رفتار نهنگ های بیت کوین و تاثیر آن بر بازار + معرفی سایت‌هایی برای بررسی رفتار نهنگ‌ها

01-Bitcoin-whales-tracker

فهرست محتوا

بین ماه‌های اکتبر و نوامبر ۲۰۲۱، ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB) شاهد یک افزایش بزرگ بود و به ارزش بازار بیش از ۲۰ میلیارد دلار رسید. محققان دریافتند که یکی از مهم‌ترین عوامل در این موج افزایشی، نهنگ‌ها بودند. طبق گزارش آن‌ها، این نهنگ‌ها ۷۰.۵۲ درصد از این توکن را در اختیار داشتند. بررسی رفتار نهنگ‌ها در حال تبدیل به یک رویکرد رایج در دنیای ارزهای دیجیتال است، به‌خصوص وقتی نام بیت‌کوین در میان باشد که رهبر بازار ارزهای دیجیتال است. در سال ۲۰۱۷، یک نهنگ بیت کوین باعث شد که قیمت این ارز به ۲۰ هزار دلار آمریکا برسد که تاثیر بسیاری بر قیمت سایر ارزهای دیجیتال گذاشت. پس متوجه می‌شویم که بررسی رفتار نهنگ های بیت کوین برای فعالان بازار ارزهای دیجیتال بسیار مهم است.

این واقعیت که سرمایه‌گذاران، مقادیر زیادی از بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را جمع‌آوری کرده‌اند به این معنی است که احتمالا شاهد افزایش بیشتر تعداد نهنگ‌ها خواهیم بود. از این رو با توجه به اینکه رفتار نهنگ های بیت کوین چگونه می‌تواند بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارند، چگونگی شناسایی و بررسی معاملات آنها بسیار ضروری است. در این مطلب، با نهنگ‌های بیت کوین، نمونه‌هایی از آن‌ها، چگونگی و اهمیت بررسی رفتار و سایت‌هایی برای بررسی معاملات این نهنگ‌ها آشنا می‌شویم. (برای مشاهده قیمت شیبا و خرید آن می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

نهنگ‌های بیت کوین چه کسانی هستند؟

نهنگ‌های بیت کوین، افراد، موسسات و صرافی‌هایی هستند که تعداد زیادی ارز دیجیتال بیت کوین را در اختیار دارند. البته هیچ مقدار تعیین شده‌ای برای نهنگ‌ها وجود ندارد، اما در مورد بیت کوین، یک نهنگ به حسابی می‌گویند که ۱۰۰۰ بیت کوین یا بیشتر در آن نگهداری می‌شود.

نمونه‌هایی از نهنگ‌های بیت کوین

نام دارندگان حساب‌های بیت کوین از دید همه پنهان است، اما دفتر کل این ارز دیجیتالی محبوب، تمام آدرس‌ها و تراکنش‌های مربوط به آن را پیگیری می‌کند. در نتیجه، می‌توانیم در مورد هویت برخی نهنگ‌های بیت‌کوین حدس‌های درستی بزنیم. چند نمونه از نهنگ‌های بیت کوین عبارت‌اند از:

  • ساتوشی ناکاموتو

معمای ساتوشی ناکاموتو هنوز به طور رضایت‌بخشی توضیح داده نشده است. کریگ رایت، تاجر استرالیایی که ادعا می‌کرد ارز دیجیتالی بیت کوین را با کمک دوستش دیو کلیمن طراحی کرده است، یکی از رقبای احتمالی خالق اصلی بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو است.

  • بری سیلبرت

بری سیلبرت (Barry Silbert) مدیر عامل و بنیان‌گذار گروه ارزهای دیجیتال (DCG)، در بیش از ۷۵ کسب‌وکار مرتبط با بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است. سایت معروف کوین دسک (CoinDesk) که منبع کلیدی اخبار بیت کوین است، نیز متعلق به گروه ارزهای دیجیتال است. سیلبرت در یک مزایده دولتی در ایالات متحده با درپر (Draper) حضور داشت و ظاهرا ۴۸ هزار بیت کوین به دست آورده بود.

02-Bitcoin-whales-tracker

  • تیم درپر

تیم درپر (Tim Draper) یکی از سرمایه‌گذاران اولیه بیت کوین بود و ۴۲ هزار بیت کوین را به قیمت ۶ دلار خریداری کرد و آنها را در صرافی Mt Gox نگه داشت. پس از هک شدن این صرافی، کل دارایی درپر از بین رفت. او در ژوئیه ۲۰۱۴ پس از خرید حدود ۳۰ هزار بیت کوین به شهرت رسید و با دارایی‌های فعلی خود در میان ۱۵ درصد برتر از سرمایه‌گذاران بیت کوین قرار دارد.

رفتار نهنگ های بیت کوین و تاثیر آن‌ها بر بازار ارزهای دیجیتال

در فوریه ۲۰۲۱، ارزش ارز دیجیتال اتر در یک دقیقه از ۱۶۲۸ دلار آمریکا به ۷۰۰ دلار کاهش یافت. در حالی که عوامل مختلفی می‌توانست در آن نقش داشته باشد، جسی پاول، مدیرعامل صرافی کراکن (Kraken)، احساس کرد که این موضوع به علت تصمیمات و رفتار نهنگ های بیت کوین بود که منجر به سقوط قیمت این ارز دیجیتال شد. از آنجایی که نهنگ‌ها ارزهای دیجیتال زیادی دارند، هر حرکت آن‌ها می‌تواند ارزش توکن مربوطه و سایر توکن‌ها را به روش‌های مختلف دست‌کاری کند. به طور کلی دو رفتار وجود دارد که نهنگ‌ها از طریق آنها ارز دیجیتال را دست‌کاری می‌کنند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم. (برای مشاهده قیمت و خرید اتریوم می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

ایجاد اثر دیوار فروش

روش دیوار فروش (sell wall) به این صورت است که گاهی اوقات، یک نهنگ پیشنهاد انبوهی را برای فروش بخش عظیمی از توکن‌های رمز ارز دیجیتال خود ایجاد می‌کند. آنها قیمت را پایین‌تر از سایر پیشنهادهای فروش نگه می‌دارند. از این رو این رفتار نهنگ های بیت کوین باعث ایجاد نوسانات و در نتیجه کاهش کلی قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی وابسته به آن می‌شود. این کار یک واکنش ترس زنجیره‌ای به دنبال دارد که مردم شروع به فروش توکن‌های خود با قیمت ارزان‌تر می‌کنند. به لطف آن، نهنگ‌ها می‌توانند سکه‌های بیشتری را با قیمت پایین‌تری بخرند، بنابراین قدرت بیشتری به دست می‌آورند.

Bitcoin-whales-tracker-06

سرمایه‌گذاری به کمک ترس ازدست‌دادن سرمایه

برخلاف اثر دیوار فروش، نهنگ‌ها اغلب به طور مصنوعی قیمت توکن‌ها را با دادن سفارش‌های خرید بزرگ افزایش می‌دهند. آنها مردم را به خرید توکن‌های ارزهای دیجیتال ترغیب می‌کنند. با این رفتار نهنگ های بیت کوین همچنین توجه سرمایه‌گذاران دیگری را جلب می‌کنند که ترس ازدست‌دادن سرمایه (FOMO) و یا یک معامله عالی و سودآور را دارند. سرمایه‌گذاران احساس می‌کنند که با افزایش تقاضا برای توکن مورد نظر، آنها نیز باید بخشی از آن را دریافت کنند. به این ترتیب، نهنگ‌ها می‌توانند برخی از توکن‌های خود را با سود بسیار زیاد بفروشند. در اصل، نهنگ‌ها اثری ایجاد می‌کنند که بر سایر سرمایه‌گذاران رمز ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارد. آن‌ها با افزایش و کاهش دادن قیمت‌ها می‌توانند بازار را به نفع خود تغییر دهند.

اهمیت بررسی رفتار نهنگ های بیت کوین

ارزش ارزهای دیجیتال عمدتا بر اساس میزان عرضه و تقاضای آن است. وقتی مقدار قابل توجهی از یک ارز دیجیتالی به طور ناگهانی نقد شود، ارزش آن به‌شدت کاهش می‌یابد. در نتیجه، نهنگ‌ها توانایی منحصربه‌فردی در دستیاری موثر بازار ارزهای دیجیتال به نفع خود دارند. مثلا اگر نهنگ‌ها بخواهد ارزهای بیشتری با هزینه کمتر بخرند، می‌تواند به بازار فشار نزولی وارد می‌کند و در نتیجه دوباره ارزهای دیجیتالی بیشتری را با هزینه کمتری خریداری کنند. سپس آنها می‌توانند این رمز ارزها را نگه دارند و عرضه را کاهش دهند. از این رو ارزش دارایی آنها با افزایش قیمت روبرو می‌شود. این یک تصویر بسیار ساده از چگونگی تاثیر نهنگ‌ها بر بازار است. بنابراین بررسی رفتار نهنگ های بیت کوین و درک بهتر آن برای جلوگیری از به دام افتادن در این بازار، بسیار مهم است. در ادامه با اهمیت بررسی رفتار نهنگ‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

Bitcoin-whales-tracker-04

درک و جلوگیری از حرکت‌های عمده بازار

لازم نیست بدانیم چگونه یک نهنگ ارزهای دیجیتال خود را به دست آورده است. در عوض، کافی است تا بر روی  رفتار نهنگ های بیت کوین تمرکز کنیم که دارایی بزرگی دارند و با یک معامله قابل توجه، بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند. نهنگ‌ها با عرضه گسترده دارایی خود می‌توانند به طور موقت نقدینگی بازار را تخلیه کنند و نوسانات بازار را افزایش دهند. از آنجایی که این بازیگران اصلی نیز برای افزایش ارزش دارایی‌های خود معامله می‌کنند، منصفانه است که فرض کنیم معاملات آنها با هدف حرکت بازارها به نفع خودشان و نیز به ضرر طرفین معامله باشد.

به‌عنوان مثال، در ۲ آوریل ۲۰۱۹، ارزش BTC از حدود ۴۲۰۰ دلار به نزدیک به ۵۰۰۰ دلار در عرض تنها دو ساعت افزایش یافت. در حالی که در ابتدا به نظر می‌رسید نمودار تثبیت شده شکسته شده. گزارشات به یک سفارش ۲۰ هزار بیت کوینی اشاره کرند که در سه صرافی مختلف اجرا شدند. این سفارش خرید با موفقیت احساسات بازار را تغییر داد و به‌عنوان محرکی برای افزایش قیمت بیش از ۲۴۰ درصد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تا پایان ژوئن همان سال شد.

به دلیل چنین توانایی تاثیرگذاری بر قیمت‌ها در نهنگ‌های بیت کوین، مهم است که فعالان بازار ارزهای دیجیتال رفتار نهنگ‌ها را پیگیری کنند. با توجه به ماهیت شفاف تراکنش‌های مبتنی بر بلاک‌چین، بررسی رفتار نهنگ‌ها می‌تواند سرنخ‌هایی را در مورد حرکت‌های احتمالی بازار قبل از وقوع آنها دهد. همچنین به معامله‌گران این اجازه را می‌دهد تا بتوانند به‌صورت پیشگیرانه عمل کنند و از حرکات بازار، به نفع خود استفاده کنند.

Bitcoin-whales-tracker-05

درک بهتر مراحل بازار

بازارها عمدتا ماهیت چرخه‌ای دارند و نهنگ‌ها نیروهای محرکه‌ای برای روندهای بازار هستند. بررسی رفتار نهنگ های بیت کوین به شما این امکان را می‌دهد که الگوهای معاملاتی آنها را ببینیم و درک درستی از دارایی آنها داشته باشید. اگر نهنگ‌ها با افزایش قیمت، دارایی‌های خود را کاهش دهند، می‌توان چنین استنباط کرد که اوج بازار نزدیک است. به‌ویژه اگر تاجران خرده‌فروش در همان زمان دارایی‌های خود را افزایش دهند. کسانی که رفتار نهنگ‌ها را بررسی می‌کنند، می‌توانند با مشاهده اینکه چگونه نهنگ‌ها به طور فعال دارایی خود را کاهش می‌دهند، متوجه شوند که باید احتیاط کنند و همچنین از خرید قبل از سقوط، جلوگیری کنند.

چگونه رفتار نهنگ های بیت کوین را بررسی کنیم؟

وقتی صحبت از بررسی رفتار نهنگ های بیت کوین می‌شود، منظور بررسی آدرس کیف پول‌هایی است که حداقل ۱۰۰۰ واحد بیت کوین در آن وجود دارد. این کیف پول‌ها را می‌توان در بلاک‌چین شناسایی کرد و سپس فعالیت آن‌ها را نظارت کرد. هرگونه تراکنش ورودی یا خروجی از این کیف پول‌ها ممکن است مورد توجه فعالان بازار ارزهای دیجیتال باشد. یکی از معیارهایی که ممکن است دیدگاه‌های مفیدی را برای حرکات بازار ارزهای دیجیتال ارائه دهد، افزایش یا کاهش کلی تعداد کیف پول‌های معتبر است. از این رو در ادامه با انواع اصلی تراکنش‌هایی را که باید در مورد فعالیت‌های نهنگ‌ها بررسی کنیم، بیشتر آشنا می‌شویم.

تراکنش از کیف پول به صرافی

از آنجایی که صرافی‌ها رایج‌ترین پلتفرم‌ها برای انجام معاملات ارزی هستند، هرگونه جابه‌جایی ارزی توسط یک نهنگ به یک کیف پول صرافی به این معنی است که نهنگ قصد دارد ارزها را در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت معامله کند. سپرده بزرگ بیت کوین به طور کلی به این معنی است که نهنگ قصد فروش سکه در بازار را دارد، در حالی که سپرده بزرگ یک استیبل کوین مانند تتر، ممکن است نشان‌دهنده یک خرید بالقوه باشد. از آنجایی که معاملات بزرگ نهنگ‌ها تاثیر بسیاری بر بازارها دارد، هر نشانه‌ای از فروش بیت کون، بر بازار فشار نزولی وارد می کند و بالعکس. (برای مشاهده قیمت و خرید تتر می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

Bitcoin-whales-tracker-03

تراکنش از صرافی به کیف پول

انتقال حجم زیادی از ارزهای دیجیتال، از صرافی به کیف پول نهنگ نشان‌دهنده این باشد که نهنگ قصد ندارد آن رمز ارز را در کوتاه‌مدت بفروشد. چنین خروجی‌هایی همچنین عرضه ارز دیجیتالی را در صرافی‌ها کاهش می‌دهد و می‌تواند منجر به افزایش قیمت شود، به‌ویژه در زمان‌هایی که تقاضا زیاد است و این خبر خوبی برای بیت کوین است. از طرف دیگر، خروج استیبل کوین‌ها می‌تواند یک علامت منفی باشد که به این معنی است که نهنگ‌ها ترجیح می‌دهند سرمایه خود را نقد کنند و شرایط بازار را برای سرمایه‌گذاری نامطلوب می‌دانند.

ابزار و سایت‌هایی برای بررسی رفتار نهنگ‌ها

شما به‌عنوان فعالان بازار ارزهای دیجیتال، باید به رفتار نهنگ های بیت کوین توجه کافی داشته باشید. از این رو می‌توانید این کار را با شرکت در تجزیه‌وتحلیل‌های بلاک‌چین انجام دهید تا حساب‌هایی با دارایی‌های ارزی زیاد را پیگیری کنید و به دنبال هشدارهای نهنگ در توییتر و دیگر پلتفرم‌های و شبکه‌های اجتماعی باشید. نهنگ‌ها عنصر مهمی هستند. برای اطمینان از اینکه تجارت سودآوری دارید، مطمئن شوید که رفتار نهنگ‌ها را در تصمیمات خریدوفروش خود در نظر می‌گیرید. شبکه‌های اجتماعی و سایت‌هایی برای بررسی رفتار این نهنگ‌ها عبارت‌اند از:

Bitcoin-whales-tracker-07

سخن آخر

نهنگ‌های بیت کوین، اشخاص یا شرکت‌هایی با دارایی‌های بیشتر از ۱۰۰۰ واحد بیت کوین هستند. این افراد با دارایی‌های بزرگ خود بر روی بازار تاثیرات بسیاری می‌گذارند و به کمک تکنیک‌های دیوار فروش و استفاده از ترس از دست ‌دادن سرمایه سایر فعالان در این زمینه سودهای کلانی را برای خود ایجاد می‌کنند. بررسی رفتار نهنگ های بیت کوین می‌تواند به فعالان بازار ارزهای دیجیتال کمک کند تا حرکات و الگوهای بازار را بهتر درک کنند و برای سود بیشتر خود به بهترین نحو زمینه‌سازی کنند. فعالان بازار ارزهای این کار را به کمک نظارت بر تراکنش‌های نهنگ‌ها از کیف پول به صرافی و همچنین از صرافی به کیف پول می‌توانند انجام دهند. از طرفی سایت‌ها و پلتفرم‌هایی مانند Blockchain explorers، Whale Alert، Glassnode وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توانند این رفتارها را به‌دقت بررسی کنند.

اگر قصد خرید بیت کوین را دارید می توانید از صرافی ارز دیجیتال راستین آن را تهیه کنید.مجموعه راستین در تلاش است که با ایجاد فضایی امن، فعالیت‌های رمزارزی شما را به بهترین شکل امکان‌پذیر سازد. مناسب‌ترین قیمت‌ها و کمترین کارمزدها از جمله ویژگی‌های صرافی راستین است.

 

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

تبدیل تتر trc20 به erc20
آموزش خرید تتر
آینده ارز دیجیتال سولانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب