ارز دیجیتال اتم چیست + دلایل محبوبیت این ارز نزد فعالان بازار و آینده آن

what-is-atom-token-01

فهرست محتوا

اتم (ATOM) یا کاسموس (COSMOS)، اکوسیستمی متشکل از بلاک‌چین‌های مختلف است که می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. با راه‌اندازی شبکه اصلی کاسموس، این پلتفرم بلاک‌چین، در کانون توجه قرار گرفت. اتم، یک چشم‌انداز تکنولوژیکی جدید ارائه می‌دهد و تا پیش از ظهور آن، دستیابی به سرعت بالای تراکنش در دنیای ارزهای دیجیتال دشوار بود. ارز دیجیتال اتم همچنین یک ارز دیجیتال بومی برای پلتفرم کازماس است که برای پرداخت هزینه تراکنش در مرکز اصلی کاسموس و شرکت در فرآیند اجماع استفاده می‌شود. در ادامه مطلب، به بررسی کاسموس و ارز دیجیتال اتم می‌پردازیم.

معرفی ارز دیجیتال اتم

ارز دیجیتال اتم ، ارز اصلی موجود در پلتفرم کاسموس است که برای تسهیل ارتباطات، مقیاس‌بندی و تعامل بین زنجیره‌های مستقل طراحی شده است. کاسموس که به عنوان “اینترنت بلاک‌چین” نیز شناخته می‌شود، به دنبال جمع‌آوری بلاک‌چین‌های مختلف در یک پلتفرم واحد است و در این مسیر، راه‌حل چندین مشکل کلیدی را ارائه کرده است. ویژگی‌های کاسموس عبارتند از:

  • مقیاس‌پذیری
  • قابلیت همکاری
  • کارایی بالا
  • حق حاکمیت

پروژه‌هایی که در شبکه اتم، راه اندازی می‌شوند، باید امکان مبادله آسان توکن‌های را فراهم کنند. این شبکه به عنوان یک راه‌حل مدولار است که بستری برای انتقال ارزش بدون آسیب به مالکیت متقابل را فراهم می‌کند. علاوه بر این، اتم، یک کیت ابزار نیز به بازار عرضه می‌کند. این پلتفرم، انواع ابزارهای مدولار و قابل انطباق را برای تمرکززدایی اینترنت و توسعه زیرساخت‌های مالی در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

کاسموس چگونه کار می‌کند؟

کاسموس از هاب‌ها، الگوریتم اجماع تندرمینت (Tendermint) و پروتکل ارتباطات بین بلاک چین (IBC) استفاده می‌کند تا بستری فراهم شود برای آنکه بلاک‌چین‌ها به طور ایمن ارتباط برقرار کنند. برخی از پلتفرم‌ها، با استفاده از قراردادهای هوشمند با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. از طریق این فرآیند، توکن‌ها در یک پلتفرم قفل می‌شوند و سپس مقدار مربوط به دارایی در پلتفرم دیگر ضرب می‌شود. رپد توکن ‌(Wrapped Token) نمونه‌ای از این فرآیند هستند.

سرویس اتم، امکاناتی را ارائه می‌دهد که به جای ارسال بیت کوین (BTC) از بلاک‌چین بیت‌کوین به پلتفرم دیگری مانند اتریوم، بیت‌کوین در یک بلاک چین عملکردی قفل شود و مقدار متناظر مانند رپد بیت‌کوین (wBTC) در توکن‌های ثابت در بلاک چین دیگری صادر می‌شود.

what-is-atom-token-03

در مقابل، اتم، ابزارهای منبع‌باز را ارائه می‌دهد. از این رو، توسعه‌دهندگان می‌توانند به جای تکیه بر یک زنجیره واحد، برنامه‌های بلاک‌چین غیرمتمرکز و مستقلی به نام زون (Zone) بسازند. زون‌ها همان قراردادهای هوشمند کاسموس هستند.

تیم کاسموس، یک کیت توسعه نرم‌افزاری (SDK) نیز ساخته است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد قراردادها را سریع‌تر، ساده‌تر و ارزان‌تر از پلتفرم‌های دیگر مانند اتریوم بسازند. این پلتفرم با ارائه قابلیت‌های مهم در میان بلاک‌چین‌ها مانند سهام‌داری و حاکمیت از طریق برنامه‌های توسعه نرم‌افزار معروف و کاربردی مانند GO، پیچیدگی را به حداقل می‌رساند. همچنین توسعه‌دهندگان حداکثر آزادی و انعطاف‌پذیری را برای ایجاد افزونه‌ها و افزودن ویژگی‌های دلخواه خودشان دارند.

بیشتر بخوانید: هارد فورک چیست و تاثیر آن بر قیمت رمزها

مقیاس‌پذیری در کاسموس

توسعه دهندگان اتم، پروتکل‌های اثبات کار موجود را آهسته، گران، مضر برای محیط زیست و فاقد پتانسیل مقیاس‌پذیری توصیف می‌کنند. به عنوان مثال، در مورد بیت‌کوین، افزایش تعداد تراکنش‌ها، منجر به کاهش شدید سرعت عملکرد کل پلتفرم خواهد شد. در سوی دیگر و در اتریوم، میزان تراکنش‌هایی که هر برنامه‌ غیرمتمرکز در یک ثانیه پردازش می‌کند، محدود می‌شود.

کاسموس قصد دارد این مشکلات را با استفاده از مجموعه‌ای از ابزارهای مختلف، حل کند. یکی از این ابزار، تیندرمیت است که یک موتور تحمل خطای بیزانسی (BFT) است. با ظرفیت تئوریک برای مدیریت حجم تراکنش، به ۱۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه برای تراکنش‌های ۲۵۰ بایتی برسند. با حذف الگوریتم اثبات کار و بهینه‌سازی عملکرد حول مقیاس پذیری عمودی، توسعه دهندگان کاسموس امیدوارند به نقطه‌ای برسند که خود برنامه به تنها گلوگاه مقیاس‌پذیری تبدیل شود. ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز در تیندرمیت نیز به تسریع روند توسعه برنامه کمک می‌کنند. فقط باید انواع تراکنش‌ها و توابع انتقالی را که برنامه مورد نظر به آن‌ها نیاز دارد، تعیین شوند تا عملکرد آن در این فرآیند بهبود یابد.

what-is-atom-token-02

همچنین کیت توسعه نرم‌افزاری کاسموس، یک مجموعه ابزار فناورانه است که برای ساده‌سازی فرآیند ایجاد برنامه‌های بلاک چین ایمن در تندرمینت طراحی شده است. توسعه‌دهندگان ادعا می‌کنند که ساخت یک بلاک چین باید تا حدی ساده‌تر شود که کل فرآیند از کدنویسی چندین ماژول سخت‌تر نباشد.

پروتکل ارتباط بین بلاک چین (IBC). در کنار تیندرمیت، زنجیره‌های ناهمگن را قادر می‌سازد تا ارزش (مانند توکن‌ها) و همچنین داده‌ها را بین خود مبادله کنند. با داشتن چندین معماری زنجیره‌ای که برنامه‌های یکسانی را اجرا می‌کنند و یک مجموعه اعتبارسنجی مشترک دارند، بلاک‌چین‌ها به مقیاس‌پذیری نظری بی‌نهایت دست خواهند یافت.

قیمت ارز دیجیتال اتم

ارز دیجیتال اتم در مال آوریل سال ۲۰۱۹، راه‌اندازی شد. لازم به ذکر است که چند توکن رمزنگاری روی کاسموس ساخته شده است که از آن‌ها می‌توان به اسموسیس(OSMO)، جونو(JUNO)، سکرت نتورک(Secret Network) و آستروپورت ASTRO)) اشاره کرد. شرکت کاسموس در یک فروش جمعی که در آوریل ۲۰۱۷ آغاز شد، ۱۷ میلیون دلار جمع آوری کرد. قیمت یک اتم در زمان عرضه اولیه، ۰.۱۰۰۹۰۴۶ دلار بود. بالاترین قیمت ارز دیجیتال اتم در تمام ادوار، ۴۴.۷۰  دلار بوده است که در تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ به دست آمد.

این سکه رمزپایه اثبات سهام است، بنابراین دارنده ارز دیجیتال اتم، می‌تواند سکه‌ها را برای تأیید تراکنش‌ها به کار گیرد و در ازای مشارکت، پاداش دریافت کند. همچنین مدل اجماع اثبات سهام (POS) در کاسموس، به انرژی کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار نیاز دارد. زیرا در این سیستم، نیازی به ماینینگ نیست.

what-is-atom-token-08

تحلیل قیمت ارز دیجیتال اتم

شبکه کاسموس در ۱۸ آگوست ۲۰۲۱، پس از راه‌اندازی رابط فایروال دفی (DeFi) به نام امریس (Emeris)، قیمت ارز دیجیتال اتم با ۲۵ درصد افزایش از ۱۵ دلار به ۲۰ دلار رسید. در پایان ماه اوت همان سال، توسعه‌دهندگان کاسموس یک “پل” به شبکه اتریوم راه‌اندازی کردند. ادغام سیفچین (Sifchain)، یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) در شبکه کاسموس، با پروتکل ارتباطات بین بلاک چین (IBC) برای اولین بار، امکان انجام معاملات تجاری بین شبکه‌های کاسموس و اتریوم را فراهم کرد.

پس از یک پروسه تثبیت چند ماهه، روند افزایش قیمت ارز دیجیتال اتم در ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۱ شروع شد. این روند ادامه یافت تا اینکه در ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود رسید. روند صعودی قیمت ارز دیجیتال اتم در ۱۴ سپتامبر متوقف شد و به سطح حمایت بالای ۳۲.۵ دلاری قبلی، با چندین روز تثبیت در منطقه قیمت، عقب‌نشینی کرد. در ۱۶ سپتامبر، قیمت ارز دیجیتال اتم، یک فشار دیگر را تجربه کرد و یک قله پایین جدید را ایجاد کرد.

از سوی دیگر، ارز دیجیتال اتم از ۲۳ آگوست به رشد خود ادامه داده است. اتم از موانع متعددی عبور کرد و سرانجام از محدوده تثبیت کوتاه مدت در ابتدای سپتامبر خارج شد. نرخ مبادله ارز دیجیتال پروژه اتم متعاقبا از مرز ۴۰ دلار عبور کرد و در ۲۰ سپتامبر، حداکثر قیمت ۴۴.۴۲ دلاری را ایجاد کرد.

(چنانچه تمایل به خرید اپتیمیزم و مشاهده قیمت آن دارید، می‌توانید از شرایط معامله این رمز ارز اطلاعات کسب کنید)

atom-chart

 

پیش‎‌بینی آینده ارز دیجیتال اتم

رقابتی سنگین بین پروژه‌هایی که سعی در حل مشکلات تعامل بین بلاک چین دارند، وجود دارد. فهرست رقبای کاسموس شامل استارتاپ‌هایی مانند شبکه پولکادات (Polkadot)، آیون (Aion) و پنتا (Penta) می‌شود. کاسموس، پلتفرمی را برای انجام پرداخت‌ها و تبادل اطلاعات بین بلوک‌ها ارائه می‌کند، اما مشکل تعامل بین بلاک‌چین‌ها همچنان مطرح است. راه‌حل آن نه تنها امکان پرداخت بین بلاک‌چین‌ها را فراهم می‌کند، بلکه امکان تبادل اطلاعات را نیز به طور کامل به‌وجود می‌آورد. بنابراین، آینده ارز دیجیتال اتم، به موفقیت پروژه به توسعه آن بستگی دارد.

البته پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال اتم، دشوار است، درست مانند هر دارایی دیجیتال دیگر. زیرا بازار کریپتو بسیار غیرقابل پیش‌بینی است. با این حال، برخی ریسک می‌کنند و گزینه‌های خود را بیان می‌کنند. این که آیا آن‌ها با واقعیت منطبق هستند یا نه، سؤال دیگری است. طبق داده‌های دو وبسایت دیجیتال کوین پرایس (Digital Coin Price) و والت اینوستور (Wallet Investor)، ارز اتم در عرض یک سال به سود خود ادامه خواهد داد.

بسیاری از کارشناسان که به طور عملی استدلال می‌کنند و ریسک نمی‌کنند، توصیه می‌کنند که اگر بر ارز دیجیتا اتم سرمایه‌گذاری می‌کنید، مقدار کمی از سرمایه خود را به این ارز اختصاص دهید. علاوه بر این، آن‌ها این واقعیت را به ما یادآوری می‌کنند که چنین سرمایه‌گذاری‌هایی باید بلندمدت تلقی شوند. در این صورت، هیچ سودی در کوتاه مدت وجود نخواهد داشت. البته چشم‌انداز اتم نه تنها تحت تأثیر توسعه خود پروژه، بلکه تحت تاثیر وضعیت کل بازار ارزهای دیجیتال نیز قرار خواهد گرفت.

what-is-atom-token-06

روند تغییرات ارزش ارز دیجیتال ا‌تم در سال ۲۰۲۲

تحلیلگران کریپتوT نوسانات قیمت ارز دیجیتال اتم را در سال ۲۰۲۲ و در سال‌های قبل بررسی کرده‌اند، بنابراین آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند میانگین نرخ ارز دیجیتال اتم در جولای ۲۰۲۲، حدود ۱۰.۷۱ دلار باشد. داده‌ها حاکی از این است که در بدترین حالت، قیمت اتم به ۱۰.۲۲ دلار کاهش پیدا می‌کند. البته ممکن است حداکثر ارزش ارز دیجیتال اتم به ۱۱.۳۱ دلار نیز برسد.

در اواسط سال ۲۰۲۲، متوسط ارزش معاملاتی اتم، ​​۱۱.۱۴ دلار خواهد بود. همچنین ممکن است در ماه اوت ۲۰۲۲، ارزش ارز دیجیتال اتم تا ۱۱.۸۴ دلار افزایش بیابد. فرض بر این است که قیمت در آگوست ۲۰۲۲، کمتر از ۱۰.۷۵ دلار نخواهد بود. پیش‌بینی قیمت اتم برای سپتامبر ۲۰۲۲، از میانگین معاملاتی ۱۱.۵۸ دلار خبر می‌دهد. پایین‌ترین و بالاترین نرخ احتمالی اتم نیز به ترتیب ۱۱.۲۰ دلار و ۱۲.۲۹ دلار خواهد بود.

تحلیلگران کریپتو انتظار دارند که در پایان تابستان ۲۰۲۲، قیمت ارز دیجیتال اتم حدود ۱۲.۰۵ دلار باشد. البته ممکن است در اکتبر ۲۰۲۲، ارزش آن به ۱۱.۵۶ دلار کاهش یابد. همچنین حداکثر ارزش مورد انتظار در اکتبر ۲۰۲۲، ۱۲.۸۷ است. کارشناسان ارزهای دیجیتال با تجزیه و تحلیل شرایط کاسموس، پیش‌بینی قیمت ارز اتم برای نوامبر ۲۰۲۲ را ارائه دادند. آن‌ها انتظار دارند که حداکثر قیمت اتم در این ماه ۱۳.۳۵ دلار باشد. اما ممکن است تا ۱۱.۹۰ دلار کاهش یابد. برای نوامبر ۲۰۲۲، میانگین پیش‌بینی شده، نزدیک به ۱۲.۲۹ دلار است. در اواسط پاییز ۲۰۲۲، ارز دیجیتال اتم در سطح متوسط ​​۱۲.۷۸ دلار معامله می‌شود. تحلیلگران کریپتو انتظار دارند که در دسامبر ۲۰۲۲، قیمت اتم بین ۱۲.۳۹ تا ۱۳.۸۴ دلار در نوسان باشد.

what-is-atom-token-05

پیش‌بینی قیمت اتم در سال ۲۰۲۳

پس از تجزیه و تحلیل قیمت‌های ارز دیجیتال اتم در سال‌های گذشته، فرض بر این است که در سال ۲۰۲۳، حداقل قیمت کاسموس حدود ۱۸.۴۲ دلار باشد. حداکثر قیمت مورد انتظار اتم نیز حدود ۲۱.۰۸ دلار خواهد بود. به طور متوسط، قیمت معاملات در سال ۲۰۲۳، ۱۸.۹۳ دلار است.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال ا‌تم در سال ۲۰۲۴

بر اساس تحلیل‌های فنی کارشناسان ارزهای دیجیتال در مورد قیمت‌های اتم، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۴، اتم حداقل ۲۶.۰۳ و حداکثر ۳۲.۱۱، دلار ارزش داشته باشد. از این رو، میانگین ارزش معاملاتی مورد انتظار ۲۶.۹۸ دلار است.

what-is-atom-token-07

وضعیت ارز دیجیتال اتم در سال ۲۰۲۵

کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال به تحلیل قیمت‌های ارز دیحیتال اتم و نوسانات آن در سال‌های گذشته پرداخته‌اند. فرض بر این است که در سال ۲۰۲۵، حداقل قیمت اتم به ۳۸.۶۲ دلار کاهش یابد، در حالی که حداکثر آن می‌تواند به ۴۵.۸۷ دلار برسد. در نتیجه به طور متوسط، ارزش معاملات حدود ۳۹.۹۷ دلار خواهد بود.

آیا ارز پروژه کاسموس برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

تحلیلگران بر این باورند که پروژه بین بلاک‌چینی کاسموس در آینده، مورد توجه قرار خواهد گرفت و قیمت توکن‌های کاسموس با پیشرفت فناوری، افزایش خواهد یافت. برای کنترل ثبات قیمت اتم، نرخ‌های سهام افزایش خواهند یافت. علاوه بر این، این فرصت برای ذینفعان فراهم می‌شود تا به تغییرات در سیاست‌ها و مقررات داخلی رأی دهند.

شاید در دورانی، ارز دیجیتال اتم با کمبود تقاضا در بازار مواجه بود. اما در آوریل سال ۲۰۲۲، روند را شکست. اما باید منتظر فرصت مناسب باشید. بسیاری از تحلیلگران، خرید اتم را پیشنهاد نمی‌کنند و بر این باورند که نمی‌شود اتم را به عنوان یک دارایی مانند بیت‌کوین یا اتریوم در نظر گرفت و باید منتظر بمانید تا بازار به ثبات برسد.

what-is-atom-token-04

سخن آخر

اتم، انقلابی در صنعت بلاک‌چین است، زیرا کاربران و سیستم‌ها را به هم متصل می‌کند و امکان تبادل داده از طریق پروتکل بین بلاک‌چین را فراهم می‌کند. کاسموس از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند که به حداکثر انعطاف‌پذیری و قابلیت تنظیم در این پلتفرم کمک می‌کند و شکاف بین بلاک‌چین و کانال‌های تبادل اطلاعات را پر می‌کند. از این رو، ارز دیجیتال اتم که سکه اصلی این پلتفرم است، محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

آینده پولکادات
استیکینگ اتریوم
آینده ارز دیجیتال گالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب