پرایس اکشن | یکی از تکنیک‌های مهم که باید پیش از ترید کردن آن را بشناسید

price-action-08

فهرست محتوا

برای موفقیت در معاملات سهام و رمزارز، شما می‌توانید از روش‌های تحلیل مختلفی استفاده کنید. استفاده از تحلیل تکنیکال یکی از بهترین راهکارها برای  انجام معامله است که پرایس اکشن به عنوان یکی از همین تکنیک‌های تحلیلی شناخته می‌شود. برای پرا‌یس ا‌کشن، استراتژی‌های مختلفی وجود دارند که شما با توجه به روش معامله خود می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. بعضی از استراتژی‌های پرا‌یس ا‌کشن مخصوص معاملات بلندمدت یا لانگ و برخی دیگر مخصوص معاملات کوتاه‌مدت یا شورت هستند. در این مطلب با تمام پیچ و خم‌های پرا‌یس ا‌کشن آشنا می‌شویم.

پرایس اکشن یا RTM چیست؟

پرا‌یس ا‌کشن یا RTM به حرکت قیمتی به صورت ترسیم شده در گذر زمان گفته می‌شود. با کمک پرا‌یس ا‌کشن می‌توانید تمام آنالیز‌های مربوط به نمودارهای ارزهای دیجیتال و سهام‌ها را بررسی کنید تا بهترین معاملات را داشته باشید.

بسیاری از معامله‌گران از جمله سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت برای انجام معاملات از پرایس اکشن برای نظارت بر عملکرد قیمت و شکل‌گیری‌ها و روندهای برون‌یابی شده از آن استفاده می‌کنند. این تحلیل تکنیکال می‌تواند قیمت‌های قبلی ارز یا سهام مورد نظر شما را بررسی کند و در قالب یک آمار موثق، نتیجه‌ای نمایش دهد که متوجه شوید ارز یا ترید مد نظر شما ارزش خریدن دارد یا خیر.

از پرا‌یس ا‌کشن برای چه کارهایی استفاده می‌شود

پرا‌یس ا‌کشن از طریق چارت‌های قیمتی که دارد، قابل تفسیر و بررسی است. معامله‌گران از ترکیب نمودارهای مختلف در پرا‌یس ا‌کشن برای بهبود توانایی خود در تشخیص و تفسیر روندها، شکست‌ها و معاملات معکوس استفاده می‌کنند. بسیاری از معامله گران از نمودارهای کندل استیک پرا‌یس ا‌کشن استفاده می‌کنند؛ چرا که با نمایش مقادیر باز، بسته، پایین و زیاد در چارچوب بخش‌های بالا یا پایین به تجسم بهتر حرکات قیمت کمک می‌کنند. الگوهای شمعدانی از انواع مختلفی تشکیل شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به صلیب حرامی (Harami)، الگوی فراگیر و سه سرباز سفید اشاره کرد. همه این انواع نمونه‌هایی از تفسیر بصری پرا‌یس ا‌کشن هستند.

price-action-09

علاوه بر مواد ذکر شده، مدل‌های کندل استیک بسیار بیشتری در نمودارهای پرایس اکشن وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همین شکل‌بندی‌ها می‌توانند برای انواع دیگر نمودارها، از جمله نمودارهای نقطه‌ای و شکلی، نمودارهای جعبه‌ای، نمودارهای جعبه‌ای و غیره اعمال شوند.

علاوه بر شکل‌های بصری موجود روی نمودار، بسیاری از تحلیلگران تکنیکال هنگام محاسبه شاخص‌های فنی از داده‌های مخصوص مربوط به قیمت هم استفاده می‌کنند. به این دلیل از این داده‌ها و نمادها استفاده می‌شود که بتوانید ارتباط به ظاهر تصادفی میان شاخص‌های قیمتی را پیدا کنید. به‌عنوان‌مثال، یک الگوی مثلث صعودی که با اعمال خطوط روند در نمودار اقدام قیمت شکل می‌گیرد، ممکن است نشانه‌ای برای پیش‌بینی شکست احتمالی یک پروژه باشد.

نحوه استفاده از پرا‌یس ا‌کشن

برخلاف تصور خیلی از تریدرهای تازه‌کار، پرا‌یس ا‌کشن به عنوان یک ابزار معاملاتی مانند یک اندیکاتور شناخته نمی‌شود، بلکه این تحلیل تکنیکال، منبع داده‌ای است که همه ابزارها از آن ساخته شده‌اند. معامله‌گران ترند و سوئینگ بیشترین طرفداران پرایس اکشن هستند. چرا که ریسک معاملات در این سهام‌ها و ارزها بالا است و با کمک پرایس اکشن می‌توانید به راحتی آینده قیمتی آن‌ها را پیش‌بینی کنید. این باعث می‌شود که ریسک معاملات شما به حداقل برسد و خطر ضرر کمتری داشته باشید.

با کمک پرایس اکشن می‌توان الگوریتم‌های قیمتی مختلفی را طراحی کرد. این موضوع به قدری در معاملات امروزی مهم شده است که اکنون بسیاری از موسسات شروع به طراحی الگوریتم‌هایی برای تجزیه‌وتحلیل پرایس اکشن کرده‌اند. این الگوریتم‌ها توانایی این را دارند که به صورت خودکار داده‌های مربوط به قیمت‌ها را بررسی و نتایج مطمئنی را اعلام کنند.

محدودیت‌های پرا‌یس ا‌کشن

تفسیر پرا‌یس ا‌کشن بسیار کلی و البته بر اساس تجربه است. در نتیجه، در رابطه با تعریف آن همواره بحث‌هایی میان معامله‌گران و تحلیل‌گران وجود دارند. از دید یک معامله‌گر، ممکن است یک پرا‌یس ا‌کشن را که روندی نزولی را نشان دهد، یک باخت ببیند. اما یک تحلیل‌گر می‌تواند این روند نزولی را پتانسیلی مهم برای افزایش ارزش ببیند.

price-action-01

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که پیش‌بینی‌های معاملاتی که با استفاده از پرا‌یس ا‌کشن در هر مقیاس زمانی انجام می‌شوند، موقتی هستند. به این دلیل و البته برای تایید نتیجه پرا‌یس ا‌کشن، توصیه می‌کنیم برای انجام معامله از ابزارهای تحلیل دیگر هم استفاده کنید.

پرا‌یس ا‌کشن قدیمی نمی‌تواند آینده یک ارز یا سهام را تضمین کند. معاملاتی که ریسک بالایی دارند، معمولا غیرقابل‌پیش‌بینی هستند. به این معنی که ممکن است پرایس اکشن آن‌ها همیشه درست نباشد. به همین خاطر، باید در حین انجام این‌گونه معاملات، تنها به پرایس اکشن تکیه نکنید.

روش کار با پرایس اکشن به چه صورت است؟

پرا‌یس ا‌کشن برای تجزیه‌وتحلیل ترندها و شناسایی نقاط ورود و خروج دارایی هنگام معامله استفاده می‌شود. بسیاری از معامله‌گران از نمودارهای کندل استیک برای ترسیم نمودارهای قبلی قیمت استفاده می‌کنند و سپس الگوهای شکست احتمالی و بازگشت را ترسیم می‌کنند.

پرا‌یس ا‌کشن اغلب به صورت گرافیکی و به شکل نمودار میله‌ای یا نمودار خطی داده‌ها را نمایش می‌دهد. دو عامل کلی وجود دارد که باید هنگام تجزیه‌وتحلیل اقدام قیمت در نظر داشته باشید. اولین مورد، تشخیص جهت قیمت و دومین مورد، تشخیص جهت حجم معاملات است.

اگر قیمت اوراق بهادار در حالی که حجم آن افزایش می‌یابد به سمت بالا حرکت می‌کند، به این معنی است که احتمالا آن ارز یا سهام آینده روشنی دارد؛ چرا که افرادی زیادی در حال خریداری آن هستند. از طرف دیگر، اگر حجم معاملات پایینی را مشاهده می‌کنید، توصیه می‌کنیم از انجام معامله صرف نظر کنید. چرا که معامله‌گران آینده چندان روشنی را در آن نمی‌بینند.

پرا‌یس ا‌کشن صعودی چیست؟

پرا‌یس ا‌کشن صعودی شاخصی است که سیگنال‌های مثبتی را نشان می‌دهد که تعیین می‌کند ارزش سهام یا ارز مورد نظر در حال افزایش است یا پتانسیل افزایش در آینده را دارد. این نوع تحلیل، به عنوان یک ترند صعودی اغلب با «بالاترین بالاترین‌ها» و «پایین‌های بالاترین‌ها» تعریف می‌شود که در کنار هم یک الگوی مثلث صعودی را تشکیل می‌دهند.

price-action-02

آیا پرا‌یس ا‌کشن برای معاملات سوئینگ خوب است؟

معامله‌گران ارزها و سهام‌های نوسانی به حرکت قیمت‌ها بسیار توجه می‌کنند. اگر قیمت ارز یا سهام مورد نظر بدون تغییر باقی بماند، کسب سود از آن‌ها به مراتب سخت‌تر از همیشه می‌شود. به طور کلی، پرا‌یس ا‌کشن برای معامله‌گران نوسانی خوب است. زیرا این افراد می‌توانند نوسانات بالا و پایین را به راحتی شناسایی کرده و بر این اساس معامله کنند.

برخی از استراتژی‌های معاملاتی پیشرفته در پرا‌یس ا‌کشن

در پرا‌یس ا‌کشن الگوریتم‌ها یا همان استراتژی‌های مختلفی به‌کار گرفته می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به استراتژی‌های ریجکشن قیمت، رنکو (Renco)، اسکالپینگ و سوئینگ اشاره کرد. در ادامه با این استراتژی‌های پیشرفته آشنا می‌شویم.

استراتژی ریجکشن قیمت

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های پرا‌یس ا‌کشن، استراتژی ریجکشن قیمت است. این استراتژی به این معنی است که وقتی قیمت یک سهام یا ارز تلاش می‌کند تا از یک سطح خاص و کلیدی عبور کند، اما نیروی کافی برای انجام این حرکت را ندارد، ریجکشن قیمت رخ می‌دهد. در این موقعیت باید به موارد مختلفی توجه کنید. یکی از این موارد، رسیدن قیمت به سطح بحرانی است. در این موقعیت، ممکن است قیمت سهام یا ارز مد نظر شما به یک سطح خاصی مانند عرضه، تقاضا یا شکست الگو نزدیک شود. همچنین ممکن است بعد از شکست قیمت، جهت حرکت قیمت تغییر کند. درا ین صورت کندل ممکن است از نوع لانگ تیل (Long Tail) باشد.

استراتژی رنکو؛ یکی از پیشرفته‌ترین استراتژی‌های پرایس اکشن

نمودارهای رنکو از نوع مربعی یا همان آجری هستند. ظاهر شدن یک آجر به این معنی است که قیمت ارز یا سهام مد نظر شما در حال افزایش است. این آجرها در زاویه ۴۵ درجه روی هم اضافه می‌شوند و تا زمان اضافه شدن هم‌رنگ هستند. ممکن است در مواقعی دو آجر در جهت‌های دیگر حرکت کنند که به این حالت، حالت ریورسال گفته می‌شود.

price-action-05

توجه داشته باشید که اگر در نمودار رنکو، آجرها هم‌رنگ بودند، معامله‌گرها باید در معامله باقی بماند و سرمایه خود را حفظ کنند. اما اگر این رنگ معکوس شد، شاید وقت آن رسیده باشد که بخواهید آن دارایی را بفروشید.

اسکالپینگ؛ از جمله محبوب‌ترین استراتژی‌های پرایس اکشن

از جمله دیگر استراتژی‌های پیشرفته پرایس اکشن می‌توان به اسکالپینگ اشاره کرد. در این استراتژی پرایس اکشن، سود و زیان با نهایت سرعت ممکن انجام می‌شود و هر معامله در طولانی‌ترین حالت ممکن چند ساعت طول می‌کشد. توصیه می‌کنیم در این استراتژی معاملاتی از ۳ تا ۵ پیپی حد ضرر و ۵ تا ۱۰ پیپ سود استفاده کنید.

در تکنیک اسکالپینگ شما باید ورود و خروج بسیار سریعی در معاملات داشته باشید. به این معنی که تمرکز شما روی نوسانات جزئی ارزها است. برای این منظور، نمودارهای پرایس اکشنی که باید استفاده کنید، معمولا از نوع یک دقیقه‌ای و کاملا به‌روز هستند.

در اسکالپینگ، شما باید در جهت آن روند یا همان ترند معامله کنید و در طی یک پولبک، وارد معامله شوید. انجام این کار باعث می‌شود که بتوانید با کمترین قیمت لحظه‌ای ممکن یک ارز یا سهام را خریداری کنید. اگر این کار را انجام ندهید، کل استراتژی معاملاتی شما به‌هم می‌ریزد و در عمل معامله را می‌بازید.

استراتژی که باید برای معاملات سوئینگ در نظر بگیرید

در معاملات سوئینگ، یک استراتژی مربوط به سوئینگ می‌تواند تمام استراتژی‌های دیگر پرا‌یس ا‌کشن را دربربگیرد. در این باره، باید بگوییم که معامله‌گران سوئینگ همواره معاملات خود را در نمودارهای یک ساعته، ۴ ساعته و روزانه تنظیم می‌کنند. حتی در مواقعی ممکن است این نمودارها به ۱۵ یا حتی ۵ دقیقه برسد که بستگی به نوع معامله دارد. به طور کلی، برای معاملات سوئینگ باید قبل از شکستن تثبیت به سمت نزولی، الگوی آن را پیدا کنید تا متوجه شوید در کدام بازه، قیمت آن تثبیت می‌شود.

نکاتی که باید درباره حد ضرر و حد سود در پرا‌یس ا‌کشن بدانید

انجام معاملات بر پایه تحلیل‌های پرا‌یس ا‌کشن در مواقع خاصی ممکن است بسیار ریسک بالایی داشته باشد. در این صورت، شما می‌توانید برای کنترل ریسک معاملات خود از گزینه حد ضرر استفاده کنید. در معاملات لانگ، حد ضرر یا همان استاپ لاس در پایین آخرین سوئینگ قرار می‌گیرد. اما برای معاملات کوتاه یا شورت، شما می‌توانید این حد را در آخرین سوئینگ بالا قرار دهید. انجام این کار باعث می‌شود تا قیمت بیش از حد کاهش یا افزایش نداشته باشد. به‌عنوان‌مثال، در نمودار رنکو، به محض اینکه آجرها تغییر رنگ دادند، می‌توانید از آن معامله خارج شوید.

تعیین حد سود

یکی از نکات مهم در رابطه با پرا‌یس ا‌کشن این است که معامله‌گرانی که از این تکنیک برای معامله خود استفاده می‌کنند، باید برای خود یک حد سود تعیین کنند. برای انجام این کار چند راهکار مختلف وجود دارد. یکی از ساده‌ترین راهکارها برای قفل کردن سود، استفاده از نسبت میان ریسک و پاداش است. برای درک ساده‌تر این موضوع یک مثال می‌زنیم.

اگر شما در معاملات اسکالپینگ برای هر سهم ۵ دلار ریسک کنید، احتمالا ۱۰ دلار سود خواهید داشت. به زبان دیگر، نسبت ریسک به پاداش ما در این معامله ۱ به ۲ است. در معاملات اسکالپینک، معامله‌گران از نسبت‌های ۱ به ۱.۵  و ۱ به ۲ استفاده می‌کنند. این در حالی است که تریدرهای سوئینگ طرفدار نسبت‌های بالاتر مانند ۱ به ۳ هستند. البته قانونی برای انجام این کار وجود ندارد و هر معامله‌گر با توجه به توانایی و میزان ریسک خود می‌تواند نسبت تعیین کند.

price-action-07

 

از خود پرایس اکشن می‌توان برای تعیین زمان خروج از معامله استفاده کرد. برای این منظور، اگر شما وارد معامله‌ای می‌شوید که بازار آن در حال کاهش است، در زمان معکوس شدن روند آن ارز یا سهام، در آن معامله باقی بمانید. ضمنا، اگر در زمان عرضه وارد یک معامله می‌شوید، بهتر است در زمان شروع تقاضا از آن خارج شوید. به زبان دیگر، خود پرایس اکشن برای شما نشانه‌هایی دارد که به واسطه آن‌ها می‌توانید تعیین کنید چه زمان از یک معامله خارج شوید.

سخن آخر

پرایس اکشن یکی از بهترین انواع تحلیل‌های تکنیکال برای موفق شدن در بازارهای معاملات رمزارز و سهام است. شما با یادگیری این روش تحلیلی و استفاده از استراتژی‌های مختلف آن، می‌توانید در بازه زمانی کوتاه‌مدت، به سود مناسبی دست پیدا کنید. رنکو، ریجکشن قیمت، اسکالپینگ و سوئینگ از جمله استراتژی‌های معروف پرایس اکشن هستند.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

انواع الگوهای تحلیل تکنیکال
mvrv-ratio-01
what-is-the-difference-between-a-triangle-and-a-flag-pattern-05

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

قیمت‌ ارزهای‌ دیجیتال محبوب