آواتار متاورس چیست؟ آموزش ساخت آواتار

what-is-metaverse-avatar-03

فهرست محتوا

آواتار یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال الزامی‌ترین مشخصه‌های هر کاربری در فضای متاورس محسوب می‌شود که در ابتدای وارد شدن، لازم است که آن را بسازد یا وارد کند. آشنایی با مفهوم آواتار متاورس در دنیای بلاک چین و کسب اطلاعات در خصوص چگونگی ساخت و کاربردهای آن، می تواند شما را در معاملات رمزارزها یاری کند.

آواتار چیست؟

حتما پیش از این برای شما نیز پیش آمده است که در نرم افزارهایی ثبت نام کرده باشید؛ در برخی از این نرم افزارها اگر دقت کرده باشید قسمتی وجود دارد تا شما بتوانید عکس شخصی خود را در آن قسمت قرار دهید. شما همچنین می‌توانید یک مدل دو بعدی یا یک مدل سه بعدی از خودتان بسازید و به عنوان عکس پروفایل در جایگاه مورد نظر آپلود کنید.

به این تصویر آواتار می‌گویند که در نسخه دو بعدی یا نسخه سه بعدی در دنیای متاورس می‌توان آن را ساخت و مورد استفاده قرار داد. اگر بخواهیم به زبانی ساده معنی آواتار متاورس را بیان کنیم، باید بگوییم که آواتار در اصل شکل و شمایلی آنلاین است که هر کاربری می‌تواند در دنیای اینترنت یا وب ۳ از خود نشان دهد.

جالب است که بدانید این هویت دیجیتال برای هر فرد و کاربری می‌تواند متفاوت باشد و به شکل ثابت یا متحرک قرار بگیرد.

 

آواتار متاورس چیست؟

از همان اوایل که متاورس‌ها به تازگی عرضه و راه‌اندازی شده بودند، یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های آن‌ها آواتارهای مدرن و پیشرفته متاورس بودند؛ حال قابل ذکر است که بدانید یک آوتار متاورس تقریبا به همان معنا است که در اینترنت نسل دوم شاهد آن بودیم.

به بیانی ساده باید اینگونه بگوییم که کاربران در اصل برای نشان دادن هویت خود به ساختن این متاورس می‌کنند و سپس آن را به نمایش می‌گذارند؛ درست مانند آواتارهای دو بعدی نرم افزارهای دیگر، در ضمن شما می‌توانید به هر تعدادی که می‌خواهید آواتار متاورس برای خود بسازید.

تفاوت های آواتار با پلتفرم های اینترنت

آواتار متاورس‌های امروزی با پلتفروم‌های اینترنت نسل دوم تفاوتی دارند که آن هم مربوط به انعطاف بالای آن‌ها است؛ یعنی می‌توان از این آواتار  به تعداد دفعات بالا و همچنین در مکان‌های مختلف استفاده کرد. باتوجه به این موضوع، هر برنامه که برای خود بسازید، به همراه تمام مشخصه‌های ظاهری و باطنی خود در تمام دنیاهای مجازی که از آن‌ها استفاده می‌کنید به کارتان خواهد آمد و همراه شما خواهد بود. به بیانی دیگر یعنی اینکه برنامه ساخته شما به هویتتان تبدیل می‌شود.

از دیگر تفاوت‌های آواتار باید به تغییرپذیری آن اشاره کرد؛ به طور مثال تیم متا (Meta) آواتارهای خود را به شکلی طراحی و اجرا می‌کنند که بسیار واقع گرایانه به چشم بیایند؛ بنابراین علاوه‌بر حرکت‌های ساده دست و سر، از کوچک‌ترین حرکات چهره و بدن آواتار خود می‌توانید برای نشان دادن ایده‌ها و حتی احساسات استفاده کنید.

کاربرد آواتارهای متاورس چیست؟

جالب است که بدانید بسیاری از آواتار متاورس‌ها براساس بلاک چین ساخته شده‌اند و دنیای رمز ارزها نیز بر همین اساس و بر پایه همین تکنولوژی توسعه یافته و گسترش پیدا کرده‌اند. درواقع ساختار و ساختمان رمزنگاری شده ارزهای دیجیتال فقط به وسیله بلاک چین می‌تواند منحصر به فرد بودن NFTها را ثابت کند و آواتار متارس‌ها نیز همین شرایط و ویژگی را دارند.

معمولا از NFTها به عنوان سند و مدرک برای شرکت کردن در متاورس‌ها و همچنین دیگر نرم افزارها و پلتفرم‌های امور مالی غیر متمرکز استفاده می‌شود و دیگر کاربران می‌توانند تنها با یک نگاه به آواتار دیگران، از سلایق و علاقه‌مندی‌های آنان باخبر شوند.

به همین خاطر کاربران در فضای متاورس این توانایی را دارند تا جدا از شرایط خود در دنیای واقعی، آنچه درباره خود در ذهن دارند را در آواتار متاورس خود به خوبی نشان دهند.

what-is-metaverse-avatar-01

انواع آواتار متاورس کدامند؟

بی‌شک تا به حال دقت کرده‌اید که انواع مختلف از آواتار وجود دارد و به همین دلیل وجود راهنمای ساخت و انتخاب کردن آواتار می‌تواند بسیار بااهمیت باشد و نقش مهمی را ایفا کند. بسیاری از این برنامه ها دارای مشخصه‌های مشترک پایه‌ای هستند، اما بسیاری از مشخصه‌های دیگر آن‌ها نیز با یکدیگر فرق دارند و تمام آن‌ها با درصدهای کمیابی متفاوتی ساخته و پرداخته می‌شوند که ارتباط نزدیکی با متاورس مد نظر دنیای خود دارند.

آواتار متاورس دو بعدی

این نوع آواتارها از اولین نمونه‌های آواتار بودند و با تصاویری صاف و دو بعدی نشان دهنده هویت کاربران هستند و معمولا در فضاهای دو بعدی نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. عملا هر تصویر پیکسلی که نشان دهنده هویت شخصی باشد، آواتار دو بعدی محسوب می‌شود که کاربرد آن‌ها اکثرا در بازی‌های کامپیوتری قدیمی بود.

آواتار سه بعدی

امروزه با پیشرفت و توسعه تکنولوژی مدرن و روز دنیا، آواتار  نیز بسیار تغییر کردند و آواتارهای ۳ بعدی جای آواتار متاورس‌ها ۲ بعدی را گرفت. این تغییر در ارائه کردن ظاهری انسانی و کامل به آواتارها بوده که می‌توان از تمام زویا به آن‌ها نگاه کرد و از دیگر تغییراتی که به آن‌ها اضافه شد می‌توان به مو و رنگ پوست اشاره کرد.

 

آواتارهای واقعیت مجازی

این نوع آواتارها نیز جزو آواتارهای ۳ بعدی محسوب می‌شوند و از این نظر خاص و منحصر به فرد هستند که کاربر خود به شخصه نمی‌تواند آن‌ها را ببیند و در اصل تنها می‌تواند از دید اول شخص آن‌ها را کنترل کند و این در صورتی است که بازیکنان دیگر حاضر در متاورس می‌توانند آواتارهای واقعیت مجازی را مشاهده کنند. قابل ذکر است که بدانید بیشتر آواتارهای واقعیت مجازی متاورس اندام‌های معمول همنوعان ۳ بعدی معمولی خود را ندارند، به همین دلیل کامپیوترهای قدیمی نیز می‌توانند به آسانی آن‌ها را مورد پردازش و تصویرسازی قرار دهند.

آواتارهای واقعیت مجازی بدون پایین تنه

این نوع از آواتار متاورس یک نوع از همان آواتارهای ۳ بعدی شبه واقعیت مجازی است. بعضی از سیستم‌های متاورسی قسمت پایین تنه کاربر را به عنوان آواتار واقعیت مجازی مورد پردازش قرار نمی‌دهند تا قدرت و نیروی پردازشی کمتری برای بازی کردن در متاورس مورد نیاز باشد؛ همچنین بیشتر دستگاه‌های واقعیت مجازی نیز سنسور مورد نیاز برای تصویرسازی و استفاده کردن از پایین تنه کاربر را ندارند.

آواتارهای کامل بدن

این نوع را به عنوان پیشرفته‌ترین آواتار متاورس می‌شناسند که می‌تواند با استفاده از سنسورهای مختلف، تمام بدن کاربر را به طور کامل در فضای متاورس بازسازی ‌کند؛ همچنین انواع حرکات و اندام‌ها و مفصل‌های آواتار  به شکل کامل ساخته می‌شوند تا کاربر این توانایی را داشته باشد که در فضای متاورس تعامل خوب و مناسبی را برقرار کند. امروزه اکثر بازی‌های واقعیت مجازی پیشرفته از این نوع آواتارها استفاده می‌کنند. بنابر گفته‌ها، فیسبوک نیز احتمالا از این نوع برنامه استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین بازی کریپتویی رایگان در سال ۲۰۲۳

what-is-metaverse-avatar-02

ساخت آواتار متاورس چگونه است؟

برای ساختم آواتار متاورس ابزارها و در عین حال ارائه کنندگان زیادی وجود دارند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. باتوجه به دیدگاه سنتی و قدیمی، هرگونه تصویر ۲ بعدی که از آن‌ها در فضاهای مجازی و اجتماعی یا صفحه‌های چت آنلاین به عنوان هویت خود استفاده می‌کنیم، یک آواتار محسوب می‌شود و بعد از این ماجرا گام بعدی در تکامل یافتن آواتارها، ۳ بعدی شدن آن‌ها بود که باعث ورود آن‌ها به دنیای متاورس شد.

به عنوان مثال در بازیسکند لایف (Second Life) که خود از اولین متاورس‌ها به حساب می‌آید، بازیکنان آن این قابلیت را داشتند تا شخصیتی ۳ بعدی باتوجه به مشخصات مد نظر خود ساخته و طراحی کنند. اما امروزه آواتارهای متاورس ۳ بعدی بسیار واقع گرایانه شده‌اند و می‌توان در طیف وسیعی از بازی‌های آنلاین و همچنین متاورس‌های بلاک چینی از آن‌ها استفاده کرد.

حال باید بدانید که هر یک از این موارد ذکر شده مزایا و معایب مربوط به خودشان را دارند. آواتارهای واقع گرایانه‌تر تجربه باورنکردنی و لذت بیشتری برای بازیکنان به همراه دارد اما آواتارهای ساده‌تر بسیار سریع‌تر و همچنین ارزان‌تر ساخته می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال در آواتار متاورس‌های ساده شما این قابلیت را دارید تا لباس‌ها، ابزارها و حتی مدل موهای خود را تغییر دهید تا با محیط پیرامون همخوانی داشته باشند.

درباره Ready Player Me

یکی از ارائه دهندگان خدمات در ساخت آواتار ، Ready Player Me است که آواتارهایی ۳ بعدی از کل بدن می‌سازد و محصول خروجی آن در بسیاری از محیط‌های متاورسی مانند VRChat و Somnium Space قابل استفاده است.

یکی دیگر از ابزارهایی که آواتار می‌سازد، Bitmoji است که از مدت‌ها قبل به کاربران خود این اجازه را میداد تا آن‌ها بتوانند آواتارهایی کارتونی بسازند و سپس این آواتارها به وسیله یک کیت توسعه پلتفرمی در بسیاری از بازی‌ها و نرم افزارها قابل استفاده هستند.

شما حتی به ابزار Tafi می‌توانید انواع لباس‌ها و دیگر لوازم برند جهانی را تن آواتار ساختگی خود کنید و بسیار جالب است که بدانید این لباس‌ها و لوازم به شکل NFT خریداری می‎‌شوند و قابلیت مصرف دارند و از این طریق می‌توانند به ارزش آواتار متاورس شما اضافه کنند.

آیا ساخت آواتار متاورس هزینه دارد؟

ساخت آواتار باتوجه به انتخاب هر یک از ارائه کنندگانی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، ممکن است هزینه‌ای کم یا زیاد داشته باشد و اگر شما قصد داشته باشید تا از چند توکن غیر قابل تعویض برای زیباتر شدن آواتار خود استفاده کنید، بی‌شک هزینه ساخت آواتار شما بیشتر می‌شود و از طرفی به ارزش هویت دیجیتال آن در متاورس نیز افزوده می‌شود.

metaverse-avatar-04

 

چه کیف پولی برای ساخت آواتار متاورس مناسب تر است؟

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید در متاورس حضور داشته باشید و از بازی‌ها و امکانات آن استفاده کنید، باید این را بدانید که یکی از مهم‌ترین و واجب‌ترین پیش نیازها نصب کردن و ساخت یک کیف پول ارز دیجیتال است که با محیط سازگاری داشته باشد.

کیف پول‌های سازگار با متاورس درواقع یک رابط کاربری برای مدیریت کردن و همچنین مالکیت داشتن بر دارایی‌های ساخته و خریداری شده در نرم افزارهای متاورسی محسوب می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند تا اموال مجازی خود را به شکل تمام و کمال کنترل کنید.

به همین دلیل انتخاب کردن یک کیف پول مناسب آواتار متاورس بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در صورتی که تنها به یک باگ یا حفره امنیتی بربخورید، تمام اندوخته‌های خود از سرمایه گذاری در متاورس را از دست خواهید داد.

معرفی بهترین کیف پول های متاورس

در این قسمت می‌خواهیم ۳ مورد از مهم‌ترین و همچنین بهترین کیف پول‌های متاورس را به شما معرفی کنیم و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم:

کیف پول متامسک

کیف پول متامسک یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های متاورس برای ذخیره کردن و استفاده از آواتار است. یکی از ویژگی‌های این کیف پول قابلیت استفاده از آن به عنوان یک افزونه مرورگر است که تنها با چن کلیک ساده این امکان را به شما می‌دهد تا به راحتی به بازارهای معاملاتی NFT دسترسی داشته باشید.

ارتباطی ایمن بین این کیف پول و برنامه‌های غیر متمرکز از طریق یک مرورگر موبایلی درون برنامه‌ای تامین می‌شود. یکی دیگر از مزایای این کیف پول در آواتار متاورس ، استفاده از دپ‌های ساخته شده بر بستر پلتفرم‌های اتریومی بدون نیاز به اجرای نود کامل است.

metamask

کیف پول کوین بیس

یکی دیگر از کیف پول‌های محبوب کیف پول کوین بیس است که بسیاری از هولدرهای کریپتو برای تبادل رمز ارزها با یکدیگر از آن استفاده می‌کنند. این کیف پول به راحتی به اکانت صرافی متصل می‌شود و کارایی آن باعث شده تا از کیف پول متامسک محبوب‌تر باشد. کاربران این کیف پول می‌توانند به راحتی NFTها و همچنین توکن‌ها متاورسی خود را در داخل دستگاه به شکل لوکال ذخیره کنند.

کیف پول انجین

کیف پول انجین سومین کیف پول محبوب در بین کاربران است که امروزه از پیشروهای صنعت بازی‌های NFT محور به حساب می‌آید و یکی از راحت‌ترین پلتفرم‌ها برای جمع‌آوری کردن NFTهای درون بازی محسوب می‌شود.

جمع بندی

دنیای متاورس جایی عالی برای رسیدن به آرزوهای خیالی است و آینده اینترنت و وب ۳ به حساب می‌آید که حضور داشتن در آن نیازمند آواتار است. متاورس به شکل مستقل و پویا بوده و راهی جدید برای کسب کردن تجربه‌های جدید و نو را برای تعامل برقرار کردن با افراد دیگر درون متاورس به وسیله آواتارهای آن به ما ارائه می‌کند. آواتار متاورس می‌تواند فضا و منزلگاهی برای هویت دیجیتال آینده شما و محلی برای شکل‌گیری دوستی‌ها و رابطه‌های بین المللی و همچنین جهانی را ایجاد کند.

 

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین بازی کریپتویی رایگان
hybrid-metavers-03
web5-01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب