۲ روش بازیابی کیف پول تراست والت (آموزش تصویری)

بازیابی کیف پول تراست ولت

فهرست محتوا

کیف پول ارز دیجیتال تراست والت یکی از معتبرترین کیف پول‌‌های رمز ارزها است که توسط پلتفرم binance پشتیبانی می‌‌شود. از آنجایی که امنیت کیف‌پول‌های ارز دیجیتال بسیار مهم است، بازیابی آن‌ها به‌سادگی نرم‌افزارهای دیگر نیست. به همین دلیل، بسیاری از افراد برای ریکاوری این ولت به مشکل می‌خورند. ما در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال راستین، نحوه بازیابی کیف پول تراست ولت با استفاده از عبارت ریکاوری را به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

عبارت بازیابی تراست ولت چیست؟

عبارت بازیابی یا ریکاوری در Trust Wallet یک عبارت منحصر بفرد ۱۲ یا ۲۴ کاراکتری از حروف و اعداد است که با استفاده از آن می‌‌توان به حساب تراست والت دسترسی پیدا کرد.
وقتی شما یک حساب تراست ولت جدید ایجاد می‌‌کنید، یک عبارت ریکاوری منحصربه‌فرد برای آن حساب تولید می‌‌شود و در مواقعی که به هر دلیلی به حساب Trust Wallet دسترسی ندارید، می‌‌توانید با همین رشته کلمات، حساب خود را ریکاوری کنید.
با استفاده از این عبارت، کلید خصوصی مربوط به والت ساخته می‌‌شود و از این طریق می‌‌توان به ولت مورد نظر دسترسی پیدا کرد.

(چنانچه تمایل دارید درباره نحوه ساخت کیف پول تراست ولت بدانید، در مقاله دیگری از راستین مراحل آن را به صورت گام به گام توضیح داده‌ایم)

چه مواقعی نیاز به بازیابی کیف پول تراست ولت داریم؟

وقتی شما یک حساب تراست والت جدید ایجاد می‌‌کنید، به راحتی می‌‌توانید به آن حساب روی دستگاه خود دسترسی داشته باشید. پس در چه مواقعی نیاز به ریکاوری Trust Wallet وجود دارد؟
گاهی در شرایطی خاص، مثل موارد زیر، به بازیابی حساب تراست والت خود نیاز پیدا می‌کنید: دستگاهی که اپلیکیشن روی آن نصب است، گم و یا خراب شود.

  • می‌‌خواهید والت خود را روی یک دستگاه دیگر داشته باشید.
  • اپلیکیشن تراست والت را از گوشی خود حذف کرده‌‌اید و می‌‌خواهید مجددا آن را نصب کرده و به حساب خود دسترسی پیدا کنید.
  • رمز ورود به حساب خود را فراموش کرده‌‌اید و می‌‌خواهید به حسابتان دسترسی داشته باشید.
همچنین بخوانید: معرفی بهترین کیف پول ارز دیجیتال (مزایا و معایب)

روش‌‌های بازیابی کیف پول تراست ولت

برای ریکاوری تراست والت خود روی اپلیکیشن دستگاهتان و هم‌چنین، افزودن یک والت جدید به کیف‌پول، بایدکیف پول ارز دیجیتال خود را ریکاوری کنید که در ادامه، در مورد هر یک از این دو حالت صحبت خواهیم کرد.

روش اول: بازیابی تراست ولت روی اپلیکیشن

اگر می‌‌خواهید اولین کیف پول خود را روی اپلیکیشن trust wallet اضافه کنید، باید مراحل زیر را گام به گام دنبال کنید.
۱. پس از نصب اپلیکیشن trust wallet، در صفحه اول این برنامه، مطابق شکل زیر روی دکمه «I already have a wallet» کلیک کنید.
گزینه I already have a wallet در کیف پول تراست ولت۲. در گام بعدی مقررات و قوانین این اپلیکیشن را پس از مطالعه، تایید کنید. برای این کار کافی است تیک گزینه «I have read and accept the terms of service and privacy policy» را بزنید و سپس روی دکمه continue کلیک کنید.

قبول کردن مقررات کیف پول تراست ولت

۳. در مرحله بعدی مطابق تصویر زیر گزینه «Multi-Coin Wallet» را انتخاب کنید تا حساب شما از چندین رمزارز مختلف پشتیبانی کند.گزینه multi-coin wallet در تراست ولت

۴. در گام بعدی باید کلمات ریکاوری تراست والت خود را عینا و بدون هیچ تفاوتی، مطابق شکل زیر در کادر قرمز رنگ وارد کنید و روی دکمه import کلیک کنید.

وارد کردن کلمات ریکاوری تراست والت

البته برای بازیابی تراست ولت بدون کلمات ریکاوری، در این مرحله می‌‌توانید از تصویر QR Code مربوط به آن والت استفاده کنید که برای این کار باید روی آیکن اسکن، که در بالای صفحه وجود دارد کلیک کنید.

۵. در مرحله بعدی مطابق شکل زیر، یک پیام مبنی بر این‌‌ که حساب تراست والت مورد نظر شما با موفقیت ایمپورت شده است، به شما نمایش داده می‌‌شود که بعد از مشاهده این پیام، روی دکمه Done کلیک کنید تا این پنجره بسته شود.

بازیابی کیف پول تراست ولت

۶. در گام آخر در پنجره نمایش اعلان‌‌ها یا در اصطلاح notification، از شما سوال می‌‌شود که آیا مایل به دریافت اعلان‌‌ها هستید. با انتخاب گزینه enable، اعلان‌‌های آن والت در دستگاه شما نمایش داده خواهند شد.

فعال کردن نوتیفیکیشن در تراست ولت

روش دوم: افزودن حساب تراست والت جدید به اپلیکیشن

مواردی پیش می‌‌آید که شما در اپلیکیشن trust wallet خود، والت فعال دارید و می‌‌خواهید کیف پول جدیدی را روی همان اپلیکیشن اضافه کنید برای این منظور می‌‌توانید مراحل زیر را گام به گام دنبال کنید.
۱. در صفحه ابتدایی اپلیکیشن خود مطابق تصویر زیر، روی بخش settings کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات برنامه بروید.

بخش تنظیمات کیف پول تراست ولت

۲. در صفحه تنظیمات مطابق شکل زیر روی گزینه wallets کلیک کنید تا وارد صفحه کیف‌‌ پول‌‌های فعال روی اپلیکیشن شوید.

کیف‌‌ پول‌ های فعال تراست ولت

۳. برای افزودن والت مورد نظر خود، در صفحه ولت‌‌های فعال اپلیکیشن، روی آیکن + کلیک کنید.

اضافه کردن والت در تراست ولت

۴. در ادامه مراحل شش‌گانه‌ای را که برای بازیابی کیف پول تراست ولت در بخش قبلی بیان کردیم، طی کنید تا والت جدید به حساب کاربری اپلیکیشن شما اضافه شود.

همچنین بخوانید: آموزش ساخت کیف پول ارز دیجیتال موبایل

نکاتی مهم برای حفظ امنیت trust wallet

عبارت ریکاوری حساب trust wallet، کلید ورود به حساب شما است و هر فردی که به این عبارت دسترسی داشته باشد، به راحتی می‌‌تواند به حساب Trust Wallet شما هم دسترسی پیدا کند و از آن سو‌‌استفاده کند؛ پس به هیچ وجه، این عبارت را در اختیار دیگران قرار ندهید.
برای حفظ امنیت والت رمزارز خود حتما نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • عبارت ریکاوری trust wallet را در اختیار هیچ کس قرار ندهید.
  • این عبارت را روی گوشی خود ذخیره نکنید؛ چون در صورت سرقت یا گم شدن گوشی، دیگران با این عبارت می‌‌توانند به حساب شما دسترسی پیدا کنند.
  • عبارت ریکاوری را روی یک و یا حتی، چند برگه بنویسید و آن را در مکانی امن و دور از دسترس دیگران قرار دهید.
  • اگر به هر دلیلی عبارت ریکاوری حساب تراست والت شما در اختیار دیگران قرار گرفت، در سریع‌‌ترین زمان ممکن، یک حساب جدید ایجاد کنید، همه دارایی‌‌های ارز دیجیتال خود را به حساب جدید منتقل کنید و حساب trust wallet را که عبارت ریکاوری آن لو رفته است، حذف کنید.
همچنین بخوانید: آموزش تصویری تبدیل ارز به تتر در تراست ولت

نحوه پیدا کردن عبارت ریکاوری تراست والت

همان‌طور که گفته شد، بعد از نصب اپلیکیشن trust wallet، یک عبارت ریکاوری منحصربه‌فرد برای آن حساب تولید می‌‌شود که این عبارت برای بازیابی تراست ولت با کلمات استفاده می‌شود.
برای پیدا کردن عبارت ریکاوری trust wallet مراحل زیر را گام به گام دنبال کنید:
۱. اپلیکیشن تراست والت خود را نصب کنید و در صفحه اصلی این برنامه در گوگل پلی، با کلیک روی دکمه open مطابق شکل زیر، وارد حساب کاربری خود شوید.

نصب تراست ولت

۲. در صفحه حساب کاربری خود مطابق شکل زیر در پایین صفحه روی گزینه settings کلیک کنید تا وارد بخش تنظیمات مربوط به اکانت خود شوید.

بخش settings در تراست ولت

۳. در صفحه تنظیمات اکانت، مطابق تصویر زیر، روی گزینه wallets کلیک کنید تا به صفحه والت‌‌ها وارد شوید.

صفحه والت ها در تراست ولت

۴. در بخش والت‌‌های اکانت خود، لیست تمامی ولت‌‌های مربوط به آن اکانت را مشاهده می‌‌کنید که برای مشاهده اطلاعات والت مورد نظر خود، مثل شکل زیر روی آیکون «i» آن کلیک کنید.

انتخاب ولت در تراست ولت

۵. در بخش اطلاعات مربوط به ولت، مطابق شکل زیر روی گزینه «show secret phrase» که با کادر قرمز مشخص شده است، کلیک کنید.

گزینه show secret phrase در تراست ولت

۶. عبارت ریکاوری trust wallet حاوی اطلاعات مهم و محرمانه است که در این مرحله برخی نکات مهم امنیتی در مورد این عبارت به شما گوشزد می‌‌شود. این نکات را با دقت بخوانید، تیک آن را بزنید و سپس مطابق شکل زیر روی دکمه continue کلیک کنید.

پدیرفتن مقررات تراست ولت

در این مرحله، همان طور که قبلا بیان کردیم، به شما گفته می‌‌شود که کلمات ریکاوری را به هیچ وجه در اختیار کسی قرار ندهید.

۷. در گام آخر در صفحه‌‌ای مطابق شکل زیر کلمات بازیابی تراست والت به شما نمایش داده می‌‌شود. با کلیک روی دکمه copy می‌‌توانید آن‌‌ها را کپی کنید و یا این عبارت‌ها را روی یک برگه یادداشت کنید.

کلمات بازیابی تراست ولت

همچنین بخوانید: نحوه ارتباط با پشتیبانی تراست ولت به صورت تصویری

روش بازیابی رمزارزهای گم‌شده در کیف پول تراست ولت

خیلی ترسناک است وقتی کیف پول‌مان را باز کنیم، متوجه شویم که تمام یا بخشی از موجودی ارزهای‌مان صفر یا مفقود شده باشند. شاید برای چند لحظه یا چند دقیقه سر جای‌مان خشک‌مان بزند و ندانیم چه کنیم. حالا دست‌مان به کجا بند است؟

ولی جای نگرانی نیست؛ چون هنوز هم روش‌هایی وجود دارد تا رمزارزهای خود را دوباره بازیابی کنید. در ادامه، توضیح می‌دهیم که بازیابی تراست ولت به چه ترتیب است.

بازیابی رمزارزهای گم‌شده

قبل از اینکه سراغ بازیابی ارز بروید، به نکته‌های زیر توجه کنید:

  • پیش از هر چیزی ابتدا باید بگوییم که مطمئن شوید اپلیکیشن تراست ولت‌تان به‌روز است و درست کار می‌کند. اگر چیزی در موجودی ولت‌ دیده نمی‌شود، شاید ولت را اشتباهی باز کرده‌اید. یا عبارت‌های بازیابی را اشتباه وارد کرده‌اید.
  • ممکن است شخص دیگری به آن عبارت دست‌رسی پیدا کرده باشد، وارد حساب‌تان شده و موجودی‌تان را صفر کرده باشد. در این شرایط هیچ راهی برای بازیابی تراست ولت وجود نخواهد داشت.

نکته: تراست ولت تنها یک پل (میانجی) میان چندین بلاکچین مختلف است؛ یعنی از نظر فنی هیچ ارزی بر روی کیف پول‌تان ذخیر نمی‌شود. این اپلیکیشن تنها کلیدهای خصوصی کاربرانش را پیش خود حفظ می‌کند تا آن‌ها بتوانند به شبکه ارزهای دیجیتال وصل شوند، موجودی‌شان را چک کنند و تراکنش‌های خود را انجام دهند؛ همین.

حالا بیایید بیش‌تر به عمق این مشکلات نفوذ کرده و مراحل بازیابی تراست ولت را دقیق‌تر بررسی‌شان کنیم.

گام اول: آیا کوین یا توکن مورد نظرتان توسط تراست ولت پشتیبانی می‌شود؟

اپلیکیشن تراست ولت از بیش از ۱۶۰ هزار توکن و کوین مختلف با بیش از ۴۰ بلاکچین پشتیبانی می‌کند؛ توکن‌های پشتیبانی‌نشده اما بر روی ولت‌تان نمایش داده نخواهد شد.

در این شرایط، به احتمال زیاد دیگر نمی‌توانید به توکن‌تان برسید. لطفا پیش از انتقال هر کوین یا توکنی، ابتدا جست‌وجو کنید که آیا تراست ولت از آن پشتیبانی می‌کند یا خیر.

اگر مطمئن هستید که کوین یا توکن‌تان توسط اپلیکیشن پشتیبانی می‌شود، پس بهتر است به روش زیر، دوباره آن را به‌صورت دستی وارد کنید:

در منوی اصلی تراست ولت، گزینه Receive را انتخاب کنید.

روی دریافت کلیک کنید

در نوار بالای صفحه، نام رمزارز مورد نظرتان را جست‌وجو کنید.

نام رمزارز مورد نظرتان را جست‌وجو کنید

در این صفحه، خودتان کد کیوآر تراکنش‌تان را اسکن کنید.

کد کیوآر را اسکن کنید

توجه: توکن‌هایی که هنوز لوگوی‌شان در پایگاه داده تراست ولت ثبت نشده باشند هم، به‌درستی در کیف پول نمایش داده نمی‌شوند.

گام دوم: تأیید موجودی آدرس

خیلی مهم است که بررسی کنید آیا آدرس‌های کیف پول‌تان واقعا موجودی کریپتویی دارند یا خیر. بهترین روش برای تایید موجودی رمزارز این است که به‌وسیله مرورگرهای بستر بلاکچین، رزمرارزهای مفقودی‌تان را چک کنید.

اگر رسیدی از تراکنش در اختیار دارید یا این‌که آدرس هولدینگ‌های کریپتوی‌تان را در جایی نگاه داشته‌اید، پیگیری دارایی ساده‌تر خواهد شد و احتمالا می‌توانید مراحل بازیابی تراست ولت را با موفقیت به اتمام برسانید.

برای روشن‌تر شدن این موضوع بیایید به عنوان مثال یاد بگیریم که چطور موجودی رمزارز اتریوم را چک کنیم:

ابتدا باید به سایت اتراسکن بروید و آدرسی را که در دست دارید در آن‌جا جست‌وجو کنید.

در سایت اتراسکن  آدرس را جست‌وجو کنید

به این ترتیب می‌توانید صحت موجودی و ارتباطات تراکنشی مربوط به آن را ببینید. اگر موجودی در مرورگر بلاکچین نمایش داده شود، پس هنوز جای امیدواری برای بازیابی تراست ولت وجود دارد.

حالا سراغ گام‌های بعدی بروید.

گام سوم: اتصال اینترنت و وی‌پی‌ان خود را بررسی کنید

مسلما عملکرد تراست ولت کاملا به وصل بودن اینترنت بستگی دارد. با باز کردن یک وب‌سایت در مرورگر یا باز کردن دیگر اپلکیشن‌ها، چک کنید اینترنت‌تان وصل است یا خیر.

یک‌ مرتبه داده همراه‌تان را خاموش و روشن کنید؛ اتصال وای‌فای را بررسی کنید؛ خلاصه مطمئن شوید که به اینترنت متصلید.

از همه مهم‌تر این است که ببینید آیا وی‌پی‌ان یا فیلترشکن به‌درستی کار می‌کند. آیا اصلا وصل است؟ چون بدون فیلترشکن، تراست ولت‌تان نیز کار نخواهد کرد.

گام چهارم: ایمپورت دوباره کیف پول

یکی دیگر از راه‌های بازیابی توکن در تراست ولت این است که دوباره کیف پول را از نو ایمپورت (وارد) کنید.

از طریق مراحل زیر می‌توانید ولت خود را در کم‌تر از چند دقیقه دوباره ایمپورت کنید:

مرحله اول: ابتدا باید از عبارت بازیابی کیف پول نسخه بک‌آپ تهیه کنیم

تراست ولت را باز کنید و بر روی گزینه Setting بزنید.

روی گزینه Setting بزنید

در این صفحه بر روی گزینه Wallets بزنید.

روی گزینه Wallets بزنید

برای وارد شدن به تنظیمات کیف پول مورد نظر، روی آیکون سه‌نقطه کنار آن بزنید.

روی آیکون سه‌نقطه کنار آن بزنید

حالا گزینه Show Recovery Phrase را انتخاب کنید.

گزینه Show Recovery Phrase را انتخاب کنید

این ۱۲ واژه،‌ عبارت بازیابی کیف پول هستند. حالا برای بازیابی تراست ولت، آن‌ها را در جای دیگر کپی کنید یا از تراست ولت بخواهید به شما کد کیوآر آن‌ها را نمایش بدهد.

عبارات بازیابی تراست ولت

مرحله دوم: پاک کردن کیف پول و اضافه کردن مجدد آن

در صفحه Wallets انگشت خود را روی گزینه کیف پول مورد نظر (آن کیف پولی که عبارت بازیابی‌اش را کپی کرده بودید) به سمت چپ بکشید.

انگشت خود را به سمت چپ بکشید

حالا روی گزینه قرمزرنگ سطل زباله بزنید و سپس OK را انتخاب کنید تا کیف پول پاک شود.

 OK را انتخاب کنید تا کیف پول پاک شود

حالا برای اضافه کردن مجدد کیف پول، بر روی علامت + در گوشه سمت راست بالای صفحه بزنید.

روی علامت + در گوشه سمت راست بالای صفحه بزنید

در این صفحه بر روی گزینه Multi-Coin Wallet بزنید.

روی گزینه Multi-Coin Wallet بزنید

حالا عبارت بازیابی را در این‌جا PASTE (بازنشانی) کنید و سپس بر روی گزینه IMPORT بزنید.

توجه: اگر می‌خواهید خودتان به‌صورت دستی عبارت بازیابی را وارد کنید، حواس‌تان باشد واژه‌ها باید به همان ترتیبی که دریافت کرده‌اید، وارد شوند.

روی گزینه IMPORT بزنید.

کیف پول‌تان دوباره ایمپورت شد. امیدواریم موجودی‌تان دوباره درست شده باشد.

کیف پول‌تان دوباره ایمپورت شد

گام پنجم: با یک دستگاه دیگر امتحان کنید

بد نیست که این مراحل را با یک دستگاه دیگر هم انجام دهید. اگر گوشی یا تبلت اضافه در اختیار دارید، اپلیکشین تراست ولت را یک بار بر روی آن هم نصب کنید تا ببینید که آیا کیف پول‌تان از طریق آن بازیابی می‌شود یا خیر.

امیدواریم با استفاده از مراحل و گام‌های بازیابی ارز در تراست ولت توانسته باشید دوباره موجودی کیف پول‌تان را برگردانید.

جمع‌بندی

در این مقاله، درمورد کلمات ریکاوری trust wallet و مواردی که نیاز به بازیابی کیف پول تراست ولت وجود دارد، صحبت کردیم. در ادامه هم، به این سوال پرتکرار پاسخ دادیم که چگونه تراست والت را بازیابی کنیم و دو روش متداول این کار را به صورت گام به گام بیان کردیم.
رمز ورود و کلمات ریکاوری والت ارز دیجیتال، اطلاعات بسیاری حیاتی هستند نباید آن‌ها را در اختیار دیگران بگذارید و حتما آن‌ها را در مکانی امن نگه دارید زیرا در صورت گم کردن این اطلاعات مهم، دیگر به هیچ وجه قادر نخواهید بود به حساب والت خود دسترسی پیدا کنید. (چنانچه تمایل به مشاهده قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال دارید، می‌توانید از جدول قیمت راستین که به صورت مستمر آپدیت می‌شود، استفاده کنید)

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

آموزش کار با تراست ولت
بهترین کیف پول کاردانو
مقایسه تراست ولت و متامسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب