ارز شیبا چیست؛ آیا شیبا اینو برای سرمایه گذاری مناسب است؟

ارز شیبا چیست

فهرست محتوا

شیبا اینو دومین میم کوین برتر بازار رمزارزها است. اگر نگاهی به نمودار قیمت SHIB بیندازید، شاید تصور کنید با یک پروژه کلاهبرداری یا نموداری ساختگی روبه‌رو هستید. رشد قیمت این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ فراتر از تصور بوده است و شاید در تمام بازارهای مالی کم‌نظیر باشد. در حالی که دوج کوین از سال ۲۰۱۳ نوسان‌های زیادی را تجربه کرد و بالأخره در سال ۲۰۲۱ توانست به جمع رمزارزهای برتر راه یابد، شیبا اینو ظرف کمتر از دو سال به رقیبی جدی برای این میم کوین تبدیل شد. بازار رمزارزها پر از شگفتی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری است. اگر به سال ۲۰۲۰ برگردیم، قطعاً افراد زیادی تمام سرمایه خود را صرف خرید Shiba Inu می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم به سؤال ارز شیبا اینو چیست پاسخ دهیم و روند توسعه و رشد این میم کوین را بررسی کنیم. برای مرور یکی از جذاب‌ترین داستان‌های کریپتوکارنسی با ما همراه باشید.

برای خرید شیبا اینو در صرافی راستین کلیک کنید.

رمز ارز شیبا چیست؟

شیبا یا شیبا اینو (Shiba Inu) یک میم کوین است. میم کوین (meme coin) به رمزارزی گفته می‌شود که هدف یا کاربرد خاصی ندارد و صرفاً برای سرگرمی توسعه می‌یابد. البته برخی میم کوین‌ها مثل دوج کوین و شیبا آن قدر رشد می‌کنند که به عنوان یکی از توکن‌های برتر کریپتوکارنسی و حتی ارز مبادلاتی شناخته می‌شوند. لغت میم کوین از نژاد یک سگ الهام گرفته شده است. نماد اکثر میم کوین‌ها نیز با استفاده از تصویر سگ‌ها یا دیگر حیوانات طراحی می‌شود.

ارز دیجیتال شیبا چیست

شیبا اینو با نماد SHIB در صرافی‌ها و کیف پول‌های رمزارزی لیست شده است. این رمزارز که در طی دو سال گذشته رشدی اعجاب‌انگیز داشته، حالا یکی از ۲۰ ارز برتر از نظر حجم بازار (market cap) محسوب می‌شود.

چه کسی شیبا را توسعه داد؟

هیچ‌ کس نمی‌داند ارز دیجیتال شیبا برای کدام کشور است یا چه کسی این پروژه جذاب را طراحی کرده است. شیبا اینو در آگوست ۲۰۲۰ به دست فرد یا گروهی با نام ریوشی (Ryoshi) توسعه یافت. این ارز دیجیتال نیز مانند بیت کوین خالقی ناشناس دارد. در وایت‌پیپر Shiba Inu دلیل جالبی برای توسعه این پروژه اعلام شده است. هدف ریوشی از توسعه SHIB ایجاد رمزارزی بوده که صددرصد توسط جامعه کنترل ‌شود. حالا جامعه‌ای به نام SHIBArmy با بیش از ۵۰۰ هزار عضو تشکیل شده که سکان هدایت این پروژه را بر عهده دارد.

همچنین بخوانید: پیش بینی آینده ارز زیلیکا (ZIL) تا سال ۲۰۳۰

ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟ آشنایی با توکن SHIB

شیبا (SHIB) توکن بومی و اصلی پروژه است. حداکثر عرضه شیبا ۱ کوادریلیون (۱ با ۱۵ صفر) است. شیبا اینو یک توکن ERC-20 است و در شبکه اتریوم توسعه یافته است. در ابتدا Shiba Inu بلاکچین اختصاصی نداشته و به همین دلیل رمزارز SHIB در شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است.

توکن shib

این توکن در اکثر صرافی‌های معتبر مثل بایننس، کوین‌بیس، کوکوین و … لیست شده است. کیف پول‌های معروف رمزارزی مثل متامسک، تراست ولت، لجر و … نیز از این توکن پشتیبانی می‌کنند.

همچنین بخوانید: رمز ارز ترون چیست و چه مزایایی دارد؟

اکوسیستم Shiba Inu

حالا که می‌دانیم ارز دیجیتال شیبا اینو چیست زمان آن است که با اکوسیستم بزرگ و کاربردی این پروژه آشنا شویم. اکوسیستم Shiba Inu از سه رمزارز و چند پلتفرم مختلف تشکیل شده است.

رمزارز شیبا اینو (SHIB)

ریوشی در همان ابتدا ۵۰ درصد از حجم کل توکن‌های SHIB را در صرافی یونی‌سواپ بلوکه کرد و سپس ۵۰ درصد دیگر را به کیف پول ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق اتریوم، فرستاد. در می ۲۰۲۱ بوترین بیش از ۵۰ تریلیون توکن SHIB را به یک صندوق خیریه هندی اهدا کرد. در آن زمان این مقدار شیبا حدود ۱ میلیارد دلار ارزش داشت. سپس بوترین ۴۰ درصد از کل عرضه را به یک کیف پول مرده (کیف پولی که برای همیشه از کار افتاده است) ارسال کرد تا برای همیشه از دسترس خارج شوند.

لیش (LEASH)

لیش دومین رمزارز اکوسیستم Shiba Inu است و حداکثر عرضه آن ۱۰۷۶۴۶ توکن است. افزایش قدرت اکوسیستم شیبا و همچنین توزیع پاداش بین تأمین‌کنندگان نقدینگی در پلتفرم‌های این اکوسیستم از جمله دلایل توسعه رمزارز LEASH بوده است.

بون (BONE)

بون توکن حاکمیتی اکوسیستم SHIBArmy است. از این توکن برای ثبت پیشنهادها و اعلام رأی استفاده می‌شود. حداکثر عرضه رمزارز بون ۲۵۰ میلیون توکن است.

رمز ارز بون

پلتفرم شیبا سواپ (DeFi ShibaSwap)

شیبا سواپ پلتفرمی غیرمتمرکز برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. خرید SHIB و LEASH در این پلتفرم کارمزد بسیار ارزانی خواهد داشت.

پلتفرم انکوباتور شیبا اینو (Shiba Inu Incubator)

انکوباتور پلتفرمی برای پیوند دادن دنیای هنر با اکوسیستم Shiba Inu است. طراحان و توسعه‌دهندگان به کمک این پلتفرم می‌توانند توکن‌ NFT خود را در شبکه اتریوم توسعه دهند.

پلتفرم شیبوشی‌ (Shiboshi)

شیبوشی‌ها ۱۰ هزار توکن NFT هستند که روی بلاکچین اتریوم توسعه یافته‌اند. هر کدام از این توکن‌ها مربوط به اثر هنری یا دارایی دیجیتال است. بلاکچین اختصاصی شیباریوم (Shibarium)، بازی مبتنی بر رمزارز و ده‌ها ایده و پروژه دیگر نیز در حال توسعه و تکمیل هستند تا جامعه Shiba Inu روزبه‌روز بزرگ‌تر شود.

پیشینه قیمت رمزارز شیبا اینو

در ۲ آگوست ۲۰۲۰، شیبا اینو با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۵۱ دلار معامله می‌شد. در انتهای اکتبر ۲۰۲۱ قیمت این رمزارز به ۰.۰۰۰۰۷۴۸۲ دلار رسید؛ رشدی ۱۴ میلیون درصدی در یک سال و سه ماه! در واقع اگر کسی در آگوست ۲۰۲۰ یک دلار شیبا می‌خرید، در ۲۹ اکتبر حدود ۱۴.۶ هزار دلار سرمایه در اختیار داشت. البته قیمت این رمزارز در سال ۲۰۲۲ روندی کاهشی داشت و تا ۰.۰۰۰۰۱۰۴۰ دلار افت کرد.

پیشینه قیمت رمزارز شیبا اینو

در سال ۲۰۲۳ نیز روند نمودار SHIB/USD نوسان‌های چندانی نداشته و هنوز با رکوردهای قبلی فاصله زیادی دارد. با این حال رشد قیمت Shiba Inu از زمان عرضه تا به امروز همچنان بی‌سابقه است.

همچنین ببینید: پیش بینی قیمت آینده ارز شیبا تا سال ۲۰۳۰

دلایل رشد عجیب ارز شیبا چیست؟

عوامل مختلفی برای رشد قیمت توکن SHIB وجود دارد. شاید بتوان گفت ارزش بسیار پایین این ارز دیجیتال یکی از دلایل رشد قیمت بوده است. گرچه از نظر محاسباتی قیمت ارز دیجیتال تفاوتی در سرمایه‌گذاری ایجاد نمی‌کند، اما افراد زیادی از خرید حجم زیادی توکن SHIB با سرمایه بسیار کم حس خوبی داشتند. همین مسئله باعث شد روزبه‌روز به تعداد خریداران و اعضای جامعه Shiba Inu افزوده شود.

دلایل رشد عجیب ارز شیبا

یکی دیگر از دلایل رشد قیمت شیبا اینو، حمایت‌ها و حواشی ایجادشده به دست ایلان ماسک بود. این میلیاردر آمریکایی که فعالیت‌های زیادی در بازار رمزارزها دارد، پس از سرمایه‌گذاری روی بیت کوین (BTC) و دوج کوین (DOGE)، به سراغ شیبا رفت و با توییت‌ها و مصاحبه‌هایی توانست ارزش این رمزارز را افزایش دهد. گرچه بیشتر این نوسان‌ها مقطعی بود اما به افزایش شهرت و پذیرش Shiba Inu کمک شایانی کرد.

از دیگر دلایل رشد قیمت شیبا اینو می‌توان به رقابت با دوج کوین اشاره کرد. از همان روزهای ابتدایی شیبا لقب «قاتل دوج کوین» را دریافت کرد. افرادی که نتوانسته بودند از رشد DOGE سودی کسب کنند، شانس خود را برای همراهی با موج‌های افزایش قیمت SHIB امتحان کردند.

دلایل دیگری مثل استفاده فروشگاه‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی از شیبا، جذابیت‌های بصری و داستانی، توسعه پلتفرم‌های مختلف مثل بازی، صرافی و پروژه متاورس و همچنین عرضه محدود نیز در افزایش قیمت این میم کوین اثرگذار بوده‌اند.

پیش بینی قیمت شیبا اینو

حال که می‌دانیم ارز شیبا چیست و چرا این میزان رشد کرد، پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت این میم کوین در سال‌های آینده را بررسی می‌کنیم. طبق داده‌های وب سایت changelly.com انتظار می‌رود قیمت SHIB در سال ۲۰۲۳ بین دو سطح ۰.۰۰۰۰۰۶۹۰۷۳ و ۰.۰۰۰۰۱۰۹۹۸۹ دلار نوسان داشته باشد. در سال ۲۰۲۴ نیز حداقل و حداکثر قیمت این میم کوین به ترتیب حدود ۰.۰۰۰۰۱۵۴۱۸۵ و حدود ۰.۰۰۰۰۱۸۵۵۸۱ دلار پیش‌بینی می‌شود. طبق تحلیل‌های تکنیکال شیبا اینو در سال ۲۰۲۵ نیز نمودار SHIB/USD حدوداً بین دو سطح ۰.۰۰۰۰۲۲۸۶۷۷ و ۰.۰۰۰۰۲۶۹۲۷۳ دلار نوسان خواهد داشت. در نهایت حداقل قیمت Shiba Inu در سال ۲۰۲۳ حدود ۰.۰۰۱۶۶۷۹۳۳ و حداکثر قیمت شیبا حدود ۰.۰۰۰۱۳۴۰۵۶۶ دلار تخمین زده می‌شود.

خلاصه مطلب

با این که هنوز هیچ‌ کس نمی‌داند ارز دیجیتال شیبا برای کدام کشور است و توسط چه کسی توسعه یافته اما اعتبار و محبوبیت توکن SHIB تا حد بسیار زیادی بالا رفته است. گرچه Shiba Inu در سال ۲۰۲۲ و اوایل سال ۲۰۲۳ روند ضعیف‌تری نسبت به گذشته داشته اما هنوز هم اصلی‌ترین رقیب DOGE برای کسب عنوان برترین میم کوین بازار رمزارزها محسوب می‌شود.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

ارز دیجیتال ورلد کوین چیست
ارز دیجیتال زیلیکا چیست
polygon-and-ethereum-comparison-07

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب