پیش بینی قیمت آینده ارز nft در ایران و جهان

آینده nft

فهرست محتوا

چند سالی می‌شود که توکن‌های غیرقابل‌تعویض (nft) در بین تریدرها محبوب شده‌اند. تا جایی که در سال ۲۰۲۱ مقدار معاملات انجام‌شده در بازار nft به بیش از دو میلیارد دلار رسید و پرسش‌های زیادی را درباره آینده nft به وجود آورد. در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال راستین به سناریوهای احتمالی درمورد آینده ارز دیجیتال nft و عوامل تاثیرگذار در آن می‌پردازیم. 

 nft در حال و آینده

بسیاری از تحلیل‌گرانِ بازارهای مالی و به‌خصوص  ارز دیجیتال، رکودی را در آینده در بازار nft پیش‌بینی نکرده‌اند و بیشتر آن‌ها معتقد هستند که این بازار تا چند سال آینده صعودی خواهد بود. گرچه بسیاری از سرمایه‌گذاران سنتی اعتقاد بر رکود این بازار دارند؛ اما در حال حاضر، بیشترِ تحلیل‌گران آینده خوبی را برای بازار nft می‌بینند. 

اما آیا این وضعیت nft یک حالت گذرا است؟

ما در بازار nft از همان ابتدا، پیشرفت‌های قابل توجهی را مشاهده کرده‌ایم. یکی از محرک‌های اصلی در پیشرفت بازار nft وجود مراکز مالی غیرمتمرکز یا دیفای است که بر اساس فناوری بلاک‌چین کار می‌کند و امکان ایجاد مارکت‌پلیس‌های nft را فراهم می‌کند. 

با مرور زمان، استفاده از این مارکت‌پلیس‌ها در سراسر جهان رواج یافت؛ زیرا افراد می‌توانستند با استفاده از آن‌ها، به‌راحتی و در عرض چند ثانیه، ان‌اف‌تیِ مورد نظر  خود را خریداری کرده یا آن را به فروش برسانند. این موضوع باعث شد تقاضا در بازار nft افزایش یابد و شاهد رشد بزرگی از آن در کوتاه‌مدت باشیم. 

در کل می‌توان گفت آینده ارز دیجیتال nft در جهان، رو به رشد پیش‌بینی می‌شود. باتوجه‌به نمودارهای پیش‌بینی قیمت، تداوم افزایش قیمت NFT کاملا مشهود است.
در نمودار زیر پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال NFT را در جهان، تا سال ۲۰۳۰ مشاهده می‌کنید و همان‌طور که می‌بینید، روند رشد آن صعودی پیش‌بینی می‌شود.

بیشتر بخوانید: nft چیست و چه مزایایی دارد؟

وضعیت nft از سال 2018 تا 2030

عوامل موثر در آینده بازار NFT

رفتار بازار nft را می‌توان مشابه رفتار بازارهای مالی مانند فارکس و ارز دیجیتال دانست. به همین دلیل، ممکن است عواملی که روی این آینده این بازار‌ها تاثیر می‌گذارند، در بازار NFT هم نقش مهمی داشته باشند. 

موارد زیر عوامل مهمی هستند که می‌توانند تاثیرات بزرگی در آینده بازار NFT داشته باشند:

  • انتشار اخبار مهم (جنگ، سرمایه‌گذاری افراد مشهور در NFT)
  • روند بازار ارزهای دیجیتال (به دلیل همگرایی با بازار NFT)
  • تغییر در شاخص‌های اقتصادی (نرخ بهره، نرخ تورم)
  • ایجاد ترندهای جدید در بازار NFT

آینده ارز nft در جهان

آینده ارز NFT در جهان

 به‌طور کلی، نمی‌توان برای آینده NFT ها در ایران و جهان، یک سناریوی واحد تعریف کرد و نیاز است تا سناریوهای مختلفی را برای پیش بینی قیمت NFT و آینده این دارایی دیجیتال در جهان، در نظر بگیریم. در این بخش به بررسی سناریوهای مختلف برای آینده ان‌اف‌تی‌ها می‌پردازیم. 

سناریو اول – بازار به‌آرامی به ثبات می‌رسد

وقتی یک نوآوری جدید مانند ارز دیجیتال یا NFT به افراد عرضه می‌شود، آدم‌ها معمولاً در برابر آن مقاومت می‌کنند و به‌سختی آن‌ها را می‌پذیرند!
به عنوان مثال، در دهه ۱۹۹۰، بسیاری از افراد اعتقاد داشتند که اینترنت صرفا یک شوخی است و از بین خواهد رفت؛ اما امروزه شاهد این هستیم که این فناوری به بخش مهمی از زندگی مردم تبدیل شده و بسیاری از افراد توانایی زندگی کردن بدونِ آن را ندارند. 

 جریان ارزهای دیجیتال و به‌خصوص nft یکی از همان چیزهایی بود که انتظار می‌رفت در مراحل اولیه پذیرفته نشوند؛ اما این‌طور نشد و مورد استقبال مردم و تریدرها قرار گرفت.
هیچ بعید نیست که این نوع دارایی‌های دیجیتال در آینده اعتباری مانند ارزهای دیجیتال پیدا کنند و به یکی از رایج‌ترین بازارها برای سرمایه‌گذاری تبدیل شوند.

پس سناریوی اول بیان می‌کند که بازار NFT هم مثل بقیه ارزهای دیجیتال،  رشد و نزول خود را در طول زمان تجربه خواهد کرد.

سناریو دوم – NFT‌ها به دارایی‌های اصلی برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌شوند

بسیاری از سرمایه‌گذارانِ ریسک‌پذیر بر این باور هستند که علاوه‌بر بقا و رشد  بازارِ NFT در طولانی‌مدت، این بازار به یکی از اصلی‌ترین بازارها برای سرمایه‌گذاری تبدیل خواهد شد و رشد بسیار سریعی را تجربه خواهد کرد. 

دقیقا همین اتفاق برای بازار ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر رخ داد و در زمان بسیار کمی، قیمت ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین چندین برابر شد. پس از آن، تعداد افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال معامله‌گری و سرمایه‌گذاری می‌کنند نیز افزایش چشم‌گیری پیدا کرد.

سناریو سوم – بازی‌های ویدیویی بر صنعت NFT مسلط می‌شوند 

در حال حاضر بازی‌های ویدیویی زیادی وجود دارند  که بر پایه NFT ساخته شده‌اند و کاربران زیادی دارند. بسیاری از تحلیلگران ارزهای دیجیتال و توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی بر این باورند که nft نقش مهمی را در آینده صنعت بازی‌ و گیم ایفا می‌کند.

همین حالا هم استفاده از توکن‌های nft به‌عنوان روشی رایج در خرید تجهیزات، ارزش‌گذاری دیجیتال برای دارایی‌های افراد در بازی و اثبات مالکیت شخصیت‌های بازی در بین گیمرها جا افتاده است.
منظور از دارایی گیمرها در بازی، کاراکترهای بازی و دیگر موارد مشابهی است که در طول بازی با کسب امتیاز به فرد تعلق می‌گیرد. 

پس سناریوی سوم از  آینده روشن NFT در صنعت گیمینگ خبر می‌دهد و می‌گوید که بازی‌های ویدیویی در این بازار، بیشتر از سایر NFT‌ها مانند آثار هنری بر بازار مسلط شوند.

اگر قصد سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های دیجیتال مانند NFT را دارید، می‌توانید بخشی از ثبت خرید خود را به NFT های مربوط به بازی‌های ویدیویی اختصاص دهید. 

سناریو چهارم –  بازار سقوط خواهد کرد

اگر کمی درباره بازارهای مالی و اقتصاد مطالعه کنید، خواهید دید  که هر بازاری در یک بازه زمانی در حباب قرار می‌گیرد و ممکن است این حباب خیلی زود  بترکد. به عنوان مثال، همین اتفاق برای بازار بورس تهران نیز افتاد و مشاهده کردید که پس از رشد بسیار سریع، این بازار با سقوط بزرگی مواجه شد.

 بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که حوزه متاورس و ارزهای دیجیتال نیز در سال‌های اخیر در یک حباب قرار داشته‌اند. به همین دلیل  دور از ذهن نیست که بازار NFT نیز به‌زودی سقوط کند.
حتی خیلی از متخصصان در این حوزه این موضوع را بیان می‌کنند که بازار NFT هم‌اکنون در روند نزولی خود به سر می‌برد و حبابِ آن ترکیده است که چندان هم غلط نیست.

البته ناگفته نماند که  جریان کنونی و ترند شدن موضوع ‌nft در بازار کریپتو، منجر به خریدوفروش میلیون‌ها دلار از این رمزارز شده و همین موضوع (همان‌طور که در نمودار پیش‌بینی این ارز تا سال ۲۰۳۰ دیدیم) به صعودی‌بودن رشد و سیر قیمتی آن دامن زده است. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان، سناریوی مطرح‌شده درمورد «حباب nft» را دور از وقوع می‌دانند.

همچنین بخوانید: ارز دیجیتال pepe چیست و آینده آن به چه صورت است؟

آینده ارز دیجیتال nft

آینده NFT در صنعت وب ۳ 

به‌طور کلی، وب‌ ۳ یک فناوری جدید و نسل سوم از اینترنت است. این فناوری به کاربران اینترنت این امکان را می‌دهد تا داده‌هایی که می‌خواهند را به‌صورت غیرمتمرکز و با استفاده از ورودی‌های مختلفی مانند فایل صوتی و تصویر دریافت کنند. جالب است بدانید که وب ۳ از  تکنولوژی‌هایی مانند یادگیری ماشین و  big data استفاده می‌کند و کاربران می‌توانند با آن همانند یک انسان تعامل داشته باشند. 

بازار NFT هنرمندان را قادر می‌سازد تا بدون واسطه، آثار خود را با قیمت‌های بالایی به فروش برسانند و از این راه درآمد زیادی کسب کنند. این موضوع باعث می‌شود تا هنرمندان زیادی به این بازار روی بیاورند و به همین دلیل،  صنعت وب ۳ بزرگ و بزرگ‌تر شود.

آینده NFT در ایران  

بازارهایی مانند ارزهای دیجیتال، فارکس و NFT جهانی بوده و مختص یک کشور نیستند. به همین دلیل، نمی‌توان در هر کشوری، آینده NFT را متفاوت دانست و آینده این دارایی‌های دیجیتال در تمامی کشورها یکی خواهد بود. پس چهار سناریویی که در بخش‌های قبلی به آن‌ها اشاره شد، در پیش‌بینی آینده NFT در ایران نیز صدق می‌کند.  

بیشتر بخوانید: آشنایی با گران ترین nft های دنیا

سوالات متداول

۱. چه عواملی در آینده nft موثرند؟

انتشار اخبار مهم مثل جنگ یا سرمایه‌گذاری افراد مشهور در بازار nft، تغییر در شاخص‌های اقتصادی، ایجاد ترندهای جدید در بازار nft و… می‌توانند آینده این ارز دیجیتال را دستخوش تغییرات مثبت یا منفی کنند. 

۲. آینده nft در ایران چگونه است؟

تغییرات در بازارهای مالی مانند ارزهای دیجیتال، فارکس و NFT جهانی‌اند و مختص یک کشور نیستند؛ بنابراین با صعود یا نزول ارزش nft در سطح جهانی، در ایران هم شاهد همین تغییرات خواهیم بود.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت کاردانو در آینده تا سال ۲۰۳۰

سخن آخر

در این مقاله با بررسی آینده NFT در ایران و جهان همراه شما بودیم و سناریو‌های مربوط به آن را بررسی کردیم. توجه داشته باشید که یکی از اشتباه‌ترین کارها برای پیش‌بینی آینده بازارهایی مانند NFT این است که یک سنایو واحد برای آن در نظر بگیرید. برای مثال به‌طور قطعی پیش‌بینی کنید که بازار NFT رشد قابل توجهی خواهد کرد و روی آن سرمایه‌گذاری انجام دهید. این کار می‌تواند به سرمایه شما آسیب زده و حتی باعث شود که شما تمامِ آن را از دست بدهید. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود تا برای درکِ بهترِ آینده NFT، تمامی سناریوهای موجود را در نظر گرفته و سپس برای خرید‌وفروش این ارز اقدام کنید. 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

آینده ارز دیجیتال سولانا
پیش بینی قیمت تتر
آینده پولکادات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

محبوب‌ترین کوین‌ها