اجماع پیاده‌سازی مجموعه‌ای از معاملات معتبر را به‌منظور به‌روزرسانی دفتر کل تایید می‌کند.

معاملاتی که در دفتر کل استلار انجام می‌شوند، هزینه بسیار پایینی دارند تا از کلاهبرداری در این پلتفرم جلوگیری شود. در همین راستا دفتر کل پلتفرم بلاک چین استلار هر سه تا پنج ثانیه به‌روز خواهد شد. پلتفرم استلار مانند اتریوم دارای مزایای بسیار زیادی برای کاربران است.

خرید استلار از صرافی راستین

از جمله مزایای پلتفرم بلاک چین استلار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقیاس‌پذیری بالا
 • داشتن منبع باز و وجود پایگاه داده غیر متمرکز
 • امکان انجام معاملات چند ارزی

(چنانچه تمایل به خرید و فروش استلار دارید، می‌توانید به آسانی و با امنیت بالا اقدام به معامله این رمز ارز کنید)

بلاک چین اتریوم

پارامترهای ارزیابی انواع بلاکچین

پلتفرم‌های بلاک چین شامل طیف وسیعی از بخش‌های مختلف می‌شوند. این پلتفرم‌ها به سرمایه‌گذاران این اجازه را می‌دهند که بخش‌های مورد نیاز خود با قابلیت‌ها متفاوت را انتخاب کنند. باید بدانید که برای ارزیابی پرکاربردترین بلاک چین ها پارامترهایی وجود دارد. شما با آگاهی از این پارامترها می‌توانید پلتفرم بلاک چین مورد نظر خود را انتخاب کنید.

از جمله پارامترهای ارزیابی پرکاربردترین بلاک چین ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متن باز یا متن بسته بودن پلتفرم بلاک چین و چگونگی سرعت و امنیت آن
 • مکانیزم اجماع (Consensus mechanism) بلاک چین مانند PoW، PoS و یا تحمل خطای بیزانس (BFT)
 • تکنولوژی لجر و چگونگی ثبت معاملات
 • کارکرد قرارداد هوشمند برای ثبت الگوریتم تجاری در بلاک چین

در راستای پارامترهای ذکر شده باید گفت که هر فردی می‌تواند وارد یک بلاک چین متن باز شود. این کار برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک بسیار مناسب است. تنها نکته منفی نوع متن باز پلتفرم‌های بلاک چین این است که نسبت به پلتفرم‌های متن بسته سرعت کمتری دارند. باید بدانید که بسیاری از کدهای بنیادی بلاک چین را می‌توان به متن باز یا بسته تغییر داد. در میان مکانیزم‌های اجماع، قدیمی‌ترین آن‌ها PoW است که در بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شود. سایر مکانیزم‌ها جدید هستند و به اندازه PoW برای کاربران ثابت شده نیستند. اما باید بدانید که مکانیزم‌های جدید سرعت بیشتری دارند و موثرتر هستند. (اگر تمایل به خرید و فروش بیت کوین و بررسی قیمت این ارز دیجیتال دارید، می‌توانید از طریق صرافی راستین اقدام به معامله کنید)

پارامترهای ارزیابی انواع بلاکچین

رویکردهای جدید در زمینه تکنولوژی لجر شامل یک مدل حساب کاربری و UTXO می‌شوند. مدل حساب کاربری، موجودی رمزارزها را ثبت می‌کند، در حالی که UTXO نوعی پول نقد دارای شماره سریال است. باید بدانید که مدل حساب کاربری در اتریوم، استلار، ترون و EOISO استفاده می‌شود. اما پلتفرم‌های بلاک چین IBM، هایپرلجر فابریک و هایپرلجر ساتوث از UTXO استفاده می‌کنند.

همچنین بخوانید: راهکارهای حفظ امنیت ارز دیجیتال

جمع‌بندی

فناوری بلاک چین و رمزارزها در چند سال گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. در گذشته کاربران ایرانی به دلیل امکانات بسیار کم پلتفرم‌های ایرانی، برای انجام فعالیت‌های خود در زمینه رمزارزها به صرافی‌های بین‌المللی مانند بایننس مراجعه می‌کردند. در واقع پلتفرم‌های ایرانی از تعداد رمزارزهای کمی پشتیبانی می‌کردند و حجم معاملات در آن‌ها پایین بود. از همین رو کاربران ایرانی تلاش می‌کردند که یک صرافی رمزارز معتبر پیدا کنند.

صرافی ارز دیجیتال راستین یک پلتفرم معاملاتی ایرانی است که چندین سال در زمینه ارزهای دیجیتال، پرکاربردترین بلاک چین ها و بازارهای مالی تجربه دارد. ما در پلتفرم خود فضایی امن به همراه بهترین امکانات را برای کاربران ایرانی فراهم کرده‌ایم تا بتوانند فعالیت‌های رمزارزی خود را بدون دغدغه و نگرانی انجام دهند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت ما از یک محیط ساده با قیمت‌های مناسب و کمترین کارمزد در فعالیت‌های رمزارزی خود بهره‌مند شوید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۱ میانگین: ۵]

مطالب مرتبط

flipping-in-crypto-04
what-is-halving06
Terra2 01

دیدگاه ها 1

 1. تکفای می گوید:

  بلاک چین EOSIO در آینده بیش از پیش خودشو نشون میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب