یوتیلیتی توکن | پرطرفدارترین گزینه‌ سرمایه‌گذاری در کریپتوکارنسی

utility-token--11

فهرست محتوا

یوتیلیتی توکن، توکن ابزاری و یا همان توکن سودمند یکی از محبوب‌ترین دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است. از این توکن‌ها در زمینه‌های مختلفی مانند جمع‌آوری سرمایه استفاده می‌شود. در طول چند سال گذشته توکن‌های کاربردی گوناگونی توسعه پیدا کرده‌اند که بعضی از آن‌ها به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌اند. توکن‌های کاربردی برخلاف سایر کوین‌ها، معمولا از قبل استخراج می‌شوند و توسط توسعه‌دهندگان شبکه ارزهای دیجیتال به کمک فرایندی موسوم به ICO برای تریدرها سودآوری خواهند داشت. در این مطلب مفهوم یوتیلیتی توکن را به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

یوتیلیتی توکن چیست

توکن کاربردی یا همان توکن یوتیلیتی در واقع نوعی خاص از دارایی است که به منظور سرمایه‌گذاری و یا تامین مالی پروژه‌های جدید، استارتاپ‌ها، شرکت‌ها و یا گروه‌های توسعه‌ای عرضه می‌شود. توکن‌های کاربردی اصولا به فرایندهای فروش انبوه برای افزایش سرمایه‌ پروژه‌ها کمک می‌کنند. سرمایه‌گذاران و خریداران یوتیلیتی توکن با در اختیار داشتن این توکن‌ها می‌توانند در آینده به محصولات یا خدمات مشخصی دسترسی داشته باشند.

utility-token-12

توکن‌های ابزاری زمانی مفید خواهند بود که یک شرکت بخواهد حق اشتراک یا امتیاز (کوپن) ایجاد کند. بعد از تاسیس پروژه، از این کوپن هم برای استفاده از خدمات پروژه کمک گرفته می‌شود. در واقع می‌توان اینطور گفت که یوتیلیتی توکن، نوعی استراتژی برای به دست آوردن منابع مالی بیشتر در زمان راه‌اندازی یک پروژه و یا اقدام برای توسعه‌ای نوین در پروژه‌های نوپا است.

نمونه‌های محبوب یوتیلیتی توکن را بشناسید

ابتدا از ارز دیجیتال بیسیک اتنشن (Basic Attention Token) آغاز می‌کنیم. این توکن ابزاری که با نماد BAT شناخته می‌شود، با استاندارد ERC-20 توسعه پیدا کرده است. با استفاده از این توکن سرمایه‌گذاران به خدمات مختلف پلتفرم BAT می‌توانند دسترسی داشته باشند. BAT  در واقع وسیله‌ای برای پرداخت هزینه‌های مرتبط با تولید و انتشار محتوا است.

بنیاد توسعه بیسیک اتنشن، یوتیلیتی توکن BAT را با هدف مدیریت امور اقتصادی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین راه‌اندازی کرده است. چنین پلتفرمی به تولیدکنندگان محتوا کمک می‌کند تا درآمد بیشتری را به دست بیاورند. از طرفی کاربرانی که به کاهش حجم تبلیغات کمک می‌کنند، می‌توانند پاداش دریافت کنند. به این ترتیب ساختار اقتصادی تولید محتوا و انجام امور تبلیغات عادلانه‌تر خواهد بود.

ارز دیجیتال گولم؛ پلتفرم محبوب توسعه‌دهندگان

پروژه گولم ارز دیجیتال GNT را به عنوان توکن بومی خود در بازار معرفی کرده است. گولم در واقع پلتفرمی برای اجاره توان پردازشی و قدرت سخت‌افزاری به صورت مجازی است. به کمک این پلتفرم، توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی توان پردازشی را از تامین‌کنندگان سخت‌افزار اجاره کنند. پلتفرم گولم به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود و در تلاش است تا هزینه‌های اجاره توان پردازشی را کاهش و در طرف مقابل درآمد تامین‌کنندگان را نیز افزایش بدهد.

utility-token-01

چین لینک؛ اوراکلی که اطلاعات لازم را برای قراردادهای هوشمند فراهم می‌کند

یکی از انواع یوتیلیتی توکن، چین‌لینک است. چین‌لینک در واقع اوراکلی است که تمامی اطلاعات را از بیرون فضای بلاک‌چین برای قراردادهای هوشمند معرفی می‌کند. پروژه‌های مختلف برای استفاده از خدمات این پروژه، باید هزینه‌ای را در قالب توکن LINK بپردازند.

از دیگر توکن‌های کاربردی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • پروژه (ZRX)
  • توکن کاربردی Binance Coin
  • توکن کاربردی Filecoin
  • توکن کاربردی Zilliqa

جنبه‌های مختلفی از کاربرد یوتیلیتی کوین در بازار ارزهای دیجیتال

به صورت کلی هر پروژه و اکوسیستمی ممکن است با توجه به شرایطی که دارد و همچنین خدماتی که ارائه می‌کند، کاربردهای خاصی را برای توکن کاربردی خود تعریف کند. در ادامه این بخش به بررسی ۴ مورد از اصلی‌ترین کاربردهای یوتیلیتی توکن می‌پردازیم.

یوتیلیتی توکن ابزاری برای تامین سرمایه است

یکی از اولین استفاده‌هایی که از توکن کاربردی شده، همین جذب سرمایه بود. شرکت‌ها به کمک بلاکچینی مانند اتریوم می‌توانند به سادگی توکن خود را طراحی کرده و با برگزاری عرضه اولیه، تعدادی از توکن‌ها را فروخته و سرمایه مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنند. در چنین شرایطی، توکن‌ها به اوراق بهادار نزدیک هستند و تست هاوی تعیین می‌کند که توکن پروژه در کدام دسته قرار می‌گیرد.

اداره غیرمتمرکز یک پروتکل و نقش کاربران در تصمیم‌گیری‌ها

در حال حاضر یکی از پررنگ‌ترین کاربردهای یوتیلیتی کوین مربوط به حاکمیت است. اداره غیرمتمرکز یک پروتکل و سهیم بودن کاربران آن در تصمیم‌گیری، موضوعی است که پروتکل‌های زیادی به دنبال اجرای آن هستند. کاربران می‌توانند طبق الزامات تعریف شده با سپرده‌گذاری یا همان استیکینگ توکن یک سیستم برای ایجاد تغییر در آن پیشنهاد ارائه کرده و یا به پیشنهادات ارائه شده رای دهند. به بیانی دیگر می‌توان گفت که توکن‌های حاکمیتی زیرمجموعه‌ای از توکن‌های کاربردی هستند.

به کمک یوتیلیتی کوین هزینه‌های یک شبکه پرداخت می‌شوند

یکی دیگر از جنبه‌های کاربردی یوتیلیتی کوین، پرداخت هزینه‌های یک شبکه است. پروژه‌های زیادی هستند که در ازای خدماتی که ارائه می‌دهند از کاربران کارمزد طلب می‌کنند. این هزینه به طور معمول با توکن همان پروژه باید پرداخت شود. در نتیجه کاربران برای استفاده از خدمات یک پروژه، مجبور به تهیه توکن کاربردی آن هستند. این موضوع در بسیاری از پروژه‌های فعال در حوزه دیفای دیده می‌شود.

utility-token-02

توکن کاربردی، ابزاری تشویقی برای مخاطبان پروژه‌ها است

پروژه‌ای که نتواند کاربران را به خود جذب کند، نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد. این موضوع به خصوص در شروع کار یک پروژه از اهمیت فراوانی برخوردار است. به همین دلیل، پروژه‌ها طرح‌های تشویقی و سودآوری را ایجاد می‌کنند تا برای کاربران جذابیت ایجاد شود. این پاداش‌ها و مشوق‌ها معمولا در قالب توکن ابزاری پروژه به افرادی پرداخت می‌شود که از پروژه استفاده کرده و یا در پیشرفت و تامین امنیت آن تاثیرگذار باشند.

(چنانچه تمایل به مشاهده قیمت ocean و خرید آن دارید، می‌توانید از شرایط معامله این ارز دیجیتال اطلاعات کسب کنید)

رویداد ICO برای عرضه اولیه یوتیلیتی توکن

به صورت کلی در دنیای ارزهای دجیتال و بلاک‌چین، توکن کاربردی توسط پروژه‌های در حال توسعه عرضه می‌شود. همچنین رویداد عرضه اولیه کوین‌ها یکی از بهترین بسترها برای معرفی این توکن‌ها است. به کمک ICO، پروژه‌های جدید سرمایه‌های قابل توجهی برای توسعه جمع‌آوری می‌کنند. اما این رویداد دقیقا چیست؟

برقراری ارتباط میان تیم توسعه‌دهنده و برگزارکنندگان ICO

در ابتدا تیم توسعه‌دهنده پروژه با یک برگزارکننده ICO ارتباط برقرار می‌کند. در همان ابتدای کار توسعه‌دهندگان باید حجم توکن‌های قابل عرضه را مشخص کنند. ارزش هر توکن سودمند توسط شرکت و یا بنیاد توسعه مشخص می‌شود. به طور معمول توسعه‌دهندگان با توجه به سرمایه مورد نیاز و مقدار توکن‌های قابل عرضه، قیمت حداقلی را برای دارایی‌های خود تعیین می‌کنند. قیمت توکن یوتیلیتی در اغلب موارد ثابت است اما در صورتی که حجم تقاضا افزایش قابل توجهی داشته باشد، احتمال رشد ارزش کوین وجود دارد.

utility-token-04

رویدادهای ICO در چه پلتفرم‌هایی برگزار می‌شوند

رویدادهای ICO به طور معمول در پلتفرم‌هایی انجام می‌شود که بر پایه شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند. برگزارکنندکان از شبکه اتریوم استفاده می‌کنند تا فرایندها و اقدامات فنی تسهیل شود و در عین حال رویداد بتواند از سطح امنیتی مطلوبی برخوردار شود. در این رویداد خریداران با استفاده از رمزارهای معتبر یا ارزهای فیات سفارش خود را ثبت می‌کنند. هر متقاضی هم مبلغ مشخصی را به خرید توکن‌های کاربردی اختصاص می‌دهد. بعد از پردازش سفارش، توکن‌ها به آدرس کیف پول خریدار ارسال می‌شوند. به این ترتیب سرمایه‌گذار توکن ابزاری به دست می‌آورد و پروژه نیز بودجه مورد نیاز خود را جذب خواهد کرد.

چرا رویداد ICO یکی از محبوب‌ترین بسترها برای سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو است؟

به طور معمول سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید و خرید توکن کاربردی به کمک این رویداد، سودآوری زیادی برای تریدرها به همراه خواهد داشت. دلیل این موضوع هم تعیین یک قیمت حداقلی برای توکن یوتیلیتی در زمان عرضع است. از طرفی ارزش بسیاری از توکن‌های کاربردی بعد از مدتی افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که پروژه در مدت تعیین شده به اهداف خود برسد یا از آن فراتر رود، سرعت رشد نمودار قیمت هم بیشتر خواهد شد.

آیا یوتیلیتی کوین برای سرمایه‌گذاری گزینه‌ای مناسب است

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که رشد ارزش یک توکن به موارد مختلفی بستگی دارد. یکی از همین موارد، میزان عرضه کل، عرضه در گردش و همچنین پروسه آزادسازی توکن است. در صورتی که عرضه کل نامحدود باشد و یا اینکه هنوز بخش کمی از آن در حال گردش باشد، بدون توجه به سایر عوامل، رشد قیمتی توکن سخت‌تر اتفاق می‌افتد.

بعضی تصور می‌کنند هرچقدر که یک توکن کاربرد بیشتری داشته باشد، رشد بیشتری هم خواهد داشت. بهتر است بگوییم مهم‌ترین عاملی که می‌تواند بر روی ارزش یک توکن تاثیرگذار باشد، تقاضایی است که برای آن ایجاد می‌شود.

آیا می‌توانیم بیت کوین را یک توکن کاربردی بدانیم

بیت‌کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال است و به لحاظ ارزش بازار در مقام نخست قرار می‌گیرد. این ارز دجیتال با هدف تبادلات همتا به همتا و به صورت کاملا دیجیتال طراحی شده است. ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین و اتریوم در پروتکل‌های نرم‌افزاری بلاک‌چین بومی خود کدنویسی شده و دارایی‌های دیجیتال بومی شبکه‌ خود را دارند. به همین دلیل هم می‌توان گفت بیت‌کوین در بهترین حالت ممکن یک ارز دیجیتال است که هدف آن انتقال ارزش‌های پولی در شبکه بیت‌کوین می‌باشد. به یاد داشته باشید که رفتار تراکنشی توکن‌های کاربردی، نه مبتنی بر یک بلاک‌چین اختصاصی، بلکه به وسیله قراردادهای هوشمند به دست می‌آید.

بررسی تفاوت میان Utility Tokens و Security Tokens

یوتیلیتی توکن چه تفاوتی با توکن‌های اوراق بهادار دارد؟ توکن‌های اوراق بهادار مانند (Security tokens) بیانگر مالکیت شرکت مادر خود بوده و تفاوت اصلی آن‌ها با توکن‌های ابزاری در چگونگی ارزش‌گذاری آن‌ها است. این توکن‌ها که توسط سازمان‌های نظارتی دولت‌ها تنظیم و قانون‌گذاری می‌شوند در مقایسه با توکن‌های کاربردی امنیت بالاتری داشته و سودی متناسب با عملکرد شرکت صادرکننده خود به دارندگان می‌دهد.

مهم‌ترین وجه تمایز این دو گروه از توکن‌ها در چگونگی عملکرد و نقش آن‌ها در بین دارندگان این توکن‌ها است. توکن‌های تضمینی عمدتا با هدف سرمایه‌گذاری و پرداخت سود به سرمایه‌گذاران تولید می‌شوند. هر زمانی که سودی به کمپانی فعال در این گروه تعلق می‌گیرد، از طریق توکن اعتبار یافته خود، درصدی از این سود به سرمایه‌گذاران پرداخت می‎‌شود. از طرفی دارندگان توکن‌های تضمینی از حق مالکیت و داشتن سهام اصلی کمپانی برخوردار می‌باشند.

utility-token-05

چشیدن طعم موفقیت با یوتیلیتی توکن سهم تریدرهای ریسک‌پذیر است

یوتیلیتی توکن یکی از گزینه‌های مهم برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید است. توسعه‌دهندگان پروژه‌ها با عرضه این توکن‌ها تلاش می‌کنند تا سرمایه‌ای قابل توجه برای انجام مراحل بعدی توسعه به دست بیاورند. دو مزیت کلیدی توکن‌های کاربردی، قیمت کم و سودآوری بالا است. اگر اهل ریسک کردن هستید و می‌خواهید شانس خود را برای ثروتمند شدن در بازار ارزهای دیجیتال امتحان کنید، ما به شما خرید یوتیلیتی توکن را پیشنهاد می‌کنیم.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت
نحوه ورود به بازار ارز دیجیتال
کارمزد انتقال تتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

محبوب‌ترین کوین‌ها