ژورنال معاملاتی | ابزاری مفید برای کسب اطمینان و افزایش عملکرد فعالان بازارهای مالی

what-is-trading-plan-04

فهرست محتوا

داشتن یک مجله و ژورنال معاملاتی (دفتر ثبت معاملات) می‌تواند یک استراتژی بسیار مفید باشند که نقش اصلی را در برنامه‌های معاملاتی بیشتر فعالان حرفه‌ای بازارهای مالی جهانی ایفا می‌کند. مواردی مانند برنامه‌ریزی معاملات آتی، ثبت موقعیت‌های به دست آمده از انجام معاملات و ثبت هر گونه احساساتی که ممکن است در طول فرایند معاملاتی در معامله‌گر ایجاد شوند، از ویژگی‌های یک ژورنال معاملاتی هستند.

دانستن روش ایجاد و استفاده از یک مجله معاملاتی برای موفقیت تمامی فعالان بازارهای مالی جهانی بسیار مهم است. به این دلیل که در غیر این صورت، یک معامله‌گر به راحتی می‌تواند مسیر مورد نظر برای کسب سود مناسب خود را از دست بدهد. یا حتی بدتر از آن، ممکن است سرمایه خود را به طور کامل از دست بدهد. از این رو در این مطلب با مفهوم ژورنال معاملاتی، روش ایجاد و استفاده بهینه از آن آشنا می‌شویم.

ژورنال معاملاتی چیست؟

یک مجله یا ژورنال معاملاتی در واقع سندی است که تمامی فعالیت‌هایی که به‌عنوان یک معامله‌گر انجام می‌دهید از جمله توسعه استراتژی، مدیریت ریسک، روانشناسی و موارد دیگر در آن ثبت می‌شود. داشتن یک مجله معاملاتی آسان است، اما اگر بتوانید آن را به درستی ایجاد و از آن استفاده کنید، این سند برای برنامه‌های معاملاتی شما بسیار موثر خواهد بود. یک مجله معاملاتی در حالی که می‌تواند بینش‌های ارزشمندی را به همراه داشته باشد و از نابودی حساب شما جلوگیری کند، می‌تواند دلیلی برای کسب سود فوق‌العاده شما نیز باشد.

از جمله دلایل مهم برای ایجاد و در اختیار داشتن یک مجله معاملاتی عبارت‌اند از:

 • مسئولیت شما را حفظ می‌کند
 • شما را منظم‌تر و با شرایط مختلف معاملاتی سازگارتر می‌کند
 • به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های معاملاتی سودآور را به بهترین شکل شناسایی کنید
 • نقاط قوت و ضعف شما را مستند می‌کند
 • باعث می‌شود تا بتوانید در هنگام تجزیه‌وتحلیل معاملات احتمالی، دقت بیشتری داشته باشید

فعالان بازارهای مالی جهانی به‌ویژه معامله‌گران و تریدرهای موفق، تمام معاملات خود را با دقت برنامه‌ریزی و موفقیت‌ها و شکست‌های عملکرد معاملاتی خود را مستند می‌کنند. با ایجاد یک ژورنال و یا مجله معاملاتی و استفاده صحیح از آن، می‌توانید بدون توجه به حرکت و افت‌وخیزهای مربوط به بازارهای مالی، به یک معامله‌گر موفق تبدیل شوید.

what-is-trading-plan-03

موارد تشکیل‌دهنده یک مجله معاملاتی

مجله معاملاتی یا دفتر ثبت معاملات، از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. اینکه چه مواردی را می‌توانید به این ژورنال اضافه کنید، کاملا بستگی به نوع شخصیت و استراتژی معاملاتی شما دارد. اما به طور کلی مواردی که باید در یک ژورنال معاملاتی بگنجانید عبارت‌اند از:

 • همان‌طور که روزانه اخبار را مطالعه می‌کنید تا از رفتار بازارها مطلع شوید، هرگونه اخبار و رویدادهای قابل توجه و مورد نظر خود را یادداشت کنید
 • از تحلیل بنیادی برای ایجاد یک جهت‌گیری و ایده‌های معاملاتی استفاده کنید و آن‌ها را بر روی برگه بنویسید
 • از تحلیل تکنیکال و رفتار قیمت برای شناسایی نقاط ورود و خروج استفاده کنید و آن‌ها را بر روی برگه بنویسید
 • برنامه معاملاتی و مدیریت ریسک خود را بنویسید
 • ایده‌های معاملاتی خود را به دو دسته شامل ایده‌هایی که «آماده اجرا هستند» و ایده‌هایی که «به دنبال آن هستند» در فهرست پیگیری (ایده‌هایی که هنوز تمامی معیارهای یک معامله در حال اجرا را برآورده نکرده‌اند) در ژورنال معاملاتی خود، تقسیم کنید
 • سفارشات معلق را دنبال کنید و معاملات را باز کنید
 • برنامه معاملاتی و مدیریت ریسک خود را بر اساس تحولات جدید تنظیم و تمامی این تنظیمات را مستند کنید
 • پس از بستن یک معامله، به رفتار بازار توجه کنید و بنویسید که چرا معامله شما جواب داد یا نداد
 • مجله معاملاتی خود را به طور منظم مرور کنید و ببینید آیا درس‌هایی برای آموختن و یا تغییراتی برای انجام هر یک از فرآیندهای خود در آینده در آن برای شما وجود دارد یا خیر

یک ترفند که در این زمینه شانس شما را برای ایجاد موفقیت‌آمیز عادت روزانه تهیه ژورنال معاملاتی افزایش می‌دهد این است که آن را ساده نگه دارید و با آن سازگار باشید. حتی اگر تنها چیزی که دارید یک وب‌سایت آنلاین ابتدایی باشد.

what-is-trading-plan-02

روش تهیه و تنظیم یک مجله معاملاتی

شایان ذکر است که یادگیری روش تهیه و تنظیم و ایجاد یک ژورنال معاملاتی برای فعالان بازارهای مالی جهانی بسیار مهم است. شما می‌توانید مجله معاملاتی خود را در قالب‌های مختلف متناسب با سبک و نیازهای معاملاتی خود سفارشی‌سازی کنید.

ابتدا باید یک صفحه گسترده برای مجله معاملاتی (مثلا Google Sheets، Microsoft Excel) و یک سند مکتوب (مثلا Google Docs، Microsoft Word) ایجاد کنید. به این ترتیب از این‌ها برای ثبت معاملات دقیق و افکار خود استفاده خواهید کرد. از طرفی می‌توانید سند نوشته شده خود را به‌عنوان برگه دوم در صفحه گسترده قرار دهید.

شایان ذکر است که شما باید بدانید که روزانه چه چیزی را ثبت خواهید کرد تا مجله معاملاتی نوشته شده، در نهایت بیشترین تاثیر ممکن را بر موفقیت شما داشته باشد. صرف نظر از الگوهای موجود، صفحه گسترده شما باید دارای ستون‌های مربوط به هر معامله باشد.

ستون‌های مورد نیاز برای ایجاد صفحه گسترده عبارت‌اند از:

 • تاریخ ورود
 • تاریخ خروج
 • نماد
 • جهت (بلند/کوتاه)
 • قیمت ورودی
 • اندازه موقعیت
 • ارزش تصوری
 • توقف ضرر
 • بهره‌وری
 • قیمت خروج
 • هزینه‌های معاملاتی
 • سود/زیان (P&L)
 • درصد سود/زیان (P&L %)
 • یادداشت‌ها

برخی از معامله‌گران مجرب و حرفه‌ای ممکن است بازه زمانی، اسکرین‌شات‌های تنظیمات و هر مورد دیگری را که ممکن است مهم بدانند با سایر مخاطبان به اشتراک بگذارند. اما نکته اصلی این است که این اطلاعات به نفع آن‌ها عمل کند.

در سند مکتوب خود، باید برای هر روز بخشی داشته باشید که بتوانید تمام افکار و ایده‌های خود را بنویسید تا بتوانید آن‌ها را سازمان‌دهی کنید. نکته جالب توجه این است که یادگیری روش ایجاد یک مجله معاملاتی، قسمت آسان مربوط به این فرایند است. دانستن روش استفاده از ژورنال معاملاتی، آن چیزی است که به مرور زمان باید به آن تسلط پیدا کنید. با این حال تا زمانی که درک قوی از اصول اولیه این سند داشته باشید، می‌توانید در کمترین زمان از مجله معاملاتی خود مانند یک حرفه‌ای استفاده کنید.

قالب مجلات معاملاتی

خبر خوب این است که سایت‌های معتبر متعددی وجود دارند که قالب‌های ژورنال معاملاتی ساده اما موثر را برای شما تهیه کرده‌اند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر روی آن‌ها کلیک و یک نسخه از آن را برای خود ایجاد کنید تا فورا در اختیار شما قرار بگیرد.

what-is-trading-plan-06

روش استفاده از ژورنال معاملاتی

همان طور که گفته شد، ایجاد یک ژورنال معاملاتی تنها بخش ساده‌ای از این فرایند است. اینکه بدانید چگونه آموخته‌های خود را در سیستم معاملاتی پیاده کنید، کاملا یک موضوع کاملا متفاوت است. استفاده موثر از یک مجله معاملاتی می‌تواند یک معامله‌گر غیر سودده را به یک تریدر سودآور تبدیل کند. قبل از اینکه وارد هر معامله‌ای شوید، باید دلیل خوبی برای انجام آن داشته باشید. اینجاست که سند مکتوب شما به کارتان می‌آید.

هر روز وقتی به بازار نگاه می‌کنید، ایده‌ها و احساساتی در سرتان ظاهر می‌شوند. شما باید این ایده‌ها و احساسات را یادداشت کنید تا بتوانید تمامی مواردی را که می‌توانند به عملکرد معاملاتی شما کمک کنند یا مانع از آن شوند را پیدا کنید. این می‌تواند شامل رفتار کلی بازار، معاملات گذشته، معاملات فعلی و معاملات بالقوه باشد.

پس از آن که افکار و احساسات خود را یادداشت کردید، وقت آن است که به صفحه گسترده خود رجوع کنید. صفحه گسترده شما فضای خلاقانه‌تری نسبت به سند نوشتاری شما نیست، بلکه بیشتر یک فضای منطقی است. این صفحه همان جایی است که شما تمام معاملات خود را ثبت می‌کنید، بنابراین باید آن را به طور مرتب و منظم و به‌روز نگه دارید.

از موارد بسیار مهم استفاده از یک مجله تجاری موفق، اندازه‌گیری دقیق موفقیت‌ها و شکست‌های شما است. باید اطمینان حاصل کنید که سوابق دقیقی دارید تا بتوانید ارزیابی کنید که آیا ایده‌هایی که در سند مکتوب خود ایجاد کرده‌اید سودآور هستند یا خیر.

یک عادت خوب این است که معاملات خود را بلافاصله پس از اجرای آن‌ها در ژورنال ثبت کنید. آن وقت است که آن‌ها در ذهن شما تازه می‌شوند و در آینده می‌توانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید. همچنین یکی دیگر از عادت‌های خوب این است که هر روز صفحه گسترده مجله معاملاتی خود را مرور کنید.

what-is-trading-plan-05

سودآوری بالا برای تمامی فعالان بازار‌های مالی با کمک ژورنال معاملاتی

فرقی نمی‌کند که شما یک معامله‌گر نوسانی، روزانه و یا بلند‌مدت باشید. تبدیل شدن به یکی از فعالان حرفه‌ای و موفق بازارهای مالی جهانی می‌تواند یک تلاش بسیار چالش‌برانگیز باشد. باید توجه داشته باشید که بدون برنامه‌ریزی دقیق و مستندسازی عملکرد معاملاتی خود، در بازارهای مالی بدون هدف حرکت خواهید کرد. بنابراین در چنین شرایطی به ندرت پایان خوب و معاملاتی موفق خواهید داشت.

با یادگیری روش تهیه و تنظیم و همچنین استفاده درست از یک ژورنال معاملاتی به نفع خود، می‌توانید الگوها و روندهای بازار را به طور موثرتری شناسایی کنید. در نتیجه نوشتن یادداشت‌های دقیق برای ثبت ایده‌ها، احساسات و معاملات، یک سرمایه‌گذاری و استراتژی مفید است که می‌تواند سودآوری بسیار بالایی برای تمامی فعالان بازار‌های مالی به همراه داشته باشد.

در سایت صرافی راستین در مورد بهترین روش های یادگیری تحلیل تکنیکال نیز مطلبی منتشر شده است که می توانید آن را نیز مطالعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

انواع الگوهای تحلیل تکنیکال
بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

محبوب‌ترین کوین‌ها