هولد ارز دیجیتال چیست؛ نحوه هولد کردن ارزهای دیجیتال

هولد ارز دیجیتال چیست

فهرست محتوا

ذخیره یا هولد ارز دیجیتال یکی از آسان‌ترین راه‌های سرمایه‌‌گذاری در بازار رمزارزها است. تا چند سال پیش تنها چند ارز محدود در بازار کریپتو توسعه یافته بود اما امروزه هزاران توکن در صرافی‌های مختلف لیست شده است. در نتیجه فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری از طریق هولد هم به وجود آمده است. هولد همان ذخیره طولانی‌مدت دارایی است؛ شبیه به بلوکه کردن پول در حساب بانکی. البته در بازار رمزارزها ذخیره دارایی نکات و چالش‌هایی دارد. بستر و مدت‌ نگهداری، توکن ذخیره‌شده، معیارهای انتخاب ارز و … از جمله مواردی است که می‌تواند سود سرمایه‌گذاری را تحت تأثیر قرار دهد. در این مقاله به بررسی مفهوم و نحوه هولد ارز دیجیتال می‌پردازیم. اگر می‌خواهید یک سرمایه‌گذاری آسان، کم‌ریسک و بی‌دردسر در بازار رمزارزها را تجربه کنید، تا انتهای این مقاله از بلاگ صرافی ارز دیجیتال راستین با ما همراه باشید.

هولد در بازار ارز دیجیتال چیست؟

هولد یا هودل به معنای نگهداری ارز دیجیتال برای مدت طولانی است. بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار رمزارزها بیت کوین، اتریوم، تتر و دیگر رمزارزها را می‌خرند و برای مدت بسیار طولانی ذخیره می‌کنند.

هولد در بازار ارز دیجیتال چیست
کلمه هولد (Hold) به معنای «نگهداری» است. اما عبارت هودل ارز دیجیتال در جامعه کریپتو مرسوم شده است. هودل (HODL) مخفف عبارت Hold on for Dear Life، به معنای ذخیره برای تمام طول عمر است. این اصطلاح از جایی رایج شد که با وجود کاهش قیمت‌ها بسیاری از هولدرها حاضر به فروش رمزارزهای خود نشدند. در آن زمان کاربران فضای مجازی برای توصیف هولدرها این عبارت کنایه‌آمیز را به کار بردند. البته ریشه اصلی این عبارت یک اشتباه تایپی ساده در سال ۲۰۱۳ در انجمن اینترنتی Bitcointalk بود.

هولدر کیست؟

به کسی که سرمایه‌اش را صرف هولد کردن ارز دیجیتال می‌کند، هولدر می‌گویند. در واقع هولدرها رمزارزها را برای مدتی طولانی (حداقل یک سال) ذخیره می‌کنند.

به طور کلی کسانی که هولد ارز دیجیتال انجام می‌دهند را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: دسته اول افرادی هستند که به هیچ وجه قصد خرید و فروش دارایی را ندارند و می‌خواهند رمزارزها را برای مدتی بسیار طولانی نگهداری کنند. گروه دوم افرادی هستند که به خاطر ترس جا ماندن از افزایش قیمت یا درگیر نشدن در چالش‌های خرید و فروش، ترجیح می‌دهند به ذخیره ارز دیجیتال ادامه دهند.

بسیاری از هولدرهای ارز دیجیتال معتقدند که در سال‌های آینده رمزارزها سرنوشت اکوسیستم پولی جهان را در دست خواهند گرفت. این گروه ادعا می‌کنند که در سال‌های آینده اعتبار ارزهای فیات مثل دلار و یورو افت می‌کند یا به طور کل از بین می‌رود و ارزهای دیجیتال به عنوان ارزهای مبادلاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هولد ارز دیجیتال چیست؟

هولدرها معمولاً از تحلیل فاندامنتال برای خرید ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. تحلیل فاندامنتال ویژگی‌های بنیادین یک پروژه را بررسی می‌کند. هویت تیم توسعه، اهداف پروژه، آدرس‌های اصلی، سطح فنی، وایت‌پیپر، سابقه مشاوران، ویژگی‌های توکن بومی و … از جمله عواملی است که در این نوع تحلیل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تفاوت هودل ارز دیجیتال با ترید چیست؟

افرادی که به سراغ هودل ارز دیجیتال می‌روند، فلسفه و رویکرد بسیار متفاوتی نسبت به تریدرها و معامله‌گران دارند. هولد رمزارز سود کمتری دارد اما به همین میزان ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد. از طرفی ذخیره طولانی‌مدت ارز دیجیتال کار آسان و بی‌دردسری است؛ در حالی که ترید نیازمند دانش فنی، صرف زمان و مهارت‌های فردی دیگر است. به طور کلی، هولد رمزارز یک سرمایه‌گذاری آسان، کم‌دغدغه و مناسب برای همه افراد است.

نکات مهم برای هولد ارز دیجیتال

امروزه رمزارزهای متنوعی در بازار کریپتوکارنسی توسعه یافته است. برای آنکه به هولدر موفقی تبدیل شوید باید به نکات مختلفی توجه کنید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم:

۱. هدف پروژه

یکی از مهم‌ترین نکات برای هولد ارز دیجیتال توجه به هدف و کاربرد پروژه است. بسیاری از پروژه‌ها هدف خاصی ندارند یا در همان ابتدا مشخص می‌شود اهداف غیرواقعی و دست‌نیافتنی تعیین کرده‌اند. گرچه در بازار رمزارزها شاهد رشد چند پروژه‌ بی‌هدف بوده‌ایم اما نباید این مثال‌ها را نسبت به کل بازار کریپتو تعمیم داد.

هدف از هولد ارز دیجیتال

۲. تیم توسعه

تیم توسعه سرنوشت پروژه را در دست دارد. تیم‌های باسابقه و کاربلد اعتبار پروژه را افزایش می‌دهند. بسیاری از جزئیات کلیدی مثل زیرساخت‌های فنی، الگوریتم‌ها، نحوه توزیع توکن‌ها، سیاست‌های بازاریابی، استراتژی‌های کاری و … توسط تیم توسعه تعیین می‌شود.

۳. زیرساخت فنی

ارزهای دیجیتال با استفاده از فناوری بلاکچین توسعه یافته‌اند. پروژه‌های متعددی به علت باگ و ضعف فنی در همان ابتدای راه شکست خورده‌اند. در موارد گوناگونی هم شاهد هک شدن ارز دیجیتال یا پلتفرم‌های رمزارزی بوده‌ایم. بنابراین بررسی سطح فنی پروژه اهمیت زیادی برای هولدرهای حرفه‌ای دارد.

۴. نحوه توزیع توکن‌ها

ارزهای دیجیتال توسعه یافته‌اند تا امور مالی را غیرمتمرکز کنند. با این حال برخی از رمزارزها دچار چالش تمرکزگرایی شده‌اند. اگر بخش زیادی از توکن‌های یک پروژه در اختیار یک یا چند آدرس محدود باشد، می‌توان گفت آن پروژه در خطر تمرکزگرایی قرار دارد. در چنین حالتی سرنوشت پروژه در اختیار سهام‌داران عمده است.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین ارز برای استیک در سال ۲۰۲۳

۵. ریسک

قبل از آنکه هولد ارز دیجیتال را آغاز کنید، باید از خود بپرسید که ارزش واقعی رمزارز مورد نظر چقدر است. آیا این ارز دیجیتال ممکن است بی‌ارزش شود؟ بسیاری از پروژه‌های کریپتویی پس از مدتی ارزش خود را از دست داده‌اند. به همین علت هولدرها ترجیح می‌دهند به سراغ رمزارزهای معتبر و کم‌ریسک بروند.

۶. شفافیت

در دنیای ارزهای دیجیتال شفافیت عنصری کلیدی و البته پرحاشیه است. بسیاری از پروژه‌ها هویت تیم توسعه خود را اعلام نمی‌کنند. تغییر کدها و عددسازی در کریپتوکارنسی هم کار چندان سختی نیست. از همین رو پروژه‌هایی که شفافیت بالایی دارند، طرفداران بیشتری در بین کاربران و سرمایه‌گذاران پیدا می‌کنند. روش و میزان توزیع توکن‌ها، سرمایه‌گذاران اصلی، تیم توسعه، سورس‌کدها، آدرس‌ والت سهام‌داران عمده و … از جمله مواردی است که باید به صورت شفاف بیان شود.

از دیگر مواردی که در زمان انتخاب ارز دیجیتال باید بررسی شوند، می‌توان به کشور و محل ثبت شرکت، سیستم‌های نظارتی، وایت‌پیپر و سابقه عرضه اشاره کرد.

روش هولد ارز دیجیتال

نحوه هولد ارز دیجیتال پیچیدگی خاصی ندارد. برای این کار باید از صرافی‌ها یا کیف پول‌های رمزارزی استفاده کنید. مراحل هولد رمزارز عبارتند از:

  • ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال و ایجاد حساب کاربری
  • انتقال پول به کیف پول حساب کاربری
  • خرید رمزارز مورد نظر
  • انتقال ارز دیجیتال به کیف پول‌های امن

روش هولد ارز دیجیتال

برای ذخیره ارز دیجیتال می‌توانید از کیف پول حساب کاربری صرافی استفاده کنید اما این کار امنیت کمی دارد. کیف پول‌های صرافی‌ها معمولاً به صورت متمرکز اداره می‌شوند و برای فعال شدن نیاز به اینترنت دارند. در نتیجه سرمایه شما در معرض اتفاقاتی مثل سوءاستفاده، کلاهبرداری، سرقت اینترنتی و … قرار دارد.

استفاده از کیف پول‌های رمزارزی امنیت بیشتری خواهد داشت. کیف پول‌های آنلاین یا گرم به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شوند و امنیت نسبتاً خوبی دارند. با این حال بهترین روش برای هولد ارز دیجیتال استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری یا سرد است. این والت‌ها بدون نیاز به اینترنت فعال می‌شوند و بالاترین ضریب امنیت را در بین تمام پلتفرم‌های رمزارزی دارند.

همچنین بخوانید: ۱۰ راه حفظ امنیت ارز دیجیتال برای جلوگیری از کلاهبرداری

چه زمانی شروع به هولد ارز دیجیتال کنیم؟

به‌صورت حتمی و دقیق نمی‌توان زمان مناسبی را برای شروع هولد ارز دیجیتال معرفی کرد. در واقع با توجه به تغییرات بزرگی که همواره در بازار ارزهای دیجیتال رخ می‌دهد، پیش‌بینی دقیق این بازار، کار بسیار دشواری است. اما پیشنهاد می‌شود برای شروع هولد ارز دیجیتال زمانی را انتخاب کنید که بازار روند ریزشی خود را پایان رسانده است.

در واقع زمانی که بازار تا حد ممکن روند ریزشی داشته است و همه قیمت‌ها به حداقل میزان خود رسیده‌اند، سرمایه‌گذاران می‌توانند هولد کردن را شروع کنند. در بیشتر مواقع این استراتژی کارآمد است و می‌تواند با سود همراه باشد. چرا که خرید ارز مورد نظر با قیمت پایین ممکن شده است و از سوی دیگر انتظار نمی‌رود که بازار بیش از این دچار ریزش شود.

یکی دیگر از مواقعی که برای شروع هولد کردن مناسب است، شرایطی است که بازار پرنوسان است. در چنین شرایطی بهترین عملکرد برای معامله‌گران این است که سرمایه خود را از سایر بخش‌ها مانند تریدینگ به سمت هولد کردن هدایت کنند و تا زمانی که بازار به ثبات خود نرسیده است، دست به معامله نزنند. البته این استراتژی در مواقعی مفید است که ارز مورد نظر به اندازه کافی مطمئن باشد.

چه زمانی شروع به هولد ارز دیجیتال کنیم

کدام ارزهای دیجیتالی مناسب هولد هستند؟

یکی از سوالاتی که معامله‌گران تازه‌وارد می‌پرسند این است که کدام ارزهای دیجیتالی مناسب هولد هستند؟ به‌هیچ‌وجه نمی‌توان پاسخ مطلقی به این سوال داد، چرا که شرایط بازار همواره در حال تغییر است. اما با این حال برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت‌ کوین که در سال‌های اخیر توانسته‌اند سود خوبی ایجاد کنند، عبارت‌اند از:

خلاصه مطلب

هولد ارز دیجیتال به معنای خرید و ذخیره طولانی‌مدت یک رمزارز است. برای شروع هولد باید به سراغ رمزارزهای معتبر رفت. جهت نگهداری طولانی‌مدت هم بهتر است از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده شود. امروزه بسیاری شرکت‌ها و حتی دولت‌ها اقدام به هولد ارزهای دیجیتال شناخته‌شده مثل بیت کوین و اتریوم کرده‌اند. همین موضوع نشان می‌دهد که نباید از کنار فرصت‌های این بازار نوظهور به راحتی گذر کرد.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت
بهترین دستگاه ماینر بیت کوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

محبوب‌ترین کوین‌ها