ارز زیلیکا چیست؛ پیش بینی قیمت آینده ارز ZIL تا سال ۲۰۳۰

ارز دیجیتال زیلیکا چیست

فهرست محتوا

با رشد شبکه‌های بلاکچینی مانند بیت کوین و اتریوم، دفتر کل دیجیتال آنها هم بزرگ‌تر می‌شود و در نتیجه، پردازش تراکنش‌ها با سرعت کمتری صورت می‌گیرد. در حالت کلی، مقیاس‌پذیری مهم‌ترین مشکلی است که این شبکه‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa) اولین پروژه‌ای است که با اتکا به فناوری شاردینگ (sharding)، سعی در حل این مشکل دارد. اما ارز زیلیکا چیست؟ برای آشنایی بیشتر با این پروژه و آینده آن، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید. (اگر تمایل به خرید زیلیکا و مشاهده قیمت آن دارید، می‎توانید از طریق صرافی راستین به آسانی اقدام به خرید این رمز ارز کنید)

ارز دیجیتال زیلیکا چیست؟

در پاسخ به این سؤال که ارز زیلیکا چیست باید بگوییم که زیلیکا یک بلاکچین عمومی است که برای مقابله با مشکلات رایجی که بسیاری از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین و اتریوم با آن مواجه هستند، راه‌اندازی شده است: مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی. برای دستیابی به این هدف، زیلیکا اولین بلاکچینی است که کاملاً به شاردینگ تکیه می‌کند و به این ترتیب، سرعت تراکنش‌ها را بهبود می‌بخشد و با تقسیم شبکه به گره‌هایی که فرآیندها را به صورت موازی اجرا می‌کنند، یک پلتفرم مقیاس‌پذیر و امن می‌سازد. بر اساس وایت پیپر زیلیکا، فناوری شاردینگ به این بلاکچین کمک می‌کند تا به سرعت تراکنشی در حدود هزار برابر سریع‌تر از شبکه اتریوم دست پیدا کند.

تعریف ارز دیجیتال زیلیکا

این واقعیت که زیلیکا یک شبکه بلاکچینی بدون نیاز به مجوز (permissionless) با توان عملیاتی بالا است، به این معنی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز و اجرای قراردادهای هوشمند، بدون مواجهه با مشکلات اصلی بسیاری از پلتفرم‌های بلاکچینی قدیمی‌تر، مانند ازدحام یا کارمزدهای بالا، استفاده کنند.

همچنین بخوانید: ارز دیجیتال سوایپ چیست و پیش بینی اینده ارز سوایپ

زیلیکا چگونه کار می‌کند؟

مفهوم اصلی پشت زیلیکا، اتکای آن به فناوری شاردینگ برای غلبه بر ازدحام است. اما شاردینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟ به زبان ساده، شاردینگ به معنای تقسیم یک شبکه به چند دسته از گره‌ها است که به آن شارد می‌گویند. این بدان معنا است که وقتی ماینرها برای تأیید یک تراکنش فراخوانده می‌شوند، می‌توانند این کار را به صورت موازی انجام دهند. به عبارت دیگر، شاردها می‌توانند تراکنش‌ها را جدا از یکدیگر پردازش کنند؛ نه همه با هم در یک گروه بزرگ که هرچه بزرگ‌تر می‌شود، کندتر و کندتر می‌شود. در شبکه‌ای که به شاردینگ متکی است، هر چه شبکه بزرگ‌تر باشد، سریع‌تر می‌تواند تراکنش‌ها را پردازش کند؛ زیرا هر چه تعداد شاردها بیشتر باشد، تراکنش‌های بیشتری را می‌توانند به صورت همزمان پردازش کنند.

زیلیکا چگونه کار می‌کند؟

البته، یک مشکل بالقوه در مورد شاردینگ، رسیدن به اجماع برای تأیید تراکنش‌ها است. پروتکل اجماع برخی از رمزارزها، مانند بیت کوین، مستلزم آن است که نیمی از نودها یا گره‌ها برای تأیید یک تراکنش به توافق برسند. این امر فرآیندی دست‌وپاگیر است که زیلیکا با مکانیزم اجماع ترکیبی خود که سریع‌تر است و قدرت محاسباتی کمتری برای پردازش تراکنش‌ها نیاز دارد، از آن اجتناب می‌کند. در این مکانیزم، گره‌ها مجبور نیستند کل بلاک‌های اطلاعات را پردازش کنند. در مقابل و برای اطمینان از معتبر بودن فرآیند اعتبارسنجی، زیلیکا لایه دومی دارد که در آن، گروهی از گره‌ها کمیته خدمات تحویل را تشکیل می‌دهند و بلاک‌های کوچک‌تر را در یک کل ترکیب می‌کنند. بنابراین، این کمیته می‌تواند به کل بلاکچین دسترسی داشته باشد و از معتبر بودن اعتبارسنجی اطمینان حاصل کند.

بنیان‌گذاران زیلیکا چه کسانی هستند؟

زیلیکا در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد و برای اولین بار در ژانویه ۲۰۱۸، به عنوان یک توکن ERC-20 برای فروش در دسترس قرار گرفت. این توکن بعداً به شبکه اصلی زیلیکا که در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد، انتقال یافت.

زیلیکا با نماد اختصاری ZIL زاییده فکر پراتیک ساکسنا (Prateek Saxena)، استاد دانشگاه ملی سنگاپور بود که در حوزه ایجاد مرورگرها، استانداردهای وب و فروشگاه‌های اپلیکیشن، کار می‌کرد. ساکسنا با انتشار مقاله‌ای در سال ۲۰۱۵، به بررسی این موضوع پرداخت که چگونه یک بلاکچین شاردشده می‌تواند سرعت و کارایی شبکه را بهبود بخشد. این ایده‌ها، در نهایت پایه و اساس طراحی زیلیکا را تشکیل داد.

بنیان‌گذاران زیلیکا

در همین زمان، ساکسنا با همکاری مکس کانتلیا (Max Kantelia)، و جوزار موتیوالا (Juzar Motiwalla)، شرکت Anquan Capital را تأسیس کردند. در سال ۲۰۱۷، این شرکت با Zilliqa Research که شبکه زیلیکا را ایجاد کرد، ترکیب شد. شرکت Zilliqa Research با تکیه بر پیوندهای ایجادشده با دانشگاه ملی سنگاپور، دونگ شینشو (Dong Xinshu) را به عنوان مدیرعامل، آمریت کومار (Amrit Kumar) را به عنوان مدیر ارشد علمی و یائوچی جیا (Yaoqi Jia) را به عنوان مدیر ارشد فناوری، به خدمت گرفت.چ

لازم به ذکر است که Anquan Capital و Zilliqa Research هر دو دارای ذخایر قابل‌توجهی از ارز دیجیتال زیلیکا هستند.

همچنین بخوانید: آینده ارز دیجیتال dydx + پیش بینی قیمت

ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارز زیلیکا چیست؟

توسعه‌دهندگان زیلیکا می‌گویند که این اولین بلاکچین عمومی است که کاملاً به یک شبکه شاردشده متکی است. علاوه بر این، آنها ادعا می‌کنند که توان عملیاتی و نرخ تراکنش بالای زیلیکا باعث شده که این شبکه توان رقابت با شبکه‌های پرداخت سنتی مانند ویزا (VISA) و مسترکارت (Mastercard) را داشته باشد. زیلیکا همچنین قول داده که به بلاکچین منتخب برای توسعه‌دهندگان حوزه‌های مختلف، از جمله خدمات مالی، بازی، تبلیغات و غیره، تبدیل شود.

علاوه بر این ویژگی‌ها، زیلیکا همچنین با استفاده از یک زبان سفارشی با نام Scilla نوشته شده که به طور اختصاصی برای بهبود خودکار امنیت کل این شبکه طراحی شده است.

ویژگی های منحصر به فرد ارز زیلیکا

تاریخچه قیمت رمز ارز زیلیکا

زمانی که زیلیکا برای اولین بار در اوایل سال ۲۰۱۸ وارد بازار شد، حدود ۰٫۱۳۵ دلار ارزش داشت. اگرچه در روزهای ابتدایی، قیمت رمزارز زیلیکا به شدت کاهش یافت، اما در ماه می ۲۰۱۸، تا ۰٫۱۹ دلار صعود کرد. پس از آن، زیلیکا دوباره وارد یک روند نزولی کلی شد که در طول سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ادامه داشت.

در این روند نزولی، زیلیکا پایین‌ترین قیمت تاریخی خود را در ۱۳ مارس ۲۰۲۰ و در محدوده ۰٫۰۰۲ دلار تجربه کرد.

با این حال، در اوایل سال ۲۰۲۱ و با رونق گرفتن بازار ارزهای دیجیتال، زیلیکا هم وارد یک چرخه صعودی قوی شد که در نتیجه آن، رکورد تاریخی این رمزارز در ۶ می ۲۰۲۱ در محدوده ۰٫۲۵۶ دلار به ثبت رسید. البته پس از آن، بازار دوباره دچار رکود شد و زیلیکا هم آن سال را با قیمت ۰٫۰۷۴ دلار به پایان رساند.

تاریخچه قیمت رمز ارز زیلیکا
نمودار قیمت زیلیکا از ابتدا تاکنون.

در سال ۲۰۲۲، بازار ارزهای دیجیتال زمستان سختی را تجربه کرد و زیلیکا هم از این آشفتگی در امان نماند. در حالی که در یکم آوریل ۲۰۲۲ و به دنبال اعلام پروژه متاورسی زیلیکا با نام Metapolis، قیمت این رمزارز تا ۰٫۲۲۸ دلار افزایش یافت، اما همه چیز به زودی از هم پاشید. عوامل مختلفی از جمله سقوط اکوسیستم ترا و استیبل کوین آن و ورشکستگی صرافی بزرگ FTX، باعث شد که زیلیکا سال ۲۰۲۲ را با یک افت ۸۰ درصدی به پایان برساند.

همچنین بخوانید: ارز ایپ کوین چیست و چه مزایایی دارد؟

تحلیل و پیش بینی آینده ارز زیلیکا در سال ۲۰۲۳

تا اینجا دانستیم که ارز دیجیتال زیلیکا چیست و چه تاریخچه‌ای را پشت سر گذاشته است. حالا می‌خواهیم ببینیم که آینده ارز زیلیکا چگونه است و آیا برای سرمایه‌گذاری مناسب است و می‌تواند سود خوبی در پی داشته باشد یا نه. ابتدا تاریخچه رمز ارز زیلیکا در سال ۲۰۲۳ را مرور می‌کنیم.

رونق گرفتن دوباره بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ و همچنین، مجموعه‌ای از اعلان‌های مربوط به پروژه‌ها و بازی‌های بلاکچینی باعث شد که زیلیکا سال جدید را خوب آغاز کند. بر اساس داده‌های بازار، قیمت توکن ZIL در ۹ ژانویه ۲۰۲۳ به محدوده ۰٫۰۲۵۶ دلار رسید و احیای آن در حدود دو ماه آینده هم ادامه داشت.

قبل از سقوط بانک سیلورگیت، قیمت این رمزارز در ۲۳ فوریه ۲۰۲۳ به اوج سالانه ۰٫۰۳۶۶ دلار رسید، ولی به دنبال بحران بانکی به وجود آمده در ایالات متحده، قیمت زیلیکا هم در ۱۰ مارس به ۰٫۰۲۱ دلار کاهش یافت. با این حال، در اواسط ماه آوریل، زیلیکا یک رالی بهبود دیگر را تجربه کرد که در نتیجه آن، قیمت این رمزارز در ۱۹ آوریل به حدود ۰٫۰۳۴ دلار رسید. از آن زمان تاکنون، زیلیکا در یک روند نزولی کلی معامله می‌شود.

ارز دیجیتال زیلیکا چیست و آینده آن به چه صورت است؟
نمودار قیمت زیلیکا در سال ۲۰۲۳.

در این میان، تحلیلگران وبسایت cryptonewsz پیش‌بینی می‌کنند که زیلیکا سال ۲۰۲۳ را با متوسط قیمت ۰٫۰۵۷ دلار به پایان خواهد رساند.

همچنین بخوانید: آینده ارز دیجیتال تن کوین + پیش بینی قیمت Toncoin

پیش بینی قیمت توکن ZIL در سال ۲۰۲۴

میانگین قیمت پیش‌بینی‌شده برای زیلیکا در سال ۲۰۲۴، حدود ۰٫۰۶۱ دلار است. انتظار می‌رود که بالاترین قیمت زیلیکا در سال ۲۰۲۴، برابر ۰٫۰۷۲ دلار و پایین‌ترین قیمت آن نیز حدود ۰٫۰۵۰ دلار باشد.

پیش بینی قیمت Zilliqa در سال ۲۰۲۵

تا سال ۲۰۲۵، قیمت زیلیکا ممکن است شاهد رشد فوق‌العاده‌ای باشد و به حداکثر قیمت ۰٫۰۹۲ دلار برسد. میانگین قیمت این رمزارز در آن سال، ۰٫۰۷۸ دلار پیش‌بینی می‌شود.

پیش‌بینی قیمت زیلیکا در سال ۲۰۲۶

پیش‌بینی می‌شود که زیلیکا در سال ۲۰۲۶، با میانگین قیمت ۰٫۱ دلار معامله شود. می‌توان انتظار داشت که قیمت این رمزارز تا پایان سال ۲۰۲۶ از مرز ۰٫۱۱۹ دلار عبور کند. در حالی که پایین‌ترین قیمت زیلیکا ممکن است حدود ۰٫۰۸۲ دلار باشد.

پیش بینی قیمت آینده ارز ZIL در سال ۲۰۲۷

میانگین قیمت زیلیکا در سال ۲۰۲۷ حدود ۰٫۱۱۹ دلار خواهد بود. بالاترین و پایین‌ترین قیمت مورد انتظار نیز به ترتیب ۰٫۱۴ دلار و ۰٫۰۹۷ دلار هستند.

پیش‌بینی قیمت زیلیکا در سال ۲۰۲۸

بر اساس پیش بینی قیمت‌ آینده ارز ZIL در سال ۲۰۲۸، قیمت زیلیکا در این سال در حدود ۰٫۱۴۷ دلار خواهد بود و بالاترین و پایین‌ترین قیمت مورد انتظار برای این رمزارز نیز، به ترتیب برابر با ۰٫۱۷۳ دلار و ۰٫۱۲ دلار پیش‌بینی می‌شود.

پیش‌بینی قیمت زیلیکا در سال ۲۰۲۹

انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۹، متوسط قیمت زیلیکا به ۰٫۱۸۵ دلار برسد. حداقل و حداکثر قیمت این رمزارز نیز، به ترتیب ۰٫۱۵۲ دلار و ۰٫۲۱۹ دلار پیش‌بینی می‌شود.

پیش بینی قیمت زیلیکا در سال ۲۰۳۰

متوسط قیمت زیلیکا در سال ۲۰۳۰، حدود ۰٫۲۴۲ دلار خواهد بود. حداقل و حداکثر قیمت پیش‌بینی‌شده برای زیلیکا نیز به ترتیب برابر با ۰٫۱۹۸ دلار و ۰٫۲۸۶ دلار است.

همچنین بخوانید: پیش بینی آینده ارز ترون (TRON) تا سال ۲۰۳۰

سؤالات متداول

۱- ارز دیجیتال زیلیکا را از کجا خریداری کنیم؟

ارز دیجیتال زیلیکا در لیست بسیاری از صرافی‌های خارجی و داخلی شناخته‌شده، از جمله بایننس، کوکوین، هوبی، اوکی‌ایکس و همچنین صرافی راستین موجود بوده و از طریق این صرافی‌ها قابل خرید و فروش است.

۲- ارز دیجیتال زیلیکا را کجا ذخیره کنیم؟

علاوه بر اینکه کیف پول‌های رمزارزی شناخته‌شده مانند تراست ولت و لجر از زیلیکا پشتیبانی می‌کنند، این ارز دیجیتال چند کیف پول اختصاصی هم دارد؛ مانند: Zillet یا ZillPay Wallet.

خلاصه مطلب

در این مقاله به دنبال پاسخ به این پرسش بودیم که ارز زیلیکا چیست و آینده آن چگونه است. همان‌طور که گفته شد، زیلیکا ثابت کرده که یک پروژه هیجان‌انگیز برای جامعه ارزهای دیجیتال است و سرعت بالای تراکنش‌های آن در یک پلتفرم مقیاس‌پذیر و امن، موهبت بزرگی برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند به شمار می‌رود. مزایایی از این دست، همراه با تعهد تیم زیلیکا به توسعه و ارتقای مستمر شبکه و مشارکت‌های استراتژیک آن، باعث شده که آینده ارز زیلیکا بسیار درخشان باشد.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: ۰ میانگین: ۰]

مطالب مرتبط

ارز دیجیتال ورلد کوین چیست
ارز دیجیتال سوایپ چیست
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید‌ترین مطالب

محبوب‌ترین کوین‌ها