تریدینگ پلن ارز دیجیتال چیست + نمونه‌هایی از این نوع پلن‌ها

trading-plan-in-crypto-market06

فهرست محتوا

داشتن یک برنامه معاملاتی منسجم برای انجام معاملات در بازار کریپتوکارنسی ضروری است. داشتن تریدینگ پلن یک وجه تمایز معامله‌گران موفق از سایر معامله‌گران است. برنامه معاملاتی باعث می‌‌‌شود که تریدر اطلاعات مهم را در تحلیل‌های ‌خود نادیده نگیرد و در برابر ترس از دست دادن سرمایه یا FOMO تسلیم نشود. در هر برنامه معاملاتی کارآمد، سبک معاملاتی، ریسک‌پذیری، روانشناسی بازار، اصول ورود و خروج از معاملات در نظر گرفته می‌‌‌شود. چه در حال انجام معاملات روزانه، چه swing trading باشید، تدوین یک برنامه معاملاتی برای شناسایی معاملات پرسود و ورود به آن‌ها مهم است. در این مطلب با نحوه تدوین تریدینگ پلن ارز دیجیتال آشنا می‌‌‌شویم.

تریدینگ پلن ارز دیجیتال چیست؟

تریدینگ پلن، برنامه‌ای برای انجام معاملات است که تکنیک‌ها و استراتژی‌های ‌معاملاتی شما را در چارچوبی منطقی سازماندهی می‌‌‌کند. این چارچوب ارزیابی معاملات و تمرکز روی نقاط قوت تریدینگ را آسان‌تر می‌‌‌کند. تریدینگ پلن شامل در نظر گرفتن ریسک‌های ‌معامله و رویکرد استراتژیک شما است. هر معامله‌گری به برنامه‌ای نیاز دارد تا بتواند با اطمینان در بازارهای ارزهای دیجیتال حرکت کند. تکنیک‌ها، الگوها و استراتژی‌های معاملاتی بی‌شماری وجود دارد، اما تنها تعدادی از آن‌ها ممکن است با نگرش، تخصص و تجربه هر معامله‌گر مطابقت داشته باشند. یک طرح معاملاتی تمرکز شما را روی معاملات تقویت می‌‌‌کند و هدف شما را از انجام معاملات مشخص می‌‌‌کند.

تریدینگ پلن ارز دیجیتال نوعی ابزار مالی هستند که تدوین آن‌ها به تحقیقات دقیق و دوراندیشی نیاز دارد. هنگامی‌که یک برنامه معاملاتی کریپتو ایجاد می‌‌‌شود، نباید هر زمان که مانعی بر سر راه شما قرار می‌‌‌گیرد، تغییر کند. تنها زمانی یک برنامه معاملاتی تغییر می‌کند که معامله‌گر روش بهتری را برای تریدینگ کشف کند و این موضوع به آزمایش‌های ‌گسترده و انجام موفقیت‌آمیز معاملات نیاز دارد.

همچنین بخوانید: ترید ارز دیجیتال چیست و نحوه شروع آن

trading-plan-in-crypto-market07

مزایای داشتن تریدینگ پلن ارز دیجیتال

یک تریدینگ پلن ارز دیجیتال مزایای فراوانی برای معامله گران به همراه دارد؛ از کاهش ریسک در معاملات گرفته تا از بین بردن ترس و محافظت در برابر طمع. یک برنامه معاملاتی خوب ممکن است موفقیت شما را تضمین نکند، اما مطمئنا سهم قابل‌توجهی در آن دارد. در ادامه مزایای برنامه معاملاتی را بررسی می‌‌‌کنیم.

نظارت دقیق بر معاملات

یک تریدینگ پلن ارز دیجیتال به شما کمک می‌‌‌کند تا معاملات را با استراتژی خود هماهنگ کنید. به‌این‌ترتیب، می‌‌‌توانید در محیطی کنترل‌شده، نتایج دقیقی را استخراج کنید. این به شما امکان می‌‌‌دهد عملکرد و اهداف معاملاتی خود را پیگیری کنید و درعین‌حال تغییراتی را برای بهبود نتایج اعمال کنید.

در یک برنامه خوب، تمام موقعیت‌های ‌معاملاتی ثبت می‌‌‌شوند و ویژگی‌های ‌استراتژی هر تریدر در نظر گرفته می‌‌‌شود. این جزئیات می‌‌‌تواند شامل نوع تحلیل تکنیکال مورد استفاده و تحلیل فاندامنتال مرتبط برای هر معامله باشد. به‌این‌ترتیب، شانس شما برای ورود و خروج به‌موقع به معاملات و موفقیت در آن‌ها را افزایش می‌‌‌دهید. همان‌طور که پیتر دراکر، نظریه‌پرداز مدیریت گفته است، «اگر نتوانید آن را اندازه‌گیری کنید، نمی‌توانید آن را بهبود ببخشید».

trading-plan-in-crypto-market08

تریدینگ با کنترل هیجانات

استفاده از تریدینگ پلن ارز دیجیتال، استرس زیادی که می‌‌‌تواند با انجام هر معامله همراه باشد، از بین ببرد. هنگامی‌که یک برنامه معاملاتی را تدوین کردید، می‌‌‌توانید مراحل لازم را برای تحلیل عینی حرکات قیمتی دنبال کنید. به‌این‌ترتیب، به لطف مجموعه اصول سازمان‌یافته‌ای که بدون هیجان، عجله یا اطلاعات نامرتبط تدوین می‌‌‌شود، طمع که اغلب به تریدهای پرریسک دامن می‌‌‌زند، کنترل می‌‌‌شود. این به شما امکان می‌دهد با اطمینان خاطر وارد موقعیت‌های معاملاتی شوید.

نوسانات قیمتی و انتشار سریع اخبار تاثیر فراوانی روی بازار ارزهای دیجیتال دارند. از این رو، شما ممکن است در هیجانات بازار غرق شوید و مسیر چشم‌انداز معاملات خود را از دست بدهید و باعث شود که عجولانه تصمیم بگیرید. درحالی‌که یک تریدینگ پلن ارز دیجیتال، این امکان را به شما می‌‌‌دهد تا بر استراتژی معاملاتی خود پایبند باشید و روی آن تمرکز کنید. (برای بررسی قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال می‌توانید از جدول قیمت راستین که به صورت مستمر آپدیت می‌شود، استفاده کنید)

رعایت انضباط معاملاتی با برخورداری از تریدینگ پلن ارز دیجیتال

در مورد هر برنامه معاملاتی مطمئن، قبل از اینکه بتوانید از آن برای تریدینگ استفاده کنید نیاز به آزمایش دارد. آزمایش برنامه معاملاتی شامل رعایت نظم و انضباط معاملاتی، استفاده از الگوها و اندیکاتورها و قرار گرفتن در شرایط مشابه بازار است. تنها از طریق آزمون و خطا و ارزیابی دقیق معاملاتی خواهید فهمید که کدام استراتژی‌ها طلایی هستند.

تحقیق سازمان‌یافته درباره بازار

یک تریدینگ پلن که به‌خوبی تعریف شده باشد شامل تحقیق جامع در رابطه با بازار می‌‌‌شود. در بازارهای مالی از جمله بازار کریپتو، زمان بسیار کمی برای توقف و تحلیل حرکات بازار وجود دارد. شما نه‌تنها باید از تحلیل فاندامنتال استفاده کنید، بلکه باید الگوهای معاملات، slippage و میزان ریسک معاملات را نیز تحلیل کنید. تنها راه برای سازماندهی اطلاعات این است که از قبل یک برنامه معاملاتی خاصی را طراحی کرده باشید. اطمینان حاصل کنید که تریدینگ پلن شما حاوی تمام عواملی است که برای ارزیابی معاملات لازم هستند که شامل تحقیقات بازار و منابع معتبر خبری است.

trading-plan-in-crypto-market01

مدیریت ریسک در معاملات

تریدینگ پلن ارز دیجیتال مانع از انجام معامله بیش از حد معمول می‌‌‌شود. نکته قابل‌توجه این است که هیچ راهی وجود ندارد که با آن بتوانید تمام موقعیت‌های ‌معاملاتی مناسب را شناسایی کنید و طبیعی است که برخی مواقع آن‌ها را از دست بدهید.  شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که هر بار تایمینگ را به‌طور دقیق رعایت کنید.

با این حال، مدیریت ریسک در هر معامله یک راه ساده برای جلوگیری از افزایش تصاعدی زیان پرتفوی است. خواه از یک نسبت ریسک به پاداش ثابت پیروی می‌کنید، به رعایت حد ضرر پایبند هستید یا معاملات را به درصدی از سرمایه معاملاتی خود محدود می‌کنید، تعریف یک برنامه مشخص برای مدیریت ریسک تضمین‌کننده این است که شما با مسئولیت بیشتری معامله کنید.

آگاهی از اینکه چه زمانی نباید معامله کرد

پیروی از یک تریدینگ پلن ارز دیجیتال، شما را از انجام معامله در زمان‌های ‌نامناسب بازمی‌دارد. وقتی بازار فرصت‌های کمی برای ترید دارد، معاملات عجولانه به‌سرعت سود روزهای موفقیت‌آمیز شما را از بین می‌برد. تدوین برنامه معاملاتی، باعث می‌‌‌شود که زمان را هدر ندهید و آن را به تحلیل الگوهای قیمتی و شناسایی فرصت‌های ‌اختصاص دهید. هدف شما انجام معامله تنها در زمانی است که می‌‌‌دانید به‌جای اتلاف وقت و پول، سود کسب می‌‌‌کنید.

همچنین بخوانید: آموزش تحلیل نمودار شمعی ارز دیجیتال

trading-plan-in-crypto-market02

چگونه یک تریدینگ پلن ارز دیجیتال ایجاد کنیم

به برنامه معاملاتی خود نگاهی بیندازید و بر اساس مدت‌زمانی که برای ترید در دسترس دارید، دوره‌های ‌معاملات روزانه را در نظر بگیرید. برخی از سبک‌های معاملاتی به زمان بیشتری نسبت به سایر سبک‌ها نیاز دارند، بنابراین باید گزینه‌های ‌مختلف با دقت بسنجید. در ادامه مراحل مختلف تدوین تریدینگ پلن ارز دیجیتال را آورده‌ایم.

مرحله اول؛ اهداف، رویکرد و زمان در دسترس برای ترید را تعیین کنید

اهداف معاملاتی خود را مشخص کنید. به این ترتیب، شما از تمام موفقیت‌های ‌کوچک در مسیر تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای انگیزه خواهید گرفت (و از هریک نکات آموزشی را فرا می‌گیرید). اهداف در دسترسی را با دوره‌های ‌زمانی ثابت در نظر بگیرید. در یک بازار ۲۴ ساعته، ممکن است مجبور شوید پنجره‌های ‌معاملاتی را انتخاب کنید که دنبال کردن آن برای شما منطقی‌تر باشد؛ مگر اینکه از ربات‌های ‌معاملاتی استفاده کنید.

مرحله دوم؛ موقعیت‌های ‌معاملاتی را ثبت کنید

از روز اول، شروع به ثبت موقعیت‌های ‌ورود و خروج خود کنید. از یک spreadsheet ذخیره‌شده به‌صورت آنلاین (در فضای ابری) استفاده کنید تا بتوانید از تمام دستگاه‌های ‌خود به فعالیت معاملاتی خود دسترسی داشته باشید – و یک نسخه پشتیبان امن داشته باشید تا داده‌های ‌شما هرگز از بین نرود.

در صورت لزوم، از معاملات مهم اسکرین‌شات بگیرید تا بعدا نکات آن‌ها را فرا بگیرید. آن‌ها را در دفتر معاملاتی خود نیز نگه دارید. ثبت فعالیت معاملات ارزهای دیجیتال بهترین راه برای آزمایش استراتژی‌های ‌معاملاتی مختلف است. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که تاثیر تعدیل‌ها را در رویکرد خود بسنجید.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

trading-plan-in-crypto-market03

مرحله سوم؛ تحلیل‌هایی را بیابید که برای شما نتیجه‌بخش‌تر هستند

نوعی از تحلیل را پیدا کنید که بهترین تصویر را از بازار به شما ارائه می‌‌‌دهد و باید به آن پایبند باشید. از تحلیل‌های ‌مقایسه‌ای مانند معیارهای درون زنجیره‌ای (on-chain)، تعداد تراکنش‌ها، آدرس‌های ‌فعال و حتی عوامل اجتماعی-اقتصادی قابل پیش‌بینی متعلق به منابع خبری معتبر استفاده کنید.

روشی را که برای شما مناسب است روی کاغذ یا در کامپیوتر یادداشت کنید و هرگز از اصلاح نقاط قوت خود دست نکشید. بسیاری از معامله‌گران باتجربه ارزهای دیجیتال، یک اسپریدشیت را از معیارهای فاندامنتال و تکنیکال را به‌عنوان بخشی از تریدینگ پلن ارز دیجیتال خود ذخیره می‌‌‌کنند. این تکنیک، ارزیابی روندها و پتانسیل‌های ‌رشد را در یک نگاه آسان می‌‌‌کند.

مرحله چهارم؛ سبک‌های ‌معاملاتی مورد نظر خود را مشخص کنید

تعیین اینکه کدام سبک معاملاتی به بهترین وجه با رویکرد و شخصیت شما مطابقت دارد دشوار است؛ مگر اینکه سبک‌های ‌معاملاتی مختلفی را امتحان کرده باشید. اگر قبلا توان خود را در انجام معاملات امتحان کرده‌ باشید، می‌دانید که از بین اسکالپینگ، معاملات روزانه، سوئینگ تریدینگ کدام یک را انتخاب کنید. اسکالپرها معاملات را هر بار در عرض چند ثانیه تا چند دقیقه انجام می‌‌‌دهند. معامله گران روزانه در بازه زمانی یک روز معامله می‌‌‌کنند. سوئینگ تریدرها، موقعیت‌های معاملاتی را طی چند روز تا هفته‌ پس از شکل‌گیری روند باز نگه می‌‌‌دارند.

یادداشت‌های ‌مربوط به سبک‌های معاملاتی همچنین باید شامل اصول اساسی معاملاتی باشد که در حین معامله جمع‌آوری کرده‌اید. در واقع شما باید دستورالعمل‌های ‌کلی برای ترید را ثبت کنید. به‌عنوان‌مثال: قبل از ترید یک ارز دیجیتال منتظر باشید تا روندهای نزولی به‌طور کامل شکسته شوند. شما حتی ممکن است بتوانید با استفاده از برخی از کوین‌ها مانند بیت‌کوین و اتریوم، پرتفوی خود را تثبیت کنید.

trading-plan-in-crypto-market04

مرحله پنجم؛ بازه زمانی هولد خود را تعریف کنید

هر تریدینگ پلن و استراتژِی معاملاتی ارز دیجیتال دوره هولد متفاوتی دارد. همان‌طور که در بخش قبل اشاره شد، اسکالپرها معاملات را برای چند دقیقه باز نگه می‌‌‌دارند، درحالی‌که سوئینگ تریدرها ممکن است معاملات را طی چند روز یا هفته انجام دهند. ممکن است تصور کنید دوره‌های ‌معاملاتی طولانی شما را تا حدودی مضطرب می‌‌‌کند. اگر چنین است، از دوره‌های ‌کوتاه‌تر استفاده کنید. همه‌چیز به نحوه معامله شما بستگی دارد. سبک معاملاتی شما تا حد زیادی دوره هولد شما را مشخص می‌‌‌کند. بنابراین، مدت‌زمان برنامه معاملاتی خود را مشخص کنید تا همیشه استراتژی معاملاتی خود را تحت کنترل درآورید. (اگر می‌خواهید درباره نحوه هولد ارز دیجیتال بیشتر بدانید، در مطلبی دیگر از بلاگ راستین درباره این موضوع به طور کامل صحبت کرده‌ایم)

مرحله ششم؛ تریدینگ پلن ارز دیجیتال را ایجاد کنید

با تکیه بر دانش و تجربه خود، با استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال روی الگوهای قابل‌شناسایی تمرکز کنید. با کمی زمان و تمرین، می‌‌‌توانید یاد بگیرید که چگونه از اندیکاتورهایی مانند RSI، بولینجر بندز، میانگین متحرک، و سطوح فیبوناچی استفاده کنید. از الگوها و اندیکاتورهای معاملاتی که بیشتر از همه بر آن‌ها تسلط دارید، به‌عنوان نقطه شروع معاملات خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین ابزار تحلیل تکنیکال

مرحله هفتم؛ در مورد استراتژی مدیریت ریسک تصمیم بگیرید

درصدی از پرتفوی خود را که مایل به ریسک روی آن هستید، انتخاب کنید. همیشه توجه داشته باشید که روی میزانی از سرمایه خود ریسک کنید که از دست دادن آن برای شما مهم نباشد. بسیاری از معامله گران در عوض نسبت ریسک به ریوارد را برای تصمیم‌گیری در مورد ارزش معاملات انتخاب می‌‌‌کنند. در این مورد، نسبت ریسک به ریوارد ۱:۵ به این معنی است که با ریسک روی ۱۰ دلار اتریوم به‌طور بالقوه ۵۰ دلار سود در یک معامله به شما تعلق می‌‌‌گیرد. از این رو، وارد معاملاتی شوید که با میزان ریسک‌پذیری شما مطابقت دارد و آن‌ها را در تریدینگ پلن ارز دیجیتال خود نیز یادداشت کنید.

اصول برنامه معاملاتی خود را تعیین کنید. برای مثال این اصول می‌تواند شامل موارد زیر باشد: از بیش از سه ضرر متوالی در یک معامله اجتناب کنید. اگر دو یا سه روز ضرر در معاملات دارید، بودجه معاملاتی خود را کاهش دهید. همیشه حد ضرر تعیین کنید که ضرر معاملات شما را بر اساس درصدی از پرتفوی که می‌‌‌خواهید روی آن ریسک کنید، محدود می‌‌‌کند.

trading-plan-in-crypto-market05

سخن آخر

تریدرها اغلب به دلیل نوسانات بالا در بازار ارزهای دیجیتال و پتانسیل کسب سود سریع، جذب معاملات ارزهای دیجیتال می‌‌‌شوند. بهتر است معامله گران از یک تریدینگ پلن ارز دیجیتال برای ارزیابی معاملات پرسود، استفاده کنند. همان‌طور که الگوها و اندیکاتورهای بیشتری را فرا می‌گیرید و راه‌هایی برای بهبود استراتژی‌های خود پیدا می‌کنید، ببینید آیا برای برنامه معاملاتی شما مفید هستند یا خیر. یک برنامه به شما کمک می‌‌‌کند تا وقت خود را تنها صرف شناسایی بهترین موقعیت‌های ‌معاملاتی کنید و آن‌ها را تا حد امکان از دست ندهید. کلید استفاده موفقیت‌آمیز از برنامه معاملاتی کریپتو، پایبندی به چارچوب معاملاتی است که ایجاد کرده‌اید.

در وبلاگ راستین مقاله دیگری نیز در مورد آشنایی با نمودارهای شمعی منتشر شده است که می توانید آن را نیز مطالعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

انواع الگوهای تحلیل تکنیکال
بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب