چرا قیمت تتر ثابت است؟ بررسی دلایل ثابت بودن قیمت تتر

why tether is stable01

فهرست محتوا

ثابت بودن قیمت تتر یک ویژگی مهم برای این استیبل کوین است. در بازار ارزهای دیجیتال هر روز نوسانات زیادی را شاهد هستیم و اگر در این میان ثبات قیمت تتر از بین برود، احتمالاً بحران‌های بزرگی رخ خواهد داد. در این مقاله به بررسی ارز دیجیتال تتر خواهیم پرداخت و دلیل ثابت ماندن قیمت تتر را مرور خواهیم کرد.

تتر چیست؟

تتر (Tether) محبوب‌ترین استیبل کوین در حوزه کریپتوکارنسی‌ها است. تریدرها و فعالان بازار از این رمزارز برای نقد کردن دارایی و تسهیل معاملات استفاده می‌کنند.

تتر از نظر قیمت به دلار آمریکا وابسته است. این ارز دیجیتال نوسان بسیار اندکی دارد و قیمت آن همیشه برابر با یک دلار است. نوسان‌های شدید تتر می‌تواند بازار ارزهای دیجیتال را دچار شوک‌های جدی کند. هدف اصلی ارز دیجیتال تتر ارائه بستری امن برای تثبیت دارایی‌ها در بازار دیجیتال است.

از مهم‌ترین رقبای این استیبل کوین می‌توان به توکن‌های USDC، DAI و USDP اشاره کرد.

why tether is stable02

تریدرها از تتر (USDT) برای دریافت نقدینگی، خروج از معاملات و تثبیت سود و زیان استفاده می‌کنند. می‌توان گفت تتر نقش یک راه فرار از نوسان را بازی می‌کند. در هفته‌های اخیر شاهد افزایش حجم بازار Tether بوده‌ایم. دلیل این موضوع افت شدید قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بوده است. در برهه‌هایی که بازار نزولی است، معامله‌گران دارایی خود را به USDT و سایر استیبل کوین‌ها تبدیل می‌کنند تا دچار خسارت‌های بیشتری نشوند. به همین دلیل تتر پس از اتریوم و بیت کوین به سومین رمزارز برتر از نظر حجم بازار (Market Cap) تبدیل شده است.

بررسی فرآیند ثابت بودن قیمت تتر

زمانی که کاربر ارز فیات (پول‌های رایج مثل دلار) را صرف خرید تتر می‌کند، یک توکن USDT ایجاد می‌شود و مبلغ به ذخایر و پشتوانه‌های بنیاد تتر انتقال پیدا می‌کند. در طرف مقابل زمانی که کاربر تتر را تبدیل به دلار (ارز فیات) می‌کند، توکن‌های USDT از چرخه بازار خارج می‌شود. به بیان ساده دلیل ثابت بودن قیمت تتر، پشتوانه ارزی و حقیقی است.

why tether is stable03

تاریخچه تتر

اولین گام‌ها برای طراحی ارز دیجیتال تتر حدود یک دهه قبل برداشته شد. جی آر ویلت (J.R. Willet) تلاش کرد تا رمزارزی را با استفاده از پروتکل‌های بیت کوین توسعه دهد و در ابتدا توکنی را با نام Mastercoin طراحی کرد. تلاش‌های او در نهایت سال ۲۰۱۴ منجر به توسعه توکن تتر شد. در سال ۲۰۱۵ نیز تتر در صرافی بیتفینکس (BitFinex) لیست شد.

در هفته‌های اخیر شاهد کاهش شدید ارزش استیبل کوین شبکه ترا (TerraUSD) بوده‌ایم. قیمت این استیبل کوین که تا قبل از بحران‌های اخیر طرفداران زیادی داشت به یکباره حدود ۸۰ درصد افت کرد. چنین افتی برای یک استیبل کوین تفاوت زیادی با نابودی کامل ندارد. همین موضوع سبب افزایش درخواست‌ها برای خرید USDT شد.

مارک لوپرستی (Marc LoPresti)، مدیرعامل The Strategic Funds می‌گوید: «تتر با دلار آمریکا پشتوانه‌سازی شده است؛ دلارهایی که عمدتاً در خزانه‌داری کشور آمریکا ذخیره می‌شوند. پس USDT شانس زیادی برای مقابله با چنین بحران‌هایی دارد.» البته لوپرستی معتقد است تنها استیبل کوینی که وثیقه باکیفیتی دارد USD coin است.

ارز دیجیتال USDT با استفاده از فناوری بلاکچین توسعه یافته است. از شبکه‌های مختلفی برای توسعه این توکن استفاده شده است. شبکه اومنی (Omni)، اتریوم (Ethereum) و ترون (Tron) مهم‌ترین بسترهای ایجاد توکن USDT هستند. (برای مشاهده قیمت و خرید ترون می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

بررسی دلیل ثابت ماندن قیمت تتر

ثابت بودن قیمت تتر مهم‌ترین ویژگی این رمزارز است. این استیبل کوین یکی از توکن‌های محبوب تریدرها محسوب می‌شود.

why tether is stable04

طبق اعلام وب‌سایت تتر، توکن‌های USDT توسط ذخایر ارزی سنتی پشتوانه‌سازی می‌شوند. علاوه بر این، ادعا شده است که میزان ارزش پشتوانه‌ها دقیقاً برابر با توکن‌های موجود در بازار است.

با این حال، شک و تردیدهایی نسبت به فعالیت بنیاد تتر وجود دارد. آدام کارلتون (Adam Carlton)، مدیرعامل کیف پول Pink Panda معتقد است سابقه تتر در شفاف‌سازی پشتوانه‌ها ثبات چندانی نداشته است. او اعتقاد دارد احتمالاً استفاده از اوراق تجاری دلیل ثابت ماندن قیمت تتر است. سایر کارشناسان کریپتو نیز معتقدند میزان ارزش پشتوانه‌ها کمتر از توکن‌های USDT موجود در بازار است.

حتی جیمز پوترا، معاون استراتژیک TradeStation Crypto معتقد است به طور حتم تتر توسط دلار پشتیبانی نمی‌شود.

مقایسه USDT و UST

Tether و UST یا همان TerraUSD جزو استیبل کوین‌های مشهور بازار هستند. ارزش هر دو (تا پیش از بحران‌های لونا) برابر با یک دلار بود اما فرآیند ثابت بودن قیمت تتر تفاوت‌هایی با UST دارد.

تتر یک استیبل کوین با پشتوانه سنتی و شرکتی است. زمانی که ذخایر ارزی برابر یا کمتر از توکن‌های موجود در بازار باشد، تتر به حالت کاملاً رزرو شده یا fully reserved درمی‌آید. در طرف مقابل UST یک استیبل کوین الگوریتمی است؛ یعنی پایداری قیمت این ارز دیجیتال و تثبیت نسبت ۱ به ۱ با دلار وابسته به کدهای برنامه‌نویسی و الگوریتم‌های فنی است و برای کنترل عرضه و تقاضا و در نهایت قیمت توکن UST از رمزارز لونا (LUNA) استفاده می‌شود.

why tether is stable05

استفاده از الگوریتم‌های فنی سبب شد رمزارز TerraUSD ارزش خود را از دست بدهد و توکن لونا که نقش اصلی را در تثبیت قیمت استیبل کوین UST بازی می‌کرد، دچار افت قیمت وحشتناکی شد. در نتیجه ارزش پشتوانه‌های UST به سرعت کاهش پیدا کرد. در عرض چند روز قیمت ارز دیجیتال TerraUSD به ۰.۲۳ دلار رسید که به معنای شکست پروژه بود. صرافی بایننس معاملات LUNA و UST در مقابل استیبل کوین BUSD را به حالت تعلیق درآورد. در پی این اتفاقات مشخص شد استیبل کوین‌های الگوریتمی چندان هم پایدار نیستند.

بحران‌های لونا حتی باعث نوسان تتر نیز شد. قیمت USDT برای ساعاتی به ۰.۹۴۸۵ دلار کاهش یافت اما خیلی زود نسبت ۱ به ۱ با دلار دوباره برقرار شد.

مقایسه تتر و بیت کوین

دانیل رودریگز (Daniel Rodriguez)، مدیرعامل شرکت Hill Wealth Strategies معتقد است تتر یک استیبل کوین است و قیمت آن همیشه وابسته به دلار خواهد بود اما بیت کوین هیچ پشتوانه مشخصی ندارد.

تتر یک ارز دیجیتال متمرکز است اما بیت کوین به صورت غیرمتمرکز توسعه داده شده است. به همین دلیل می‌توان اذعان کرد USDT پایداری بیشتری نسبت به BTC خواهد داشت. تمام رمزارزهایی که پشتوانه ارزی یا حقیقی ندارند در معرض نوسان خواهند بود. بیت کوین، اتریوم و سایر رمزارزهای معروف غیرمتمرکز و بدون پشتوانه از این قاعده مستثنا نیستند.

علاوه بر این، تتر برای کسب درآمد طراحی نشده است و همین موضوع می‌تواند مهم‌ترین دلیل ثابت ماندن قیمت تتر باشد.

آیا خرید Tether سرمایه‌گذاری خوبی است؟

سرمایه‌گذاری روی تتر یا سایر استیبل کوین‌ها چندان منطقی نیست؛ زیرا ارزش آنها هیچ گاه رشد نمی‌کند. در حقیقت تنها رشد USDT مربوط به افزایش ارزش دلار است. بنابراین تتر بیشتر از آنکه یک گزینه سرمایه‌گذاری باشد، ابزاری برای پیشبرد اهداف معاملاتی و جلوگیری از خسارت‌های مالی است.

برای مثال شرکت‌ها می‌توانند از این ارز دیجیتال برای در امان ماندن از نوسان‌ها و ذخیره‌سازی دارایی‌ها استفاده کنند. با این حال اتفاقات TerraUSD نشان داد هر استیبل کوینی مطمئن نیست. ثابت بودن قیمت تتر یا سایر استیبل کوین‌ها به میزان پشتوانه‌ها، فرآیندهای پایدارسازی و شفافیت‌های فنی و اطلاعتی آنها بستگی دارد. در دنیای ارزهای دیجیتال هیچ چیز، حتی ثبات قیمت تتر و مابقی استیبل کوین‌ها، قطعی نیست.

خرید تتر با بهترین قیمت

سخن آخر

ثابت بودن قیمت تتر سبب شده این استیبل کوین یکی از معتبرترین و مشهورترین رمزارزهای کریپتو باشد. ارزش هر واحد USDT همیشه برابر با یک دلار است. ثبات قیمت تتر وابسته به میزان پشتوانه‌های ارزی این توکن است. به ازای هر توکن USDT یک دلار حقیقی پشتوانه‌سازی می‌شود.

افراد زیادی معتقدند پشتوانه‌های دلاری تتر کمتر از توکن‌های USDT موجود در بازار است. بحران‌های لونا و UST ثابت کرد استیبل کوین‌ها نیز ممکن است دچار چالش‌های جدی شوند. با تمام این تفاسیر Thther محبوب‌ترین استیبل کوین بازار است و تا به امروز عملکرد قابل قبولی داشته است. در بازاری که هیچ عددی پایدار نیست، ثابت بودن قیمت تتر جزو نقاط عطف محسوب می‌شود اما سؤال اینجا است که آیا این روند همیشه ادامه خواهد داشت؟

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

نحوه ورود به بازار ارز دیجیتال
کارمزد انتقال تتر
استیکینگ کاردانو

دیدگاه ها 1

  1. مجتبی امنی می گوید:

    سلام و عرض و دارم خدمت همه دستندرکاران حوزه مای و سایر نهادهای دولتی و امنیتی درود خداوند برای شما باد باعث افتخار هست ک یک ماه شب و روز بعد از این همه کوشش در راستای بازار کریپتو ویا غیره بنده اقرار میکنم ۹۹درصد کار در پیش شما عزیزان یاد گرفتم هرچی قبلا داشتم ۱ درصد کار بود از درون وجودم این شهادت انسانی را در خدمت شما عزیزان اقرار میکنم درود انسانیت فقط همین از دست بنده بر میاد ودرود بر مدیران و مسئولین باغیرت کشورم وسپاس فراوان خدمت مسئولین کشورم افتخار ما ایرانی ها غیرت و جوانمردی ماست بدرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب