تله گاوی چیست و چگونه کار می‌کند؟

what-is-a-bull-trap04

فهرست محتوا

آیا به عنوان یک سرمایه‌گذار با تله گاوی آشنا هستید؟ دلایل افتادن سرمایه‌گذاران در دام گاوی چیست؟ چرا تله‌های گاوی بر معامله گران تأثیر می‌گذارند؟ سرمایه‌گذاری در بازار گاوی سرگرم‌کننده است. وقتی شاخص‌های اصلی ظاهرا هر روز به بالاترین حد خود می‌رسند، یافتن سهام برای خرید آسان می‌شود. از دیدگاه روان‌شناختی، تله‌های گاو زمانی رخ می‌دهند که خریداران، نتوانند از یک رالی بالاتر از سطح شکست، حمایت کنند و این می‌تواند به دلیل فقدان حرکت یا کسب سود باشد. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند با شناخت تأییدیه‌ها پس از شکست، از تله‌های گاوی جلوگیری کنند.

در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال راستین با مفهوم تله گاوی آشنا می‌شویم. همچنین روش‌های شناسایی آن را بررسی می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای متن همراه ما باشید.

 

با روش کار تله گاوی آشنا شوید؟

تله گاوی (Bull Trap) زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت سهام، شاخص یا ارز دیجیتال که در روند نزولی قرار داشته است، یک حرکت ناگهانی و قابل توجه بالاتر را انجام دهد. این اقدام، توجه برخی از سرمایه‌گذاران و معامله گران را برای خرید سهام به خود جلب می‌کند. در این زمان ارزش سهام یا ارز به جای ادامه حرکت بالاتر قیمت، معکوس شده و به زیر سطح حمایت قبلی خود می‌رسد.

دام گاوی همچنین می‌تواند توسط فروشندگان ثانویه در بازار برای بازخرید سهم یا جفت‌ارز ایجاد شود. در این حالت فشار کوتاهی روی ارزش ارز ایجاد می‌کنند و قیمت را به طور مصنوعی بالا می‌برند.

آیا تله گاوی برای سرمایه‌گذاران بلند مدت مفید است؟

هم بله و هم خیر؛ در واقع، برخی از سرمایه‌گذاران، به دید بلند مدت و برای حداقل یک سال و بیشتر در سهم یا ارز وارد می‌شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، آن‌ها کمتر نگران روند صعودی یا نزولی روزانه قیمت خواهند بود. در واقع سهام را با این باور می‌خرند که تا زمان آمادگی برای فروش،  ارزش آن‌ها بیشتر خواهد شد.

از سوی دیگر، بسیاری از سرمایه‌گذاران بلند مدت در طول زمان به تعداد سهام یا ارز خود اضافه می‌کنند. به عبارت دیگر، به صورت پله‌ای خرید ارز دیجیتال یا سهام را انجام می‌دهند. مؤثرترین راه برای انجام این کار، خرید سهام در زمانی است که با قیمتی کمتر معامله می‌شود. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند میانگین هزینه‌ای را که برای سهام در کل می‌پردازند، کاهش دهند. ولی خرید در دام گاوی، نتیجه معکوس خواهد داشت و می‌تواند به میانگین بازده کل آن‌ها در بلند مدت، آسیب برساند.

در بازار ارز دیجیتال تله گاوی چگونه عمل می‌کند؟

در بازار کریپتو به تله گاوی، جهش گربه مرده (Dead Cat Bounce) نیز می‌گویند. وضعیتی است که در آن تریدر، یک ارز دیجیتال را می‌خرد، با این باور که قیمت آن همچنان در حال افزایش است، اما پس از رسیدن به بالاترین قیمت جدید، شاهد کاهش شدید ارزش آن خواهد بود. هنگامی که قیمت، به روند نزولی باز می‌گردد، دام گاوی آشکار می‌شود. این اتفاق به دلیل بهبودی سریع روند بازار، اغلب در کریپتو دیده می‌شوند.

تله‌های گاوی، بیشتر در دوره‌های عدم اطمینان بازار یا زمان‌هایی که اطلاعات نادرستی در مورد ارز خاصی در حال گردش باشد، رخ می‌دهد. در این حالت تریدر‌های کم تجربه، یقین دارند که ارز دیجیتال در حال افزایش است. در نهایت این احساس امنیت کاذب، منجر به ضرر‌های سنگین می‌شود. اگر معامله‌گر به وجود تله گاو مشکوک شد، باید به سرعت از معامله خارج شده یا وارد یک موقعیت فروش شود. در این مواقع فعال کردن حد ضرر برای جلوگیری از احساسات کاذب مفید است.

what-is-a-bull-trap05

از تله گاوی، چگونه به نفع خود استفاده کنیم؟

تله‌های گاوی، هم توسط معامله گران روزانه و هم سرمایه‌گذاران بلندمدت استفاده می‌شود تا از تریدر‌های بی‌تجربه و ناآگاه بازار بهترین استفاده را ببرند. برای تریدر‌های حرفه‌ای، این تله می‌تواند فرصتی برای کسب سود سریع در محدوده حرکتی بازار باشد. زیرا وقتی ارز به بالاترین حد قبلی می‌رسد، روند نزولی خود را از سر می‌گیرد، در این حالت، منجر به سود برای معامله‌گر می‌شود. برای سرمایه‌گذاران بلندمدت، تله گاو می‌تواند فرصتی برای خرید پله‌ای، با قیمت پایین‌تر باشد.

چگونه تریدر‌ها و سرمایه‌گذاران می‌توانند از دام گاوی فرار کنند؟

تله گاو یک سیگنال نادرست است که به روند نزولی در سهام، شاخص یا سایر اوراق بهادار اشاره دارد که پس از یک رالی متقاعد‌کننده، معکوس شده و سطح حمایت قبلی را می‌شکند. این حرکت، معامله‌گران یا سرمایه‌گذارانی را که بر روی سیگنال خرید، عمل کرده‌اند، به دام می‌اندازد و باعث ضرر در موقعیت‌های خرید می‌شود. تله گاوی همچنین به عنوان الگوی شلاقی نیز شناخته می‌شود. در ادامه روش‌های بررسی این تله را بررسی می‌کنیم.

تأیید سیگنال با بررسی اخبار

رایج‌ترین راه سرمایه‌گذاران، برای جلوگیری از دام گاوی این است که به دنبال تأیید سیگنال باشند. به عنوان مثال، سرمایه‌گذاران باید ببینند که آیا اخبار جدیدی در مورد آن ارز وجود دارد که به حرکت صعودی قیمت کمک کند. گاهی اوقات ممکن است، یک ارز، به عنوان بخشی از اثر هاله سهام‌های مختلف در بخش خود، بالاتر حرکت کند.

واگرایی RSI

یک محاسبه شاخص قدرت نسبی (RSI)، می‌تواند برای شناسایی تله گاو احتمالی استفاده شود. RSI یک شاخص تحلیل تکنیکال و فنی است که به تعیین خرید بیش از حد یا کمتر از حد یا هیچ کدام از این موارد، در یک ارز دیجیتال کمک می‌کند.

شاخص RSI از فرمول زیر برای این کار استفاده می‌کند:

RSI= 100 – (۱۰۰ / (۱ + (average gains at closing /average losses at closing)))

RSI بالا ممکن است نشانه‌ای از تله بالقوه گاوی باشد. این محاسبه در بازه ۱۴ روز انجام می‌شود، اگرچه شاید برای سایر بازه‌های زمانی نیز اعمال شود. در نظر داشته باشید تعیین بازه زمانی در نتیجه نهایی شاخص RSI تأثیر ندارد.

در نمونه دام گاوی احتمالی، شاخص RSI بالا و شرایط خرید بیش از حد، نشان می‌دهد که فشار فروش در حال افزایش است. با این حالت، معامله گران برای دریافت و ذخیره سود خود مشتاق هستند و به احتمال زیاد هر لحظه از معامله خارج شوند. در نتیجه، اولین شکست روند و شروع حرکت صعودی ممکن است نشانه‌ای از ادامه افزایش قیمت نباشد.

what-is-a-bull-trap01

غلبه بر FOMO

اجتناب از تله گاو، همچنین مستلزم آن است که سرمایه‌گذاران از لحاظ روانی بر FOMO (ترس از دست دادن) غلبه کنند. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد بیشترین درصد سود معمولا در ابتدای بازگشت اتفاق می‌افتد.

بنابراین معامله‌گران می‌خواهند در اولین لحظه ممکن وارد معامله شوند تا آن سود را بدست آورند. متأسفانه، این نیز شرایط عالی برای ایجاد دام گاو است. برای کمک به این امر، تریدر‌ها باید یک حدضرر (Stop loss)، درست زیر سطح شکست، تعیین کنند. این نوع سفارش به طور خودکار باعث می‌شود یک ارز پس از رسیدن به آن قیمت هدف، فروخته شود.

 

بررسی حجم معاملات

یک استراتژی بهتر این است که به حجم معاملات نگاه کنید. معمولا به دلیل حجم معاملات کم، تله گاو رخ می‌دهد. بنابراین اگر سرمایه‌گذاران تأیید کنند که ارزش سهام در حدود میانگین حجم روزانه خود معامله می‌شود (نه کمی بیشتر)، می‌توانند اطمینان بیشتری داشته باشند که یک برگشت واقعی در حال وقوع است.

هنگامی که بازار واقعا به سمت صعود می‌رود؛ باید افزایش محسوسی در حجم ایجاد شود، زیرا افراد بیشتری در حال خرید ارز با بالا رفتن آن هستند. صعود قیمت بدون افزایش قابل توجه حجم نیز ممکن است به دلیل تلاش ربات‌ها و معامله‌گران خرده‌فروش برای فریب تریدر‌های کم تجربه و کسب سود در موقعیت خودشان باشد.

 

عدم وجود حرکت یا مومنتوم در بازار

هنگامی که یک ارز دیجیتال با کندل‌های قرمز (شمع‌های قرمز) بسیار زیاد، افت یا سقوط قیمتی شدیدی را تجربه می‌کند، اما پس از آن به آرامی برگشت می‌کند، نشانه‌ای از تله گاو است. روند طبیعی بازار، حرکت در چرخه است. هنگامی که قیمت به اوج یک چرخه می‌رسد، معمولا دوره تثبیت را پشت سر می‌گذارد؛ زیرا گاو‌ها و در مقابل خرس‌ها برای کنترل بازار به نفع خود مبارزه می‌کنند. این فقدان حرکت یا مومنتوم در بازار، یک هشدار اولیه برای حرکت بازگشتی خواهد بود.

 

بررسی عدم وجود شکست در روند

کاهش قیمت، با ایجاد کف و سقف جدید، پایین‌تر از کف و سقف قبلی نشان داده می‌شود. یک روند نزولی همچنان دست نخورده باقی می‌ماند؛ تا زمانی که افزایش قیمت، نتواند سقف‌های بالاتری را تشکیل دهد. عدم تأیید روند، یکی از رایج‌ترین اشتباهات کسانی است که در دام گاوی گرفتار شده‌اند. اگر سقف فعلی از سقف قبلی فراتر نرود، در یک روند نزولی یا رنج قرار دارد.

به این حالت معمولا «سرزمین هیچ کس» می‌گویند؛ زیرا یکی از بدترین نقاط برای ورود و خرید است، مگر اینکه دلیل خوبی برای این کار داشته باشید. اگرچه شاید برخی از تریدر‌ها از این موضوع ناامید شوند، اما بهتر است منتظر تأیید باشند و با اطمینان در قیمت بالاتر خرید کنند تا اینکه با عجله به دام گاوی بیفتند.

what-is-a-bull-trap02

تشکیل یک محدوده رنج

ویژگی دیگر تله گاوی، تشکیل یک الگوی رنج، مانند الگوی سطح مقاومت است. قیمت یک ارز دیجیتال در میان سطح حمایت و مقاومت در یک محدوده مشخص، نوسان دارد. از آنجایی که شاید بازار در حال ایجاد سقف‌های کوچک و بالاتر بوده، شاید این محدوده رنج، به خصوص در قسمت بالایی، کامل نشده باشد. در این صورت، شروع دام گاوی قابل مشاهده است، زیرا کندل‌های عظیمی که به آن اشاره شد، در خارج از این محدوده رنج شکل گرفته و بسته می‌شود.

 

بررسی دوباره سطح مقاومت

اولین نشانه نزدیک شدن تله گاو، یک حرکت صعودی قدرتمند، برای مدت طولانی است، که سریع به یک محدوده مقاومتی خاص واکنش نشان می‌دهد. هنگامی که یک ارز دیجیتال، روند صعودی قوی با فشار نزولی کمی می‌سازد، به این معنی است که خریداران با تمام منابع وارد شدند. با این حال، زمانی که آن‌ها به سطح مقاومتی می‌رسند، تمایلی به شکستن آن ندارند. بنابراین، قیمت معمولا قبل از اینکه حتی بالاتر رود، معکوس می‌شود.

 

تشکیل کندل صعودی بزرگ و مشکوک

در آخرین مرحله تله، یک کندل بزرگ صعودی، با حجم بیشتر از کندل‌های قبلی تشکیل می‌شود. این در واقع، آخرین تلاش گاو‌ها برای در دست گرفتن کنترل بازار قبل از معکوس شدن قیمت است. همچنین دلایل دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • سرمایه‌گذاران بزرگ و حرفه‌ای عمدا برای جذب خریداران جدید قیمت را بالاتر می‌برند.
  • تریدر‌های جدید با اطمینان به شکست روند، شروع به خرید می‌کنند.
  • فروشندگان بزرگ بازار به خریداران اجازه می‌دهند تا برای مدت کوتاهی بر بازار تسلط پیدا کرده و سفارشات فروش بالاتر از محدوده مقاومت پذیرفته شوند.

 

مثالی برای تله گاوی

در این مثال، در یک موقعیت فروش شدید، قیمت ارز به پایین‌ترین حد خود در سال گذشته می‌رسد، سپس قیمت سریع به خط مقاومت روند برگشته و روبه بالا صعود می‌کند. بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، با فرض شکسته شدن مقاومت، اقدام به خرید می‌کنند. اما به سرعت حرکت مقاومت معکوس شده و روند نزولی را در پیش می‌گیرد.

what-is-a-bull-trap03

خریداران جدید در معاملات لانگ به دام می‌افتند و متحمل ضرر‌های سنگینی می‌شوند، مگر اینکه تکنیک‌های مدیریت ریسک را اجرا کرده باشند. معامله‌گر یا سرمایه‌گذار می‌توانست پیش از خرید ارز، با انتظار برای آشکار شدن یک شکست، از دام گاوی جلوگیری کند، یا حداقل با تنظیم یک حد ضرر، درست زیر سطح شکست، میزان ضرر را کاهش دهد.

سؤالات متداول

مدیریت ریسک در تله گاوی، چگونه است؟

برای مدیریت ریسک هنگام معامله در این تله، استفاده از حد ضرر را در نظر بگیرید.

آیا تله گاوی صعودی است یا نزولی؟

تله گاو در کوتاه مدت صعودی اما بلند مدت نزولی است. این تله خریداران را فریب می‌دهد و باعث افزایش قیمت ارز در کوتاه مدت می‌شود. ولی در نهایت جای خود را به فشار فروش و کاهش قیمت می‌دهد.

چگونه می‌توان تله گاو نر را تشخیص داد؟

نقاط شکست، سطوح مقاومت، نظارت دقیق بر نمودار‌های بلندمدت قیمت، ردیابی میانگین‌های متحرک ساده و دانستن اینکه سطوح حمایت و مقاومت کلیدی کجاست، می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا تله‌های گاوی را شناسایی کنند.

آیا باید در بازار گاوی سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند از بازار صعودی سود ببرند، باید زودتر خرید کنند تا از مزیت افزایش قیمت‌ها استفاده کنند و زمانی که به اوج خود رسیدند، آن‌ها را بفروشند.

سخن آخر

اگر مدت زمان زیادی سرمایه‌گذاری کرده‌اید و در دام گاوی نیفتاده‌اید، خود را خوش شانس بدانید. تله‌های گاوی به این دلیل اتفاق می‌افتند که ظاهری واقعی دارند. هسته اصلی اکثر این تله‌ها احساساتی معامله کردن سرمایه‌گذار است. همیشه باید معامله گران، احساسات را از تصمیمات تجاری یا سرمایه‌گذاری خود کنار بگذارند. با این حال، مواقعی وجود دارد که سوگیری تأیید ایجاد می‌شود و ما آنچه را که می‌خواهیم ببینیم، می‌بینیم. اما خوشبختانه با انجام چند قدم ساده که در متن به آن اشاره شد، سرمایه‌گذاران می‌توانند از خود در برابر ضرر در تله گاوی محافظت کنند.

مجموعه راستین با چندین سال تجربه فعالیت در حوزه‌های مختلف ارز دیجیتال، بلاکچین و بازار‌های مالی، در تلاش است که با ایجاد فضایی امن، فعالیت‌های رمزارزی شما را به بهترین شکل، امکان‌پذیر سازد. امنیت بالا، تعهد، محیط ساده و کاربرپسند، پشتیبانی ۲۴ ساعته، امکانات گسترده، مناسب‌ترین قیمت‌ها و کمترین کارمزد‌ها از جمله ویژگی‌های صرافی راستین است. در این متن به بررسی تله گاوی پرداختیم. نظرات خودتان را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله به شما در انجام معاملات ارز دیجیتال کمک کند.

 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

انواع الگوهای تحلیل تکنیکال
best-way-to-learn-technical-analysis-09
one hour timeframe trading strategy01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب