ارز اپتیمیسم Optimism چیست و آینده آن چگونه است؟

ارز اپتیمیسم چیست

فهرست محتوا

مدت‌ها است شبکه اتریوم با مشکل مقیاس‌پذیری دسته و پنجه نرم می‌کند. راهکارهای زیادی برای فرار از این مشکل طراحی شده است که یکی از آنها اپتیمیزم نام دارد. این راهکار قصد دارد حجم زیادی از بار پردازشی شبکه را به لایه دوم منتقل کند. قابلیت‌های فنی و موفقیت‌های ابتدایی سبب شده افراد زیادی به سرمایه‌گذاری در این پروژه و خرید توکن اپتیمیزم علاقه‌مند شوند. در این مقاله به طور کامل درباره اینکه ارز اپتیمیسم چیست و اینکه آیا برای سرمایه‌گذاری گزینه مناسبی است یا خیر، توضیح می‌دهیم. (برای مشاهده قیمت و خرید اپتیمیزم می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

ارز اپتیمیسم چیست؟

اپتیمیزم (Optimism) یک راهکار مقیاس‌پذیری برای شبکه اتریوم است. به کمک این راهکار شبکه اتریوم می‌تواند حجم بیشتری از تراکنش‌ها را در واحد زمان پردازش کند. اپتیمیزم بخش قابل‌توجهی از محاسبات را به خارج از زنجیره اصلی انتقال می‌دهد و تنها انتشار نتایج در زنجیره اصلی خواهد بود. طبق برآورد‌ها این راهکار هزینه کارمزد شبکه اتریوم (Gas) را تا ۱۰۰ برابر یا بیشتر کاهش خواهد داد. توکن اپتیمیزم که با نماد OP نمایش داده می‌شود رمزارز بومی این پروژه است.

مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری اتریوم در ماه‌های گذشته سروصدای زیادی به پا کرده است. بسیاری از بلاکچین‌ها با هدف افزایش مقیاس‌پذیری توسعه داده شده‌اند و خیلی زود توانستند رقیبی جدی برای اتریوم شوند.

در حال حاضر شبکه‌هایی مثل زنجیره هوشمند بایننس (BSC) قدرت بسیار زیادی در پردازش داده‌ها دارند. اپتیمیزم می‌تواند یک کاتالیزور برای شبکه اتریوم باشد تا اختلاف به‌وجودآمده بین این شبکه و شبکه‌های رقیب کاهش پیدا کند.

چرا اتریوم مقیاس‌پذیر نیست؟

اتریوم را می‌توان به یک کامپیوتر غیرمتمرکز تشبیه کرد که توسط نودهایی در سرتاسر جهان فعال شده است. هر نود باید داده‌هایی را که توسط شبکه اتریوم پردازش می‌شود ذخیره کند. به همین دلیل حجم مشخصی از داده در واحد زمان پردازش خواهد شد. اگر حجم پردازش داده‌ها افزایش یابد، کامپیوترها (نودها) نیز باید قدرت خود را ارتقا دهند. همین موضوع سبب می‌شود به مرور زمان تعداد نودهای شبکه کاهش پیدا کند. برای پردازش حجم بالایی از داده‌ها به کامپیوترها و ماینرهایی با قدرت پردازشی بالا نیاز خواهد بود که احتمالاً هزینه گزافی خواهند داشت. در نتیجه روزبه‌روز شاهد کمتر شدن نودها و تمرکزگرایی خواهیم بود.

رمز ارز اپتیمیزم

زنجیره هوشمند بایننس با ایجاد یک انشعاب (فورک) و تعیین ۲۱ اعتبارسنج برای پشتیبانی از شبکه توانست این معضل را تا حدی حل کند. با این حال هر راهکار مشکلات خاص خود را خواهد داشت. در یک کلاهبرداری سایبری ۳۱ میلیون دلار سرمایه کاربران از زنجیره هوشمند بایننس به سرقت رفت. بایننس با اتخاذ تصمیمات مناسب توانست از بروز خسارت جلوگیری کند و خیلی زود دارایی‌های سرقت‌شده را بازیابی کرد. با این حال مشخص شد این راهکار دچار نقطه ضعف‌هایی است و احتمال کلاهبرداری یا اعمال نفوذ بنیاد بایننس وجود خواهد داشت.

اتریوم به هیچ وجه نمی‌خواهد دچار چنین چالش‌هایی شود. آنها تلاش می‌کنند هر اقدامی را به صورت غیرمتمرکز پیش ببرند. در نتیجه هدف اتریوم توسعه یک اکوسیستم اقتصادی در سراسر جهان است که هیچ بنیاد یا سازمانی توانایی دخالت در فرآیندها را نداشته باشد. (برای مشاهده قیمت و خرید اتریوم می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

توکن اپتیمیزم (Op) چیست؟

ارز آپتیمیزم می‌تواند فرآیند محاسبات و پردازش داده‌های تمام برنامه‌های غیرمتمرکز را تسهیل کند. به کمک این راهکار، دیگر تمام محاسبات در زنجیره اصلی انجام نخواهد شد و فقط نتایج از طریق این زنجیره منتشر می‌شود. اپتیمیزم پردازش داده‌ها را به لایه دوم منتقل می‌کند و اصطلاحاً عملیات محاسبات خارج از زنجیره را انجام می‌دهد. بدین ترتیب کارمزد تراکنش‌ها به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا خواهد کرد و سرعت پردازش نیز بیشتر خواهد شد. اهداف و ویژگی‌های فنی این راهکار باعث شد که استقبال قابل‌توجهی از رویداد ایردراپ توکن اپتیمیزم صورت گیرد.

به‌کارگیری این راهکار در پروتکل‌های مختلف، نتایج شگفت‌انگیزی داشته است. به کمک اپتیمیزم هزینه تراکنش‌ها در پلتفرم Synthetix Exchange در حدود ۱۴۳ برابر و در یونی سواپ (Uniswap) تقریباً ۱۰۰ برابر کاهش پیدا کرده است. با توجه به اینکه نتایج توسط زنجیره اصلی منتشر می‌شود، امنیت شبکه دچار چالش نخواهد شد. بنابراین راهکار اپتیمیزم آسیبی به سطوح امنیتی شبکه نخواهد زد. قابلیت‌های امنیتی و پردازشی دیگر، دلیل سرمایه‌گذاران برای خرید توکن Optimism است.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال سوایپ چیست و چه مزایایی دارد؟

جزییات فنی راهکار اپتیمیزم

ترتیب‌دهنده‌های اپتیمیزم مسئول اجرای محاسبات خارج از زنجیره و انتشار داده‌های تراکنش‌های متراکم‌شده هستند. این داده‌ها با یک قرارداد هوشمند انتقال می‌یابند. با خارج شدن داده‌ها از زنجیره اصلی اتریوم، منابع برای پردازش افزایش خواهد یافت و در نتیجه مقیاس‌پذیری بیشتر می‌شود.

اگر ترتیب‌دهنده‌ها داده‌ها را به صورت جعلی پردازش کنند، امکان بررسی مجدد وجود دارد. هر کاربر می‌تواند برای تشخیص صحت محاسبات از زنجیره اصلی استفاده کند. در صورت اثبات تقلب، ترتیب‌دهنده، اعتبار خود را از دست خواهد داد و دیگر حق پردازش داده‌ها را ندارد. بخشی از پاداش‌های ترتیب‌دهنده به شبکه تعلق خواهد گرفت و بخشی دیگر به کاربری اعطا می‌شود که خطای پردازشی را تشخیص داده است. ترتیب‌دهنده دیگری به سرعت جای ترتیب‌دهنده متخلّف را خواهند گرفت و اختلالی در روند پردازش شبکه ایجاد نخواهد شد.

در نتیجه دو دسته از کاربران می‌توانند با مشارکت در فرآیندهای پردازشی پاداش کسب کنند. دسته اول ترتیب‌دهنده‌ها هستند که پردازش تراکنش‌ها را بر عهده می‌گیرند و دسته دوم مسئولیت تأیید صحت داده‌های پردازش‌شده توسط گروه اول را دارند. سهامداران اپتیمیزم، توسعه‌دهندگان و صاحبان DApps ها و … می‌توانند عضوی از گروه دوم باشند.

چالش‌های اپتیمیزم

با وجود مزیت‌های زیاد، اما دو چالش برای سرمایه‌گذاران در پروژه اپتیمیزم هنوز حل نشده است. چالش اول دوره هفت روزه برای خروج دارایی از پروتکل Optimism است. کاربرانی که بخواهند اتریوم خود را از پروتکل Optimism خارج کنند باید ۷ روز برای آزادسازی منتظر بمانند. استخرهای نقدینگی تلاش می‌کنند که این معضل را حل کنند.

چالش های اپتیمیزم

از طرفی برنامه‌های غیرمتمرکزی که از اپتیمیزم استفاده کنند، نمی‌توانند با سایر DAppsهای شبکه اتریوم در تعامل باشند. پلتفرم Connext Network تلاش می‌کند این مشکل را برطرف کند. بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز تمایل دارند در بستری تعاملی به فعالیت خود ادامه دهند.

آیا خرید توکن Optimism و سرمایه‌گذاری در این پروژه توجیه اقتصادی دارد؟

شاید در ابتدا تعجب کنید که خرید توکن Optimism و استفاده از چنین راهکاری، باعث کاهش تقاضا برای توکن ETH می‌شود. این تصور صحیح نیست و اکثر کارشناسان معتقدند در صورت افزایش سرعت شبکه و کاهش مبلغ کارمزدها، استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز بیشتر خواهد شد. نتیجه این اتفاق، بیشتر شدن حجم معاملات و افزایش تقاضا برای توکن ETH است. بنابراین با افزایش تعداد تراکنش‌ها ضرر حاصل از کاهش مبلغ کارمزدها جبران می‌شود.

در شبکه اتریوم کیف پول‌های کاربرپسندی مثل Argent و Dharma توسعه داده شده است. به علاوه صرافی‌هایی مانند یونی سواپ از این بستر برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند. بازارهای رمزارزی با سوددهی بالاتر از بانک‌ها، پروتکل‌های ییلد فارمینگ (Yield Farming) و تعداد زیادی برنامه غیرمتمرکز مالی در شبکه اتریوم توسعه یافته است. قطعاً با کاهش کارمزدها سود سرمایه‌گذاران همه این برنامه‌ها و پروتکل‌ها افزایش خواهد یافت.

شاید بتوان با بررسی روند تغییرات زنجیره هوشمند بایننس، تغییرات احتمالی در شبکه اتریوم را پیش‌بینی کرد. تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد در شبکه BSC طی ۶ هفته از یک میلیون به ۶۰ میلیون آدرس رسیده که این رشد تحت تأثیر افزایش سرعت شبکه بوده است.

تحلیل اپتیمیزم

ارزش دارایی‌های بلوکه‌شده در پروتکل‌های این زنجیره نیز در همین مدت ۱۲ میلیارد افزایش یافته است.

ارزش دارایی های بلوکه‌ شده در پروتکل‌ آپتیمیزم

قیمت توکن BNB نیز از ۱ ژانویه ۲۰۲۱ تا اواسط مارس ۲۰۲۱ از ۳۷ دلار به ۲۵۷ دلار رسیده است.

قیمت توکن bnb در سال 2021

گرچه نمی‌توان میزان رشد BSC را به شبکه اتریوم تعمیم داد اما می‌توان این تغییرات را یک الگو و راهنما برای پیش‌بینی آینده اتریوم، در صورت به کارگیری راهکار اپتیمیزم، در نظر گرفت.

 

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم

بر اساس آخرین داده‌های جمع‌آوری شده رمز ارز Optimism در حال حاضر رتبه ۷۶ را در کل اکوسیستم کریپتو به خود اختصاص داده است. همچنین با عرضه بیش از ۲۳۵ واحدی خود توانسته است به حجم بیش از ۵۷۱ میلیون دلار در بازار دست یابد.

در حال حاضر ارز اپتیمیسم همانند سایر ارزهای دیجیتال با دوران سختی مواجه است. بنابراین با تشدید نگرانی‌ها در مورد آینده رمز ارزها فکر نمی‌کنیم که این کوین در کوتاه‌مدت دارایی سودآوری باشد، اگرچه پایه‌های آن بسیار قوی هستند. در ادامه به پیش بینی قیمت ارز اوپتیمیسم بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰ خواهیم پرداخت.

optimism-token-futures-01

سال ۲۰۲۳

با توجه به تحلیل تکنیکال قیمت‌های Optimism مورد انتظار در سال ۲۰۲۳، حداقل ۳.۱۱ دلار خواهد بود. حداکثر سطحی که قیمت ارز OP می‌تواند به آن برسد نیز ۳.۷۳ دلار است. میانگین قیمت معاملات با ارز Optimism هم حدود ۳.۲۲ دلار پیش بینی می‌شود.

سال ۲۰۲۴

پس از تحلیل قیمت و آینده ارز OP در سال جاری، فرض می‌شود که حداقل قیمت آن در سال ۲۰۲۴ حدود ۴.۷۹ دلار باشد. حداکثر قیمت مورد انتظار ارز OP نیز حدود ۵.۴۴ دلار خواهد بود. به‌طور متوسط، قیمت معاملات ارز OP در سال ۲۰۲۴ نیز احتمالا ۴.۹۲ دلار باشد.

سال ۲۰۲۵

اگر می‌خواهید بدانید پیش بینی کارشناسان در رابطه با ارز دیجیتال اوپتیمیسم چیست، آن‌ها انتظار دارند حداقل و حداکثر قیمت ارز OP در سال ۲۰۲۵ حول و حوش ۶.۹۰ دلار و ۸.۲۲ دلار باشد. میانگین قیمت معاملاتی مورد انتظار آن‌ها برای ارز OP نیز ۷.۱۴ دلار خواهد بود.

سال ۲۰۲۶

کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال پیش‎بینی آینده ارز دیجیتال اپتیمیسم را بر اساس تحلیل قیمت‌های Optimism و نوسانات آن در سال‌های گذشته انجام می‌دهند. بنابراین احتمال می‌رود که حداقل قیمت OP در سال ۲۰۲۶ به ۹.۹۲ دلار برسد. این در حالی است که حداکثر قیمت آن می‌تواند ۱۲.۱۹ دلار باشد. قیمت معاملات به‌طور متوسط نیز حدود ۱۰.۲۸ دلار خواهد بود.

سال ۲۰۲۷

بر اساس تجزیه و تحلیل قیمت ارز Optimism توسط کارشناسان ارز دیجیتال، حداکثر و حداقل قیمت OP در سال ۲۰۲۷ به‌ترتیب ۱۷.۱۳ دلار و ۱۳.۶۸ دلار پیش بینی می‌شود. همچنین این ارز به طور میانگین با قیمت ۱۴.۰۹ دلار معامله خواهد شد.

optimism-token-futures-03

سال ۲۰۲۸

کارشناسان ارز دیجیتال دائما در حال تجزیه و تحلیل هستند تا بدانند آینده ارز اپتیمیسم چیست و به چه شکل خواهد بود. بر اساس پیش‌بینی‌های آن‌ها، میانگین تخمینی قیمت ارز OP در سال ۲۰۲۸ حدود ۲۰.۶۷ دلار خواهد بود. همچنین ممکن است به حداقل قیمت ۱۹.۹۷ دلار کاهش یابد. در عین حال، احتمال می‌رود ارز OP در طول سال ۲۰۲۸ به قیمت ۲۳.۴۶ دلار هم برسد.

سال ۲۰۲۹

هرساله کارشناسان ارزهای دیجیتال پیش‌بینی‌هایی را برای قیمت رمز ارز Optimism ارائه می‌کنند. آن‌ها تخمین می‌زنند که قیمت ارز OP در سال ۲۰۲۹ بین ۲۹.۲۱ دلار تا ۳۴.۰۲ دلار معامله شود. بنابراین میانگین احتمالی قیمت آن در طول سال ۲۰۲۹ نیز حدود ۳۰.۰۴ دلار خواهد بود.

سال ۲۰۳۰

ارز OP احتمالا در سال ۲۰۳۰ با حداکثر قیمت ۴۹.۸۴ دلار معامله خواهد شد. با این حال، حداقل نرخ آن ممکن است در حدود ۴۱.۷۱ دلار باشد. بنابراین، میانگین قیمت معاملاتی مورد انتظار برای ارز OP در سال ۲۰۳۰ احتمالا ۴۳.۲۱ دلار خواهد بود.

به یاد داشته باشید که تحلیلگران رمز ارزها تنها تخمین‌های خود را از قیمت Optimism اعلام می‌کنند. درواقع آن‌ها به پیش‌بینی و نه پیشگویی قیمت‌ها می‌پردازند. بنابراین نباید این تخمین‌ها را امری قطعی و حتمی به حساب آورید.

عوامل موثر بر قیمت ارز اپتیمیسم چیست؟

هنگام در نظر گرفتن پیش‌بینی قیمت توکن OP، باید به خاطر داشته باشید که بازارهای ارزهای دیجیتال به شدت نوسان دارند. بنابراین پیش‌بینی دقیق قیمت یک توکن دشوار است و ارائه تخمین‌های بلندمدت حتی سخت‌تر هم خواهد بود. به این ترتیب، تحلیلگران و پیش‌بینی کنندگان بر عوامل موثر در افزایش یا کاهش قیمت یک ارز دیجیتال تاکید می‌کنند. اما موثر بر قیمت ارز اصلی شبکه Optimism چیست؟

optimism-token-futures-02

روند کلی بازار کریپتو

بازار رمز ارزها در سال ۲۰۲۲ روند مناسبی را پشت سر نگذاشت. روند قیمت‌ها در ابتدای سال ۲۰۲۳ هم چندان رضایت‌بخش نبوده است. بنابراین باید ببینیم روند کلی بازار کریپتو در سال‌های آینده به چه شکل خواهد بود. این روند اگر صعودی یا نزولی باشد، بر قیمت ارز اپتیمیسم تاثیر می‌گذارد.

روند قیمت بیت کوین و اتریوم

بیت کوین و اتریوم به عنوان رهبران بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند. بنابراین سایر آلتکوین‌ها تا حدود زیادی از آن‌ها پیروی می‌کنند. اگرچه هر چقدر جلوتر برویم، از میزان این تبعیت کاسته می‌شود و پروژه‌ها بر اساس پتانسیل خودشان ارزش‌گذاری خواهند شد.

روند اقتصاد کلان

بارها گفته شده است که بازار کریپتو از اقتصاد کلان جداست و راه خود را می‌رود. اما اخیرا مشاهده کردیم که این ادعا نمی‌تواند کاملا مطابق با واقعیت باشد. درواقع نشان داده شد که پیوند میان وقایع موثر در اقتصاد جهانی و ارزهای دیجیتال کاملا واقعی و غیرقابل کتمان است.

 

سخن آخر

توکن اپتیمیزم یا OP رمزارز بومی پروژه Optimism است. این پروژه یک راهکار لایه دو برای افزایش مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم است. اساس کار اپتیمیزم انتقال داده‌ها به لایه دو و کاهش حجم پردازشی شبکه اتریوم خواهد بود. با کاهش حجم داده‌ها در زنجیره اصلی، شاهد افزایش سرعت پردازش و کاهش مبلغ کارمزدها خواهیم بود. در حال حاضر مهم‌ترین چالش‌های این راهکار، مدت بلوکه شدن توکن ETH و معضلات مربوط به تعاملات Dappsها است که به نظر می‌رسد این موارد طی ماه‌های آینده رفع شود. رشد قابل‌توجه ارزش توکن Optimism نشان می‌دهد امید زیادی به نتیجه‌بخش بودن این راهکار وجود دارد.

 

سوالات متداول

  1. قیمت ارز اپتیمیسم بالا می‌رود یا کاهش می‌یابد؟

در حال حاضر هیچ‌کس واقعا نمی‌تواند به این سوال جواب دهد. برخی کارشناسان درباره آینده این ارز خوش‌بین و برخی دیگر بدبین هستند.

  1. آیا باید در ارز OP سرمایه‌گذاری کنم؟

این سوالی است که خودتان باید به آن پاسخ دهید. بنابراین قبل از تصمیم به سرمایه‌گذاری در اپتیمیسم باید تحقیقات کاملی داشته باشید.

 

منابع

  1. https://coincodex.com/crypto/optimism/price-prediction/
  2. https://ambcrypto.com/predictions/optimism-price-prediction
  3. https://cryptonews.com/news/optimism-price-prediction-as-700-million-trading-volume-comes-time-buy.htm
  4. https://cryptonews.com/news/optimism-price-prediction-as-700-million-trading-volume-comes-time-buy.htm

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
اصطلاحات ترید ارز دیجیتال
پیش بینی قیمت تتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب