رمز ارز woj و هزاران حاشیه در بازار ارزهای دیجیتال

توکن ووجک

فهرست محتوا

در دنیای ارزهای دیجیتال هزاران توکن و رمز ارز وجود دارد که توسط پروژه‌های گوناگون حمایت می‌شوند. در این میان شت کوین‌های هستند که پروژه یا حامی کننده چندان مطمئنی ندارند، اما با سودهای چند برابری توجه سرمایه‌گذاران بازار کریپتو را به خود جلب می‌کنند. ارز woj دقیقا یکی از بهترین نمونه‌های ممکن برای توضیح شت کوین‌ها است. حالا سوال این است که ارز woj چیست؟

رمز ارز ووج یا ووجک که حواشی زیادی را در بین دوست‌داران کریپتو ایجاد کرده، توانست که با سودهای وسوسه‌کننده بسیاری از سرمایه‌گذاران را با شکست مواجه کند. در این میان نیز پای چندین سلبریتی به میان کشیده شد و برای انتقادهای زیادی را به سوی آن‌ها روانه کرد. اگر شما هم راجع به داستان این ارز دیجیتال پرحاشیه کنجکاو هستید، تا انتها همراه ما باشید.

معرفی اولیه ارز ووجک

به طور کلی ووجک (Wojak) یک میم یا شخصیت کارتونی است که در سال ۲۰۱۰ میلادی در دنیای اینترنت به شهرت رسید. این میم که مردی کچل با ظاهری سردرگم است، برای ابراز احساساتی مانند تعجب و پشیمانی استفاده می‌شود. احساساتی که بسیاری از سرمایه‌گذاران ارز woj آن را تجربه کردند.

اگر از میم ووجک و ویژگی‌های آن عبور کنیم، به خود ارز دیجیتال ووج (Woj) میرسیم که توکن رسمی پروژه ووجک فایننس (Wojak.Finance) محسوب می‌شود. همچنین این توکن در بستر شبکه بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) توسعه داده شده است. به همین دلیل نیز توکن ووج جزو توکن‌های استاندارد BEP20 بوده و با پلتفرم‌های مناسب با این توکن‎ها سازگاری دارد.

رشد قیمت در سال ۲۰۲۱، دام ارز woj برای سرمایه‌گذاران

ارزهای دیجیتالی مانند ووج که شک کوین به حساب می‌آیند، به خاطر پروژه‌های ضعیف خود چندان مورد توجه سرمایه‌گذاران نیستند. به همین دلیل کمتر کسی به سراغ چنین کوین‌هایی برای سرمایه‌گذاری می‌رود. اما زمانی که همین شت کوین‌ها رشد قیمت شگفت انگیزی را نشان می‌دهند، سیل سرمایه‌گذاران به سمت خرید آن‌ها روانه می‌شود.

توکن ووجک 2

در مورد ارز woj دقیقا چنین اتفاقی در تاریخ ۶ اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی رخ داد. جالب است بدانید که در این تاریخ ارزش ارز دیجیتال woj حدود ۴۲۰۰ برابر بیشتر شد. بدیهی است که با چنین پامپ قیمتی درصد زیادی از سرمایه‌گذاران به سمت خرید این رمز ارز هجوم بردند. البته که این سود و خوشحالی چندان پایدا نبود؛ زیرا طی مدت کوتاهی ۷۵ درصد ریزش قیمت رخ داد. ناگفته نماند که این ضرر فقط برای خریداران بود و حجم خرید و فروش ۴ میلیون دلار در آن روز توسعه‌دهندگان woj را غرق در پول کرد.

زمانی که چنین شرایطی برای توکن woj و پروژه ووجک به وجود آمد، گروهی از کارشناسان دنیای کریپتو به بررسی دقیق‌تر این پروژه و توکن پرداختند. همین اقدام نیز باعث شد که اطلاعات جالب و تاسف برانگیزی راجع به woj جمع‌آوری شود که جای تامل دارند.

شرایط ارز ووجک در حال حاضر

اگر بخواهیم همین الان وضعیت ارز woj را بررسی کنیم، مسیر چندان سختی پیش‌رو نخواهیم داشت؛ زیرا هنوز این ارز در حال خرید و فروش بوده و در سایت‌های گوناگون قابل پیگیری است. همچنین سایت پروژه ووجک همچنان در بستر اینترنت وجود دارد.

در صورتی که به سایت کوین مارکت کپ سر بزنید، خواهید دید که در حال حاضر کوین woj حدود ۰.۰۲۱۲۱ دلار قیمت دارد. همچنین روند قیمتی این توکن همچنان نزولی بوده و هنوز برخی معامله‌گران آن را خرید و فروش می‌کنند. البته که هنوز هم حجم معاملات woj بالاست؛ زیرا در ۲۴ ساعت گذشته که این مطلب نگارش شده، حجم معاملاتی این توکن به بیش از ۲ میلیون دلار رسیده است.

وقتی همه‌چیز درست به نظر می‌رسد

شاید تصور کنید که با وجود حجم معاملاتی روزانه بالا چرا ارز woj برای خرید مناسب نیست. توجه داشته باشید که برای خرید یک رمز ارز فقط داشتن حجم معاملاتی بالا و قیمت در حال تغییر کافی نخواهد بود. بلکه مجموعه عواملی هستند که نشان می‌دهد یک توکن و پروژه معتبر است.

توکن ووجک 3

در مورد ارز دیجیتال woj در واقع چنین شرایطی وجود دارد. یعنی زمانی که از زوایای گوناگونی به این پروژه نگاه می‌کنید، شرایط نسبت ایده‌آلی را می‌بینید که در دیگر پروژه‌های دنیای کریپتو وجود دارند. به همین دلیل شاید برای خرید woj وسوسه شوید و بخواهید دوباره به سود ۴۲۰۰ برابری برسید. اما اندکی صبور باشید تا بتوانید با دید بختری این پروژه را بررسی کنید.

سایت پلتفرم ووجک

زمانی که به سایت پروژه woj یا همان ووجک فایننس وارد شوید، قرار نیست که چیز خیلی عجیبی را ببینید. در واقع سایتی را مشاهده خواهید کرد که ظاهر کاملا مشابهی به دیگر سایت‌های پلتفرم‌ ارزهای دیجیتال دارد. برای مثال می‌توانید بخش‌های گوناگونی را ببینید که عبارتند از:

  • توضیحات اولیه پروژه ووجک
  • لینک‌های کمک برای خرید در صرافی‌ها
  • معرفی ویژگی‌های کلیدی پروژه تا سرمایه‌گذاران به ارز woj اعتماد کنند
  • آدرس قرارداد هوشمند که برای سرمایه‌گذاران باهوش بهترین مدرک است
  • نمودار وضعیت توکن woj که میزان نقدینگی را نشان می‌دهد
  • لینک دانلود نرم افزار اختصاصی woj
  • رود مپ (Road Map) یا نقشه راه پروژه ووجک

البته که مشاهده موارد بالا اعتماد هر سرمایه‌گذاری را برای خرید یک توکن جلب خواهند کرد. اما باید توجه کرد که در برخی پروژه‌ها این عوامل فقط به عنوان ویترین استفاده می‌شوند. بلکه در دل پروژه مشکلاتی وجود دارد که برای هر سرمایه‌گذاری تهدیدی بزرگ خواهند بود.

وجود ارز woj در ولت‌ها و صرافی‌های معتبر

کافیست که در سایت پروژه ووجک روی گزینه Buy On Exchanges کلیک کنید تا با لیست بلندی از صرافی‌ها روبه‌رو شوید. در این لیست اسامی صرافی‌هایی گنجانده شده که به شما امکان خرید woj را می‌دهند. همچنین در لیست صرافی‌های مشهوری مانند Pancakeswap، LBank، Hotbit،  CoinTiger و Coinsbit وجود دارد که در حال حاضر این توکن را می‌فروشند.

توکن ووجک 4

جالب است بدانید که پروژه ووجک قول داده تا در آینده نچندان دور صرافی‌های OKex، KuCoin، Gate.io، MEXC و Coinex را به این لیست اضافه کند. البته باید دقت کرد که هیچ صرافی ارز دیجیتالی مسئول عملکرد توکن‌ها و پروژه‌ها نیست. به همین دلیل نباید باز هم به woj اعتماد کرد.

پوشش ووجک در سایت‌های مشهور مثل کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

همانطور که در بخش‌های قبلی مطلب مشاهده کردید، گفته شد که سایت‌های مشهور مانند کوین مارکت کپ ارز دیجیتال woj را پوشش می‌دهند. البته که با استفاده از چنین سایت‌هایی می‌توان راحت‌تر وضعیت بازار یک ارز رمزنگاری شده را بررسی کرد. اما نکته‌ای که وجود دارد، عدم ارتباط این سایت‌ها با پروژه‌های گوناگون است. توجه داشته باشید که سایت‌هایی مانند کوین مارکت کپ فقط پروژه‌ها و توکن‌های مختلف را معرفی کرده و اطلاعاتی مانند وضعیت بازار، قیمت فعلی، حجم معاملات و دیگر موارد این چنینی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. به همین دلیل بدیهی است.

حمایت کنندگانی که سرمایه‌گذاران را گمراه کردند!

علاوه بر مواردی که وضعیت ارز woj را عادی نشان می‌دادند، برخی افراد باعث گمراهی سرمایه‌گذاران شدند. به همین دلیل دیگر کمتر سرمایه‌گذاری به جزئیات دقیق‌تر توجه کرده و بدون فکر به سمت خرید پیش رفت. حال جالب اینجاست که برخی از همین افراد چندان تخصصی در مورد ارزهای دیجیتال نداشتند، بلکه افرادی هنرمند بودند که صرفا از تعداد مخاطبین بالا برخوردار بودند.

توکن ووجک 5

از طرف دیگر، افرادی که خود را متخصص بازار ارزهای دیجیتال می‌دانستند، از این هنرمندان یا به اصطلاح سلبریتی کمک گرفتند تا به مخاطبانشان پروژه ووجک را معرفی کنند. به همین دلیل نیز این افراد مسئول سرمایه‌گذارانی بودند که به اشتباه سمت خرید woj حرکت کردند.

سلبریتی‌های تبلیغ کننده

جالب است بدانید که سلبریتی‌های مشهوری در صفحه اینستاگرامی خود خرید ارز woj را تبلیغ کردند. برای مثال ملیکا شریفی نیا که صفحه اینستاگرامی با بیش از ۱.۴ میلیون دنبال کننده دارد، در یک ویدیو استوری شده باربد معصومی را معرفی کرد. بابرد معصومی که مشاوره‌های ارز دیجیتال را با صفحه اینستاگرامی Bitbod ارائه می‌کند، یکی از حامیان woj است.

توکن ووجک 8

 

البته که داستان سلبریتی‌ها همین جا به پایان نمی‌رسد. بلکه سلبریتی‌های دیگر مانند دنیا دادرسان در صفحات اجتماعی خود خرید woj را به مخاطبانش معرفی کرد. البته پس از سقوط قیمتی پروژه ووجک این خواننده جوان با توییتی گفت که در مورد woj و اتفاقاتی که برای آن رخ داده اطلاعاتی ندارد.

مشاورهای دنیای کریپتو

با اینکه سلبریتی‌ها شناخت زیادی به ارزهای دیجیتال ندارند و ممکن است به خاطر ناآگاهی این ارز را به مخاطبانشان معرفی کرده باشند. اما کسانی که مدعی کارشناسی و تخصص در بازار کریپتو هستند، باید نسبت ضعف‌های woj را می‌دانستند. متاسفانه چنین شرایطی در مورد این پروژه رخ نداد و مشاوران اقتصادی مشهوری مثل ماهان تیموری، باربد معصومی و علی حسنی در صفحات اینستاگرامی خود بارها خرید woj را به مخاطبانشان توصیه کردند.

موج نارضایتی‌ها از معرفی کنندگان ارز woj در توییتر

بعد از شکست بزرگی که woj برای سرمایه‌گذاران دنیای کریپتو به وجود آورد، موج نارضایتی‌ها در توییتر از سلبریتی‌ها شروع شد. کاربران این شبکه اجتماعی باور داشتند که سلبریتی‌هایی که به این حوزه شناختی ندارند، نباید صرفا برای دریافت هزینه تبلیغات چنین اطلاعاتی را به مخاطبانشان معرفی کنند؛ زیرا چنین افرادی صرفا با اعتماد به سلبریتی‌ها سرمایه‌های ارزشمندشان را به خطر می‌اندازند. البته که این نارضایتی و اعتراض‌ها کاملا صحیح بوده و باید تلنگری برای تمامی سلبریتی‌ها محسوب شوند.

توکن ووجک 6

چرا پروژه ووجک کلاهبرداری است؟

حالا که با پروژه ارز woj آشنا هستید و اطلاعات نسبتا کاملی در مورد این رمز ارز دارید، بهتر است با نکات جالبی در مورد پروژه ووجک آشنا شوید. در واقع بهتر است بگوییم که همین نکات دلایلی هستند که کلاهبردارانه بودن پروژه ووجک را به بهترین شکل ممکن نشان می‌دهند. به همین دلیل اگر هنوز هم به تبلیغات سلبریتی‌ها اعتماد دارید و شرایط پروژه ووجک را برای سرمایه‌گذاری مناسب می‌دانید، بهتر است هرچه زودتر این نکات و دلایل را بشناسید.

اتفاقات عجیب در گیت هاب پروژه

اولین موضوعی که ووجک را به یک پروژه کلاهبرداری تبدیل می‌کند، اوپن سورس (Open Source) یا منبع باز نبودن گیت هاب این پروژه است. نکته جالبی که درباره گیت هاب ارز woj وجود دارد، فعالیت کمی است که در آن انجام می‌شود. برای مثال از ۵ اکتبر ۲۰۲۱ فقط یک نفر فعالیت‌های محدوده را انجام داده که بیشتر آن مربوط به اضافه کردن توکن‌های تقلبی در تراست ولت می‌شود. با چنین شرایطی کلاهبرداری بودن این پروژه کاملا روشن خواهد بود.

توکن ووجک 7

ویرایش زنجیره پروژه برای جذب اعتماد تراست ولت

تیمی که توسعه پروژه ووجک را برعهده داشتند، ویرایش زنجیره هوشمند این پروژه را به شرکت eNebula ارائه دادند. اما زمانی که زنجیره هوشمند منتشر شد، تفاوت‌هایی بین نسخه منتشر شده و ویرایش شده وجود داشت که سوالات زیادی را ایجاد می‌کرد. البته که پاسخ به این سوالات کار چندان سختی نیست و دلیل انتشار زنجیره هوشمند اشتباه ساده است.

پلتفرم تراست ولت (Trust Wallet) برای لیست کردن ارز woj نیاز به زنجیره هوشمند دارد. همچنین برای درج لوگو پروژه در این پلتفرم وجود زنجیره هوشمند الزامی است. به همین دلیل نیز نسخه دیگری از زنجیره هوشمند در اختیار شرکت قرار گرفت؛ زیرا هیچ شرکتی زنجیره هوشمند اصلی این شرکت را تایید نمی‌کرد. به خاطر همین موضوع نیز با اطمینان می‌توان گفت که توسعه دهندگان ووجک با چنین اقدامی پلتفرم تراست ولت و کاربران را بازیچه کلاهبرداری‌های خود کرده‌اند.

وجود دسترسی‌های اضافی در قراردادهای هوشمند پروژه

اگر به قراردادهای هوشمند پروژه ووجک نگاه کنید، می‌بینید که در کدها دسترسی‌های اضافی وجود دارد. دسترسی‌هایی که حتی در شت کوین‌های بسیار نامعتبر موجود نیست. به همین دلیل کارشناسان بازار کریپتو بر این باورند که با وجود چنین دسترسی‌هایی پروژه ووجک حتما اسکم بوده و با دسترسی‌هایی مثل تغییر قیمت و دیگر موارد این چنینی سرمایه افراد را نابود خواهد کرد.

مسیر بسیار ضعیف توسعه پروژه

در هر پروژه‌ای که در دنیای کریپتو معرفی می‌شود، یک نقشه مسیر یا رود مپ وجود دارد که مراحل توسعه پروژه را نشان می‌دهند. زمانی که یک پروژه در ارائه این نقشه شفافیت به خرج می‌دهد و اطلاعات درستی در اختیار افراد می‌گذارد، می‌توان به پروژه اطمینان کرد. البته چنین شرایطی در پروژه ووجک وجود ندارد و رود مپ این پروژه پرحاشیه بسیار ضعیف است.

توکن ووجک 8

به افراد درست برای مشاوره اطمینان کنید

شاید ارز woj با افزایش ۴۲۰۰ برابری سرمایه‌گذاران زیادی را وسوسه کرده باشد، اما با سقوط خود نشان داد که هر پروژه سودآوری قابل اطمینان نیست. به همین دلیل برای اینکه درگیر چنین پروژه‌هایی نشوید، از افراد درست مشاوره گرفته و تحقیقات کاملی در مورد پروژه مورد نظر انجام دهید. ما در بلاگ راستین تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا با کیفیت‌ترین و صحیح‌ترین مطالب و تحلیل‌ها را در اختیار شما قرار دهیم.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

آینده پولکادات
استیکینگ اتریوم
آینده ارز دیجیتال گالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب