مفهوم فاد | اصطلاحی در صرافی‌ها با ترکیب سه عبارت Fear، Uncertainty و Doubt

what-is-fud-04

فهرست محتوا

امروزه در بازار رمزارزها اصطلاحات مختلفی برای انجام معاملات و آنالیز نمودارها استفاده می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به فاد (FUD) اشاره کرد. این اصطلاح، برخلاف بسیاری از اصطلاحات رایج در این بازار، یک اصطلاح منفی است که می‌تواند به کلی معاملات شما را دگرگون کند. به همین خاطر، باید با مفهوم فاد، انواع آن، راهکارهای جلوگیری از فاد و روش استفاده از آن در جهت مثبت را یاد بگیرید. برای این منظور، در این مطلب از مجموعه صرافی راستین، با ما همراه باشید.

نکته مهمی که درباره مفهوم فاد وجود دارد این است که اصطلاحات زیادی مانند Fudders و Stop the FUD بر پایه آن ایجاد شده‌اند که اگر می‌خواهید با صفر تا صد مفهوم فاد آشنایی داشته باشید، توصیه می‌کنیم این مفاهیم را نیز یاد بگیرید.

آیا مفهوم فاد را می‌دانید؟

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که دائما عبارت ” مفهوم فاد” را در اینترنت جست و جو می‌کنند، باید بگوییم فاد را می‌توان یک عبارت مختصر برای ادغام اصطلاحات Fear، Uncertainty و Doubt دانست. این عبارت در زبان فارسی به معنای ترس، عدم اطمینان و تردید هستند.

اگر بازار ارزهای دیجیتالی را با بازارهای سرمایه سنتی مانند بورس مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که میزان فاد در این بازارها به مراتب بیشتر از بازارهای سنتی است. در نتیجه، فاد را می‌توان یک ابزار کلیدی تعیین کرد که می‌تواند آینده یک ارز دیجیتال و حتی آینده معاملات شما را تحت شعاع خود قرار دهد.

به طور کلی، می‌توان گفت که فاد در عین اینکه می‌تواند یک شایعه درست باشد که می‌تواند شما را از یک معامله سنگین و پرضرر نجات دهد، می‌تواند یک شایعه ساختگی از سمت سودجویان باشد که می‌خواهند این بازار سرمایه را مطابق میل خود پیش ببرند. در این میان، یک معامله‌گر واقعی، به هیچ عنوان برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتالی به احساس خود تکیه نمی‌کند و برای تصمیم‌گیری‌های خود به سراغ منطق، آنالیز و دلیل می‌رود. چرا که در این بازار، تکیه بر احساسات می‌تواند ضررهای سنگینی را در پی داشته باشد. این افراد معمولا به سود کم قناعت می‌کنند و سریع از بازار ارزهای دیجیتالی خارج می‌شوند. به این افراد دست‌های کاغذی یا Paper Hands گفته می‌شود.

مفهوم فاد بیشتر در مواقعی معنی پیدا می‌کند که یک گروه یا شرکت برای یک دارای دیجیتال شایعات و اخبارهای منفی را منتشر می‌کند. زمانی که این اخبار منتشر می‌شوند، دو دسته نسبت به تصمیمات گذشته و آینده خود شک می‌کنند. این دو دسته، یا افرادی هستند که قبلا این ارز را خریداری کرده‌اند، یا افرادی هستند که قصد خرید آن دارای دیجیتال را دارند. به اصطلاح این افراد دچار فاد می‌شوند.

what-is-fud-02

چرا در ارزهای دیجیتال فاد ایجاد می‌شود؟

شاید در گذشته مفهوم فاد تنها به یک دلیل معنی پیدا می‌کرد. اما امروزه چندین دلیل وجود دارند که باعث به‌وجود آمدن این اصطلاح در بازار رمزارزها می‌شوند. از جمله این دلایل می‌توان به قانون‌گذاری دولت‌ها، اخبار منتشر شده و افت قیمت ارزها اشاره کرد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

قوانینی که دولت‌ها برای فاد در ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنند

یکی از مهم‌ترین دلایلی که امروزه باعث به وجود آمدن فاد در بازار ارزهای دیجیتالی می‌شود، قانون‌گذاری دولت‌ها در مورد دارایی‌های دیجیتالی یا حتی ایجاد شایعه درباره آن‌ها است. شاید از خود این سوال را بپرسید که چرا دولت‌ها باید چنین کاری را درباره دارایی‌های دیجیتال انجام دهند؟

دولت‌ها از همان زمان معرفی شدن ارزهای دیجیتالی به بازار یعنی بیت‌کوین، به دنبال از بین بردن آن بودند و هیچ حمایتی از آن‌ها نمی‌کردند. این کار در برخی مواقع با خنثی نشان دادن دولت نسبت به این دارایی‌ها و در برخی مواقع با موضع گرفتن نسبت به آن‌ها انجام می‌شود. البته کشورهایی نیز وجود دارند که امروزه از این ارزها حمایت می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به السالوادور اشاره کرد.

دلایلی زیادی دست به دست هم داد‌ه‌اند تا دولت‌ها نخواهد ارزهای دیجیتالی را به رسمیت بشناسند. از جمله این دلایل می‌توان به شیوه نگهداری، روش‌های خرید و فروش، صرافی‌های انجام معاملات و عدم وجود فیزیکی این ارزها اشاره کرد. به همین خاطر، این دولت‌ها تلاش می‌کنند تا با ایجاد فاد، از رایج‌تر شدن این رمزارزها جلوگیری کنند و به نوعی، باعث عدم به رسمیت شناخته شدن آن‌ها شوند.

اخبار منفی که درباره یک ارز منتشر می‌شوند

مهم‌ترین عامل برای ایجاد فاد را می‌توان اخبار منفی منتشر شده درباره یک ارز دانست. به‌عنوان‌مثال، زمانی که بیت‌کوین در اوج خود قرار داشت، شایعات منفی یا همان فادهای زیادی درباره آن ایجاد شدند و بسیاری از مردم نیز این شایعات را باور کردند. نتیجه این شد که معامله‌گران سرمایه خود را از این ارز دیجیتالی خارج کردند و قیمت بیتکوین از ۴۶ هزار دلار، به کمتر از ۲۰ هزار دلار رسید.

فادهایی که در بازار ارزهای دیجیتالی منتشر می‌شوند، ممکن است به صورت ناشناس باشند، یا یک شرکت معروف آن‌ها را رشد دهد و یا توسط افراد معروف منتقل شوند. این بستگی به نوع فاد دارد که چگونه بتواند احساسات معامله‌گران را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر یک فرد ناشناس درباره بیت‌کوین فاد منتشر کند، شاید اصلا فاد او منتشر نشود و هیچ‌کسی به آن شایعه توجهی نکند. اما اگر همین فاد توسط افراد سرشناسی مانند وارن بافت، برکشیر هاتاوی، برایان موینیهان و بن برنانکه اعلام شوند، در چند ساعت این شایعه کل جهان را در برمی‌گیرد. از فادهایی که در این سال ها در زمینه کریپتو مطرح شده اند می توان موارد زیر را نام برد:

  • از بیتکوین برای کارهای مجرمانه استفاده می شود.
  • کوین ها ارزش ذاتی ندارند و بدون دلیل رشد کرده اند.
  • بیتکوین برای محیط زیست ضرر دارد.
  • دولت ها با کریپتو مقابله خواهند کرد.
  • نوسان کریپتو بسیار زیاد است.

افت قیمت شدید یک رمزارز در بازه زمانی کوتاه

اگر عبارت “مفهوم فاد” یا “مفهوم FUD” را جست و جو کرده باشید، متوجه می‌شوید که از جمله دیگر دلایل ایجاد فادها در بازار رمزارزها، افت شدید قیمت یک ارز در بازه زمانی کوتاه است. مهم‌ترین سیگنال برای یک معامله‌گر در بازار ارزهای دیجیتال، نوسان شدید قیمت یک ارز در بازه زمانی کوتاه است. اگر یک معامله‌گر احساسی در این شرایط قرار بگیرد، به احتمال ۹۹ درصد، تحت تاثیر فادهایی که درباره آن رمزارز منتشر می‌شوند، قرار می‌گیرد. در نتیجه، سرمایه خود را از آن خارج می‌کند یا به توصیه فاد، در آن معامله باقی می‌ماند. اما یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای، به هیچ عنوان تحت تاثیر احساسات خود قرار نمی‌گیرد و به فاد ایجاد شده توجهی نمی‌کند. او با منطق و دلیل، به دنبال آنالیز قیمتی ارز خواهد بود و مطابق با نتیجه‌گیری آنالیز، تصمیم خود را می‌گیرد.

what-is-fud-03

با استفاده از فاد می‌توانید فرصت مناسب خرید را پیدا کنید

درست است که فاد یک اصطلاح در جنبه منفی است؛ اما شما می‌توانید با دانش بالای خود، این شایعه را به یک فرصت طلایی برای کسب سود تبدیل کنید. بیشتر فادها منجر به کاهش ناگهانی قیمت یک رمزارز در بازه زمانی کوتاه می‌شوند. در نتیجه، ممکن است افراد زیادی در این نوسان قیمتی دچار زیان شوند. اما همین فرصت برای افرادی که قصد خرید رمزارز مورد نظر را دارند، می‌تواند به یک فرصت طلایی تبدیل شود. به این صورت که درست در زمانی که قیمت ارز دیجیتالی مد نظر شما به حداقل خود رسیده است، آن را خریداری می‌کنید.

زمانی که یک ارز دیجیتال در قیمت کف خود قرار می‌گیرد، معامله‌گران زیادی برای خرید آن اقدام می‌کنند. چرا که حتی اگر ارز دیجیتالی مد نظر بعدا به قیمت بالاتر از قیمت اولیه خود هم نرسد، باز شما سود مناسبی را از این فاد ایجاد شده دریافت می‌کنید. در نتیجه، توجه به فاد و خرید در زمان قرار گرفتن در کف قیمت، یک معامله برد-برد است که نباید از آن چشم‌پوشی کنید.

برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال به فاد توجه کنید

همان‌طور که گفته شد، تاثیرات یک فاد ارتباط زیادی با منبع انتشار آن دارد. اگر یک فاد توسط منابع خبری شناخته شده منتشر شود، قطعات تاثیرات بزرگ‌تری را در بازار سرمایه می‌گذارد. به همین خاطر، به هیچ عنوان نباید قدرت آن را دست کم بگیرید. یک تریدر واقعی، فاد را با شرایط واقعی رمزارز مقایسه می‌کند و شرایط را می‌سنجد. این بررسی باید از طریق دو تحلیل تکنیکال و فاندامنتال انجام شود.

در صورتی که متوجه شدید پروژه شما از نظر بنیادی مناسب است، یعنی اینکه شایعه ایجاد شده نوعی فاد است. به زبان دیگر، این فاد وجود واقعی ندارد و صرفا برای خراب کردن بازار آن رمزارز ایجاد شده است. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که بازار سرمایه ارزهای دیجیتالی، یک بازار غیرقابل‌پیش‌بینی است و باید با فعالیت در آن، انتظار هر رخدادی را داشته باشید. در نتیجه، نباید به هیچ عنوان به احساسات خود متکی باشید. بلکه باید از روی منطق و تحلیل داده تصمیمات خود را برای فعالیت در این بازار ارزی بگیرید. یک فاد می‌تواند باعث کاهش ارزش چشمگیر یک ارز شود. در نتیجه، توصیه می‌کنیم به این شایعات نیم‌نگاهی داشته باشید و به هیچ عنوان بیشتر از توان خود را در رمزارزها سرمایه‌گذاری نکنید.

what-is-fud-01

سخن آخر

فاد یکی از مهم‌ترین اصطلاحاتی است که در بازار ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود. توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کنید، حتما شایعات مثبت و منفی که درباره آن‌ها منتشر می‌شوند را مطالعه کنید؛ اما به هیچ عنوان تحت تاثیر آن‌ها قرار نگیرید. شما می‌توانید برای انجام معاملات ارزهای دیجیتالی خود، از خدمات صرافی راستین استفاده کنید. مجموعه ما به عنوان شناخته‌شده‌ترین صرافی ارزهای دیجیتالی در ایران شناخته می‌شود و می‌توانید با خیالی آسوده از خدمات ما استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت
Fan-token09

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب